5 історій київських храмів різних конфесій

  1. синагога Розенберга
  2. Кірха Святої Катерини
  3. Мечеть Ар-Рахма
  4. Костел Святого Олександра
  5. Храм Успіння Пресвятої Богородиці

Ви знаєте, що в Києві сьогодні налічується 950 храмів? Більшість - православні. Але є й інші, із захоплюючою історією.

синагога Розенберга

Ви знаєте, що в Києві сьогодні налічується 950 храмів

Фото: Vitaliy Stelmakh. джерело: the-city.kiev.ua

Належить громаді ортодоксальних іудеїв. У 15-му столітті в Києві оселилася велика діаспора євреїв з Польщі та Німеччини, що заселили нинішній район Житнього ринку. Селилися вони згідно «смузі осілості» в районі Подолу і Либідської.

Історія храму: Незважаючи на вісім століть проживання євреїв в Києві, до 1894 року в місті не було жодної синагоги. Храм на вул. Щекавицькій є першою і найдавнішою синагогою нашого міста. Під неї Яків Розенберг віддав свій особистий ділянку землі. Синагога діяла до 1929 року, робітничо-селянська влада храм закрила і передала клубу робочих кустарів. У роки нацистської окупації в синагозі розмістили конюшню. У 1945 році служіння в храмі відновилося. 50 років синагога на Щекавицькій була єдиним діючим іудейським храмом. Реставрація будівлі проведена в 2001-2003 роках. Сьогодні найстаріша синагога столиці є резиденцією головного рабина Києва.

  • Адреса: вул. Щекавицька, 29.
  • Можливість відвідування: Заборони на відвідування синагоги атеїстами або представниками будь-якої іншої конфесії немає.

Кірха Святої Катерини

Кірха Святої Катерини

Належить громаді німецької євангелічно-лютеранської церкви.

Історія громади: Німецькі колоністи з'явилися в Києві в 18-м столітті: Катерина II всіляко заохочувала появу німців на території імперії. У 30-х роках 20-го століття діяльність громади була заборонена, а священики репресовані У роки Другої світової війни німці Києва, як і німці всієї України, були виселені в Казахстан і Сибір. Громада відродилася лише з набуттям Україною незалежності.

Історія храму: Перші богослужіння лютерани проводили в будинку Георга Бунге (нині музей-аптека) біля Фролівського монастиря. У 1795 році, коли громада розрослася, на вул. Спаської була побудована невелика дерев'яна кірха згоріла в грандіозному пожежі 1811 року. Але вже в 1812 лютерани побудували новий дерев'яний храм на околиці Липок. Щоб зібрати гроші, багато членів закладали власні будинки. Нинішня будівля кірхи Святої Катерини було побудовано Павлом Шлейфером за проектом архітектора Івана Шторми в 1857 році. Правда, в 1930-х тут розмістили клуб, потім храм використовували під склад, а з 1973 року тут розміщувалася дирекція Музею народної архітектури та побуту. Внутрішній простір було безжально перероблено, інтер'єр розділений на безліч кімнат. Зараз храм відреставровано і діє.

  • Адреса: ул.Лютеранская, 22
  • Можливість відвідування: Двері кірхи відкриті для всіх. Тут проводяться концерти класичної музики.

Мечеть Ар-Рахма

Фото: Sergey UA. Джерело: www.panoramio.com

Належить громаді мусульман сунітів. Суніти - одне з найбільш поширених мусульманських течій.

Історія громади: Письмових відомостей про появу перших мусульман в Києві не збереглося, проте район неподалік від метро Лук'янівська носить промовисту назву Татарка.

Історія храму: Перша мечеть в Києві з'явилася в 1897 році в будинку по вул. Мирної на Подолі. До планів по будівництву нової мечеті повернулися тільки в 1991 році, отримавши під забудову ділянку на вершині гори Щекавиці неподалік від мусульманського кладовища. У 2000 році над куполом був встановлений півмісяць, в до 2011 року будівництво комплексу було повністю завершено. Щовечора Мечеть Ар-Рахма (Милосердя) підсвічується.

  • Адреса: вул Лук'янівська, 46
  • Можливість відвідування: для всіх бажаючих проводять безкоштовні екскурсії. Тут же читаються лекції про мусульманську культуру.

Костел Святого Олександра

Джерело: wikipedia.org

Належить римо-католицької церкви.

Історія громади: Перші католики з'явилися в Києві ще за часів княгині Ольги. У XIX столітті польська діаспора налічувала понад 30 тис. Осіб, компактно проживали в районі між нинішнім Майданом Незалежності і Європейською площею. Коли в 1814 році дерев'яний костел згорів, католики Київської губернії оголосили про збір коштів на будівництво нового храму. Перший камінь у фундамент костелу був закладений в 1817 році. 35 років зі змінним успіхом йшло будівництво, і тільки в 1842 році величний костел на п'ять тисяч парафіян відкрив свої двері. У 1937 костел перетворили на гуртожиток працівників «газстроя», а в 1952 пристосували під планетарій. У 1991 році будівлю повернули церкви, зрозуміло в аварійному стані. Нині храм є діючим.

  • Адреса: вул Трьохсвятительська.
  • Можливість відвідування: зайти в костел може кожен.

Храм Успіння Пресвятої Богородиці

Фото: Sergey UA. Джерело: mapio.net

Належить громаді старовірів - християнської конфесії відкололася від православної церкви в XVII столітті, за часів Патріарха Никона. Релігія старовірів забороняла своїм адептам служити владі, а так само воювати за владу. Тож не дивно, що за часів Російської імперії ця конфесія довго була гнана.

Історія: У Києві старовіри з'явилися в 70 роки вісімнадцятого століття. Проживали на Подолі компактно і максимально замкнуто. Успішно займалися комерцією, відрізняючись непохитною чесністю і обов'язковістю у всіх угодах. До 1811 році старовіри об'єдналися в громаду.

Храм: Після грандіозного пожежі 1811 року земля на Подолі була недорогою. Старовіри придбали досить велику ділянку на якому, в 1897 році з'явилася цегляна прямокутна будівництво. Дізнатися про культовому призначення споруди можна лише по двох маленьких декоративним главам: одна над молитовним залом, інша над тамбуром. Усередині храм символічно розділений на дві половини - чоловічу і жіночу. Тутешній храмовий іконостас складений з 300 унікальних ікон. У тридцяті роки минулого століття храм був перетворений в гуртожиток для робітниць швейної фабрики, богослужіння було відновлено в роки окупації. З тих пір Успенський храм є діючим.

  • Адреса: ул.Почайнинская, 26
  • Можливість відвідування: Потрапити в храм Успіння Пресвятої Богородиці можна під час богослужіння. Жінкам необхідний хустку. Перебувати гостям можна тільки в притворі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация