53 спостерігача від штабу Навального їдуть на вибори в Чечні

  1. PS

53 спостерігача від штабу Навального їдуть на вибори в Чечні - без спеціальної підготовки, без усвідомлення ризиків, без будь-якої підтримки. Олексій Навальний буде стежити за ситуацією з Москви. 53 спостерігача від штабу Навального їдуть на вибори в Чечні - без спеціальної підготовки, без усвідомлення ризиків, без будь-якої підтримки

Фото: Саїд Царнаев / РІА Новини

14 березня на сайті Олексія Навального з'явилося повідомлення: «Чечня. Та сама, де «явка склала 99%». Ми отримали звідти величезну кількість звернень. Люди пишуть, що вибори фальсифікуються тотально, але побоюються відкрито працювати спостерігачами. «Нам тут жити» і таке інше. Їх можна зрозуміти. Є пара десятків сміливців з місцевих, хто піде спостерігачами, але ми б хотіли відправити туди невелику делегацію. Є 53 добровольця, бажаючих поспостерігати за виборами в Чечні. Їх поїздку ми окремо обговоримо завтра з Памфиловой і запропонуємо їй взяти на себе гарантії безпеки цих людей. Проблема в грошах ».

Далі Олексій Навальний запропонував своїм прихильникам зібрати 1 мільйон рублів на проїзд, проживання та харчування для спостерігачів.

«Нова газета» з'ясувала, що у заявленій акції Навального проблема не стільки в грошах, скільки в безпеці.

Спостерігачів мотивували «історичною місією», послали на небезпечну справу і при цьому навіть не спробували забезпечити ніякої захистом.

Для більшості задіяних у виборах акторів дана ініціатива виявилася повною несподіванкою. Так, член Ради з прав людини при президенті Росії Лілія Шибанова, яка очолює асоціацію «Голос», яка проводила тренінги спостерігачів в тому числі для штабу Навального, написала кореспонденту «Нової газети»: «Я вперше від вас почула, що Навальний посилає в Чечню спостерігачів . Рада, що це просто ваш фейк, так як це дуже небезпечна затія, і я б її активістам Навального не радила ». Коли Лілія Василівна зрозуміла, що це не фейк, вона відреагувала таким чином: «Треба допомагати якось. Зараз напишу в РПЛ <Михайлу Федотову, раднику адміністрації президента Росії, голові РПЛ> ... »

Ні РПЛ, ні апарат Уповноваженого з прав людини в Росії, ні співробітники провідних правозахисних організацій, що працюють в Чечні, нічого не знали про цю акцію Навального. Більш того, про неї нічого не було відомо ні штабу партії «Яблуко», ні штабу КПРФ. При цьому, за твердженням прес-секретаря штабу Навального Руслана Шавердінова, саме у довірених осіб Явлінського і Грудінін були отримані напрямки для 53 спостерігачів, яких Навальний посилає контролювати вибори в Чечні. У випадку з «Яблуком» були навіть отримані напрямки, що дають повноваження бути членом ДВК з правом вирішального голосу.

Прес-секретар штабу Павла Грудінін Олександр Ющенко заявив «Новой газете», що «вперше чує і про ініціативу Навального, і про те, що спостерігачі з напрямками від КПРФ їдуть на вибори в Чечні».

У штабі Явлінського «Новой газете» також підтвердили, що про ініціативу Навального відправити спостерігачів в Чечню вперше чують. Зараз там намагаються з'ясувати, чи знав хтось із 450 довірених осіб Явлінського про те, що напрямки будуть використані прихильниками Навального для відправки людей в Чечні. Представник штабу Микола Рибаков висловив крайню стурбованість цією ситуацією: «Яблуко» повністю усвідомлює небезпеку, яка може загрожувати спостерігачам в Чечні, і дотримується принципу: життя і здоров'я людей важливіше всього. «Яблуко» прекрасно знає, яка ситуація в Чечні ситуація в правами людини. Саме тому ми ніколи не відправили б своїх спостерігачів в Чечню ».

«Яблуко» має намір зробити сьогодні термінову заяву, в якому проситиме спостерігачів, які їдуть в Чечню, негайно зв'язатися зі штабом, щоб мати можливість забезпечити їм хоч якусь безпеку.

«Нова газета» попросила співробітників Навального пояснити, як саме їх штаб забезпечив безпеку 53 осіб, яких отруює в Чечню.

- Ми в Чечні не змогли знайти місцевих жителів в якості спостерігачів, на відміну від сусіднього Дагестану, де їх у нас сотні, - сказав «Новой газете» прес-секретар штабу Навального Руслан Шаведдінов. - Ну, в Чечні це небезпечно - бути спостерігачем, тому ми веземо туди десант з Санкт-Петербурга і Москви.

- Тобто місцевих жителів в якості спостерігачів ви не змогли залучити?

- У Чечні у нас одиниці, і це єдиний регіон в країні, де спостереження за виборами буде проходити тільки в одному місті - в столиці Чечні Грозному.

- Який середній вік спостерігачів, які їдуть в Чечню?

- Близько 30 років, це дорослі люди і здебільшого досвідчені спостерігачі.

- Чи знають вони про підвищену небезпеку, яка може загрожувати їм в Чечні?

- Вони знають про підвищену небезпеку точно так же, як вони знають про відповідальність, яка перед ними лежить - стати першими в історії сучасної Росії незалежними спостерігачами на виборах в Чечні. Ми з цього приводу зустрічаємося сьогодні з Памфиловой, ми вимагаємо гарантувати нашим спостерігачам повну безпеку в Чечні.

- Звідки ці люди знають про свої ризики в Чечні? Як штаб Навального готував цих людей? Чи проводилися особливі тренінги для цих спостерігачів? Розповідали їм про специфіку даного регіону і про те, який алгоритм дій повинен бути в разі, наприклад, нападу, викрадення, затримання, інших незаконних дій з боку як цивільних осіб, так і співробітників чеченських силових структур?

- Ми розуміємо всю специфічність, тому ми виділили окремо даний регіон і збираємо на нього кошти. Ми також залучаємо тільки досвідчених спостерігачів. І саме тому одне з наших умов сьогодні на зустрічі з Еллою Памфиловой, щоб вона дала слово, що нічого з нашими спостерігачами там не трапиться. Але ніяких спеціальних тренінгів про особливості спостереження в Чеченської республіки наші спостерігачі не проходили. Вони брали участь в загальних тренінгах, так як ми вважаємо Чечню таким же суб'єктом Російської Федерації, як і інші.

- Але ви продумали зі свого боку якусь систему безпеки на випадок НП?

- Публічність! Наші спостерігачі постійно з нами на зв'язку. І як і всі спостерігачі, вони будуть повідомляти про все, що відбувається на ділянці в режимі реального часу в наш штаб. Тримати зв'язок по телефону.

- А якщо їх затримають і насамперед відберуть телефон, як це зазвичай відбувається в Чечні, який алгоритм ваших дій в такому випадку?

- Якщо щось трапиться, то наші юристи дізнаються, і ми обов'язково почнемо бити на сполох і терміново про це всюди сурмити, тому що єдина в цьому регіоні захист - це публічність.

- Руслан, припустимо, кілька спостерігачів раптом пропадають зі зв'язку в Чечні. Чи передбачений якийсь алгоритм дій на цей випадок, крім публічності? Наприклад, домовлялися ви про координацію з Радою з прав людини або Уповноваженим з прав людини, щоб вони оперативно втрутилися б у ситуацію, зв'язалися б з керівництвом Чечні і хоча б встановили місце перебування затриманих? Чи є у вас адвокати, які будуть знаходиться в Чечні або готові вилетіти до Чечні, щоб надати правову допомогу затриманим?

- Олена, я вам хочу сказати, що якщо таке трапиться, то залишаться інші спостерігачі, які зрозуміють ... Точніше, ми зрозуміємо, що немає зв'язку з людьми, і почнемо бити на сполох. Направимо на ділянки мобільну групу, яка також буде знаходитися в Грозному, і якщо вона не виявить наших спостерігачів на дільницях, то, природно, ми будемо з'ясовувати їх місцезнаходження і за допомогою юристів в терміновому порядку з цим розбиратися.

- А у цих юристів є необхідний статус, щоб пройти до відділу поліції або в ІТТ? І якщо все-таки знадобиться допомога адвокатів, чи є у вас домовленості з російським адвокатами, готовими представляти інтереси ваших спостерігачів в чеченських судах?

- Ми виходимо з того, що Чечня - такий же регіон Росії, як і всі інші, і наші юристи не будуть обмежені в своїх правах і зможуть дістатися до затриманих спостерігачів.

- Руслан, мені здається, ви самі собі суперечите. З одного боку ви говорите, що Чечня - специфічний регіон, який ви самі по вашим словам «виділили» і з приводу якого ви вимагаєте окремих гарантій безпеки від Памфиловой. З іншого боку, ви говорите, що Чечня - такий же регіон, як і всі інші суб'єкти Російської Федерації і сподіваєтеся, що в Чечні на цій підставі не обмежуватимуть в правах ні ваших спостерігачів, ні ваших юристів. Ви можете точно сказати, продумав чи штаб Навального систему безпеки для людей, яких ви посилаєте на вибори в Чечню? Адже відповідальність за життя і здоров'я цих людей буде лежати в тому числі і на Навального, а не тільки на Памфиловой, Кадирова або Путіні?

- Ми створили систему безпеки, яку цілком я вам розкривати якраз не хочу, тому що система безпеки, яка розроблена, вона для наших спостерігачів, а не для широкого кола людей.

- Мені не потрібні подробиці вашої системи безпеки. Я просто хочу зрозуміти, чи є у вас координація з тими, хто реально може допомогти вашим спостерігачам в Чечні - це в першу чергу Уповноважений з прав людини в Росії і Рада з прав людини при президенті Росії. Я також хочу зрозуміти, чи є у вас домовленості з адвокатами, які будуть готові вилетіти до Чечні і там працювати. Я хочу зрозуміти, на зв'язку ви з російськими правозахисними організаціями, які працюють в Чечні і які також можуть підключитися в разі надзвичайної ситуації. Я всього лише хочу переконатися, що перш, ніж посилати людей на «історичну місію», ви прорахували можливі наслідки і зробили все, щоб забезпечити безпеку людям.

- Люди, які їдуть в Чечню, вони досвідчені спостерігачі і добре розуміють специфіку регіону. Це їх вибір. Вони їдуть добровільно. Це не школярі, це дорослі люди.

- Чому сам Навальний не їде в Чечню? Його присутність привернуло б увагу ЗМІ і тим самим сприяло б більшій безпеці ваших спостерігачів.

- Олексій не поїде в Чечню, так як буде разом з федеральним штабом організовувати ситуаційний центр у Москві, куди буде стікатися інформація від усіх 70 000 спостерігачів по всій Росії.

- А ви не боїтеся, що Навального знову звинуватять в провокації і використанні людей, якщо спостерігачі в Чечні постраждають?

- Ні, Навальний таких звинувачень не боїться, тому що люди їдуть в Чечню добровільно.

- В їх доброї волі у мене немає ніяких сумнівів. У мене є сумніви в тому, що вони адекватно представляють, з чим можуть зіткнутися в Чечні. Ви, як організація, яка їх відряджає, повинні це розуміти і зобов'язані зробити все, що в ваших силах, щоб забезпечити безпеку цих людей. Адже тільки ви посилаєте людей в Чечні. Але у вас, на відміну від інших кандидатів, немає штабів не тільки в Чечні, але навіть в Дагестані та Інгушетії. Значить ви розумієте, яке протидія в цих регіонах може бути надано людям, що асоціюється з Навальний?

- Ви маєте рацію, у нас не вийшло відкрити штаби в цих регіонах. Але я ще раз хочу вам сказати, що люди розуміють, що вони роблять дуже важливу місію - вони їдуть спостерігати в регіон, де ніколи не було спостерігачів. Люди віддають собі звіт в тому, що вони роблять, і все, що від нас залежить, ми в цьому випадку готові робити. Але мене дуже дивує, що ви вже 8 хвилин мене питаєте про якісь погані речі, що з ними щось погане станеться. Ми дуже сподіваємося, що нічого погано з ними не трапиться.

- Я працюю в Чечні багато років і тому добре розумію ризики. І я хочу зрозуміти, ви-то самі ці ризики усвідомлюєте? Ви ж визнаєте, що в Чечні не знайшли місцевих спостерігачів, але це ж не просто так? Чи не тому, що там люди ледачі або пофігісти? Ви це усвідомлюєте?

- Ми це усвідомлюємо і саме тому ми зустрічаємося сьогодні з Еллою Памфиловой.

- Ви вважаєте, що цього достатньо? Елла Памфілова може, на вашу думку, гарантувати безпеку в Чечні?

- Вона сказала на камери, що всім спостерігачам, які поїдуть в Чечню, вона гарантує безпеку.

Фото: Анна Майорова / URA.RU / ТАСС

Зустріч представників штабу Навального з Еллою Памфиловой транслювалася в прямому ефірі самими «навальністамі». В ході зустрічі однозначних гарантій безпеки спостерігачам в Чечні від Памфиловой не прозвучало. Вона не висловилася проти цієї акції, навпаки, підкреслила, що вважає Чечню «безпечним регіоном, на території якого дотримуються закони Російської Федерації». Однак, коли мова зайшла про гарантії фізичної безпеки конкретно 53 спостерігачам від Навального, Елла Александрова зажадала список людей або хоча б список ділянок, де вони будуть вести спостереження. І сказала, що якщо до когось з цих людей у ​​співробітників чеченських силових органів виникнуть обгрунтовані претензії, то вона навряд чи зможе допомогти.

Все, що вона може насправді зробити, це перевірити список і рекомендувати тим, до кого можуть виникнути такі претензії, утриматися від поїздки в Чечню.

На запит «Нової газети» з уточнюючими питаннями, прес-служба ЦВК, незважаючи на багаторазові обіцянки, відповідь так і не надіслала.

- Ми сказали, що не готові надати список ділянок, а списки людей, якщо люди згодні, ми швидше за все надамо, - пояснив «Новой газете» брав участь у зустрічі начальник юридичного відділу Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального Іван Жданов.

- А коли ви це зробите? Адже людям вже завтра треба виїжджати в регіон, і у Памфиловой теж має бути час?

- Якщо ми це зробимо, то протягом сьогоднішнього дня.

- Так ви це зробите або вже робите?

- Ми сьогодні в 10 ранку почали таку роботу.

- Скажіть, ви маєте намір проінформувати партію КПРФ і «Яблуко», від яких ви отримали направлення, що люди їдуть в Чечню?

- Що значить - інформувати їх, якщо вони самі видають ці напрямки?

- Ні в штабі КПРФ, ні в штабі «Яблука» не знають про те, що за виданими від них напрямками спостерігачі їдуть в Чечню. Система видачі направлень без вказівки конкретної ділянки, якою ви скористалися в даному випадку, заснована на принципі взаємної довіри і загальної зацікавленості у великій кількості спостерігачів. Ви за три дні до виборів поставили всіх перед фактом, що використовували ці напрямки для того, щоб відправити людей у Чечні. Жодна з партій не дала б вам такого дозволу, якщо б ви спочатку поставили їх до відома про свій намір. Це величезна відповідальність. Проте, вам готові допомогти в забезпеченні хоча б мінімальної безпеки цих людей. Але зробити це, не маючи зв'язку, не знаючи, хто конкретно їде, на якій ділянці працюватиме, вкрай складно.

- Може, логічно поставити ці питання довіреним особам кандидатів, які видавали напрямки?

- Але тільки у кандидата в президенти Явлінського 450 довірених осіб. Опитати їх всіх - це ж займе багато часу, якого вже немає!

- Ось і обдзвонювати їх усіх! (Кричить і кидає трубку - Е.М.)

Набираю знову.

- Іван, скажіть, зв'язувався Навальний з Уповноваженим з прав людини Росії і з Радою з прав людини при президенті Росії для того, щоб забезпечити безпеку спостерігачам в Чечні на випадок їх затримання?

- Ні, не зв'язувалися. Це вкрай неефективні органи і механізми для захисту спостерігачів.

- Але зате це ефективно в разі пошуку і порятунку затриманого в Чечні людини. Ви це знаєте?

- Ви задаєте питання, на які ви самі знаєте відповідь.

- Скажіть, чи звертався Навальний до правозахисних організацій, які працюють в Чечні, щоб вибудувати взаємодію щодо забезпечення безпеки спостерігачів?

- Зверніться в нашу прес-службу з вашими питаннями.

- Але ваша прес-служба мене до вас послала ...

Іван Жданов кидає трубку.

«Нова газета» зв'язалася з двома спостерігачами, які їдуть в Чечню від штабу Навального. Один з них категорично відмовився давати коментар навіть в анонімному порядку. Другий дав згоду за умови, що його ім'я не буде фігурувати в публікації.

- Максим (ім'я змінено - Е.М.), ви коли-небудь бували на Кавказі?

- Е-е, щодо ... Так, бував. Принаймні з людьми з Кавказу я спілкувався досить багато.

- Так ви спілкувалися або бували?

- Спілкувався.

- А як і коли у вас виникла ідея поїхати в Чечню спостерігачем?

- Якраз в той момент, коли Олексій Навальний проводив свою агітацію бути спостерігачем. Коли він говорив, що необхідно спостерігати і в цих регіонах.

- Що ви знаєте про Чечню?

- Що там відбуваються різні акти порушення прав людини. Що там орудують озброєні угруповання.

- Вибачте, збройні угруповання якого роду?

- Дозвольте, я не буду відповідати на це питання.

- Скажіть, вам що-небудь відомо про напад на правозахисників і журналістів, що працюють в Чечні?

- Безпосередньо в Чечні - немає. Я знаю про журналістів, які займалися Чечнею і яким надалі, так би мовити, не пощастило.

- В якому сенсі «не пощастило»?

- Ну, результат їх кінцевий був не дуже хороший. Наприклад, Політковська.

- Скажіть, у штабі Навального вам пояснювали, з якими загрозами в Чечні ви можете зіткнутися? Чи був відпрацьований якийсь алгоритм дій на такий випадок?

- Скажімо так. Ми готові до того, що у нас можуть виникнути неприємності в Чечні. Але про подробиці, як ми конкретно будемо в цій ситуації діяти, я б не хотів говорити.

- Я не питаю про деталі. Я хочу зрозуміти, готували чи вас в штабі Навального до такого роду ситуацій?

- Ми самі по собі досить підготовлені люди.

- Тобто, не готували?

- Розумієте, весь час мусується тема, що прихильники Навального - це якісь школярі. Так ось, можу вам сказати, що серед нас немає жодного школяра.

- А скільки вам років?

- 25.

- Максим, я все-таки не зрозуміла, готували чи ні вас до поїздки в Чечню? До тих ризиків, з якими ви там можете зіткнутися?

- Так, все було.

- Керівник штабу Навального Руслан Шавердінов сказав мені, що специфічної підготовки не було. Спостерігачів в Чечні готували за універсальною програмою, як будь-яких інших спостерігачів.

- Розумієте, ми люди ініціативні і самі себе підготували до поїздки в Чечні.

- Максим, припустимо, вас затримали в Чечні, відібрали у вас засоби зв'язку і доставили в місце незаконного позбавлення волі, яких в Чечні десятки. Штаб Навального відпрацював механізм, як вас в такому разі шукати? Вас ось до такої ситуації готували?

- Ми готові до всього!

- Скажіть, у випадку, якщо раптом знадобиться адвокат для представлення ваших інтересів в чеченському суді, штаб Навального зможе надати вам адвоката? Чому питаю, бо дуже мало адвокатів з інших регіонів Росії працюють в Чечні, а чеченські адвокати за таку справу не візьмуться.

- Юридичний відділ штабу Навального зможе нам допомогти. Вся юридична допомога нам буде надана.

- Вам було б спокійніше, якби з вами поїхав Олексій Навальний? Він все-таки має величезний медійним ресурсом, та й з етичної точки зору було б правильніше поїхати самому, вам не здається?

- Для мене це не має значення. Ми не будемо звинувачувати Навального, якщо з нами щось трапиться.

У процесі підготовки статті «Новой газете» стало відомо про інші спостерігачів, які по своїх каналах намагаються з'ясувати, до кого вони в разі небезпеки можуть звернутися за допомогою. Так, таке звернення надійшло до журналіста іншого ЗМІ. Наш колега прийняв рішення проконсультуватися з нами. Ми рекомендували спостерігачеві терміново зв'язатися з редакцією «Нової газети» по електронній пошті [email protected] .

Ми готові взяти на себе моніторинг по ситуації зі спостерігачами в Чечні і в разі надзвичайної ситуації оперативно підключити всі наявні і неодноразово випробувані в ситуаціях з викраденнями людей на Кавказі механізми.

Також редакція «Нової газети» звертається до глави Чеченської Республіки Рамзана Кадирова з проханням не піддаватися і не допустити провокацій у день виборів в своєму регіоні і забезпечити безпеку всім громадянам Росії, які приїхали в ці дні в Чечню.

PS

Увага спостерігачам, які їдуть від штабу Навального контролювати хід виборів в Чечню

У разі виникнення надзвичайної ситуації ви можете звернутися в будь-який час за допомогою до журналістів «Нової газети»: Олені Мілашін (8 968 760 20 12) Ользі Бобрової (8 903 161 11 47) Ірині Гордієнко (8 968 760 20 06). Всі ці телефони підключені до мессенджерам - Сигнал, телеграм, Вотсап. А також - до голови комітету «Громадянське сприяння» Світлані Ганнушкіна, яка має величезний досвід з порятунку людей в Чечні (8 985 368 82 56).

Також ви можете звернутися за допомогою до членів РПЛ Ігорю Каляпін і Лілії Шибанова, що здійснює моніторинг ходу виборів в тому числі в Чечні (їх телефони передані нами в штаб Олексія Навального). При виникненні надзвичайної ситуації постарайтеся повідомити хоча б по одному з вказаних засобів зв'язку свої ПІБ, номер УІКа або ваше місцезнаходження, де у вас виникла проблема. Список контактів, за якими ви можете звернутися, буде поповнюватися.

«Нова газета» проінформувала про ситуацію Уповноваженого з прав людини Росії Тетяну Москалькової.

В курсі вашої поїздки і глава Ради з прав людини при Президенті Росії Михайло Федотов. Москалькова і Федотов знаходяться на прямому зв'язку з чеченськими властями і можуть оперативно втрутитися в ситуацію.

У зв'язку з недавніми подіями в Чечні, пов'язаними з кримінальним переслідуванням за сфабрикованим звинуваченням у зберіганні наркотиків глави чеченського представництва правозахисного центру «Меморіал» Оюба Тітіева, а також останніми нападами на офіси «Меморіалу» в Інгушетії і Дагестані, в Чечні більше не залишилося правозахисних центрів , куди ви можете звернутися за допомогою.

Також в Чечні будуть перебувати адвокати для надання юридичної допомоги.

Тобто місцевих жителів в якості спостерігачів ви не змогли залучити?
Який середній вік спостерігачів, які їдуть в Чечню?
Чи знають вони про підвищену небезпеку, яка може загрожувати їм в Чечні?
Звідки ці люди знають про свої ризики в Чечні?
Як штаб Навального готував цих людей?
Чи проводилися особливі тренінги для цих спостерігачів?
Але ви продумали зі свого боку якусь систему безпеки на випадок НП?
А якщо їх затримають і насамперед відберуть телефон, як це зазвичай відбувається в Чечні, який алгоритм ваших дій в такому випадку?
Чи передбачений якийсь алгоритм дій на цей випадок, крім публічності?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация