6 травня. Святий Георгій (Змієборець), мученик. пам'ять

Георгій, прозваний Победоносцем (відомий також як Георгій Каппадокійський або Георгій Ліддскій) - вельми популярний в традиційному благочесті святий, мученик, який прийняв смерть за Христа під час гонінь імператора Діоклетіана в 303 або 304 році.

Житіє св Житіє св. Георгія називає його уродженцем міста Лоду в Палестині з дитинства вихованим в християнській вірі. Він вступив на військову службу, де незабаром висунувся завдяки своєму розуму, хоробрості і фізичній силі. До того ж в 20 років він отримав багатий спадок, так що врешті-решт став улюбленцем імператора Діоклетіана і одним з видних офіцерів його гвардії (або навіть її начальником). Але коли імператор оголосив гоніння на християн, Георгій, який проживав в той час в імператорській ставкою в Нікомидії (Мала Азія), роздав все своє майно бідним, а сам оголосив себе християнином, після чого був заарештований і підданий катуванням.
Сім днів його піддавали самим неймовірним тортурам, але всякий раз рани на тілі святого чудесним чином зцілювалися і він опинявся неушкодженим. В цей час він побував у кількох чудес, зокрема, воскресив померлого людини і занепалого вола, внаслідок чого багато хто звернувся в християнство. Георгія засудили до смертної кари, а вночі йому з'явився Спаситель в золота корона і повідомив своєму вірному сповідникові, що вже завтра він буде в раю. Тоді Георгій звелів своєму слузі записати все, що сталося і заповідав перевезти своє тіло в Палестину.
На ранок до Георгія прийшов сам імператор Діоклетіан і ще раз запропонував йому відректися від Христа. Георгій нібито погодився, але для цього запропонував відвести себе в храм Аполлона. Опинившись в храмі, він кинув виклик язичницькому божеству і осінив його статую хресним знаменням. Тоді жив в ній біс зізнався, що він - занепалий ангел, а все ідоли в капище було поламане.
Розлючені жерці Аполлона почали бити святого, а імператриця Олександра, уражена побаченим, навпаки, звернулася до Христа і, пав до ніг Георгія, стала просити вибачення за чоловіка-тирана. Оскаженілий імператор закричав: «Відсікти! Відсікти голови! Обом відсікти! »І Григорій, помолившись в останній раз, зі спокійною посмішкою пішов назустріч катові. Разом з ним була страчена і Олександра Римська, яку Житіє називає дружиною імператора Діоклетіана (хоча ім'я реальної дружини імператора, відомої за історичними джерелами, було Пріска).
Святий Георгій був похований, згідно зі своїм заповітом, в місті Лідді (нинішній Лод в Ізраїлі), і над його гробницею був споруджений храм його імені, який нині перебуває у віданні православного Єрусалимського Патріархату.

Латинські варіанти Житія св. Георгія спочатку були перекладами з грецького, але з часом в них з'явилися значні відмінності, в основному, в бік перебільшення приписуваних святому подвигів. Так повідомляється, що під впливом чудес св. Георгія звернулося до Христа 40 900 осіб, а після страти Георгія і Олександри імператор був спопелілий вогнем з неба. Разом з ним були спопелити все ідоли і жерці.

Однак ж найвідомішим дивом св Однак ж найвідомішим дивом св. Георгія є його посмертна перемога над змієм (драконом). Цей змій спустошував землю язичницького царя в Бейруті, вимагаючи віддавати собі на поживу найкрасивіших дівчат. Але коли жереб випав на царську дочку, з'явився Георгій на білому коні, пронизав змія списом, чим врятував царівну від смерті. У підсумку всі жителі тієї країни звернулися в християнство.
Вважається, що цю історію слід тлумачити символічно і алегорично. Царівна - це Церква, а дракон - це язичництво або ж «змій стародавній», тобто сатана (пор. Одкр 12,2; 20,3).

Легендарний характер Житія св. Георгія зізнавався багатьма вже в давнину. Зокрема, Папа Римський Геласій (кінець V століття) відкидав акти мучеництва св. Георгія як єретичну фальсифікацію і відносив його до святих, які більш відомі Богу, ніж людям.
Деякі паралелі з Житієм св. Георгія можна угледіти в історичному свідоцтві Євсевія Кесарійського про безіменному мученика часів гонінь Діоклетіана:
Легендарний характер Житія св «Коли вперше був оприлюднений указ про церквах [Діоклетіана], якась людина найвищого, по мирським уявленнями, звання, рухомий ревнощами про Бога і спонукуваний гарячою вірою, схопив указ, прибитий в Нікомидії в громадському місці, і розірвав його на шматки як богохульний і нечестивих. Це сталося, коли в місті знаходилося два володаря: один - найстарший - і інший, який займав після нього четверту сходинку в управлінні. Ця людина, що прославився таким чином, витримав все, що належало за такий вчинок, зберігаючи до останнього подиху ясний розум і спокій ».
Можливо, тут перед нами - єдине історичне свідоцтво про св. Георгія, якщо мова йде дійсно про нього.

Проте, культ св Проте, культ св. Георгія придбав величезну популярність вже починаючи з V століття, а в подальшому тільки ширився. Деякі історики вказують на його замісний характер по відношенню до культів популярних на Сході умираючих і божеств Таммуза і Діоніса або ж бачать тут свідому діяльність пастирів Церкви, витісняли культом св. Георгія культ Діоніса. Так, наприклад, храми на честь св. Георгія часто будувалися на місці капищ Діоніса, а дні пам'яті святого відзначалися в період так званих Діонісій.
Святий Георгій стає небесним покровителем лицарства і взагалі військового стану, а також хліборобів (ім'я «Георгій» означає «землероб»), пастухів, а подекуди - і мандрівників.
Цікаво, що Георгія шанують також мусульмани під ім'ям Гиргис, Джірджіса або аль-Хидра: він - один з головних некораніческіх персонажів, а ісламська легенда про нього вельми нагадує грецьку та латинську варіанти.

Св Св. Георгій відзначається головним небесним покровителем Грузії, «хрест Св. Георгія» (прямий червоний хрест на білому тлі) представлений на прапорах Великобританії і Англії, Грузії, на прапорі і гербі Мілана.
На Русь культ св. Георгія прийшов відразу ж після прийняття християнства. Князь Ярослав Мудрий заснував в Києві і Новгороді монастирі в ім'я св. Георгія (Юрія) і повелів по всій Русі «творити свято» св. Георгію 26 листопада. Російський народ почитав св. Георгія (Єгорій) як покровителя воїнів, землеробів і скотарів. Дні його поминання 23 квітня і 26 листопада (за старим стилем) були відомі під ім'ям «Юр'єва дня». У весняний Юріїв день селяни в перший раз після зими виганяли худобу на поля. Зображення св. Георгія здавна містилися на княжих монетах і печатках. Пізніше з ім'ям св. Георгія були пов'язані знаки вищого військового відмінності: Георгіївський хрест, Георгіївська медаль, Георгіївська стрічка.

Св Св. Георгій є також небесним покровителем Москви (з часу Дмитра Донського), оскільки це місто було засноване тезоіменитого йому князем Юрієм Долгоруким. Вершник, що вражає списом дракона, зображений на гербі Москви і входить до складу герба Російської Федерації.

День пам'яті св. Георгія в Східній і Західній Церкві - 23 квітня. Але за рішенням Конференції католицьких єпископів Російської Федерації католики в Росії відзначають його 6 травня (23 квітня за Юліанським календарем), разом з православними братами.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация