8 березня - Міжнародний жіночий день

  1. 8 березня: історія свята
  2. 8 березня: історія виникнення, факти про Клару Цеткін
  3. Про жіночий день 8 березня: інша версія виникнення і подальша історія

Прекрасний жіноче свято вже давно став днем ​​вихваляння прекрасної статі, романтичних презентів і приємних сюрпризів на честь милих дам

Прекрасний жіноче свято вже давно став днем ​​вихваляння прекрасної статі, романтичних презентів і приємних сюрпризів на честь милих дам. Це свято обріс жартами в стилі «мовчи, жінка, твій день - 8 березня», а також розповідями про те, як втомлена від побуту жінка нарешті може відпочити від домашніх справ. Але спочатку це свято мало політичне підґрунтя і планувався як нагадування про свободи і права жінок. Історія свята початку забуватися, але до сих деякі жінки замість романтичної вечері збираються на демонстрації і мітинги в цей день.

8 березня: історія свята

Коріння цього свята сягають до початку 20 століття, коли час емансипації тільки починалося. Все почалося в березні 1908, коли американські жінки вийшли на вулиці і влаштували мітинг. Вони вимагали захисту своїх прав, скорочення робочого дня (для жінок він на той момент складав 16 годин, що було абсолютно нелюдяно), а також однакової з чоловіками оплати праці, адже жіночий праця цінувалася менше незалежно від його складності.

На той момент ніякого свята ще не існувало, був тільки мітинг, який спричинив за собою ланцюг подій. Про те, щоб зробити цей день особливим, вперше заговорила Клара Цеткін: вона підняла це питання в 1910 році на Міжнародній жіночій конференції. З цього моменту 8 березня стає дійсно знаменним днем, але не святом жіночності, а вдень, коли всі жінки світу можуть вийти на вулиці і вимагати зрівняти права з чоловіками.

Справжнім призначенням цього дня була можливість для жінок нагадати про себе, висловитися і зажадати певних прав і свобод. Щорічно в цей день трудящі жінки всього світу влаштовували мітинги.

Однак дата не була ще встановлена ​​точно. У різних країнах мітинги проходили в різні дні лютого і березня і лише в 1914 році все прийшли до єдиної думки - день боротьби жінок за свої права буде проходити саме 8 березня. У Росії це свято вперше відсвяткували в 1913 році.

У 1957 року 8 березня відбувся ще один мітинг. Про несправедливості вирішили заявити працівниці нью-йоркських фабрик. Вони вимагали підвищення заробітної плати пропорційно чоловічому праці і більш короткого робочого дня. У цей день був організований жіночий комітет, що продовжив боротьбу за права робітниць.

У нашій країні свято жіночий день 8 березня не відразу знайшов схвалення. До 1917 року в цей день лише обговорювалися деякі питання, що стосуються материнства і жіночого права голосування. У 1917 році уряд припинило спроби жінок відсвяткувати цей день і вийти на мітинг. Жінки спробували примкнути до мітингів інших країн, але це викликало негативну реакцію уряду, що вилилося в лютневу революцію.

8 березня: історія виникнення, факти про Клару Цеткін

Міжнародний жіночий день пов'язаний з ім'ям Клари Цеткін, жінки-політика, яка все життя боролася за права жінок. Однак для багатьох її образ залишився безликим. Життя Клари Цеткін цікава не тільки комуністичної діяльністю:

  • Батьки Клари були вчителями, і сама вона вчилася на педагога. Саме під час навчання вона і зустрілася з російськими студентами-революціонерами, де був її майбутній чоловік Осип Цеткін.
  • Через деякий час Осип був покликаний неблагонадійним і висланий з Німеччини в Париж. Потім туди ж переїхала і Клара, де вони одружилися. У пари народилися 2 синів. У Парижі Клара з чоловіком продовжували революційну діяльність.
  • У 1889 році чоловік Клари Цеткін помирає від тяжкої інфекції, а сама вона повертається до Німеччини, де зі своєю найближчою подругою Розою Люксембург продовжує свою політичну діяльність.
  • Клара Цеткін була редактором журналу «Рівність», вона прагнула зрівняти права чоловіків і жінок, а також в кінці свого життя активно закликала зупинити нацизм.
  • У Клари Цеткін та Рози Люксембург довга і цікава історія дружби. У віці 40 років Клара закохується в молодого художника, за якого виходить заміж. Приблизно в цей же час її 22летній син стає коханцем Рози. Цей факт сварить їх, але через якийсь час обидва чоловіки кидають Клару і Розу, що знову їх зближує.
  • Комуністи і товариші Клари називали її «Дика Клара». Ця жінка мала прямолінійним і сильним характером, завжди була чесна в своїх судженнях і непохитна при прийнятті рішень.
  • З приходом до влади Гітлера Клара Цеткін була вислана в Радянський Союз. Вона померла в 1933 році недалеко від Москви. Перед смертю Клара згадувала свою подругу Розу, яка була вбита в січні 1919 року. Ім'я «Роза» стало останнім її словом.

Про жіночий день 8 березня: інша версія виникнення і подальша історія

Існує інша, менш популярна, але не менш цікава версія виникнення свята. Вона пов'язана із зіткненням персів і євреїв, яке відбулося багато століть назад. Автором цієї теорії є Андрій Кураєв, і згодних з нею трохи. Більшість все-таки асоціюють 8 березня з Кларою Цеткін і її рухом.

В основі версії лежить єврейське свято Пурим. Приблизно в 5 столітті до нашої ери єврей врятував життя перського царя. Цар вирішив одружитися на його вихованці Есфір, не знаючи про її походження. Це викликало бунт і спробу знищити і царя, і весь єврейський народ. Красива дівчина зачарувала царя і змусила його дати обіцянку, що він знищить ворогів її народу. Перська армія була переможена, а свято Пурім з тих пір відзначався саме 8 березня.

Прихильників такої версії не дуже багато, так як політична версія, пов'язана з боротьбою жінок за свої права, більш правдоподібна.

Коли і чому це свято втратить свій політичний підтекст, невідомо. Можливо, в якийсь момент боротьба жінок на свої права перестала бути такою гострою. Уже в 30-ті-40е роки 20 століття були скасовані різні жіночі відділи, які займаються агітацією і боротьбою за жіночі права. Жіночі організації стали формальністю, а свято поступово перейшов в свято матерів і жіночності.

У 1966 року 8 березня офіційно стало вихідним днем, тобто в цей день люди відпочивали від роботи, а значить, і на мітинги ходити не було необхідності. У цей день стали влаштовувати не мітинги і демонстрації, а невеликі заходи, концерти, присвячені жінкам.

За статистикою, лише 5% росіян асоціюють 8 березня з емансипацією і жіночими правами. Для більшості ж це день прирівнюється до свята Дня Матері в інших країнах.

Можливо вас зацікавить - Поради щодо вибору подарунка на 8 березня

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация