5 питань про праведне Ганні, матері Пресвятої Богородиці

  1. 21 вересня 2018: Різдво Богородиці
  2. Хто така Пресвята Богородиця

Чому ми так мало знаємо про Анну - матері Пресвятої Богородиці, і за що конкретно шанує її Церква ми запитали філолога-біблеїста, доцента Інституту східних культур і античності РДГУ, зав. кафедрою біблеїстики Загальноцерковної аспірантури та докторантури імені святителів Кирила і Мефодія Михайла Георгійовича Селезньова.

- Михайло Георгійович, чому про життя праведної Анни нам нічого не повідомляє Біблія?

- Справа в тому, що тексти ранньохристиянської літератури взагалі дуже мало цікавляться побутовими подробицями життя героїв, їх дитинством або їх відносинами з рідними. Євангелія дуже скупо говорять навіть про дитинство Ісуса. Євангеліє від Марка починається з Хрещення , Євангеліє від Іоанна, після прологу про Логос, теж переходить безпосередньо до Хрещення. Що стосується Євангелій від Матвія і від Луки, то там, дійсно, є розповіді про народження і дитинство Ісуса. Однак ці розповіді були записані не для того, щоб повідомити які-небудь додаткові побутові подробиці, а заради символічного навантаження цих текстів. Наприклад, Матвій наводить родовід Христа, щоб зв'язати старозавітну історію з новозавітної. Прості ж побутові деталі (наприклад, як виглядав Ісус, якого кольору були Його очі і волосся) євангелістів, на наш жаль, мало цікавили.

У перших християн було відчуття, що настає кінець світу, він близький, він може наступити від дня на день і тому історичні деталі, побутові моменти - не важливі, а важливо те, що ось зараз має розпочатися нова ера, новий світ. Ось що було в центрі уваги першого покоління християн. Апостол Павло пережив навернення на шляху в Дамаск, ще живі були люди, які бачили Христа, він може піти до них і попросити розповісти про все якомога докладніше (як зробив би будь-який з нас, будь у нього така можливість!). Але для апостола Павла досить явища йому воскреслого Господа , Він не пішов до апостолів, яка знала Христа в його земного життя, він не став радитися з людьми з «плоті і крові», дізнаватися подробиці життя Христа (Гал. 1, 15-17) ... Чи не це важливо для нього.

Чи не це важливо для нього

Цілування праведних Іоакима і Анни біля Золотих воріт, XVI століття

- А як ставитися до того, що факти про життя праведної Анни взяті переважно з ранньохристиянських апокрифів?

- Коли після життя Ісуса пройшли десятиліття і навіть більше, кінець світу перестав сприйматися як близька реальність, відсунувся в невизначене майбутнє. Тоді сильнішими стає інтерес до тих подій, з яких почалося християнство, до їх найдрібніших деталей, до подробиць того, як жили ті люди, про яких йдеться в Євангелії. Але епоха Ісуса Христа вже стала минулим, куди неможливо повернутися і опитати очевидців.

Матеріал по темі

21 вересня 2018: Різдво Богородиці

21 вересня православні християни святкують Різдво Пресвятої Богородиці. Ця подія - народження Матері Господа нашого Ісуса Христа від праведних батьків Йоакима і Анни - описано в Церковному Переданні. Ми розповімо про історію, сенс і народні традиції, пов'язані зі святом.

Хоча свідків вже немає, виникає бажання доповнити Євангеліє, розфарбувати його, особливо в простій народній літературі. Так з'являються оповіді про дитинство Ісуса, про дитинство діви Марії , Про Її батьків. Від століття до століття такі оповіді ставали все більш детальними, більш яскравими.

У таких переказах, звичайно ж, є своя правда, але це не історична правда, а правда символу, і слід говорити, перш за все, про закладений в цих легендах моральному і догматичному сенсі. Говорити ж про те, які історичні реалії за ними стоять, думаю, далеко не завжди осмислено. Це тексти про інше, вони постають перед нами для іншого.

- Ми знаємо, що у батьків Пресвятої Богородиці - праведних Іоакима і Анни довго не було потомства. Яке відношення в стародавньому Ізраїлі було до сім'ї, яка не має дітей?

- Не тільки в стародавньому Ізраїлі, а взагалі на стародавньому Близькому Сході діти вважалися благословенням Божим. Бездітність, в свою чергу, вважалася великим горем. Втім, як раз в ту епоху, про яку ми говоримо, поряд з ідеалами сімейного життя в Ізраїлі з'являється певний протомонашескій ідеал. Члени Кумранской громади, зокрема, практикували стриманість і безшлюбність. Тобто, якраз на порозі Нового Завіту ставлення древніх євреїв до того, що шлюб і діти - це норма, а відсутність дітей - це біда, стало (по крайней мере, в якихось колах) змінюватися. Слова Ісуса і апостола Павла про безшлюбність вже не були повною несподіванкою для слухачів.

Слова Ісуса і апостола Павла про безшлюбність вже не були повною несподіванкою для слухачів

Пещення Богородиці. Праведні Іоаким і Анна

Найдавніший пам'ятник, що викладає історію батьків Пресвятої Богородиці, святих Іоакима і Анни - так зване «Протоєвангеліє Якова», написане не раніше другої половини II ст. по Р.Х. Як відзначають дослідники, багато тут запозичене зі старозавітних текстів. Сюжет про безпліддя літніх уже людей, яке є для них знаком немилості Божої і величезним горем, про їх молитві до Бога, про те, що на старості здійснюється диво і у них народжується дитина - втілений в цілому ряді старозавітних оповідань (про Авраама і Сарри , Про Ісаака і Ревеки).

Матеріал по темі

Матеріал по темі

Хто така Пресвята Богородиця

8 січня Православна Церква святкує Собор Пресвятої Богородиці, тієї, без якої не було б Різдва Христового і нашого спасіння. Те, як шанують християни Божу Матір, незрівнянно з шануванням жодного святого.

Особливо близькі відповідні рядки «Протоевангелия Якова» до історії Елкани і Анни (батьків пророка Самуїла), яка міститься в перших розділах 1 книги Царств. Так сюжети, що грали важливу роль для Старого Завіту, актуалізувалися і в Новому.

- Відомо, що праведна Анна народила, вже будучи в похилому віці. Чи можна назвати це безсумнівним дивом Божим?

- Переказ однозначно сприймає це як чудо - тільки в цьому випадку виникає перекличка зі Старим Заповітом, тільки в цьому випадку історія зачаття Пресвятої Богородиці знаходить свій моральний сенс - стає уроком терпіння і надії. Ще раз повторимося, що перед нами постає питання не про конкретний історичний факт, а про його символічному значенні. Якщо немає дива - то і символічного значення теж немає.

- За що ж конкретно Православна Церква вшановує праведну Анну?

- Церква шанує всіх Праотців (і їхніх дружин, природно), що мають відношення до родоводу Спасителя. Але розповідь про батьків Пресвятої Діви, як я вже говорив, і сам по собі несе важливе смислове навантаження. Як і у випадку з аналогічними старозавітними оповідками, мова йде про випробування віри. Про випробування сім'ї (і зокрема, праведної Анни), яка переживає горе через бездітності. Але при цьому в майбутніх батьків Пресвятої Богородиці продовжують жити віра, надія, терпіння, молитва. І відбувається диво. Ось це поєднання тим - біда, надія, терпіння, молитва, чудо - підносить нам певний моральний урок: «віруючий не буде осоромлений».

Михайло Георгійович, чому про життя праведної Анни нам нічого не повідомляє Біблія?
Яке відношення в стародавньому Ізраїлі було до сім'ї, яка не має дітей?
Чи можна назвати це безсумнівним дивом Божим?
За що ж конкретно Православна Церква вшановує праведну Анну?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация