9 серпня 1942 року в Ленінграді була виконана 7 симфонія Дмитра Шостаковича

Дмитро Шостакович

«Знаменита Ленінградська», так назвала цю симфонію Анна Ахматова. Дмитро Шостакович писав її в будинку, який ледь не щохвилини здригається від вибухів.

"Моїм зброєю була музика",

- скаже композитор пізніше. Сьому симфонію, затамувавши подих, слухав весь блокадний Ленінград. Надихаючу гру Великого симфонічного Оркестру Ленінградського радіокомітету транслювали на весь місто по гучномовцях і радіо. Як потім говорили, німці збожеволіли все, коли почули цю музику. Адже вони вважали, що місто мертвий. Побувавши на прем'єрі Давид Ойстрах записав:

«... слухачі і виконавці пережили хвилини великого хвилювання, радості і скорботи, великої гордості за наш народ ... музика Шостаковича прозвучала як пророче твердження перемоги над фашизмом».

У консерваторії, де працював Шостакович, як і у всіх ВУЗах, червень - час напружене, сесія.

«Я з ранку і до ночі на іспитах і на виконаннях»,

- писав композитор за чотири дні до початку війни. А вже в перші її дні прийняв рішення піти в армію добровольцем. Тричі писав заяву. Вердикт був суворий - «ви повинні обмежити свою діяльність писанням музики». Пропонували виїхати в евакуацію.

Шостакович довго відмовлявся. Він хотів бути зі своїм містом, ділити його долю. Нарівні з усіма чергував на даху в якості пожежника-добровольця. Портрет Шостаковича в пожежній касці помістив на свою обкладинку британський журнал «Таймс». Після відбою тривоги композитор часто гуляв по обложеному місту.

«З болем і гордістю дивився я на улюблене місто»,

- згадував він. В цей час Шостакович вже працював над своєю 7-ою симфонією. Робота йшла стрімко. Третього вересня була закінчена перша частина. 17-го - 2-я, а 29-го - 3-тя.

«У творчості Шостаковича вона займає центральне, дуже важливе місце. Вона написана в Ленінграді під час війни і закінчена в Куйбишеві. Шостаковича вивезли літаком вже коли замкнулося кільце блокади і наступили блокадні жахи »,

- каже вдова композитора Ірина Шостакович.

Нову симфонію Шостаковича чекали у всьому світі. У березні 42-го партитуру, відзняту на фотоплівку, відправили з Куйбишева на літаку в Ташкент, і далі за межі країни. Резонанс, який викликала симфонія, був безпрецедентним.

«Успішне виконання 7-ї симфонії може стати еквівалентом кількох транспортів з озброєнням»,

- писав американський диригент Артур Родзинський. У Радянському Союзі симфонію грали в різних містах, прем'єра відбулася в Куйбишеві 5 березня, але в історію увійшло легендарне виконання в блокадному Ленінграді. Ноти разом з медикаментами до обложеного місто доставив спецлітак.

Незабаром на вулицях Ленінграда з'явилися оголошення: «Диригент Еліасберг збирає музикантів». Оркестрантів відкликали з фронту, шукали по госпіталях.

Концерт відбувся 9 серпня. Саме на цей день фашисти призначили банкет, впевнені, що Ленінград вже буде взято. Замість цього в Великому залі Ленінградської філармонії було запалено все кришталеві люстри, і звучала велика музика.

За симфонією закріпилася назва «Ленінградська». На автографі партитури рукою Шостаковича написано «присвячується місту Ленінграду», проте пізніше з'явилися версія, що знаменитий епізод навали символізує не тільки фашистську агресію,

«Тут дві історії. З одного боку -героіческая історія створення цього твору, яке було написано швидко, в перші місяці ВВВ, по пориву. З іншого боку тут починаються питання.

Ми знаємо, що деякі фрагменти були написані раніше. Є свідчення музикознавця Людмили Міхеєвої, що ескіз епізоду навали, центрального смислового епізоду грався Шостаковичем його учням до війни, році в 40-му »,

- розповідає музикознавець Сергій Бірюков.

З цього випливає, що симфонія не могла бути пов'язана тільки з образом Гітлера. Її зміст значно ширше. Вона спрямована проти всіх тоталітарних режимів, проти агресії, вторгнення, насильства, трагічних змін в долях людей. Гуманістичний дух симфонії підтримує і надихає.

Ленінградську симфонію виконують і в трагічні моменти історії - саме її Валерій Гергієв і оркестр Маріїнського театру виконали в серпні 2008-го в зруйнованому війною Цхінвалі. Чи не втратила вона і своєї смислового зв'язку з Великої вітчизняної. Вона стала знаковою твором Пасхального фестивалю, який завершується в День Перемоги.

Новини культури

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация