85 річниця Голодомору в Україні: як починався геноцид українського народу

  1. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  2. Хто винен
  3. Що далі
  4. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  5. Пам'ять: марафон, карта свідків і поїзд ідентичності

/ Фото: Григорій Салай

"Галети з висівок і плевел були найкращим делікатесом в світі": 85 років тому закінчився Голодомор Ігор Рец, Станіслав Платонов https://cdn.segodnya.ua/resizer/cache/resolve/image_630x354/%D0%93%D0%BE% D0% BB% D0% BE% D0% B4% D0% BE% D0% BC% D0% BE% D1% 80 https://cdn.segodnya.ua/resizer/cache/resolve/image_150x100/%D0%93% D0% BE% D0% BB% D0% BE% D0% B4% D0% BE% D0% BC% D0% BE% D1% 80 2018-11-25T07: 52: 00 + 02: 00 Україна Україна згадує мільйони жертв Голодомору

Голодомор - в ці дев'ять букв вміщаються два роки жахливих подій в Україні в 1932-1933 роках, які забрали в небуття життя майже чотирьох мільйонів українців і ще більше шести мільйонів - ненароджених дітей. На згадку про десять мільйонів невинних людей українці знову запалили в своїх будинках свічки пам'яті. Цю традицію в 2003 році запропонував відомий британський дослідник Голодомору Джеймс Мейс, завдяки якому про жахливі події дізнався весь світ. День пам'яті жертв Голодомору офіційно відзначається з 1998 року.

Довгий час Голодомор всіляко замовчувався владою СРСР і тільки після початку, в 1985 році, перебудови архіви почали поступово розсекречувати. Згідно з їхніми даними, повідомлення про перші масові випадки голодування і смертей від голоду після неврожаю 1932 року відносять до початку січня 1933 року. Спочатку повідомлялося лише про Умань в Черкаській області, але вже до початку березня найбільш "вражені продзатрудненіямі" виявилися Дніпропетровська, Київська, Вінницька, Донецька, Одеська та Харківська області. До кінця березня голод запанував в усіх областях, почався пік Голодомору, який тривав до травня - саме в цей період зафіксовано найбільше випадків канібалізму. Лише з приходом літа і першим урожаєм масовий голод пішов на спад. Довгий час багато істориків і демографи намагалися вирахувати точну кількість жертв - називалися різні цифри: від двох до семи мільйонів чоловік. Лише в січні 2010 року Апеляційний суд Києва, вивчивши тисячі архівних документів, виніс вердикт - жертвами Голодомору стало 10 млн 63 тис. Чоловік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

ставлення народу

Згідно з результатами опитування, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг", 79% громадян вважають, що Голодомор 1932-1933 рр. був геноцидом українського народу. Це твердження розділяє абсолютна більшість жителів Заходу і Центру країни (92% і 83% відповідно) і відносна більшість населення Півдня і Сходу (69% і 67%). Автори опитування зазначають, що ця теза частіше підтримують жителі сіл, а також молодші і україномовні респонденти. В цілому ж починаючи з 2010 року відсоток тих, хто визнає Голодомор геноцидом, збільшився на третину.

Хто винен

Майже половина українців - 47% (у 2008 році таких було 42%) погоджуються з судовими висновками і вважають винним в організації Голодомору особисто Сталіна і в цілому центральне керівництво СРСР - 39% (в 2008-му - 38%). Ще 28% опитаних (у 2008-му - 23%) покладають провину за геноцид на каральні органи СРСР (НКВС, ГПУ), 23% (в 2008-му - 17%) - на вище керівництво Радянської України. Лише 3% відзначили, що в Голодоморі винні українські селяни (кулаки), які відмовлялися добровільно віддавати врожай. Ще 5% вважають, що голод став наслідком природних причин. У 2008 році таких було в два рази більше - 11%.

Що далі

"За останні 10 років рівень підтримки ідеї проведення суду над винуватцями Голодомору 1932-1933 рр. Зріс з 37% до 48%, а ініціативи надання компенсацій постраждалим від геноциду і їх сім'ям - з 46% до 63%", - відзначають автори дослідження.

Як і в попередніх твердженнях, ці ініціативи користуються більшою підтримкою на Заході і в Центрі, серед жителів сіл і україномовних. При цьому 62% опитаних вважають, що Україні і далі потрібно домагатися міжнародного визнання Голодомору геноцидом. Обидві ці ініціативи знову ж таки більше підтримують мешканці західних і центральних макрорегіонів, вихідці з сіл, а також респонденти, які вдома спілкуються українською мовою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Закон "про п'ять колосків"

Нормативно-правова база для здійснення геноциду була прийнята радянським урядом у другій половині 1932 року - якраз напередодні збирання врожаю. Зокрема, закон від 7 серпня 1932 року "захищав" експропріює державою майно від колишніх власників - селян. Все майно в колгоспах вважалося державною власністю. Закон активно застосовувався в ході збору врожаю і хлібоздачі 1932 року і передбачав жорстоке покарання за приховані хоча б 5 колосків - 10 років ув'язнення в концентраційних таборів або розстріл. Деякі історики вказують, що за станом на літо 1933 року за цим законом отримали вироки 150 тис. Чоловік. Судили навіть дітей - просто за те, що вони намагалися роздобути хоча б якусь їжу. Через півроку після прийняття закону самі більшовики визнали його надмірну жорстокість і закликали переглянути.

Початок. Згідно із законом "про колоски" могли розстріляти за жменю зерна

Пам'ять: марафон, карта свідків і поїзд ідентичності

Поминають жертв Голодомору не тільки в Україні, але і в інших країнах. 24 листопада закінчилась міжнародна акція "Запали свічку пам'яті", яка стартувала ще 1 вересня. Марафон довжиною в 85 днів (за кількістю що минули після Голодомору років) був ініційований Світовим конгресом українців та підтриманий нашим МЗС і Музеєм національної пам'яті. Суть акції - під час меморіальних заходів, які проходили в приміщеннях українських консульств і посольств і інших місцях, пов'язаних з Україною, учасники запалюють символічну свічку пам'яті і зачитують імена 85 дітей, загиблих під час Голодомору. Свічки запалювали в Фінляндії, Йорданії, Угорщини, Білорусі, Великобританії, Австралії і багатьох інших країнах.

Напередодні річниці в мережі з'явилася інтерактивна карта Google зі спогадами свідків страшних подій 1932-33 років. На карті - кілька умовних позначень. Кожне прив'язане до географічної локації. Іконка кіноплівки - відеоісторія, конверт - текст, фотоапарат - фото. Поки на карті всього кілька сотень свідчень, але, за словами автора ініціативи Олександра Іванова, це лише початок великої роботи.
А вчора пасажири столичного метро змогли побачити в справі спецпроект Національного музею "Меморіал жертв Голодомору" - "поїзд української ідентичності". На стінах вагонів організатори розмістили серію постерів, які розповідають про українську культуру, науку і розвитку суспільства. Поїзд курсуватиме по зеленій гілці метрополітену до 10 грудня.

Акція. Поїзд ідентичності запустили вчора в Києві

Нагадаємо, нещодавно парламент Польщі ухвалив резолюцію 85-ї річниці Голодомору , А напередодні цього американський штат Коннектикут визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу .

Ми також писали про відкритті в угорському місті Сегед пам'ятника жертвам Голодомору .

Крім того, у зверненні з нагоди Національного дня жертв комунізму президент США Дональд Трамп назвав український Голодомор одний із злочинів комуністичного тоталітаризму .

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация