6 клас. Суспільствознавство. праця

Можливо, коли-небудь ви замислювалися про те, що ж таке багатство. Яку людину можна вважати багатим, а якого - заможним, чи добре бути багатим або погано - все це не такі вже однозначні питання, як може здатися на перший погляд. Кожен може сам для себе відповісти на ці питання, але все ж ми можемо спробувати оцінити всі ці поняття. Давайте ж розберемося з тим, наскільки важлива ця тема для кожного з вас.

Давайте ж розберемося з тим, наскільки важлива ця тема для кожного з вас

Мал. 1. Багатство ( джерело )

Взагалі питання про мірилом багатства (мірило - той показник, який дозволяє зрозуміти ступінь багатства тієї чи іншої людини) досить складний. Вся справа в тому, що багатство залежить від умов. Уявіть собі ситуацію, що ви перебуваєте в дуже жорстких життєвих обставинах. Можемо взяти конкретний історичний приклад, а саме блокаду Ленінграда під час Великої Вітчизняної війни. Тоді нормою харчування на одного ленінградця було 125 грамів хліба на добу. Видавали спеціальні продовольчі картки, втрата яких була рівносильна смерті, адже їсти не було чого. Будь-які продукти харчування, якими володіли люди, в той час були дуже серйозним багатством. Банка консервів або банку домашнього варення, яка збереглася в цю страшну зиму 1943 року, ставали справжнім скарбом. Люди, які мали продукти, вважалися найбагатшими ленінградцями. Зараз ми можемо тільки поспівчувати такій ситуації. Тому що коли ти живеш в мирний час, багатством для тебе є якісь предмети побуту або навіть предмети розкоші, які ти можеш собі дозволити, оскільки у тебе є зайві кошти.

Мал. 2. Норма хліба при блокаді Ленінграда ( джерело )

Ви можете запитати ваших батьків, вони підтвердять, що, коли вони були у вашому віці, вважалося погано бути багатим. Можливості у людей також були обмежені, тому що в Радянському Союзі все повинні були бути рівні. Радянське суспільство було побудовано за іншим принципом, ніж сучасне. Люди жили швидше в рамках колективного багатства, ніж індивідуального. Вважалося, що разом люди багаті, а кожна людина окремо повинен бути багатий прагненням до правильного способу життя, багатий інтелектуально і культурно, але не матеріально. Зараз у вас трохи інше життя, суспільство, в якому ви живете, базується на зовсім інших принципах. Зараз ми не сприймаємо добробут як щось варте осуду. Навпаки, в багатстві немає нічого поганого. Важливіше, тільки акценти, а саме:

1) Як ти досяг цього стану, як ти став багатою людиною?

2) Як ти розпоряджаєшся своїм багатством?

Ці два моменти вимагають особливого пояснення. Давайте чітко визначимося з тим, що ж розуміти під багатством. Багатство - це все те, що являє для людини ту чи іншу користь, то, що ми цінуємо. Не має значення, матеріальну, естетичну або інтелектуальну користь приносить вам багатство. Головне - що це дорого вам.

Способи досягнення багатства бувають найрізноманітнішими. Іноді ми сприймаємо як цінність і справжнє багатство природні ресурси. Наше з вами держава багата практично всіма видами природних ресурсів. Росію можна назвати таблицею Менделєєва, зібраної в надрах землі. У нас є найрізноманітніші корисні копалини: паливні, рудні та нерудні. В цілому, це багатство належить державі, але певні родовища корисних копалин належать конкретним людям. Приватні компанії та їх власники розпоряджаються ресурсними багатствами нашої держави. Звичайно, ці люди матеріально досить забезпечені.

Звичайно, ці люди матеріально досить забезпечені

Мал. 3. Природні ресурси - національне багатство ( джерело )

З іншого боку, багатство - це форма діяльності. Це означає, що багатство досягається в ході виконання тих чи інших обов'язків або в ході виконання тієї чи іншої діяльності. Іноді буває так, що те, чим ви займаєтеся, цікаво тільки вам. Тоді про людину говорять, що він багатий своєю працею, тому що він зайнятий і захоплений. В рамках його власного світу він цілком багата людина. Є люди, які будують будинки з порожніх пляшок, такі люди здаються нам трохи дивакуватими. Але сам по собі ця людина щасливий і вважає себе цілком таким, що відбувся. Він багатий, тому що вміє робити те, що не вміють робити інші. У нього виходить реалізувати себе на всі 100%, так, як він цього хоче. Напевно, таку людину і справді можна вважати багатим.

Мал. 4. Людина, захоплений улюбленою справою, - багатий ( джерело )

Дуже важливим джерелом багатства можуть бути знання, вміння, навички людини. На жаль, об'єктивна дійсність така, що в нашій країні не завжди ще знання людей оплачуються належним чином. Люди іноді відчувають, що даремно витратили час, довго навчаючись у вищих навчальних закладах або займаючись самоосвітою. Але якщо ви дивитеся художні фільми, то напевно помічали, що коли фільм знімається про будь-якої катастрофи або глобальних катаклізмах, то людство, перш за все, намагається врятувати вчених. У такій ситуації справжнім багатством світу є розумні, мислячі люди, які можуть передати з собою якийсь дуже важливий досвід або щось винайти. Безумовно, їх необхідно зберегти.

Є вкрай забавний історичний анекдот, причому, можливо, він правдивий, тобто, заснований на реальних подіях. Йдеться про битву при пірамідах, яку Наполеон давав мамелюкам (мамелюки - це раби-воїни, що служили в особливих частинах армії). Коли розпочався бій, мамелюки несподівано напали на французів. Бонапарт не розгубився і скомандував піхоти розділитися на кілька частин - каре, тобто прийняти спеціальну побудову у вигляді квадрата, коли піхотинці можуть захищатися з усіх боків від насідають кавалерії противника. При цьому в середину квадрата, тобто в захищену позицію, Наполеон поставив ослів і вчених. По суті найцінніше, що може бути в армії, - це осли, тобто тварини, які перевозять провіант, боєприпаси та інші вантажі, і вчені, які видобувають корисні відомості. Їх потрібно зберегти, а справа піхотинців - захищатися і, можливо, навіть померти. Ось так високо Наполеон цінував вчених і освічених людей. Тому освіту, наші знання, вміння і навички - таке ж багатство, як і матеріальні блага.

Мал. 5. Битва при пірамідах ( джерело )

Отже, хто ж і як стає багатим в сучасному світі? Якщо розглядати історію людства, то способи досягнення багатства були найрізноманітнішими. Розбійники, які діяли на море і в лісах, займалися бандитським захопленням чиїхось цінностей, а чесні люди досягали багатства своєю власною працею. Зараз, звичайно, суспільство стало більш дорослим і бандитський спосіб досягнення багатства - це вже далеко не норма, навпаки, це сумне виключення. Як правило, багатство досягається власною працею, причому працею вельми наполегливим.

Для того щоб стати по-справжньому багатим в матеріальному сенсі слова людиною, потрібно привнести в світ щось своє, щось нове і унікальне. Але це цілком можливо. Є приклади, коли мільярдерами ставали зовсім молоді люди, наприклад, знаменитий творець соціальної мережі Facebook Марк Цукерберг. Він винайшов свій сайт, коли йому не було ще й 20 років. Але головне не в цьому. Суть полягає в тому, що багатство - це лише один із способів досягнення деховного задоволення.

Мал. 6. Марк Цукерберг ( джерело )

Є й прямо протилежний погляд на проблему багатства. Існує думка, що бідна людина, яка не має майна, насправді по-справжньому багатий, тому що він вільний. Він не скутий ніякими зобов'язаннями ні перед ким і ні перед чим. Ніякі речі його не затримують. Був такий видатний давньогрецький філософ Діоген. Він роздав все своє майно і жив в піфоси, тобто бочці або посудині для зберігання вина, оливкової олії або зерна. Єдиною собюственностью Діогена була гуртка, з якої він пив. Одного разу він побачив, як маленький хлопчик біля громадського колодязя підставляє долоньку під струмінь води і п'є з неї. Діоген вигукнув, що він дурень і чіпляється за непотрібні речі, коли природа і так дала йому все необхідне. Діоген викинув кухоль, залишившись взагалі без будь-якої власності, абсолютно вільною людською особистістю.

Діоген викинув кухоль, залишившись взагалі без будь-якої власності, абсолютно вільною людською особистістю

Мал. 7. Діоген ( джерело )

Був і ще один приклад - знаменитий італійський філософ і монах Франциск Ассизький, між іншим, дуже заможна людина. Він роздав все своє майно, взяв мішок, прорізав у ньому три дірки (дві для рук і одну для голови), одягнув цей мішок на себе, перев'язати мотузкою і ось так і проходив все життя. Його послідовники - францисканці - один з найсерйозніших духовних орденів в рамках католицької церкви досі. Звичайно, вони вже не ходять в мішковині, у них цілком пристойні шати з хорошого матеріалу, але, тим не менш, вони сповідують все ті ж цінності: матеріальну бідність і духовне багатство. Звідси ми можемо зробити висновок, що погляди на те, як людині буде комфортно жити, можуть бути самими різними. Важливо, щоб ці погляди були частиною вашої справжньої натури, вашої справжньої сутності.

Мал. 8. Францисканці ( джерело )

Але якщо ми все-таки будемо говорити про багатство матеріальне, яке для багатьох людей є основним сенсом, який вкладається в слово «багатство», не можна не згадати російських купців. У дореволюційній Росії російські купці завжди вважали, що багатство повинно служити в тому числі і на користь іншим людям. Якщо ти дійсно багата людина, ти не повинен думати тільки про себе або про своєму найближчому оточенні. Якщо ти заробив багато грошей, значить, ти використовував працю багатьох людей. Чи не ти один заробляв ці гроші, безліч людей дозволило тобі, як акумулятора, сконцентрувати в своїх руках цей стан. Відповідно, ти повинен якось поділитися ним з оточуючими. Необхідна умова для того щоб відчувати себе воістину багатою людиною - це принести користь суспільству.

У європейській традиції подібні дії називаються меценатством. Меценатство - це безкорисливе фінансове й інше участь у розвитку культури, науки, допомога її діячам. Назва походить по імені відомого римлянина Мецената, який більшу частину свого стану витратив на хужоніков, музикантів, поетом, допомагаючи їм матеріально. У Росії подібні дії називають благодійністю. Благодійність як явище була дуже популярна в Росії в кінці 19 - НААЛЕ 20 століття серед заможних людей чи підприємців. Наприклад, видатний банкір Павло Рябушинский витрачав величезні гроші на будівництво доріг, лікарень та інших об'єктів соціального значення. Сава Морозов був одночасно і меценатом, і досить умпешним підприємцем, який дуже багато будував у Москві, Санкт-Петербурзі і допомагав простим людям вирішувати їхні побутові проблеми. Катерина Чемчужная - видатна російська актриса, яка практично весь свій статок залишила бідним. Можна навести ще дуже багато прикладів. Знаменита колекція братів Третьякових також була в якості благодійного подарунка передана Москві, хоча самі Третякови були купцями, які збирали цю колекцію для себе, але вирішили залишити її не своїм нащадкам, а всім росіянам. Зараз це по суті золотий фонд російського художньої творчості.

Не менш відома і діяльність братів Бахрушин, які зібрали приголомшливу колекцію предметів, пов'язаних з театром в тій чи іншій мірі. Бахрушин побудували в Москві лікарні, публічні бібліотеки, якими могли користуватися самі звичайні люди. Спільно з видавництвами вони випускали широкі тиражі книг, для того щоб прості люди могли придбати їх і долучитися до російської культури, російської класики. Це було досить великим подарунком, адже тоді не існувало телебачення, не існувало радіо, не було інтернету, і для того щоб займатися самоосвітою, потрібно було мати в розпорядженні великі гроші. Благодійники допомагали людям масово читати класиків російської літератури.

Підводячи загальний підсумок, можна відзначити, що багатство - це добре. Будь-яке багатство, і матеріальне, яким ви можете поділитися з оточуючими, і інтелектуальне, яке відрізняє культурну людину, і діяльну, яке робить вас захопленим і щасливим, є позитивним моментом. Найголовніше полягає в тому, щоб мета досягнення багатства не розходилася із засобами, які ви вибираєте. Якщо ці кошти ображають, принижують або обмежують інших людей, тоді таке багатство не буде правильним і не принесе вам добра.

А на наступному уроці ми поговоримо про вибір життєвого шляху, про те, які бувають професії. Ми постараємося на конкретних прикладах переконатися в тому, наскільки важливо продовжувати шукати «свою» професію все життя.

Багато хто з вас напевно дивилися мультфільм «Сімпсони», вам знайомі ці дуже відомі вигадані персонажі. Гомера Сімпсона вважають збірним образом людини початку 21 століття: досить ледачого, трохи грубуватого, але в той же час приємного і забавного. Була серія, в якій Гомер Сімпсон виграв в лотерею велику суму грошей. Одного разу прийшовши додому, він звернув увагу на те, що його діти лежать на ліжку і дивляться в стелю, не знаючи, чим себе зайняти. Гомер запитує їх: «Чому ви вдома, чому ви не в школі?», На що діти відповідають йому: «А навіщо?». Дійсно, навіщо вчитися, працювати, чимось займатися, якщо вони уде отримували мільйони доларів, які забезпечать їх на все життя.

Мал. 9. Сімпсони ( джерело )

Для Гомера питання його дітей виявився тупиковим. А два найбагатших людини на Землі - досить відомі підприємці Білл Гейтс (творець компанії Microsoft) і Уоррен Баффет (творець величезної корпорації) весь свій особистий статок залишили не своєю сім'ї, а передали в спеціально утворений ними благодійний фонд. Це здається абсолютно абусрдним - залишати стан, який оцінить відповідно в 50 і 70 мільярдів доларів, незнайомим людям. Білл Гейтс залишив своїх дітей лише 0,2% від свого стану, тобто по 10 мільйонів доларів кожному.

Виникає питання: навіщо тоді треба було заробляти ці гроші, щоб потім так вчинити? Відповідь на це питання вони дають самі, пояснюючи, що не хочуть позбавляти своїх дітей мотивації до життя. До того ж Гейтс і Баффет кажуть, що гроші, які були зароблені особисто ними або їх корпораціями - це ті гроші, які були зароблені завдяки діяльності величезної кількості людей. А значить, вони не належать їхнім сім'ям цілком. Це гроші всіх, значить, вони повинні повернутися назад. А діти Білла Гейтса і наследнікіУоррена Баффета повинні працювати самі і заробляти самостійно стільки, скільки вони хочуть. Така позвіція у двотакт найбільш успішних бізнесменів США. Можливо, таке ставлення до багатства є правильним поглядом на життя. Заробляти багато - це правильно і це добре. Але потрібно завжди пам'ятати, що відповідальність ти несеш не тільки перед собою і своєю родиною, а й взагалі перед усім суспільством разом узятим. Якщо ти заробив велику суму, то повинен мати і право, і відповідальність цією сумою правильно розпорядитися.

Список рекомендованої літератури

1. Виноградова Н.Ф., Городоцька Н.І., Іванова Л.Ф. та ін. / За ред. Боголюбова Л.Н., Іванової Л.Ф. Суспільствознавство 6 клас. - Просвітництво, 2004.

2. Кравченко А.І., Пєвцова Е.А., Суспільствознавство: Підручник для 6 класу загальноосвітніх установ. - 12-е изд. - М .: ТОВ «ТИД« Русское слово - РС », 2009. - 184 с.

3. Барабанов В.В., Насонова І.П. / Под ред. Бордовская Г.А. Суспільствознавство 6 клас, 2007.

4. Нікітін А.Ф., Нікітіна Т. І. Суспільствознавство. 6 клас. - Дрофа, 2013.

Рекомендовані посилання на ресурси інтернет

1. Багатство ( джерело ).

2. Що таке багатство? ( джерело ).

3. Дни.Ру ( джерело ).

Рекомендоване домашнє завдання

1. Вивчи напам'ять вірш «Робота» на сторінці 154. Підручник: Виноградова Н.Ф., Городоцька Н.І., Іванова Л.Ф. та ін. / За ред. Боголюбова Л.Н., Іванової Л.Ф. Суспільствознавство 6 клас. - Просвітництво, 2004.

2. Які погляди на багатство існують в сучасному світі? Який конкретно позиції дотримуєтеся особисто ви?

3. * напишіть твір-роздум по англійському прислів'ю «Ціна працівника - його зарплата».

Як ти розпоряджаєшся своїм багатством?
Гомер запитує їх: «Чому ви вдома, чому ви не в школі?
», На що діти відповідають йому: «А навіщо?
Виникає питання: навіщо тоді треба було заробляти ці гроші, щоб потім так вчинити?
2. Що таке багатство?
Який конкретно позиції дотримуєтеся особисто ви?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация