9 символів, зашифрованих у «Створенні Адама»

Тягнуться один до одного руки - найвідоміший (хоча б по заставці телефонів Nokia) фрагмент фрески Сікстинської капели. Але в «Створенні Адама» Мікеланджело важливіше не руки, а ... мозок

Натисніть для збільшення
Натисніть для збільшення

ФРЕСКА «Створення Адама» 280 х 570 см
Роки створення: 1511-1512
Знаходиться в Сикстинській капелі в Римі

Це замовлення відразу не сподобався художнику, який вважав за краще скульптуру живопису та мав мало досвіду в створенні фресок. Мікеланджело підозрював, що ідею доручити йому роботу, в якій він не сильний, папі римському Юлію II подали заздрісники. І хоча з наймогутнішим замовником Європи не посперечаєшся, з почуття протиріччя майстер підписав контракт так: «Мікеланджело, скульптор». Скульптура ж, за визначенням Мікеланджело, - «мистецтво, яке здійснюється в силу зменшення». І якщо подивитися на фреску очима скульптора, «відсікаючи все зайве» (за висловом Родена), то на зображенні проступають несподівані обриси.

Основна частина розпису - дев'ять сюжетів із Буття, «Створення Адама» - четвертий з них. Дія на фресці завмерло за секунду до початку біблійної історії homo sapiens, коли створив людину за своїм образом Бог «вдихнув у ніздрі її дихання життя, і стала людина живою душею» (Бут. 2: 7). Але у Мікеланджело власне трактування: на фресці Адам вже здатний дихати і рухатися, але ще є незавершеним творінням. Чого ж не вистачає першій людині, щоб він став подібний до Бога? Як пише мистецтвознавець, професор Темпльського університету США Маршу Холл: «З точки зору італійського Ренесансу, наділення людини здатністю мислити означало бути створеним за образом і подобою Бога». Деякі дослідники вважають, що тут Мікеланджело зобразив Творця як джерело розуму буквально - у вигляді мозку.

Деякі дослідники вважають, що тут Мікеланджело зобразив Творця як джерело розуму буквально - у вигляді мозку

1. Адам. Його поза дзеркально майже повторює позу Творця - Адам подібний до Бога, - тільки вона безвольна і розслаблена. Енергію і життя вливає в Адама божественний потік свідомості.

2. Мозок. Американський лікар Френк Лінн Мешбергер першим відзначив схожість обрисів плаща, розвівається навколо Бога і його супутників, з контурами людського мозку. Цю точку зору підтримали ряд медиків і біологів. Мікеланджело, за словами його друга і біографа Джорджо Вазарі, «постійно займався анатомією, розкриваючи трупи, щоб побачити початку і зв'язку кістяка, м'язів, нервів і жив ...» Так що художник цілком міг вивчити в деталях і вміст черепної коробки. А в епоху Ренесансу вже існували уявлення про мозок як про вмістилище розуму. Не можна виключати, що на фресці Мікеланджело візуалізував ідею: творить початок в особі Бога з ангелами - це перш за все розумовий центр.

3. Борозни, що розмежовують частини головного мозку. Мешбергер і його послідовники вважають, що на фресці художник візуально виділив основні частини розумового органу і лінії, відповідні бічний борозні (відокремлює скроневі частки), глибокої центральної борозни (відокремлює лобову частку від тім'яної) і тім'яно-потиличної борозни (відокремлює тім'яну частку від потиличної) .

Мешбергер і його послідовники вважають, що на фресці художник візуально виділив основні частини розумового органу і лінії, відповідні бічний борозні (відокремлює скроневі частки), глибокої центральної борозни (відокремлює лобову частку від тім'яної) і тім'яно-потиличної борозни (відокремлює тім'яну частку від потиличної)

4. Варолиев міст. Містить провідні шляхи для нервових імпульсів між спинним і головним мозком. Майстер XVI століття навряд чи знав про ці функції, але обриси варолиева моста зобразив схоже.

5. Гіпофіз. Мешбергер вважав, що художник виділив передню і задню частки цього органу, пов'язаного з ендокринною системою.

6. Дві хребетні артерії. Вони такі ж звивисті, як і розвіваються тканину на фресці.

7. Середня лобова звивина. Біолог Костянтин Єфетов вважає, що на фресці представлена ​​зовнішня поверхня мозку. У середній звивині лобової частки знаходиться окоруховий центр, який здійснює одночасний поворот голови і очей. У Мікеланджело контурам цієї звивини відповідають обриси руки Творця, яка оголена, хоча рукава туніки довгі. Це відсилання до біблійного: «Кому відкривалось рамено Господнє?» (Іс. 53: 1). Згідно з християнською традицією, ці слова пророка - про Ісуса, новому Адамі, який прийде, щоб спокутувати гріх праотця.

8. надкраевую звивина. Відповідно до сучасної науці, управляє складені рухами людини. На фресці силует жіночої голови повторює обриси цієї звивини. Маршу Холл вважає, що художник тут зобразив Софію, Божественну Премудрість. У Біблії сказано, що Премудрість була при Бозі, коли той творив світ і людей (Прип., Гл. 8).

9. Кутова звивина. Її контури повторюють обриси голови дитини. Мистецтвознавець Лео Штейнберг вважає, що хлопчик, до плеча якого стосується Бог, - немовля Христос, який передбачає свою долю.

ХУДОЖНИК
Мікеланджело Буонарроті

1475 - Народився в Капрезе (нині Капрезе-Мікеланджело, Тоскана) в родині судді 1475 - Народився в Капрезе (нині Капрезе-Мікеланджело, Тоскана) в родині судді.
1488-1489 - Навчався живопису у Доменіко Гірландайо.
1489-1492 - Займався в школі скульптури Бертольдо ді Джованні в садах Лоренцо Прекрасного.
1498-1499 - виліпити «Пьєту» для собору Святого Петра.
1501 - близько 1504 - Створив п'ятиметрову статую «Давид» з зіпсованою іншим скульптором брили мармуру.
1508-1512 - Раcпісивал стелю Сікстинської капели.
1534 - Остаточно перебрався з Флоренції в Рим.
1536-1541 - Працював над настінним розписом «Страшний суд» у Сікстинській капелі.
1564 - Помер від лихоманки в Римі. Похований у Флоренції в церкві Санта-Кроче.

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 11, листопад 2015

Чого ж не вистачає першій людині, щоб він став подібний до Бога?
Це відсилання до біблійного: «Кому відкривалось рамено Господнє?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация