5 легендарних рок-фестивалів, які потрясли СРСР

  1. «Срібні струни», Горький, 1971 рік
  2. «Весняні ритми», Тбілісі, 1980 рік
  3. Перший Всесоюзний рок-фестиваль, Черноголовка, 1987 рік
  4. Фестиваль самодіяльних рок гуртів «Подольск-87», Подольск, 1987 рік
  5. «Рок-акустика-90», Череповець, 1990 год

Зберегти і прочитати потім - Зберегти і прочитати потім -   У нинішньому році виповнюється 30 років з того неймовірного моменту, коли на сцені Парку культури і відпочинку імені Віктора Талалихина міста Подольська відкрився рок-фестиваль, нині відомий як «Радянський Вудсток»

У нинішньому році виповнюється 30 років з того неймовірного моменту, коли на сцені Парку культури і відпочинку імені Віктора Талалихина міста Подольська відкрився рок-фестиваль, нині відомий як «Радянський Вудсток». C 11 по 13 вересня, незважаючи на опір місцевих і центральних комсомольських і партійних органів, на сцені в Подільському виступили головні радянські рок-групи того часу, для багатьох з яких Подольск став трампліном до істинної слави - а й ті, хто зник з поля зору , не забуті. Однак варто згадати не тільки про Подільському - і до, і після нього були фестивалі, без яких історія російського року неповна. Про них і згадаємо.

«Срібні струни», Горький, 1971 рік

З книги лідера ВІА «Аріель» Валерія Ярушина «Доля на ім'я Аріель»:

«... грудень 1971 року - фестиваль« Срібні струни », присвячений 650-річчю Нижнього Новгорода, по суті, перший всесоюзний конкурс біт і рок-груп. Брали участь понад 30 груп країни. ... перше місце майже всі передрікали якомусь скандальному тріо «Скоморохи» з солістом-гітаристом Олександра Градського. [...] Ще дуже котирувалися «Сонячний камінь» з Донецька і ленінградські «Аргонавти». [...] Сподобався у них і гітарист, Сашок. Через багато років я дізнаюся, що це був знаменитий Розенбаум! [...] ... йде оголошення: такий-то, такий-то ансамбль з Челябінська ... Пісня «Тиша» вже пройшла «на стогін», але зламався орган [...] Після виконання Golden Slumbers з криками залу довелося вийти на уклін ще раз, хоча це в умовах конкурсу не було передбачено.



... Тріо «Скоморохи» - Градський, Саульський, Фокін - виступили блискуче, поставивши «на вуха» фірмову публіку, виконавши блюзи Рея Чарльза. Особливо після «Джоржіо» - зал майже встав! Але це був очікуваний успіх, і, по всій видимості, був менш ефектний. Журі потрапило в складну ситуацію. І перше місце довелося поділити між «Аріелем» і «Скоморохи».

«Весняні ритми», Тбілісі, 1980 рік

З книги Артема Троїцького «Back In USSR»: «... сидячи за довгим столом у великій компанії, ми розмовляли з Гайозом Канделакі, заступником директора Грузинської філармонії. [...] Гайоз сказав: «Хочете, зробимо у нас великий фестиваль? Навесні? Ви знаєте, я більше люблю джаз, але, якщо треба, можна пробивати і цей ваш рок-шмок ... »[...] Ажіотаж дещо перевищував якість музики. Концерти були непоганими, але досить передбачуваними. [...] Дивовижний шоумен-ударник Рішад Шафієв з ашхабадського «Гунеш», кілька пріснуватих, але вельми інтелігентних груп з загадковою середньої смуги: «Час» (Горький), «Друга половина» (Курськ), «Діалог» (Донецьк) ... [ ...] Головою журі був незамінний Юрій Саульський, а перше місце розділили «Машина часу» і «Магнетик бенд». [...] Друге місце отримав «Автограф» - абсолютно нова московська група, яку до фестивалю ніхто не чув. [...] Група представила «технократичний» варіант року - бездоганно зіграний, грамотно скомпонований і досить байдужий. [...]



«Акваріум» теж не здобув лаврів на фестивалі, зате їм вдалося влаштувати скандал безпосередньо в залі філармонії, і не вдаючись до зброї. Група зіграла один з найкращих концертів за всю свою історію. [...] Справжні проблеми почалися у «Акваріума» вже після повернення до Ленінграда. Конкуренти з місцевою рок-мафії (хтось Дризлов) поспішили донести міському культурному керівництву подробиці тбіліської епопеї, неабияк її прикрасивши і «устрашнів», після чого група позбулася місця для репетицій, а Гребенщиков - посади лаборанта і членства в ВЛКСМ ». Додам від себе: за підсумками фестивалю - неймовірно для 1981 года! - на «Мелодії» вийшов аж подвійний альбом. «Акваріума» там не було, але «Машина» і «Магнетик» були присутні. Тої ж зими 1980-го я вперше потрапив на справжній рок-концерт, причому в «Лужниках»: після тужливого розігріву в особі ВІА «Здравствуй, песня» грав «Магнетик Бенд», і це було суперкруто.

Перший Всесоюзний рок-фестиваль, Черноголовка, 1987 рік

З замітки Артема Ліпатова в газеті «Московський комсомолець» «Підтвердження прогнозів»: «27 і 28 червня в підмосковному селищі Черноголовка, продовжуючи традиції минулих фестивалів, відомих далеко за межами Московського регіону, відбувся рок-фестиваль за участю рок-груп« Фронт »( Зеленоград), «Ввічливий відмова» і «Веселі картинки» (Москва), «Цемент» (Рига), «Наутілус Помпіліус» (Свердловськ), «ДДТ», «Нате!» і «Нуль» (Ленінград), рок-барда Олександра Башлачева і поезотандема «Ящик Пандори». [...] «Наутілус Помпіліус» вразив усіх високим професіоналізмом в кращому сенсі цього слова. Ідеальна зіграність, цікавий образ, що виникає при повній статичності всіх учасників. Прекрасний вокаліст, несподівані і дуже щирі тексти ... [...] «ДДТ» на чолі з Юрієм Шевчуком зірвало більше всіх овацій, хоча до вечора долоні у людей були в неробочому стані. [...]



Фактично Черноголовка стала репетицією «Подольська», хоча наукоград трясло куди менше, ніж місто на букву П. Фестиваль пройшов настільки вільно і спокійно, що традиційні нічні алкоскандали за участю музикантів виглядали майже що мило. Здавалося, що совок змінюється на краще - тим більше що приблизно в ті ж дні в Москві зіграли Джеймс Тейлор, Бонні Райт, Сантана і Doobie Brothers. Але виявилося - не зовсім ...

Фестиваль самодіяльних рок гуртів «Подольск-87», Подольск, 1987 рік

Зі статті Сергія Гур'єва «Занесли коні чорні»: Мутний підмосковний Подольск вінчав шалену фестівалеманію російського літа-87 грандіозним напівп'яним акордом. [...] Найбільшим чудом нашої епохи можна вважати те, що чадний п'яний бред пари повітових авантюристів вилився в стало реальністю відчайдушно-грандіозне Рок-Подія Року. 4 вересня тисячі сибаритів-передплатників «Московського комсомольця» очманіло читали на третій сторінці улюбленої газети анонс майбутнього через тиждень триденного супер-фестивалю «за участю груп ДДТ, АЛІСА, НАУТІЛУС-ПОМПІЛІУС, ТЕЛЕВІЗОР, БРИГАДА З, ХМАРНИЙ КРАЙ і ін.». [...] ... фестиваль був ... правильно, заборонений. А ініціатором заборони виступив ГУК Мособлісполкома на чолі з невдалим нащадком легендарного Остапа - реакціонером Миколою Сергійовичем Бендером. [...] Але невтомні аферисти в божевіллі хоробрих кинулися напролом. Почалася знаменита «війна телефонограм»: переляканий Гуком подільський міськком ВЛКСМ оголошував в усі дірки про скасування фестивалю і вимагав від місцевих обкомів негайної затримки своїх рокерів, а лівий оргкомітет тим часом судорожно слав в ті ж точки свої вказівки, хлопці, все ніштяк, летіть! Озвірілий Марк (Рудінштейн, тоді працював методистом парку, співорганізатор фестивалю. - А.Л.), у якого спливали п'ять аншлагових концертів, засів зацькованим вовком в Зеленому театрі мало не з кулеметом і погрожував відправити лавину знедолених рокерів здавати квитки безпосередньо в подільський міськком ».



Тепер від себе. За Подільського бродили зграйки гопників, які не розв'язувалися через велику кількість міліції і солдатни відірватися на панків і хіпі. Серед публіки снували Єгор Лєтов, Олександр Чернецький і Нік Рок-н-Ролл. Естонські панки JMKE одним своїм виглядом прибирали всю російську публіку в нікуди - але грали вони класичний кондовий панк на незрозумілій мові, і тому залишилися в пам'яті тільки візуально. Казанські «Холі», горьковский «хроноп» звучали камерно і трепетно, свердловська «Настя» фестивалю незаслужено не сподобалася, «42» і «Долина» - перші в силу абсолютної незапомінаемості, другі - в силу удаваної архаїчності - і зовсім являли собою лакуну. «Бригада С» здавалася вже досить високоякісної попсою. Головними групами стали «Зоопарк», «Телевізор», «Наутілус Помпіліус», «Хмарний край» і «ДДТ». Шевчук в смугастих штанях, що завершував фестиваль під зливою, босоніж, серед іскристих і замикаються проводів, кричав в три мікрофони відразу - і воістину здавався деміургом. Це був один з головних днів слави російського року.

«Рок-акустика-90», Череповець, 1990 год

До кінця радянської влади фестивальна хвиля практично захлеснула простори напівголодного полуразвалившейся імперії. Свої фестивалі проходили навіть у райцентрах - і домінували на них, як не дивно, металісти. Напевно, саме тому холодною зимою в Череповці, на батьківщині Олександра Башлачева, пройшов - практично без реклами і анонсів - неймовірно представницький фестиваль «Рок-акустика».

Зі статті Сергія Гур'єва в журналі «Контр культ УР'а» «Череповецький начерки»:

«Ю.Наумов. Схожий на одухотвореного Юхананова. У «Катафалк» чудово тягнув «ллллллл» - як самотня вовчиця. [...] Полковник (Горький): Сумний гігант з елементами раблеанізірованной есенінщіни. Добрий російський Полифем. [...] КОБА (Владивосток): Найстрашніший концерт фестивалю. Хвилі жаху йдуть на зал, хоча музики немає взагалі: чотири гітариста стоять в ряд і беруть один акорд, а Нік (Рок-н-Ролл. - А.Л.) половину слів співає повз мікрофона. [...] Янка: Після всього цього жаху вийшла, сказала ввічливо-схвильовано: - Здравствуйте. [...] Знову - не хто-то, «робить музику», а процес горіння. Перестаючи співати, здивовано опускає голову до грифа: що там руки роблять? [...]


>

На фестивалі також виступили Сергій Риженко, Майк Науменко, Олександр Дьомін з Владивостока, «Чай-Ф», Сергій «Силя» Селюнін, Ольга Ареф'єва, Олександр Лаертський, Михайло Башаков, «АДО», «Бахит-Компот» ... але, як не дивно, саме чотири концерти, описаних вище, і перш за все Яна Дягілєва, стали квінтесенцією Череповця.

Російський рок прощався з СРСР, прощався досить страшно, екзистенційно, майже безнадійно. Але пісні - пісні лунали у далечінь, звучали і звучать досі.

Підготовлено за матеріалами порталу "Салон AudioVideo", вересень 2017 р www.salonav.com

Гайоз сказав: «Хочете, зробимо у нас великий фестиваль?
Навесні?
Перестаючи співати, здивовано опускає голову до грифа: що там руки роблять?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация