А ви довіряєте "Вікіпедії"?

Куди ви звернетеся, почувши незнайоме слово або бажаючи навести наукову довідку? Хтось по-старому дістане з полиці словник, але більшість сучасних людей "спитають" у "Вікіпедії". Рівно 10 років тому ця онлайн-енциклопедія була офіційно представлена і відкрита для редагування. Її хвалять, лають, навіть судяться з нею ... Але продовжують читати. Куди ви звернетеся, почувши незнайоме слово або бажаючи навести наукову довідку

Фото: AP

Кілька років тому практично в кожній квартирі можна було знайти Великий енциклопедичний словник. Цей непідйомний талмуд був єдиним "оракулом", здатним відповісти на всі питання. Сьогодні наука пішла далеко вперед і мало хто згадує про старий запилений томик цього унікального видання, - більшість людей вважають за краще користуватися Всесвітньою павутиною.

Інтернет вмістив в себе величезну кількість віртуальних довідників, словників і енциклопедій, звідки тисячі школярів, студентів і просто допитливих людей щодня черпають знання. Один з таких джерел - популярна у всьому світі "Вікіпедія", яка сьогодні відзначає день народження.

Ця онлайн-енциклопедія була офіційно представлена ​​і відкрита для вільного редагування 15 січня 2001.. Сьогодні вона включає понад 17 мільйонів статей і є одним з найпопулярніших веб-сайтів, широко використовуваних в якості довідників.

Читайте також: Вітаємо з Днем народження, SMS!

Заснував цей всесвітньо відомий портал американський інтернет-підприємець Джиммі Донал Вейлз. І хоча "Вікіпедія" була задумана як некомерційний проект, в її фонд регулярно надходять чималі пожертвування. Наприклад, за 2010 рік користувачі пожертвували на її розвиток 16 мільйонів доларів.

Протягом багатьох років "Вікіпедію" то хвалять, то сварять. Сайт і сам привселюдно говорить про свої недоліки, таких як неавторитетна і неенціклопедічность, про труднощі, пов'язані з перевіркою фактів і недостовірність джерел. Але, незважаючи на все перераховане вище, "Вікіпедія" входить список 22 головних трендів десятиліття за версією журналу Forbes. За інформацією видання, онлайн-енциклопедія в 2003 році обігнала Британську енциклопедію за кількістю статей, а в 2005-м зрівнялася з нею і якістю змісту. На прохання журналу Nature експерти і дослідники навіть порівняли кількість помилок в статтях, що відносяться до науки, в двох довідкових виданнях і не виявили суттєвих відмінностей. Не дивно, що до 2010 року слово "Вікіпедія" стало прозивним в сотнях мов світу.

Не дивно, що до 2010 року слово Вікіпедія стало прозивним в сотнях мов світу

Фото: AP

Але, незважаючи на популярність соціальної енциклопедії серед тисяч користувачів, вона, дійсно, всього лише величезний збірник інформації. Взагалі, "Вікіпедію" можна порівняти зі знайденим гаманцем, який нікому не належить і може принести користь: головне - розібратися, де в ньому справжні купюри, а де підроблені. Тому, перш ніж використовувати ту чи іншу статтю з ненадійного джерела, варто навести довідки.

Критики, недолюблюють "Вікіпедію", називають її "Інциклопедії" і майданчиком для інформаційних війн. У ЗМІ нерідко з'являється інформація про те, що портал в своїй діяльності порушує закон. Восени 2010 року, наприклад, у відділ з протидії екстремізму ГУВС Москви було подано заяву на некомерційне партнерство "Вікімедіа РУ", що обслуговує російськомовний сегмент інтернет-енциклопедії Wikipedia. Заявник вважав, що ряд матеріалів, опублікованих на серверах "Вікіпедії", підпадають під статтю 282 КК РФ (розпалювання національної, расової чи релігійної ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності).

"На жаль, радикальна відкритість" Вікіпедії "означає, що будь-яка стаття може в будь-який момент часу знаходитися в" поганому "стані: наприклад, в середині великий правки, або вона може бути тільки що змінена людьми, які заважають і підривають функціонування" Вікіпедії " , роблячи з неї щось зовсім протилежне нашим задумам ", - говорить один з творців ресурсу.

Багатьом складно зрозуміти агресивно налаштованих противників "Вікіпедії", адже інтернет не обмежується певними рамками. Існує величезна кількість більш серйозних і науково підкованих сайтів. У Всесвітній павутині є навіть віртуальний клон Великій радянській енциклопедії, не кажучи про невеликі довідниках.

А зовсім недавно також з'явилася інформація про те, що через рік у "Вікіпедії" з'явиться серйозний конкурент. В рамках спеціальної державної програми "Інформаційне суспільство" в рунеті буде створений портал "Знання", який буде виглядати як онлайн-словник з елементами енциклопедії.

Однак основною відмінністю від "Вікіпедії" стане те, що "Знання" заповнюватимуть експерти, а не прості користувачі.

У зв'язку з цим, на думку критиків, ні про яку конкуренцію не йдеться, тому як головна "фішка" "Вікіпедії" якраз у зворотному. Саме заповнення статей простими користувачами і робить цей ресурс одним з найпопулярніших в світі. А організатори проекту "Знання" роблять ставку на точність фактів і тому до написання статей підключатимуть тільки професіоналів.

Особисто мені здається, що "Вікіпедія" жила, жива і буде жити. Для молоді це черговий шанс відзначитися, вписати себе в аннали нехай віртуальної, але все ж енциклопедії. Для професіоналів середнього віку, думаю, не важко відокремити "зерна від плевел", ну, а для старшого покоління це ще одна можливість розширити кругозір і розважитися. Адже якщо ти робиш справу з розумом, то в будь-якому випадку перевіряєш факти і порівнюєш дані, а інтернет, як відомо, влаштований за принципом "де встиг, там і поцупив", так що, якщо немає посилання на друковане видання або надійне джерело, краще сто раз перевірити, ніж стати ще одним "вікі-ненависником".

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Куди ви звернетеся, почувши незнайоме слово або бажаючи навести наукову довідку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация