90 років від дня народження Булата Окуджави

Трагікомедія Володимира Мотиля «Женя, Женечка і« катюша » - це історія про смішному інтелігентному хлопчика, навіть на фронті зумів залишитися романтичним і благородним. Таким був і арбатский юнак Булат Окуджава, який написав сценарій до фільму.

На зйомки фільму Володимира Мотиля надихнула повість Окуджави «Будь здоровий, школяр!». Але сценарну заявку про юнака, який на фронті постійно потрапляє в безглузді ситуації, на «Мосфільмі» не затвердили. Тоді режисер звернувся на «Ленфільм» і отримав добро.

«Снайперський вибір на роль Жені Колишкіна», - так говорив режисер про Олега Дале , Однак на студії цю кандидатуру прийняли в штики, та й сам актор несподівано став у позу. «На призначену зустріч Олег прийшов в випендрежном яскраво-вишневому піджаку. Тримався гордовито. Зарозуміло запитав: «Ну, що вам завгодно? Роль солдата? А до чого тут я? Я не схожий на фронтовика ». «Ви як раз схожі, - кажу. - Чи схожі на той образ, який ми з Булат Шалвович створили ». Як потім з'ясувалося, за зриви вистав Олега вигнали з усіх театрів, він сидів без роботи і дуже страждав. Ця роль була для нього порятунком! »- згадував Мотиль.

»- згадував Мотиль

Кокшенова так вдався образ нахабнуватого простака, що після зйомок Окуджава подарував акторові книгу з написом: «Міші Кокшенова, добре замаскованих інтелігентові».

Робота над фільмом йшла в основному в Калінінграді і Калінінградської області. У перервах між зйомками Олег Даль, Павло Морозенко та Михайло Кокшенов ходили по місту у військовій формі зразка 1941 року. Місцеве населення брало їх за солдатів-строковиків, через що не раз виникали курйозні ситуації. Торговці на ринку шкодували солдатиків і пригощали їх хто в'яленою рибою, хто молдавським вином ... Одного разу акторів зупинив військовий патруль: «Хто такі?» «Морська кавалерія!» - представився Кокшенов. «Залізничний флот», - пожартував Даль. Жартівників відправили на гауптвахту, звідки режисер їх ледве визволив.

Фільм очікувала важка доля: його вважали ідеологічно невитриманим, режисера звинуватили в «очорненні образу радянського солдата». В результаті картину пустили «третім екраном» - по околичних кінотеатрам ... Але справедливість восторжествувала: цей, здавалося б, зовсім не героїчний фільм сьогодні вважається одним з кращих творів про війну.

Багатьох акторів чекала трагічна доля: Олег Даль помер у віці 39 років, Галина Фігловская в наступні роки тяжко хворіла і померла від поліартриту, Павло Морозенко (Зирянов) потонув, коли йому було 52 роки.

Товстий і тонкий

На зйомках Кокшенова і Даля називали «товстий і тонкий». Незважаючи на зовнішній контраст, вони виявилися спорідненими душами і часто разом хуліганили. Одного разу актори - в формі і з автоматами - їхали зі зйомок у відкритому «віллісі». Пустуючи, вони вистрибнули з машини, і Кокшенов понісся за Далем, стріляючи в повітря. Актори не очікували, що місцеві жителі сприймуть цю погоню всерйоз. В результаті Даля схопили і ледь не переламали йому ребра: Калінінград був режимним містом ...

Ах, Женя, Женечка ...

Ах, Женя, Женечка

У пошуках «своєї» Жені Мотиль обійшов усі творчі вузи, спантеличуючи педагогів питанням: «У вас були талановиті випускниці, чия акторська доля не склалася?» Так він дізнався про Галину Фігловской, яка подавала великі надії, але після трагедії в особистому житті пішла з професії. До її пошуків довелося підключити КДБ: Галина працювала на оборонному заводі в Подільському. «Мені Галя відразу сподобалася, особливо її низький голос і чуттєва нижня губа. Не просто поцілує нашого Колишкіна, а цілком проковтне! »- жартував режисер.

Під конвоєм не вип'єш!

Одного разу Олег Даль, нагрубив чергової в готелі, був заарештований на 15 діб за хуліганство. Але Мотиль зумів умовити начальника міліції відпускати Даля на зйомки. Актора під конвоєм доставляли вранці на майданчик, а ввечері відвозили до буцегарні. До слова, телефонна розмова сидить на гауптвахті Колишкіна з Женечкою знімався саме в цей час! «Це був найспокійніший період. Даль був тверезий як скельце і повністю зосереджений на ролі », - пізніше зізнавався режисер.

Щасливий травня Булата Окуджави

Сценарій фільму «Женя, Женечка і« катюша »Володимир Мотиль написав в співавторстві з Булатом Окуджавою. Ось як згадував про цю співпрацю режисер:

«Я поїхав до Окуджаві, з яким не був знайомий, але любив його за пісні і за повість« Будь здоровий, школяр! »- про війну, побачену очима 18-річного московського хлопця. Булат Шалвович жив тоді в Ленінграді. Я приїхав до нього, сказав, що прочитав повість і дуже хочу разом з ним працювати. Він подивився мою сценарну заявку і здивувався: «Навіщо я потрібен? У вас все добре придумано ... »Я пояснив:« Булат Шалвович, війна закінчилася, коли я був дев'ятикласником. Як мені описувати військовий побут? Я ж не можу за фільмами орієнтуватися! І лексика у фронтовиків інша. А ви пройшли війну, все це знаєте ... »Уговорил його стати співавтором, і ми вирушили в ялтинський Будинок творчості письменників. На Окуджаві в основному були діалоги, а я займався подієвої частиною. Це був такий щасливий травень, і нам чудово працювалося! І святкувалося теж. У Окуджави день народження 9 травня, і він жартував: «Скільки завжди шуму через мого дня народження!» З тих пір я кілька разів пробував писати сценарії в співавторстві, але такої гармонії ні з ким не було ».

На зйомках фільму Окуджава познайомився з ленінградським композитором Ісааком Шварцем, до якого відразу перейнявся симпатією. У співавторстві вони склали пісню «Капли датського короля», так співзвучну з образом головного героя.

«Мене осінило, що на початку фільму пісню повинен виконувати дзвінкий дитячий голос, а останній куплет, коли гине головна героїня Женечка Землянікіна, сумно співає сам Окуджава. Так пісня «Краплі датського короля» стала цілою філософією: якщо спочатку здається, що ці міфічні краплі існують, то в кінці стає ясно, що їх немає і не може бути ... »- розповідав Шварц.

Дуетом з Булат Шалвович, що зіграв у фільмі епізодичну роль солдата, виступив Саша Кавалерів (Мамочка з « Республіки ШКІД »).

Булат Окуджава в 17 років пішов на фронт добровольцем. Був мінометником, потім радистом. Отримав поранення під Моздоком. На той час належить його перша пісня «Нам в холодних теплушках не спалося» (1943), повний текст якої не зберігся.

Пісні на вірші Окуджави звучать в більш ніж 80 фільмах, серед яких « Білоруський вокзал »,« солом'яний капелюшок »,« Біле сонце пустелі »,« Покровські ворота »,« Зірка привабливого щастя ».

Олена Чайкіна

Зарозуміло запитав: «Ну, що вам завгодно?
Роль солдата?
А до чого тут я?
Одного разу акторів зупинив військовий патруль: «Хто такі?
У пошуках «своєї» Жені Мотиль обійшов усі творчі вузи, спантеличуючи педагогів питанням: «У вас були талановиті випускниці, чия акторська доля не склалася?
Він подивився мою сценарну заявку і здивувався: «Навіщо я потрібен?
Як мені описувати військовий побут?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация