7 страшних голодоморів останніх століть

Те, що після технічної революції люди можуть помирати від голоду, не вкладається в голові. А найбільше не вкладається те, що більшість трагедій влада могла б запобігти Те, що після технічної революції люди можуть помирати від голоду, не вкладається в голові

Сьогодні в Україні відзначається День пам'яті жертв голодомору і політичних репресій. Українці згадують співвітчизників, загиблих страшною голодною смертю в сталінські часи. Тим часом, в останні "цивілізовані" часи голодомори, на жаль, не були рідкістю. Лише в XX столітті від голоду померло 70 млн чоловік.

У жалобний день depo.ua пропонує згадати найстрашніші голодомори, які можна було запобігти.

1. Голодомор в Україні (1932-1934)

Геноцид українського народу, запланований і здійснений сталінської клікою, залишається однією з найчорніших і при цьому незвіданих сторінок в історії. Оскільки державний апарат СРСР ретельно замітав сліди, точне число жертв досі викликає суперечки.

Днями Інститут демографії та соціальних досліджень оприлюднив страшну статистику, згідно з якою від голоду в Україні померло 3,9 млн людина. Але цілий ряд експертів продовжують стверджувати, що цифри занижені.

Найстрашнішим місяцем дослідники називають червень 1932 року, коли щодня помирало 28 тис. Українців. А ще відзначають, що в 1933 голод в Україні не закінчився: люди продовжували вмирати ще в 1934 році.

В основному постраждали селяни, адже саме їх радянські вбивці поклялися знищити як клас. У підсумку, в селах загинуло 3,5 млн українців, а в містах - близько 300 тис.

2. Голод в Сомалі (1992-1993)

На початку 1990-х сомалійські повстанці вели збройну боротьбу проти диктатора Мохамеда Сіада Барре. Кожна сутичка супроводжувалася масовими опустошениями, країна котилася в прірву. Режим Барре вдалося повалити, але на цьому біди Сомалі не закінчилися. Адже тепер дві групи повстанців почали воювати між собою. Вся інфраструктура країни була зруйнована, люди були змушені жити на вулиці, страждаючи від голоду. На той час гуманітарна підтримка країни США і Західною Європою припинилися, так що допомоги вже не чекали. До того ж, в Сомалі трапилася потужна посуха. Міжусобиця припинилася з прибуттям в країну миротворців ООН. На жаль, реакція виявилася не дуже своєчасною. Від голоду в країні померло близько 300 тис. Чоловік.

Чоловік

3. Великий китайський голод (1959-1961)

Цей період у власній історії китайці називають "Трьома гіркими роками". Китайський керманич Мао Цзедун проголосив початок політики «великого стрибка». За планом диктатора, Китай повинен був швидкими темпами перетворитися з аграрної країну в промислову. Тому кошти з аграрного сектора викачували форсованими темпами. До того ж, швидкими кроками по країні йшла колективізація - фермерські господарства знищувалися, діяльність фермерів забороняли, все повинні були обробляти єдину, колективну землю. Але і при цьому вдавалися до новітніх псевдонаукових методів, які безжально знищували рослини, а в підсумку - скорочували урожай.

До людських дурниць додалися потужні природні катаклізми. Китай спіткала жахлива повінь, за яким послідувала посуха. За офіційними даними державного апарату країни в ці роки голод забрав 15 млн життів. Втім, опозиційні дослідники називають більш страшну цифру в 36 млн.

4. Голод в Ефіопії (1983-1985)

Хоча спочатку в голодомор звинувачували посуху, потім з'ясувалося, що голод на території сучасної Ефіопії і Еритреї виник значно раніше, ніж несприятливі природні явища. Ситуація в країні багато в чому була схожою на ситуацію в Китаї. Підполковник Менгісту Хейлі Маріам, який стояв на чолі країни, проводив політику Червоного терору. Людей, яких підозрювали в нелояльності до "соціалістичного" режиму, стратили без суду і слідства. З фермерів під суворим наглядом знімався скажений податок - люди, які вирощували зерно, залишалися без їжі. Зате на зерні заробляли гроші, які йшли на армію і розвиток промисловості. Мало того, зерно забороняли продавати, а фермерам заборонялося заробляти гроші на інших роботах. У підсумку, від голоду померло 400 тис. Ефіопцев.

5. Голод в Північній Кореї (1994-1998)

Говорячи про жертви голодомору, різні дослідники називають цифри від 240 тис. До 3 млн. Сам факт голоду визнає навіть тоталітарна верхівка країни, списуючи біду на природні явища. У цей період природа воістину не пошкодувала корейців - в країні, в якій і без того існую несприятливі умови для землеробства, випала рекордна кількість опадів. У підсумку, весь урожай практично змило. Втім, незалежні дослідники не погоджуються все списувати на природу. На їхню думку, далася взнаки консервативна економічна політика керівництва країни, їх небажання боротися з очевидними труднощами. Адже коли на початку 1990-х СРСР і Китай звели підтримку країни практично до мінімуму, в КНДР вирішили не витрачати сил на заробляння грошей і застрягли в страшному економічній кризі.

Адже коли на початку 1990-х СРСР і Китай звели підтримку країни практично до мінімуму, в КНДР вирішили не витрачати сил на заробляння грошей і застрягли в страшному економічній кризі

6. Біафра (1967-1970)

Отримавши незалежність від Британії, Нігерія не відразу змогла встановити контроль над своєю територією. В її південно-східної частини, яку населяло етнічна група ігбо, проголосили ще одну країну - Біафра. Держава визнали Габон, Гаїті, Кот-д'Івуар, Танзанія і Замбія. Більшість цивілізованих країн продовжували вважати Біафрою сепаратистським формуванням. Лідери Біафри вели агресивну політику, намагаючись відвоювати у Нігерії нові землі. Однак наступ армії країни досить легко розбили сили повстанців. Спочатку Біафра була відрізана від нафтових родовищ, потім - взята в суцільну облогу. Більш того, на території навіть заборонили перебувати під силу Червоного Хреста. Населення масово вимирало - в цей період не стало 2 млн жителів регіону. Половина померла від хвороб, а половина - від голоду.

Половина померла від хвороб, а половина - від голоду

7. Голод в Індії (1899 - 1900)

Страшна біда спіткала Індію в кінці XIX століття. Після страшних дощів почалася посуха - урожай був практично знищений. Люди почали голодувати. Хоча в зазначений період Індія була колонією Великобританії, британці не поспішали допомогти стражденному регіону. Віце-король Індії, лорд Джордж Керзон вважав, що колонія повинна виходити з кризи власними силами. Тому дотації Великобританії були мінімальними - здавалося, метрополія в одну мить забула, як довгі роки збагачувалася за рахунок індійських ресурсів. В результаті, в регіоні померло від голоду близько 9 млн чоловік. Після цього жахливого періоду боротьба за незалежність Індії набуває серйозних масштабів.

Після цього жахливого періоду боротьба за незалежність Індії набуває серйозних масштабів

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация