9 лютого 1897: перший перепис в Російській імперії

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

9 лютого 2012, 10:57 Переглядів: 9 лютого 2012, 10:57 Переглядів:   В цей день вперше був проведений перепис населення Російської імперії

В цей день вперше був проведений перепис населення Російської імперії.

Першими занепокоїлися кількістю населення Русі татаро-монголи, щоб без збитку даниною обкладати будинку або "дими". Перепис була документована до 1245 році. Слідом за нею було вироблено ще три: одна тисяча двісті п'ятьдесят сім-го, 1259-го і 1273 років. Однак жодна з них не відображала реальності, адже переписувачів цікавили лише платежеоблагаемие громадяни, звільнену ж від оброку частина населення вони не вважали. Привілейованої когортою були всі служителі церкви.

Другою спробою визначитися з готівкою народонаселення був облік 1861 року, що відбувся одразу після скасування кріпосного права. Однак його відомості, як і показники ревізій, які практикувалися з петровських часів, були вельми неточні. Вони враховували тільки "приписних" з податкових станів, що нагадувало сюжет гоголівських "Мертвих душ".

Підрахунок ж 1897 року вівся безпосереднім опитуванням кожного жителя Росії. Анкета включала 14 питань: ставлення до глави господарства і главі своєї сім'ї; вік; стать; шлюбне стан; стан; соціальний статус ; місце народження; місце прописки; місце постійного проживання; відмітка про тимчасове проживання; віросповідання; рідна мова; грамотність; ремесло з виділенням головного і побічного занять і положення по військової повинності; робилася відмітка про фізичні вади.

Ініціатором перепису був відомий географ Петро Семенов-Тян-Шанський. Вона обійшлася державі в 7 млн ​​рублів. У підсумку в Російській імперії було зареєстровано 125 мільйонів 640 тисяч 21 житель, з них міських - 16 млн 828 395 чоловік. Визначилися два міста-мільйонера: Санкт-Петербург і Москва . У Варшаві проживало 683,7 тисячі осіб. Четвертим найбільшим містом була Одеса з 403,8 тисячі. Київ же був сьомим після Лодзя та Риги. За Києвом з його 247,7 тисячі йшов Харків, в якому проживало 174 тис осіб. Рівень грамотності склав 21,1%. За віросповіданням, найбільші конфесії, в порядку убування, склали: православні - 69,3%, мусульмани (мусульмани) - 11,1%, римо-католики - 9,1% і іудеї - 4,2%. За рідної мови, найбільші мовні групи, в порядку убування: великороси - 44,3%, малороси - 17,8%, поляки - 6,3%, білороси - 4,3%, євреї - 4,0%. Найбільші стану, в порядку убування: селянство - 77,5%, міщани - 10,7%, інородці - 6,6%, козаки - 2,3%, дворяни (потомствені та особисті) - 1,5%, духовенство - 0 , 5%, почесні громадяни (потомствені та особисті) - 0,3%, купці - 0,2%, інші - 0,4%.

При заповненні переписних листів серед відповідей зустрічалися дуже кумедні. Микола II в графі "Рід занять" вказав: "Господар Землі Руської", а один селянин на питання про ім'я та по батькові дружини відповів: "Баба". Люди взагалі сприйняли перепис з недовірою, чекаючи нових податків, переселення на неосвоєні сибірські землі і навіть як сигнал про пришестя антихриста.

Переписом займалися майже 150 тисяч "лічильників". Серед них був і великий письменник Антон Чехов. Він керував групою переписувачів в Серпуховском повіті Московської губернії, причому безкоштовно, за що отримав медаль від імператора. "Я при тутешніх лічильниках щось на зразок боцмана". Письменник на той час вже мав досвід, 7 років тому, будучи хворим на сухоти, він прийняв несподіване для всіх рішення відправитися в довгий і важкий подорож через всю Росію на Сахалін. Він проїхав тоді від північного краю острова до південної, побував у всіх селищах, опитав усіх жителів Сахаліну. Їх виявилося близько 30 тисяч чоловік. "На Сахаліні немає жодного каторжної або поселенця, який не розмовляв би зі мною. Особливо вдалася мені перепис дітей, на яку я покладаю чимало надій". Результатом його роботи на острові стали 10 тисяч карток, свідоцтв крайньої убогості і неграмотності місцевого населення. Особисто обходячи всі будинки жителів Корсаковка, Михайлівки, Червоного Яру, Армудана, АРКОВ, він зазначив величезну статеву диспропорцію: на 1 тис чоловіків припадало 372 жінки. Враження про поїздку він виклав в книзі "Острів Сахалін", яку писав 5 років. Після цієї роботи Чехов говорив, що тепер і в його письменницькому гардеробі висить сіра шинель мужнього громадянина. До речі, його бабуся, Єфросинія Омелянівна, була українка , Уроджена Шимко, яка прожила з чоловіком Єгором Михайловичем 58 років. Вона настільки багато значила для Чехова, що в перепису населення він в графі "Національність" написав: "Малорос".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "9 лютого 1897: перший перепис в Російській імперії". інші Архів дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Гребенникова Олена

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация