8 міфів про роботу в Польщі

Щодо працевлаштування іноземців (і в першу чергу українців) в Польщі ходить безліч різних чуток і, не побоюся цього слова, міфів Щодо працевлаштування іноземців (і в першу чергу українців) в Польщі ходить безліч різних чуток і, не побоюся цього слова, міфів. Для початку, почнемо саме з огляду усіляких чуток, а також спробуємо разом докопатися до істини.

Міф 1. Трудова еміграція в Польщу, в порівнянні з іншими країнами Євросоюзу, найбільш проста для жителя України.

Відповідь: в основному, правда.

Дійсно, польське трудове законодавство дуже лояльно до жителів деяких країн, в тому числі і до жителів України. Сам процес виїзду в Польщу на заробітки дуже простий, а всі труднощі пов'язані виключно з величезними чергами в консульства і візові центри на отримання візи. Однак слід пам'ятати, що подальший процес легалізації перебування в Польщі набагато складніше.

Міф 2. Українцям в Польщі платять значно менше, ніж полякам.

Відповідь: в основному, брехня.

Цей міф був придуманий українцями, які вважають, що переважна більшість поляків заробляють від 1000 євро і більше. Само собою, у жителя України з такими переконаннями, а також власною зарплатою в 400 доларів, складається враження, що дійсно українцям платять менше. Насправді, багато поляків заробляють ті ж 400 - 600 доларів, а всьому виною стереотипи і незнання реальної ситуації на польському ринку праці. Наприклад, рядовий продавець в магазині, яких тисячі, заробляє від 1500 до 2000 злотих на місяць.

Інша група людей, винних у появі такого судження - емігранти, які приїжджають до Польщі без найменшого знання мови і розуміння того, куди вони їдуть і що їм робити. Само собою, такі люди приречені на першу-ліпшу, найважчу і низькооплачувану роботу (наприклад, на птахофабриці). Пропрацювавши там кілька місяців, люди в жаху повертаються в Україну, а в їх пам'яті Польща назавжди залишається країною, де українцеві потрібно працювати за копійки по 18 годин на добу без вихідних. Потім такі люди починають гадити на усіляких форумах і ютуб, розповідаючи, як в Польщі погано, як жахливо ставляться до українців і як їм мало платять. Як правило, проблема криється не в Польщі, а в незнанні мови і в нездатності знайти кращу роботу. Як правило, те, що потрібно буде самостійно знайти вакансію, а потім зателефонувати роботодавцю і домовитися про співбесіду, стає для багатьох недосяжною вершиною.

Третя причина появи цього легенди - низька кваліфікація самого працівника. У Польщі мінімальна зарплата становить близько 350 доларів за стандартною 5-денний 40-годинному робочому тижні. На жаль, люди, які не володіють особливими навичками і не є фахівцями в будь-якої сфері, будуть приречені починати з «мінімалки». Само собою, у людини може скластися думка, що справа зовсім не в його низької кваліфікації, а в іншої національності.

Але, як то кажуть, диму без вогню не буває. Були ситуації, коли українцям дійсно платили менше, ніж полякам. А виною всьому була різко зросла хвиля еміграції українців до Польщі. Це не могло не стати «золотою жилою» для фірм з працевлаштування в Польщі (як правило, заснованих самими ж українцями). Завдання таких фірм була і є наступна: працевлаштувати якомога більше людей, заробивши максимальну кількість грошей і приклавши при цьому мінімальну кількість зусиль. Так як 90% претендентів роботи відносяться до трьох вище наведеними типами емігрантів, найдешевшим варіантом було знайти роботу, на яку будуть масово і постійно брати українців. Це повинна була бути важка робота, яка потребує знання мови і з великою плинністю кадрів, щоб постійно звільнялися робочі місця для нових партій працівників з України. Більш того, робота повинна була бути дійсно отвратной, такий, на яку б або не претендувала місцеве населення, або ж роботодавцю було вигідніше взяти на роботу українця, ніж поляка. Вигоду для роботодавця забезпечувала більш низька зарплата, за яку не хотіли працювати поляки, і яка влаштовувала українців. Ну, а так як під вищезгадане опис, як правило, підходять великі виробництва з великою кількістю працівників (птахофабрики, заводи, будівництва), дійсно роботодавцю вигідно масово звільняти поляків і замість них брати на роботу українців, ясна річ, на більш низьку погодинну ставку.

Вище описана проблема легко вирішується піврічними курсами польської мови, а також умінням і бажанням самостійно шукати собі роботу. Більш того, в 2017-му році в Польщі, нарешті, ввели мінімальну погодинну ставку (близько 8,5 злотих «чистими»), що має кілька знизити спекуляції з зарплатою і підвищити доходи, як громадян країни, так і трудових емігрантів. Так що це питання скоріше стосується людей, що їдуть до Польщі без найменшого знання мови, а також будь-якої інформаційної підготовки.

Міф 3. У мене є вища освіта, здобута в Україні / Росії / Білорусі і т. Д. Так як Україна і Польща приєдналися до Шенгенської угоди, я зможу працювати за фахом, заробляти багато грошей і переді мною відкриється Світле Європейське Майбутнє Міф 3 .

Відповідь: 50/50.

Само по собі, ваше вищу освіту в Польщі ні стоїть зовсім нічого. Для того, щоб мати можливість працювати за фахом, потрібно:

  1. Дуже добре знати польську мову, не тільки розмовний, а й свій спеціалізований. Сертифікат знання мови мати не обов'язково. Досить дійсно добре знати мову. Все одно, на будь-яку більш-менш адекватну роботу потрібно проходити співбесіду, на якому і будуть перевірятися всі ваші компетенції.
  2. Мати, в широкому сенсі цього поняття, інженерну спеціальність (геодезія, будівництво, робочі спеціальності, програмування), що припускає практичні знання і навички, які можна застосовувати в конкретній сфері і які не мають геополітичної прив'язки. Наприклад, що користі від вашого диплома юриста, якщо Польське законодавство кардинально відрізняється від українського, а ведення юридичної практики в Польщі вимагає отримання польського диплома юриста «з нуля».
  3. Досвід роботи (бажано не менше 3 - 5 років). Без нього навіть з польським дипломом дуже складно знайти роботу за фахом.
  4. Не варто забувати, що у вас не буде можливості працювати в державних управлінських установах (міські управління, воєводські управління і т. Д.). У такого роду інституції, як правило, беруть тільки громадян Польщі.
  5. Шанс на успішне працевлаштування за фахом значно підвищує проходження додаткових курсів в Польщі і отримання відповідних сертифікатів. Дуже популярні, наприклад, поліцеальние школи, де за 1 - 2 роки заочного навчання можна освоїти нову спеціальність або ж отримати сертифікат за своєю спеціальністю (тим самим, як би, підтвердивши її в Польщі).

Щось у цьому є…

Міф 4. Маючи польське Вища освіта, переді мною відкриються всі двері, я легко зможу влаштуватися за фахом і отримувати хорошу зарплату.

Відповідь: швидше брехня.

У Польщі ситуація з працевлаштуванням за фахом точно така ж, як і в Україні. У приватні фірми без досвіду роботи вас ніхто не візьме. Швидше за все, потрібно буде починати з безкоштовного стажу. Якщо дуже пощастить, то ви будете отримувати невелику зарплату (близько половини від мінімальної). Зате, якщо у вас є польське громадянство, можна спробувати потрапити на державну службу до одного з управлінь. Там часто є вакансії для людей з вищою освітою, але без досвіду роботи. Найбільша складність - виграти конкурс на посаду. У конкурсах, зазвичай, беруть участь від 20 до 50 осіб. Робоче місце отримує той, хто набере максимальну кількість балів. Так як весь механізм проведення набору максимально формалізований, а головна мета - набрати якомога більше балів, хороша підготовка може бути ключем до успіху. Однак не так вже й багато емігрантів мають і вищу польську освіту, і польське громадянство.

Міф 5. У Польщі можна легко і швидко знайти підходящу мені високооплачувану роботу.

Відповідь: справа випадку, але, скоріше, брехня.

Деяким людям дійсно щастить, і вони дуже швидко знаходять потрібну їм роботу. Однак, як правило, пошук бажаної роботи займає 3 - 4 місяці. Навіть на посаду продавця в магазині завжди знайдеться 20 - 40 кандидатів, з яких виберуть тільки одного. Також у польських роботодавців існує практика - від одного до трьох місяців збирати резюме, а вже потім проводити співбесіди. Як підсумок: можна вислати резюме, прочекати 3 місяці і бути або взагалі не викликаним на співбесіду, або ж бути викликаним, але не пройти співбесіду і залишитися ні з чим. Так що пошук хорошої роботи, якщо ви не є якимось висококваліфікованим і затребуваним фахівцем, може сильно затягнутися. З урахуванням того, що всі ці місяці потрібно за щось жити, багато людей, навіть добре знають мову і мають вищу освіту, починають роботу в Польщі з заводів, конвеєрів, кас в супермаркетах і т. Д.

Міф 6. Влаштувавшись на роботу, я без проблем зможу забрати в Польщу всю сім'ю.

Відповідь: все буде залежати від розміру вашої зарплати.

Дійсно, маючи роботу в Польщі, у Вас є можливість забрати в Польщу всю Вашу сім'ю (дружину / чоловіка, дітей, батьків і т. Д.). Єдиним обмежуючим фактором може бути Ваша зарплата. Для того, щоб забрати сім'ю, ви повинні мати житло (своє або орендоване), а ваша зарплата повинна становити: вартість оренди житла + по 514 злотих на місяць на кожного члена сім'ї, включаючи вас. Наприклад, якщо ви хочете забрати в Польщу дружину і двох дітей, і при цьому орендуєте квартиру за 1500 злотих (мається на увазі чиста вартість оренди без комунальних оплат), то ваша зарплата повинна бути не менше ніж 1500 + (514 * 4) = 3556 зл. нетто. Більш того, ця зарплата повинна бути офіційною і ви повинні будете підтвердити її документально.

Міф 7. У Польщі без проблем можна працювати без знання польської мови.

Відповідь: справа випадку, але, скоріше, брехня.

Без знання мови в Польщі можна працювати на найпростіших роботах, на кшталт будівництва (мається на увазі робота підсобником), заводах, конвеєрах або м'ясокомбінатах. На таких роботах, як правило, мінімальна або близька до мінімальної погодинна ставка, тому розмір вашого заробітку прямо залежатиме від кількості відпрацьованих годин. Наприклад, багато українців працюють по 14 - 18 годин на добу з одним вихідним в тиждень, щоб заробити хоч якісь суттєві гроші. Більш того, якщо ваша робота вас не влаштовує, і ви захочете її поміняти, без знання мови ви зіткнетеся з дуже великими труднощами. Те ж саме стосується пошуку житла і подальшої легалізації в Польщі.

Міф 8. Влаштувавшись на роботу в Польщі і отримавши на цій підставі вид на проживання (ВНЖ), я зможу вільно міняти роботу, а також працювати на всій території Євросоюзу, заробляти 3000 євро на місяць і мати всіх на увазі Міф 8 .

Відповідь: чистої води брехня.

ВНЖ, отриманий на підставі працевлаштування, дає вам право працювати тільки у вашого поточного роботодавця і тільки на своїй поточній посаді. Зміна роботодавця, або навіть робочої посади тягне за собою необхідність робити ВНЖ заново. По суті, ви будете прив'язані до вашої роботи, а її втрата або зміна тягне за собою втрату і ВНЖ, і необхідність оформлення нового виду на проживання «з нуля».

Відносно роботи в інших країнах Євросоюзу: повний доступ до ринку праці Євросоюзу мають тільки громадяни Євросоюзу. Само собою, ВНЖ не дає ніякого права працювати поза територією Польщі.

У даній публікації я постарався перерахувати найпоширеніші легенди, пов'язані з працевлаштуванням в Польщі, які найбільш часто вводять в оману майбутніх емігрантів. Можливо, з часом, я постараюся розвінчати нові небилиці. А поки - чекайте нових публікацій про трудову еміграцію до Польщі!

Читати продовження: Робота в Польщі. З чого почати пошуки? Читати продовження:   Робота в Польщі

Ми дбаємо про те, що б ви отримували від нас корисну інформацію про Польщу ще частіше і простіше! Підписуйтесь на нашу групу в Facebook і телеграм канал , Що б бути в курсі найцікавіших і важливих подіях кожен день. Це безкоштовно! І займе не більше 30 секунд.

З чого почати пошуки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация