Аятолла Хаменеї звинуватив ворогів Ірану в організації протестів

  1. Де відбуваються зіткнення?
  2. Як реагує Захід?
  3. До чого можуть призвести протести?

Media playback is unsupported on your device

Протести в Ірані набирають силу

Духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї звинуватив "ворогів Ісламської республіки" в організації масових протестних акцій, які тривають в різних містах країни вже п'ять днів.

За останніми даними, в результаті зіткнень демонстрантів з поліцією загинула як мінімум 21 особа.

Image caption Аятолла Хаменеї не уточнив, кого він має на увазі під словом "вороги"

Виступи невдоволених інфляцією, владою ісламського духовенства і витратною зовнішньою політикою стали найбільшими з 2009 року, коли на вулиці вийшли незгодні з перемогою Махмуда Ахмадінежада на президентських виборах.

"В останні дні вороги Ірану використовували різні інструменти, в тому числі гроші, зброю, політику і розвідку, для створення проблем в Ісламській республіці", - так Хаменеї вперше прокоментував піднялася на минулому тижні хвилю протестів.

Аятолла не уточнив, кого саме він має на увазі під словом "вороги".

Секретар Вищої ради національної безпеки Ірану Алі Шамхані заявив, що за організацією протестів стоять влади США, Британії та Саудівської Аравії.

Image caption Учасники протестних акцій підпалювали автомобілі на вулицях міст

Демонстрації в Ірані, що почалися в четвер в одному місті з протесту проти подорожчання яєць, до п'ятниці перекинулися на всю країну і набули політичного забарвлення.

Де відбуваються зіткнення?

У столиці країни Тегерані поліція застосувала сльозогінний газ і водомети для розгону протестуючих на центральній площі Енгелаб.

Державні ЗМІ Ірану повідомляють, що демонстранти стріляли в поліцію в місті Неджефабаде в центральній частині країни, де був убитий один поліцейський і троє поранені.

За даними агентства Рейтер, в місті Кехдеріджане протестуючі підпалили поліцейську дільницю. Надходять повідомлення про декілька загиблих, проте ця інформація офіційно не підтверджена.

У соцмережах повідомляється про нові спалахи протесту в Бірдженд, Керманшахе і Шадегане.

Що говорить президент Р про Ухані?

У своїй заяві глава держави заявив, що не бачить в протестних акціях нічого страшного.

"Критика і протест - це можливість, а не загроза", - сказав Хасан Роухані.

Image caption Хасан Роухані заявив, що владі слід приділити увагу вимогам людей

"Наш народ зіткнувся з цим меншістю, яке викрикує гасла проти закону і бажання людей і ображає святині і цінності революції", - зазначив Роухані.

Однак пізніше він написав в "Твіттері", що влада повинна приділяти увагу вимогам людей щодо рівня життя і корупції.

Корпус вартових Ісламської революції попередив протестувальників, що їм доведеться зіткнутися з "залізним кулаком", якщо заворушення продовжаться.

Глава судової системи Ірану Садок Ардешір Амол Ларіджані закликав покарати "хуліганів і вандалів".

"Деякі особистості скористалися цією ситуацією. Це неправильно", - сказав він.

За останні кілька днів під арешт потрапили понад 450 осіб, 200 з яких були арештовані в ніч на понеділок в Тегерані.

Влада повідомила, що тимчасово обмежили в країні доступ до соцмереж Telegram і Instagram. Також з деяких районів надходять повідомлення про блокування доступу до інтернету.

Як реагує Захід?

Президент США Дональд Трамп в понеділок набув жорстку словесну перепалку з іранським керівництвом, написавши в "Твіттері", що іранський народ "репресували протягом багатьох років, і він зголоднів за їжі і свободи".

Віце-президент Майк Пенс зробив ще більш жорстку заяву.

"Сміливе і зростаючий опір іранського народу дає надію і віру всім, хто страждає за свободу і проти тиранії. Ми не повинні і не станемо їх підводити", - сказав він.

Президент Ірану напередодні назвав Дональда Трампа "ворогом іранської нації з голови до п'ят".

Керівництво Євросоюзу закликало владу Ірану гарантувати громадянам країни право на мирні протести і заявило, що ретельно стежить за ситуацією.

Британія закликала Тегеран до конструктивного діалогу з демонстрантами.

"Ми сподіваємося на конструктивний діалог з приводу законних і важливих тем, які піднімають демонстранти, і ми віримо, що іранська влада дозволять його", - сказав представник прем'єр-міністра Британії Терези Мей.

МЗС Туреччини заявив, що сподівається на прояв здорового глузду з боку іранської влади для запобігання ескалації конфліктів.

До чого можуть призвести протести?

Джеремі Боуен, оглядач Бі-бі-сі

Головна відмінність від великої хвилі протестів 2009 року в тому, що на цей раз у руху немає очевидних лідерів.

Реформісти і консервативні кола перекладають відповідальність за те, що відбувається в країні один на одного або іноземні государаства.

Але протести проте показують, наскільки іранське суспільство незадоволене зростаючої бідністю з одного боку і тиском влади з іншого.

Касра Наджи, Персидська служба Бі-бі-сі

В Ірані спостерігаються широкі і бурхливі прояви невдоволення на тлі повсюдних репресій і економічних труднощів: як з'ясувала Перська служба Бі-бі-сі, середній іранець за останні 10 років став на 15% біднішими.

У протестах беруть участь в основному відносно невеликі групи молодих чоловіків, які вимагають повалення клерикального режиму.

Акції поширилися на невеликі міста по всій країні і можуть продовжити рости.

При цьому очевидного лідерства в протестному середовищі не спостерігається. Лідери опозиції в Ірані давно піддаються репресіям або висилаються з країни.

Деякі демонстранти вимагають повернення монархії, а живе в США син колишнього іранського шаха Реза Пехлеві випустив заяву на підтримку протестних акцій. Однак, швидше за все, він так само далекий від розуміння того, куди приведуть ці протести, як і всі інші.

Перська служба Бі-бі-сі віщає з Лондона і заборонена в Ірані, де її співробітники і їх сім'ї регулярно піддаються переслідуванням з боку влади.

Де відбуваються зіткнення?
Як реагує Захід?
До чого можуть призвести протести?
Де відбуваються зіткнення?
Як реагує Захід?
До чого можуть призвести протести?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация