7 смертних гріхів, або Скільки пристрастей можуть нас погубити насправді

  1. Світ, який побачать наші діти
  2. Сім смертних гріхів
  3. 2 Заздрість
  4. 3 ненажерливість
  5. 4 Блуд
  6. Святий Іоанн Кронштадтський: пророк ХХ століття
  7. 5 Гнів
  8. 6 Жадібність (користолюбство)
  9. 7 Зневіра (лінь)
  10. Як святі міняли історію

Всупереч поширеній думці, вираз «сім смертних гріхів» аж ніяк не вказує на якісь сім вчинків, які б були найважчими гріхами. Насправді список таких вчинків може бути набагато довший. А число «сім» вказує тут лише на умовне об'єднання цих гріхів в сім основних груп.

Матеріал по темі

Матеріал по темі

Світ, який побачать наші діти

Вчора у розмов про майбутнє є цікава особливість - за час, поки ми обговорюємо, як те чи інше нововведення вплине на наше життя, це нововведення вже входить в життя і заволодіває нею. А нам залишається думати не про те, що трапиться, але як бути з тим, що вже сталося. У століття прогресу майбутнє встигає стати минулим, поки ми п'ємо ранкову каву.

Св. Феофан Затворник пише про відміну смертного гріха від менш тяжкого: «Смертний гріх є той, який забирає у людини морально-християнське життя його. Якщо нам відомо, в чому моральна життя, то визначення смертного гріха не важко. Життя християнська є ревнощі і сила перебувати в спілкуванні з Богом виконанням Його святого закону. Тому будь-який гріх, який погашає ревнощі, забирає силу і розслабляє, віддаляє від Бога і позбавляє Його благодаті, так що людина після нього не може глянути на Бога, а відчуває себе відокремленим від Нього; всякий такий гріх є гріх смертний. ... Такий гріх позбавляє людину благодаті, отриманої в хрещенні, забирає Царство Небесне і віддає суду. І це все стверджується в годину гріха, хоча не здійснюється мабуть. Такого роду гріхи змінюють все напрямок діяльності людини і саме його стан і серце, утворюють як би нове джерело в моральному житті; чому інші визначають, що смертний гріх є той, який змінює центр діяльності людської ».

Смертними ці гріхи називаються тому, що відпадання людської душі від Бога - це смерть душі. Без благодатним зв'язку зі своїм Творцем душа мертвіє, стає нездатною до переживання духовної радості ні в земному житті людини, ні в посмертному своє існування.

І не так уже й важливо, на скільки категорій поділяються ці гріхи - на сім або на вісім . Набагато важливіше пам'ятати про ту страшну небезпеку, яку таїть в собі будь-який такий гріх, і всіляко намагатися уникати цих смертоносних пасток. А ще - знати, що навіть для тих, хто згрішив таким гріхом залишається можливість порятунку. Святитель Ігнатій (Брянчанінов) говорить: «ті, що впали в смертний гріх нехай не впадає у відчай! Так вдається до ліку покаяння, до якого закликається до останньої хвилини його життя Спасителем, сповістив у Святому Євангелії: Хто вірує в Мене, хоч і вмре, оживе (Ін 11: 25). Але тяжке перебувати в смертному гріху, тяжко - коли смертний гріх звернеться в навик! »

А преподобний Ісаак Сирін сказав ще чіткіше: «Немає гріха непростимого, крім гріха нерозкаяного».

Сім смертних гріхів

1. Гордість

«Початком гордині буває зазвичай презирство. Той, хто зневажає і вважає за ніщо інших - одних вважає бідними, інших людьми низького походження, третє невігласами, внаслідок такого презирства доходить до того, що шанує себе одного мудрим, розсудливим, багатим, шляхетним і сильним.

... Як пізнається гордий і чим зцілюється? Впізнається тому, що домагається переваги. А зцілюється, якщо буде вірити суду сказав: Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать (Як 4: 6). Втім, треба знати, що, хоча боїться суду, вимовленого за гордість, однак не може зцілитися від цієї пристрасті, якщо не залишить усіх помислів про свою перевагу ».

Свт. Василь Великий

Гордість - самовдоволене захоплення власними достоїнствами, справжніми або уявними . Оволодівши людиною, вона відсікає його спочатку від людей малознайомих, потім - від рідних і друзів. І нарешті - від самого Бога. Ніхто не потрібен гордому, навіть захоплення оточуючих його не цікавить, і лише в собі самому він бачить джерело власного щастя. Але як будь-який гріх, гордість не приносить справжньої радості. Внутрішнє протистояння всьому і вся висушує душу гордого людини, самовдоволення, немов короста, покриває її грубим панциром, під яким вона мертвіє і стає нездатною до любові, дружбі і навіть до простого щирого спілкування.

2 Заздрість

«Заздрість є печаль через благополуччя ближнього, яка <...> шукає не добра для себе, а зла для ближнього. Заздрісний хотів би бачити славного безчесним, багатого - убогим, щасливого - нещасним. Ось мета заздрості - бачити, як завідуемий з щастя впадає в лихо ».

Святитель Ілля Мінятій

Таке розташування людського серця стає стартовим майданчиком для найстрашніших злочинів. А також незліченної безлічі великих і дрібних капостей, які люди творять тільки заради того, щоб іншій людині стало погано або хоча б перестало бути добре.

Але навіть якщо і не вирветься цей звір назовні у вигляді злочину або конкретного вчинку, то хіба легше від цього буде самому заздрісники? Адже, врешті-решт, таким страшним світовідчуттям він просто передчасно зажене в себе в могилу, але навіть смерть не припинить його страждань. Тому що після смерті заздрість буде терзати його душу з ще більшою силою, але вже без найменшої надії на її угамування.

3 ненажерливість

«Ненажерливість розділяється на три види: один вид спонукає приймати їжу раніше певної години; інший любить тільки пересичуватися, якої б то не було їжею; третій хоче ласою їжі. Проти цього християнин повинен мати троякую обережність: очікувати певного часу для прийняття їжі; НЕ пересичуватися; задовольнятися будь-якої самої скромної їжею ».

Преподобний Йоан Касіян Римлянин

Обжерливість - рабство власним шлунку. Воно може проявляти себе не тільки в шаленому обжерливості за святковим столом, а й в кулінарній розбірливості, в тонкому розрізненні відтінків смаку, в перевазі вишуканих страв простий їжі. З точки зору культури між грубим ненажерою і витонченим гурманом - прірва. Але обидва вони - раби свого харчової поведінки. І для того, і для іншого їжа перестала бути засобом підтримки життя тіла, перетворившись на жадану мета життя душі.

4 Блуд

«... свідомість все більше і більше наповнюється картинами хтивості, брудними, пекучими і спокусливими.

Матеріал по темі

Святий Іоанн Кронштадтський: пророк ХХ століття

З його щоденника ми бачимо не милостивий хрестоматійний образ угодника Божого, а живу людину, яка на своїй шкурі знає, що таке гріх, що таке пристрасть, який рветься до гніву, гнівається, ображається, спокушається - але і знаходить в собі сили на справжнє покаяння, долає все це в собі. Ось це дуже корисно почитати тим, хто ще не зробив свій релігійний вибір: дивіться, ось як пролягає дорога до святості.

Сила і отруйний чад цих образів, чарівних і ганебних, такі, що витісняють з душі все піднесені думки і бажання, які захоплювали (молодої людини) раніше. Нерідко буває, що людина не в змозі думати більш ні про що інше: їм цілком володіє демон пристрасті. На кожну жінку він не може дивитися інакше, як на самку. Думки одна інший брудніше повзуть в його затуманеним мозку, а в серці одне бажання - задовольнити свою хіть. Це вже стан тваринного або, вірніше, гірше тварини, тому що тварини не доходять до того розпусти, до якого доходить людина ».

Священномученик Василь Кинешемский

Гріх розпусти включає в себе всі прояви статевої активності людини всупереч природному способу їх здійснення в шлюбі. Безладне статеве життя, подружні зради, всілякі збочення - все це різні види прояви блудної пристрасті в людині. Але хоча це і тілесна пристрасть, витоки її лежать в сфері розуму і уяви. Тому до блуду Церква відносить і непристойні мрії, перегляд порнографічних і еротичних матеріалів, розповідь і слухання паскудних анекдотів і жартів - все те, що здатне порушити в людині фантазії на сексуальну тему, з яких потім виростають і тілесні гріхи блуду.

5 Гнів

«Подивися на гнів, які знаки свого мучительства він залишає. Дивись, що людина робить в гніві: як обурюється і шумить, кляне і лає сам себе, терзає і б'є, б'є по голові та обличчю своєму, і весь трясеться, як у лихоманці, словом, він схожий на того, хто демона. Якщо зовнішній вигляд його так неприємний, що ж робиться в його бідній душі? ... Бачиш який страшна отрута прихований в душі, і як гірко він мучить людини! Його жорстокі і згубні прояви говорять про нього ».

Святитель Тихон Задонський

Людина в гніві страшний. А тим часом гнів - природна властивість людської душі , Вкладене в неї Богом для відкидання всього гріховного і неналежного. Цей корисний гнів був перекручений в людині гріхом і перетворився в гнів на ближніх людей часом по самим незначним приводів. Образи іншим людям, лайка, образи, крики, бійки, вбивства - все це справи неправедного гніву.

6 Жадібність (користолюбство)

«Користь є наситяться бажання мати, або шукання і наживання речей під виглядом користі, потім тільки, щоб сказати про них: мої. Предметів цієї пристрасті безліч: будинок з усіма його частинами, поля, слуги, а головне - гроші, тому що ними можна все діставати ».

Святитель Феофан Затворник

Іноді вважають, що цим духовним недугою можуть страждати виключно багаті люди, вже володіють багатством і прагнуть його примножити. Однак і людина середнього достатку, і незаможний, і абсолютно жебрак - все схильні до цієї пристрасті, оскільки полягає вона не в володінні речами, матеріальними благами і багатством, а - в хворобливому, непереборному бажанні ними володіти.

7 Зневіра (лінь)

«Зневіра - це тривалий і одночасний рух лютою і жадає частини душі. Перша шаленіє з приводу того, що знаходиться в її розпорядженні, друга, навпаки, тужить за тим, чого їй бракує ».

Євагрій Понтійський

Матеріал по темі

Матеріал по темі

Як святі міняли історію

Російські праведники в ролі винищувачів гріха

Зневірою прийнято вважати загальне розслаблення душевних і тілесних сил, поєднане з крайнім песимізмом. Але важливо розуміти, що смуток наступає у людини внаслідок глибокої неузгодженості здібностей його душі, ревності (емоційно забарвленого прагнення до дії) і волі.

У звичайному стані воля визначає для людини мета його прагнень, а ревність є «мотором», який дозволяє рухатися до неї, долаючи труднощі. При зневірі ж людина направляє ревність на своє нинішнє, далеке від поставленої мети стан, а воля, залишившись без «двигуна», перетворюється в постійне джерело туги про нездійснених планах. Ці дві сили сумує людини замість руху до мети як би «тягнуть» його душу в різні боки, доводячи її до повної знемоги.

Така неузгодженість - результат відокремлення людини від Бога, трагічний наслідок спроби спрямувати всі сили своєї душі до земних речей і радощів, в той час як дані вони нам були для устремління до радощів небесним.

Читайте також:

В оформлення використані фрагменти мозаїки вівтарної частини крипти базиліки Нотр-Дам-де-Фурвьер, Ліон, Франція, 1872-1884 г

Як пізнається гордий і чим зцілюється?
Але навіть якщо і не вирветься цей звір назовні у вигляді злочину або конкретного вчинку, то хіба легше від цього буде самому заздрісники?
Якщо зовнішній вигляд його так неприємний, що ж робиться в його бідній душі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация