6 клас. Література. давньоруська література

Коментарі викладача

Це заняття присвячене одному з переказів літописі «Повісті временних літ» - «Оповіді про білгородський кисіль», яке допоможе вам у розумінні історичних подій того часу і в якому химерно, але органічно поєднуються історичні події і вигадка, де літописець прославляє розум, винахідливість, патріотизм городян і всього російського народу.

Читаючи літопис, ми чуємо живий голос далеких предків. Твори минулого як би руйнують перешкоди між епохами ...

Твори минулого як би руйнують перешкоди між епохами

Мал. 1. 14-й лист Радзивилловской літописі (список XV століття, описує похід Віщого Олега на Царгород) ( джерело )

«Повість временних літ» була основним джерелом відомостей про минуле російської землі. Літопис була не тільки цікавим читанням, але і дуже важливим історико-політичним документом. Літописний звід крім коротких погодних записів містить багато творів різних жанрів тієї епохи - це перекази, оповіді, житія, повчання, легендарно-біблійні, билинно-казкові оповіді і багато інших.

Літописний звід - одна з форм російських середньовічних історико-літературних творів. У зведеннях погодно (по роках) викладалися події російської історії.

Перед зверненням до тексту перекази «Сказання про білгородський кисіль», пояснимо значення деяких слів, що зустрічаються в творі. Відданість - в народнопоетичної творчості оповідання, що містить відомості про реальних осіб і події; виникає з розповідей очевидців, але при передачі віддаляється від фактичної першооснови, піддаючись вільної поетичної інтерпретації. Облога - оточення військами укріпленого місця з метою його захоплення. ВІЧЕ - збори городян для вирішення найважливіших питань (рис. 2).

Мал. 2. Репродукція картини А.М. Васнєцова «Новгородське віче» ( джерело )

ПЕЧЕНІГИ - об'єднання тюркських та інших племен в VIII-IX століттях в заволзьких степах. Печеніги - кочівники-скотарі, дуже часто нападали на руські землі. Лише 1036 року Ярославу Мудрому вдалося з ними впоратися (рис. 3).

3)

Мал. 3. «Полонені печеніги». 1896. Ескіз костюма до опери А.Н. Сєрова «Рогнеда» ( джерело )

Дія відбувається в 997 році через п'ять років після подій, описаних в «Оповіді про Кожум'яку». Таким чином, обидві події відбувалися більше ніж за сто років до того моменту, як Нестор написав свій літопис, тому можна зробити висновок, що автор записував те, що зберегла народна пам'ять.

«Сказання про Кожум'яку» нагадує билину. Юнак Кожум'яка постає як сильний, могутній воєн, готовий пожертвувати життям заради порятунку батьківщини.

Билини - російська народна епічна пісня - сказання про богатирів.

«Сказання про білгородський кисіль» нагадує нам казку, але літописець і ті, хто читав цей твір, беззавітно вірили в описувані події і не брали під сумнів. Це нагадує ставлення до міфів.

Чому ж городяни спочатку хотіли здатися печенігам? - Вони розуміли, що потрібно зберегти життя хоч кому-небудь, інакше всі помруть від голоду. Але здатися ворогові принизливо, тому вони раді будь-якій можливості, щоб зберегти свою честь і честь міста. Саме тому вони повністю довірилися старця і зробили все, що він їм говорив, навіть не здогадуючись про його хитромудрому плані. Військова хитрість вдалася - місто не загинув від голоду.

Кому з героїв вдавалося за допомогою хитрості перемогти ворогів. - Одіссей, який перехитрив циклопа, назвавшись ім'ям «Ніхто». Він же порадив ахейцам зробити троянського коня, за допомогою якого була завойована Троя.

Який же сенс закладений у фразі городян: «Ми маємо їжу від землі»? - Крім прямого сенсу хитрості, яка дала можливість обдурити печенігів, ця фраза несе глибший сенс. Це наша земля вона нас годує, вона ж нас захищає, такий народ непереможний. У цьому творі літописець прославляє розум, винахідливість, патріотизм городян і всього російського народу. Літописання було найважливішою справою. Ось як про це говорить літописець Пімен з твору Олександра Сергійовича Пушкіна «Борис Годунов». Дія відбувається в келії Чудова монастиря в 1603 році.

Свій борг Пімен бачить в тому, щоб донести нащадкам історію батьківщини, це є борг, «заповіданий від Бога».

Чернець Пімен - літописець, виведений А. С. Пушкіним в драмі «Борис Годунов», з яким ви будете знайомитися в старших класах. Ця сцена відбувається в келії Чудова монастиря 1603 р

Таким побачив і почув літописця Пимена Пушкін.

Наостанок звернемося до слів Дмитра Сергійовича Лихачова (рис. 4), великого знавця давньоруської літератури, завдяки якому ми можемо знайомитися з найдавнішими творами Русі.

Мал. 4. Д.С. Лихачов ( джерело )

Його переклади з давньоруської мови на сучасний точні, наукові і зрозумілі: «Давня російська література наповнює нас гордістю за наших далеких предків попередників, вчить нас з повагою ставитися до їх праці, боротьбі, до їх турботам про благо батьківщини».

ДЖЕРЕЛА

http://interneturok.ru/ru/school/literatura/6-klass/drevnerusskaya-literatura/skazanie-o-belgorodskom-kisele-otrazhenie-istoricheskih-sobytiy-i-vymysel-otrazhenie-kachestv-idealnogo-narodnogo-geroya? seconds = 0

http://nsportal.ru/shkola/literatura/library/2013/04/08/urok-po-literature-skazanie-o-belgorodskom-kisele-otrazhenie

https://www.youtube.com/watch?v=9msTFgRu1Fk

Чому ж городяни спочатку хотіли здатися печенігам?
Який же сенс закладений у фразі городян: «Ми маємо їжу від землі»?
Ru/ru/school/literatura/6-klass/drevnerusskaya-literatura/skazanie-o-belgorodskom-kisele-otrazhenie-istoricheskih-sobytiy-i-vymysel-otrazhenie-kachestv-idealnogo-narodnogo-geroya?
Com/watch?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация