7 факторів, які повинні, але не впливають на тенге

  1. 1. Ціна на нафту
  2. 2. Виплата податків компаніями
  3. 3. Словесні інтервенції
  4. 4. Вплив рубля
  5. 5. Ставка ФРС США і базова ставка
  6. 6. Держборг Казахстану
  7. 7. Темпи зростання економіки

Тенге залежить від нафти. Від експорту. Від долара. Від рубля. Це ми чуємо регулярно, в тому числі і від Нацбанку. Але здається, ніби ця залежність працює тільки на падіння нацвалюти. Як тільки ситуація з нафтою, доларом і навіть прогнозом погоди починає поліпшуватися, курс тенге ... Найчастіше стоїть на місці. В чому справа?

Економісти Алмас Чукин і Ерлан Ібрагім допомогли нам в цьому розібратися. І, за їхніми словами, не все так просто, як здається на перший погляд. Те, що начебто безпосередньо повинно впливати на курс тенге, на ділі не дуже-то і впливає.

1. Ціна на нафту

Ерлан Ібрагім вважає, що нафта для тенге - визначальний фактор. Але тільки якщо дивитися на коливання цін і курсу в довгостроковій перспективі. Зараз же ми бачимо, що ціна на нафту «перевалила» за 60 доларів за барель, а тенге не поспішає зміцнюватися в тому ж ритмі.

- Ця ситуація склалася в короткостроковий період часу. Виходить, в макроекономіці накопичився дисбаланс, який вирівнюється. Так як

Зараз валютний ринок сильно регулюється за рахунок участі Нацбанку, прямого впливу від ціни на нафту ми не бачимо

Але в цілому ціна на нафту дуже істотно впливає на економіку Казахстану. Але в цілому ціна на нафту дуже істотно впливає на економіку Казахстану

За словами АлМАС Чукин, економіка - це зважена збалансована система, і працюють тут безліч факторів, так що сьогодні в повній мірі нафту на тенге вплинути не може.

- Уявіть собі повітряна куля. Гаряче повітря, який тягнеться вгору - це нафта. А на кошику розташовані шість інших факторів, які тягнуть вниз. Так що

не можна стверджувати, що нафта не працює - просто вона не може подолати інші чинники,

- зазначає він.

Експерт припускає, що якби в поточний момент нафта коштувала дешевше, можливо, тенге б опустився. А сьогодні рекордне зростання нафти дозволяє йому залишатися на певному рівні, що теж непогано.

2. Виплата податків компаніями

Ібрагім відзначає, що невеликий вплив на тенге надає виплата податків компаніями в кінці року. Їм доводиться переводити в тенге накопичену доларову масу. Але це, за його словами, не першорядне фактор, що визначає курс національної валюти.

На думку АлМАС Чукин, враховуючи, що

податки компанії платять на початку року, багато хто з них готуються до цієї процедури заздалегідь, починаючи вже восени міняти долари

- Сировинні компанії складають у нас велику частку на ринку, тому податкові процедури роблять значний вплив на курс тенге, - каже Чукин.

3. Словесні інтервенції

Нещодавно ми розповідали про те, що дуже часто заяви представників Нацбанку стають вирішальним фактором у формуванні курсу тенге. За словами Чукин, спекулятивний фактор - одна з особливостей ринку акцій, цінних паперів і валют в тому числі.

- Ринок купує очікування. Якщо робляться заяви важливих персон про те, що прибуток окремо взятої компанії впаде, люди прислухаються, багато хто намагається продати її акції, поки не пізно. А

долар - така ж цінний папір. Вона хоч і називається грошима, але в нашій країні це «іноземна папірець», яку купують і продають,

- підкреслює Чукин.

Тим часом, на думку Єрлана Ібрагіма, заяви Нацбанку зазвичай підкріплені діями. Тобто якщо він заявляє про продаж 1 млрд доларів з резервів Нацфонда, він це робить, що впливає на курс.

4. Вплив рубля

Алмас Чукин переконаний, що найбільше на курс тенге сьогодні впливає рубль. Навіть більше, ніж долар. Це пов'язано з великим обсягом торгів з Росією.

- Вплив рубля зараз також має місце бути, але не таке сильне, як його представляють. Потрібно враховувати, що і рубль, і тенге знаходяться під впливом ціни на нафту. Якщо в рамках тривалого періоду часу, - наприклад, 10-ти років - побудувати три графіка - «рубль», «тенге» і «зміна ціни на нафту», можна побачити, що коливання в кожному з них носять схожий характер. Кореляція між ними майже близька до одиниці. але

якщо в рамках десяти років залежність рубля від руху нафти проявляється дуже сильно, у тенге є «сходинки»

Якщо ці «сходинки» вирівняти, пряма буде схожа. Просто ми дуже часто стримуємо курс, а потім відбувається девальвація, - вважає Ерлан Ібрагім.

Але з огляду на слабкість казахстанської економіки, сьогодні, за його словами, тенге починає девальвувати по відношенню до рубля.

5. Ставка ФРС США і базова ставка

Що стосується впливу ставки ФРС США на курс тенге, то Ібрагім вважає його вкрай слабким і не заслуговує на увагу.

- Був період часу, коли ми робили значні запозичення на західних ринках. Але в поточний момент ми практично не беремо участь в цих позиках. Відповідно, ця ставка відбивається на нас дуже опосередковано, - говорить він.

Чукин в свою чергу вважає, що існує вплив ставки ФРС на подорожчання долара до всіх валют, в тому числі і до тенге.

- А якщо базова ставка у нас в Казахстані падає, кредитні ресурси дешевшають

Це призводить до того, що тенге стає більше, - стверджує він.

6. Держборг Казахстану

Ерлан Ібрагім відзначає, що серйозним чинником, що впливає на формування курсу, на сьогоднішній день є ситуація із зовнішнім боргом країни.

Держборг США перед Китаєм збільшується

- Борг є у багатьох країн. І згідно західному підходу в економіці, в цьому немає нічого страшного. Економіка США, наприклад, також є нетто-боржником: у них великий обсяг боргу.

У Росії, в порівнянні з нашою економікою, борг зовсім мізерний - втричі менше, ніж у нас

Це при тому, що російська економіка в десять разів більше казахстанської, - говорить він.

За його словами,

чим більше борг, тим слабкіше курс тенге

7. Темпи зростання економіки

Даний фактор, на думку Єрлана Ібрагіма, домінує над усіма іншими.

- У нас темп поки низький. І девальвація здебільшого - результат слабкої економіки. Той період, коли економіка у нас росла хорошими темпами, був обумовлений стрімким зростанням нафти. І стан економіки істотно впливає на формування курсу національної валюти, - підсумовує він.

Мабуть, цей момент для курсу тенге найкритичніший. Як на здоров'я людини з ослабленим імунітетом можуть істотно вплинути будь-які віруси, так і по тенге, економічна опора якого викликає настороженість, б'ють зовнішні чинники. Власне, в цьому й підказка, як зміцнювати курс і лікувати валюту - треба будувати економіку, незалежну від продажу ресурсів.

В чому справа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация