Яценюк і «великий куш»

  1. Навіщо купував?
  2. «Медіа-критика»
  3. За три дні до майдану
  4. Хто кого «кине»

«Я вчинив, як Прийнято у цівілізованіх и демократичних странах», - заявив лідер «Народного фронту» Арсеній Яценюк на своїй сторінці в Фейсбуці, як тільки почалися розгляди на предмет недавньої його угоди з акціями каналу Espreso.TV. «Я вчинив, як Прийнято у цівілізованіх и демократичних странах», - заявив лідер «Народного фронту» Арсеній Яценюк на своїй сторінці в Фейсбуці, як тільки почалися розгляди на предмет недавньої його угоди з акціями каналу Espreso

Навіщо купував?

Всього півроку тому - влітку 2017 го - він купив частку каналу Espreso за 3,8 млн. Грн., Що за валютним курсом дорівнювало 145 тис. Дол. Але в грудні продав свій 30% -ний пакет акцій вже за 1 млн. 465 , 28 тис. дол.

Отримати таку нечувану прибуток в найкоротші терміни можна б було вважати успіхом, якби не деякі нюанси.

Тому що у відповіді опонентам, які бажають докопатися до істини і з'ясувати - що за маніпуляції стоять за цією угодою, - Арсеній Петрович пише: «Політик - НЕ найкращий власник ЗМІ».

Тоді виникає питання: а навіщо ж купував? Хіба минулого літа він не мав відношення до політики? Чи не був публічною персоною? Чи не був лідером «Народного фронту»?

Акції пан Яценюк, так само як і дружина міністра МВС Арсена Авакова, продав компанії Atmosphere Entertainment Inc., зареєстрованою в Нью-Йорку і належить синові народного депутата Костянтина Жеваго.

Пам'ятаючи, що пан Жеваго, хоч нині і позафракційний, але колись вважався, за інформацією ряду ЗМІ, одним з основних спонсорів блоку пані Тимошенко, так і в парламент неодноразово проходив за списками БЮТ, - то, може, ця історія з акціями свідчить про якийсь відродження партнерських відносин між лідерами НФ і «Батьківщини»?

У всякому разі подібні судження висловлювали деякі парламентарії, хоча і наполягали, що це не більше ніж припущення.

У всякому разі подібні судження висловлювали деякі парламентарії, хоча і наполягали, що це не більше ніж припущення

- Жеваго не має ніякого відношення до Юлії Володимирівні, він давно дистанціювався від «Батьківщини», - запевняв мене Андрій Павловський, депутат попередніх скликань, вірний соратник пані Тимошенко. - Думаю, зараз він взагалі входить «в пул» ближче до пана Порошенка.

- А в чому сенс купівлі-продажу акцій ТВ Яценюком? Це просто бізнес? Тим більше, якщо на рівному місці отримати мільйон доларів ... Або мова все ж про переділ медіаринку?

- Думаю, це, з одного боку, - легалізація доходів того ж Арсенія Петровича і Арсена Борисовича ... Там, здається, 40% належали дружині міністра МВС ... Так ось тепер і Яценюк, і Аваков можуть офіційно показати доходи, причому в доларах! .. Жеваго купив не 100%, там ще є частина, я так розумію, під контролем Миколи Княжицького з НФ, який і був співзасновником каналу Espreso.TV ... Хоча, з іншого боку, всі ці «зміни власників» на ТВ більше схожі на чергову акцію Петра Олексійовича взяти під контроль засоби масової інформації.

«Медіа-критика»

Як тільки депутат ВР від БПП пан Лещенко звернувся до НАБУ з вимогою провести розслідування угоди про зміну статутного капіталу ТВ-каналу, тут же редакція Espreso.TV заявила, що «бачить ознаки політичного тиску». І про це повідомила на своєму сайті espreso.tv.

Коментар зводиться до того, що народний депутат, який звернувся в Нацбюро, «намагається використовувати силову структуру в своїх політичних цілях».

І ще цитата: «... Скоординоване із заявами депутата поява публікацій на кількох інтернет-ресурсах щодо зміни власників телеканалу« еспресо »вважаємо політичною кампанією, спрямованою на знищення телеканалу».

«Я не розумію, чим так схвільоване« еспресо »? - прокоментував один з інтернет-користувачів ця заява на pravda.com.ua. - Если у вас все ОК, то чого ви хвілюєтеся, панове? Який політичний тисків? Суто фінансова ситуация за запит народного депутата! Це его прямий обов'язок - звертатися в усі органи, если для цього є Підстави! Ви що, охрінілі зі Своїм політичним лещата? НАБУ має відреагуваті и доповісті громаді про результати. Крапка ».

- Не думаю, що мова йде про банальне переділі медіаринку, - вважає Андрій Єрмолаєв, директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна». - Скоріш за все, мова йде про легалізацію частини капіталу, яка у Яценюка за походженням більшою мірою кримінальна бюрократично-номенклатурний.

«Тому що зараз прямого зв'язку між власністю і функціонуванням медіа немає, - продовжував Андрій Васильович. - Медіапроекти по суті перетворилися в Медіапарт, які фінансуються, очевидно, тіньовим чином. І номінальні власники, які фігурують як акціонери каналів або сайтів, давно не визначають медіалінію. Тому що визначають її т. Зв. афілійовані, простіше кажучи - тіньові, спонсори.

Але я б не надавав особливого значення інформації - що Яценюк там щось продав, а розглядав би просто як банальний, хоча і вельми ефективний інструмент легалізації досить великого обсягу фінансових ресурсів.

Ну ось, Яценюк раптом «захотів мільйон доларів» ... І він у нього таким чином з'явився! .. Хоча багато політиків називають більш значні цифри його стану.

Що стосується суми ... Моя точка зору: не відповідають «засвічені» цифри вартості каналу в нинішніх умовах. Тим більше що мова не про контрольний пакет, а лише про невеликій частці.

Але тут питання в іншому. Вже пора говорити про те, що у нас не просто медіаринок або медіа-проект, а мова йде про формування нового гравця - «медіакратії». А вона полягає не тільки з відомих нам номінальних власників і розподільників медіаресурсів, але і з тіньових спонсорів, які розглядають медіа-проект як частина партійно-політичної діяльності.

У нас адже канали - це партії. І сайти - теж партії. А це значить - все під чіткої ідеологічної лінією.

Таким чином, ми маємо справу з новим суб'єктом політичного процесу, який може стати і більш впливовим, ніж власне політична еліта.

Тому що тепер політеліта стає інтегрованою в Медіакратія. Так, це явище спостерігається в різних країнах. Тепер воно і у нас з'явилося ».

За три дні до майдану

Хоч прес-секретар пана Яценюка Ольга Лаппо і прокоментувала все нападки на шефа приблизно так само, як і редакція ТВ-каналу, мовляв, це «вигадки, щоб дискредитувати Арсенія Яценюка і його політичну силу», але в історії з купівлею-продажем акцій залишилися «білі плями».

На них, зокрема, звернули увагу на сайті rada5.com:

«... У декларації Арсенія Яценюка за 2016 рік, яку він подавав після свого звільнення з поста прем'єр-міністра, був зазначений опціон (попередній договір) на покупку корпоративних прав на суму 3 788 700 гривень у Княжицький Лариси Францівни. Які саме корпоративні права передбачалося купити за цим договором, Арсеній Яценюк не має. Однак його прес-секретар в своєму Фейсбуці підтвердила, що мова йде про покупку саме телеканалу «Еспресо».

Але цікава дата договору - 20 листопада 2013 р Тобто договір на майбутню покупку частки телеканалу Арсеній Яценюк зробив висновок прямо перед евромайданом 21 листопада розпочався майдан, а 24 листопада вийшов в ефір канал «Еспресо».

У той період в медіатусовке ходила чутка, що телеканал фінансується соратником Яценюка Миколою Мартиненком в кооперації з тодішнім секретарем РНБО Андрієм Клюєвим і його заступником Володимиром Сівковичем (останньому чутка приписувала тісні зв'язки з Миколою Княжицьким) ... Втім, Княжицький і Мартиненко заперечували будь-яку зв'язок з Клюєвим або з ким-небудь з оточення Януковича ».

Згідно з даними аналітичного сервісу «Медіабізнес» www.mediabusiness.com.ua - частка каналів станом на 16 січня 2017 року з аудиторією за такими параметрами: вік 18+ в містах з населенням 50 тис. +, Добовий рейтинг «Еспресо» склав 0 , 44%. До речі, на день продажу акцій паном Яценюком пану Жеваго рейтинг був не набагато більше - 0,76%.

Хто кого «кине»

На порталі «Наша Рада» арифметикою витрат «малих» каналів поділився співрозмовник з НФ: «Це десь близько 150 тис. Дол. На місяць. Але зміст «112-го» в кращі часи обходилося щомісяця до мільйона доларів. Тобто річний бюджет невеликого телеканалу - близько 1,8 мільйона доларів, а зміст великого медіахолдингу - 30-40 мільйонів доларів на рік ».

Тобто річний бюджет невеликого телеканалу - близько 1,8 мільйона доларів, а зміст великого медіахолдингу - 30-40 мільйонів доларів на рік »

Втім, Михайло Погребинський, директор Центру політичних досліджень і конфліктології, з приводу переділу медіаринку в світлі купівлі-продажу акцій ТВ висловив таку думку:

- Я знаю, що вже повним ходом йде зачистка поля під президентські вибори. Порошенко активно скуповує все, що можна купити. І хто може гарантувати, що цей проект і подібні не купуються для нього?

«На одному з таких каналів жалюгідні нікчеми типу Жені Кисельова« рулять »... Ось так прямо і цитуйте! .. - емоційно продовжував Михайло Борисович. - Але мені приємно, що той ресурс розкручують, розкручують, а ніяк розкрутити не можуть! І рейтинг у нього нульовий.

Навіщо ці канали потрібні Порошенко? Так адже йому неважливо - хто там віщає, яке у них аморальне облич. Він їм буде платити, тому вони на нього не будуть наїжджати! ..

Порошенко практично все контролює, у нього є вплив на головні розмовні канали. І хоч деякі начебто як запевняють в свою опозиційність, але насправді ніхто не може дозволити собі вести «політику проти». Навіть «Плюси», за логікою, мали б захищати свого шефа, але вони ні в якій мірі не «наїжджають» на президента.

І тут все просто і зрозуміло: в разі невеликого «наїзду» тебе просто можуть позбавити ліцензії! .. Формальний привід завжди знайдеться.

Хоча чи означає це, що люди з ТВ-каналів, яких президент як би купив, не залишать його? Ні, не означає. Як тільки випаде така можливість - ближче до виборів - вони його кинуть, причому легко ».

Як тільки випаде така можливість - ближче до виборів - вони його кинуть, причому легко »

На відміну від Михайла Погребинського, який не став вдаватися в подробиці угоди, укладеної паном Яценюком, політолог Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента», висловив припущення:

- Думаю, що купівля-продаж акцій - один із способів легалізації своїх доходів. Зараз так роблять різні політики. Особливо ті, хто повинен подавати електронні декларації. А Яценюк в будь-якому випадку - публічна фігура, очевидно, хоче повернутися у велику політику. І йому потрібно буде показувати чисті доходи. Раніше він показував їх через роялті, а нинішній спосіб легалізації - як мінімум на кілька років. Причому це виглядає набагато більш правдоподібно, ніж подвійний виграш в лотерею Олега Ляшка.

- Ви сказали про повернення Арсенія Петровича в велику політику. Але рейтинг НФ настільки мізерний, що розраховувати на успіх - хоч з каналом, хоч без нього - досить необачно, вам не здається?

- Моє припущення: «Народний фронт» в цьому році спробує провести активну кампанію по відновленню рейтингу. Інше питання - чи вдасться? У мене є з цього приводу великі сумніви. Хоча вони будуть намагатися реанімувати і партію, і рейтинг самого Арсенія Петровича. Один зі свіжих прикладів: він виступив з телезверненням з приводу новорічних свят ...

- Ну що ж, якщо вже зараз починається битва за інформпростір перед виборами в 2019-м, то залишається тільки сподіватися, що хоча б це «цунамі" не накриє всю країну.

- Якщо говорити взагалі про перспективу - не тільки про ТБ, то мені видається, що 2018 й не буде таким драматичним, як 2014-й, та й в економічному плані не бачу таких проблем, як в 2015-му.

- Ви більше оптиміст, ніж ваші колеги з політологічного цеху, які пророкують мало не новий майдан ...

- Звичайно ж, нас чекають різного роду ризики ... Але дуже сподіваюся, що нинішній рік все ж переживемо спокійно.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навіщо купував?
Навіщо купував?
Тоді виникає питання: а навіщо ж купував?
Хіба минулого літа він не мав відношення до політики?
Чи не був публічною персоною?
Чи не був лідером «Народного фронту»?
А в чому сенс купівлі-продажу акцій ТВ Яценюком?
Це просто бізнес?
Або мова все ж про переділ медіаринку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация