Адам Сміт біографія

Адам Сміт - біографія

відомий: економіст , Філософ

Країна: Шотландія , Великобританія

Категорія: наука

Знак зодіаку: Близнюки

Дата народження: 16 Июня 1723г.

Дата Смерть: 17 Июля 1790.. (67 років)

Біографія Додано: 13 вересня 2013р.

Адам Сміт (1723-1790) - шотландський економіст і філософ, один з найбільших представників класичної політекономії. Створив теорію трудової вартості і обґрунтував необхідність можливого звільнення ринкової економіки від державного втручання.

У «Дослідженні про природу і причини багатства народів» (1776) узагальнив столітнє розвиток цього напрямку економічної думки, розглянув теорію вартості і розподілу доходів, капітал і його нагромадження, економічну історію Західної Європи, погляди на економічну політику, фінанси держави. А. Сміт підходив до економіки як до системи, в якій діють об'єктивні закони, які піддаються пізнання. За життя Адама Сміта книга витримала 5 англійських і кілька зарубіжних видань і перекладів.

Адам Сміт хрещений 5 квітня 1723, Керколді, Шотландія. Помер 17 липня 1790, Едінбург.

Заради праведної ідеї Російські люди з радістю працюють, навіть перебуваючи в ув'язненні, і тоді вони не відчувають себе в'язнями - вони стають вільними.

Сміт Адам

Життя і наукова діяльність

Адам Сміт народився в родині митного чиновника. Кілька років навчався в школі, потім вступив до університету Глазго (1737) на факультет моральної філософії. У 1740 отримав ступінь магістра мистецтв і приватну стипендію для продовження навчання в Оксфорді, де до 1746 вивчав філософію і літературу.

У 1748-50 Сміт читав публічні лекції з літератури і природнього права в Едінбурзі. З 1751 професор логіки в університеті Глазго, з 1752 - професор моральної філософії. У 1755 опублікував свої перші статті в журналі «Единбурзької обозрение» ( «Edinbourgh Review»). В1759 Адам Сміт випустив у світ філософська праця з етики «Теорія моральних почуттів», що приніс йому міжнародну популярність. У 1762 Сміт отримав вчений ступінь доктора юридичних наук.

Великі нації ніколи не бідніють через марнотратства і нерозсудливості приватних осіб, але вони нерідко бідніють в результаті марнотратства і нерозсудливості державної влади.

Сміт Адам

У 1764 А. Сміт залишив викладання і відправився на континент в якості наставника юного герцога Баклі. У 1764-66 відвідав Тулузу, Женеву, Париж, зустрічався з Вольтером, Гельвеція, Гольбахом, Дідро, Д'Аламбером, фізіократами. Після повернення на батьківщину жив у Керколді (до 1773), а потім в Лондоні, повністю присвятив себе роботі над фундаментальною працею «Дослідження про природу і причини багатства народів», перше видання якого вийшло в 1776.

З 1778 Адам Сміт обіймав посаду митного чиновника в Единбурзі, де і провів останні роки свого життя.

Філософські та економічні погляди

Економічна теорія, яку Сміт виклав в «Дослідженні про причини і багатстві народів», була тісно пов'язана з системою його філософських уявлень про людину і суспільство. Основним рушієм людських вчинків Сміт бачив в егоїзмі, у прагненні кожного індивіда поліпшити своє становище. Однак згідно з ним в суспільстві егоїстичні устремління людей взаімоогранічівают один одного, утворюючи в сукупності гармонійне рівновагу протиріч, що є відображенням встановленої понад і що панує у Всесвіті гармонії. Конкуренція в економіці, прагнення кожного до особистої вигоди забезпечують розвиток виробництва і в кінцевому рахунку зростання суспільного добробуту.

Щоб навчити людей любити справедливість, треба показати їм результати несправедливості.

Сміт Адам

Одне з ключових положень теорії Адама Сміта - необхідність звільнення економіки від державної регламентації, що перешкоджає природному розвитку господарства. Він піддав гострій критиці панівну в той час економічну політику меркантилізму, спрямовану на забезпечення позитивного балансу в зовнішній торгівлі за допомогою системи заборонних заходів. На думку Сміта, бажання людей купувати, де дешевше, і продавати, де дорожче, природно, а тому все протекціоністські мита та заохочувальні премії за експорт шкідливі, як і будь-які перешкоди вільної циркуляції грошей.

Полемізуючи з теоретиками меркантилізму, ототожнюють багатство з дорогоцінними металами, і з фізіократами, що бачили джерело багатства виключно в землеробстві, Сміт доводив, що багатство створюється всіма видами продуктивної праці. Праця, стверджував він, виступає і як мірило вартості товару. При цьому, однак, Адам Сміт (на відміну від економістів 19 століття - Д. Рікардо, Карла Маркса та ін.) Мав на увазі не той обсяг праці, що затрачено на виробництво продукту, а той, що можна придбати за даний продукт. Гроші являють собою всього лише один з видів товару, яка є головною метою виробництва.

Добробут суспільства Адам Сміт пов'язував із зростанням продуктивності праці. Найбільш ефективним засобом її підвищення він вважав розподіл праці і спеціалізацію, посилаючись на що став з тих пір класичним приклад шпилькової мануфактури. Однак ступінь поділу праці, підкреслював він, безпосередньо пов'язана з розмірами ринку: чим ширший ринок, тим вище рівень спеціалізації виступаючих на ньому виробників. Звідси випливав висновок про необхідність скасувати такі обмеження для вільного розвитку ринку, як монополії, цехові привілеї, закони про осілості, обов'язковому учнівства і т. П.

Відповідно до теорії Адама Сміта первісна вартість продукту при розподілі розпадається на три частини: заробітну плату, прибуток і ренту. З ростом продуктивності праці, відзначав він, відбувається підвищення заробітної плати і ренти, зате частка прибутку у знову виробленої вартості знижується. Сукупний суспільний продукт ділиться на дві основні частини: перша - капітал - служить для підтримки і розширення виробництва (сюди входить і зарплата робітників), друга йде на споживання непродуктивними класами суспільства (власниками землі і капіталу, державними службовцями, військовими, вченими, особами вільних професій і т.д.). Від співвідношення цих двох частин залежить і добробут суспільства: чим більше частка капіталу, тим швидше зростає суспільне багатство, і, навпаки, чим більше коштів йде на непродуктивне споживання (насамперед державою), тим бідніше нація.

Єдине скарб людини - це його пам'ять. Лише в ній - його багатство або бідність.

Сміт Адам

Разом з тим А. Сміт не прагнув звести до нуля вплив держави на економіку. Держава, на його думку, має відігравати роль арбітра, а також здійснювати ті суспільно необхідні господарські заходи, які не під силу приватному капіталу.

Ще про Адама Сміта:

Народився Адам Сміт в 1723 році в маленькому шотландському містечку Кёрколді. Батько його, невеликий митний чиновник, помер до народження сина. Мати дала Адаму гарне виховання і мала на нього величезний моральний вплив.

Адам в чотирнадцять років приїжджає в Глазго вивчати в університеті математику та філософію. Найяскравіші і незабутні враження залишили у нього блискучі лекції Френсіса Хатчисона, якого називали «батьком умоглядної філософії в Шотландії в новий час». Хатчінсон першим з професорів університету Глазго став читати свої лекції не латиною, а на звичайному розмовному мовою, причому без всяких записів. Його прихильність принципам «розумної» релігійної та політичної свободи неортодоксальні уявлення про справедливе і добром Верховному Божество, що дбають про людське щастя, викликали невдоволення старої шотландської професури.

У 1740 році з волі обставин - шотландські університети могли щорічно посилати кілька студентів для навчання в Англію. Сміт вирушає в Оксфорд. Під час цього довгого подорожі верхи на коні юнак не переставав дивуватися багатству і процвітанню тутешнього краю, настільки не схожого на економну і стриману Шотландію.

Щастя відвідує нас в різних видах і майже невловимо, але я частіше бачив його серед маленьких дітей, у домашніх вогнищ і в дерев'яних будиночках, ніж в інших місцях.

Сміт Адам

Оксфорд зустрів Адама Сміта негостинно: шотландці, яких там було зовсім небагато, відчували себе незатишно, піддаючись постійним глузуванням, байдужому, а то і несправедливому поводженню викладачів. Проведені тут шість років Сміт вважав найбільш нещасливими і бездарними в своєму житті, хоча він багато читав і постійно займався самостійно. Не випадково він покинув університет раніше встановленого терміну, так і не отримавши диплома.

Сміт повернувся до Шотландії і, відмовившись від наміру стати священиком, вирішив здобувати кошти для існування літературною діяльністю. В Единбурзі він підготував і прочитав два курсу публічних лекцій по риториці, красного письменства та юриспруденції. Однак тексти не збереглися, і враження про них можна скласти лише за спогадами і конспектами деяких слухачів. Безсумнівно одне - вже ці виступи принесли Адаму Сміту першу славу і офіційне визнання: в 1751 році він отримав звання професора логіки, а вже в наступному році - професора моральної філософії Університету Глазго.

Ймовірно, ті тринадцять років, що він викладав в університеті, Адам Сміт прожив щасливо - йому, по натурі філософу, були чужі політичні амбіції і прагнення до величі. Він вважав, що щастя доступно кожному і не залежить від положення в суспільстві, а справжню насолоду дають лише задоволення від роботи, спокій духу і тілесне здоров'я. Сам Сміт дожив до старості, зберігши ясність розуму і незвичайна працьовитість.

Лектором Адам був надзвичайно популярним. Курс Адама, що складався з природної історії, теології, етики, юриспруденції та політики, збирав численних слухачів, які приїздили навіть з віддалених містечок. Вже на наступний день нові лекції гаряче обговорювалися в клубах і літературних товариствах Глазго. Шанувальники Сміта не тільки повторювали вираження свого кумира, але навіть намагалися точно наслідувати його манері говорити, особливостям вимови.

Хибні уявлення заважають, що містять у собі деяку частку правди, найнебезпечніші.

Сміт Адам

Тим часом Сміт чи нагадував красномовного оратора: голос бував різкий, дикція не надто виразна, часом він майже заїкався. Багато розмов ходило про його неуважності. Іноді навколишні помічали, що Сміт немов розмовляє сам з собою, а на його обличчі з'являється легка усмішка. Якщо в такі хвилини хтось кликав його, намагаючись залучити до бесіду, він негайно ж починав просторікувати і не зупинявся до тих пір, поки не викладав все, що знав про предмет обговорення. Але якщо хтось висловлював сумнів в його доводах, Сміт моментально відрікався від щойно сказаного і з тієї ж запалом переконував в прямо протилежному.

Відмінною рисою характеру вченого були м'якість і поступливість, яке сягало деякої боязкості, ймовірно, позначалося жіночий вплив, під яким він виріс. Майже до останніх років його дбайливо опікали мати і кузина. Інших близьких у Адама Сміта не було: говорили, що після розчарування, перенесеного в ранній молодості, він назавжди залишив думки про одруження.

Його схильність до усамітнення і тихою, замкнутою життя викликала нарікання його нечисленних друзів, особливо найближчої з них - Юма. Сміт подружився з відомим шотландським філософом, істориком і економістом Девідом Юмом в 1752 році. Багато в чому вони були схожі: обидва цікавилися етикою і політичною економією, мали допитливий склад розуму. Деякі геніальні здогадки Юма отримали подальший розвиток і втілення в працях Сміта.

В їх дружньому союзі Девід Юм безсумнівно грав головну роль. Адам Сміт не володів значним мужністю, що виявилося, між іншим, в його відмову взяти на себе, після смерті Юма, видання деяких творів останнього, мали антирелігійний характер. Проте Сміт був благородною натурою: повний прагнення до істини і високим властивостям людської душі, він цілком поділяв ідеали свого часу, передодня Великої французької революції.

У 1759 році Адам Сміт опублікував свій перший твір, який приніс йому широку популярність, - «Теорію моральних почуттів», де прагнув довести, що людині властиве почуття симпатії до оточуючих, яка і спонукає його слідувати моральним принципам. Відразу ж після виходу роботи Юм написав одному з властивою йому іронією: «Справді, ніщо не може сильніше натякати на помилковість, ніж схвалення більшості. Я переходжу до викладу сумної новини про те, що ваша книга дуже нещаслива, бо заслужила надмірне захоплення публіки ».

Важко змусити людину зрозуміти що-небудь, якщо його заробіток забезпечується нерозумінням цього.

Сміт Адам

«Теорія моральних почуттів» - одна з найбільш чудових робіт з етики XVIII століття. Будучи продовжувачем, головним чином, Шефтсбері, Гетчінсона і Юма, Адам Сміт виробив нову етичну систему, що представляє собою великий крок вперед порівняно з системами його попередників.

А. Сміт став настільки популярний, що незабаром після видання «Теорії» отримав пропозицію від герцога Баклейского супроводжувати його сім'ю в поїздці по Європі. Аргументи, які змусили шановного професора кинути університетську кафедру і звичне коло спілкування, були вагомі: герцог обіцяв йому 300 фунтів в рік не тільки на час подорожі, але і після, що було особливо привабливо. Постійна пенсія до кінця життя рятувала від необхідності заробляти гроші на прожиття.

Подорож тривала майже три роки. Англію вони покинули в 1764 році, побували в Парижі, в Тулузі, в інших містах південної Франції, в Генуї. Місяці, проведені в Парижі, запам'яталися надовго - тут Адам Сміт познайомився чи не з усіма видатними філософами і літераторами епохи. Він бачився з Д'Аламбером, Гельвеція, але особливо зблизився з Тюрго - блискучим економістом, майбутнім генеральним контролером фінансів. Погане знання французької мови не заважало Сміту підлягає розмовляти з ним про політекономії. У їхніх поглядах було багато спільного ідеї вільної торгівлі, обмеження втручання держави в економіку.

Повернувшись на батьківщину, Адам Сміт усамітнюється в старій батьківській хаті, цілком присвятивши себе роботі над головною книгою свого життя. Близько десяти років пролетіли майже в повній самоті. У листах Юму Сміт згадує про тривалі прогулянки по березі моря, де ніщо не заважало роздумів. У 1776 році було надруковано «Дослідження про природу і причини багатства народів» - праця, що поєднує абстрактну теорію з детальною характеристикою особливостей розвитку торгівлі та виробництва.

Цією останньою роботою Сміт, по поширеній тоді думку, створив нову науку - політичну економію. Думка перебільшено. Але як би не оцінювати заслуги Адама Сміта в історії політичної економії, одне не підлягає сумніву: ніхто, ні до, ні після нього, не грав в історії цієї науки такої ролі. «Багатство народів» є великий трактат з п'яти книг, які містять у собі нарис теоретичної економії (1-2-я книги), історію економічних навчань в зв'язку із загальною господарської історією Європи після падіння Римської імперії (3-4-я книги) і фінансову науку в зв'язку з наукою про управління (5-я книга).

Порожні і малодушні люди нерідко виявляють перед своїми підлеглими і перед тим, хто не сміє виказати їм опору, напади гніву і пристрасті і уявляють, що виявили цим свою мужність.

Сміт Адам

Основною ідеєю теоретичної частини «Багатства народів» можна вважати положення, що головним джерелом і фактором багатства є праця людини - інакше кажучи, сама людина. З цією ідеєю читач зустрічається на перших же сторінках трактату Сміта, в знаменитій главі «Про поділ праці». Поділ праці, на думку Сміта - найважливіший двигун економічного прогресу. Як на умова, яка вважає межа можливого поділу праці, Сміт вказує на широту ринку, і цим зводить все вчення з простого емпіричного узагальнення, висловлювався ще грецькими філософами, на ступінь наукового закону. У вченні про цінності Сміт також висуває на перший план людську працю, визнаючи працю загальним мірилом мінової цінності

Його критика меркантилізму була абстрактним міркуванням: він описував ту економічну систему, в якій жив, і показував її непридатність до нових умов. Ймовірно, допомогли спостереження, зроблені раніше в Глазго, тоді ще провінційному місті, поступово перетворюється на великий торговий і промисловий центр. За влучним зауваженням одного з сучасників, тут після 1750 року «на вулицях не було видно жодного жебрака, кожна дитина був зайнятий справою»

Адам Сміт НЕ перший прагнув розвінчаті економічні помилки політики меркантілізму, что передбачало штучне заохочення державою окремий галузь промісловості, но ВІН зумів привести свои погляди в систему и застосуваті ее до дійсності. Він захищав свободу торгівлі і невтручання держави в економіку, тому що вірив: тільки вони забезпечать максимально сприятливі умови для отримання максимального прибутку, а значить, будуть сприяти процвітанню суспільства. Сміт вважав, що функції держави потрібно звести лише до оборони країни від зовнішніх ворогів, боротьбі зі злочинцями і організацією тієї господарської діяльності, яка не під силу окремим особам.

Оригінальність Адама Сміта полягала не в деталях, а в цілому його система стала найбільш повним і досконалим виразом ідей і прагнень його епохи - епохи падіння середньовічного господарського ладу і швидкого розвитку капіталістичного господарства. Індивідуалізм, космополітизм і раціоналізм Сміта цілком гармоніюють з філософським світоглядом 18-го століття. Його палка віра в свободу нагадує революційну епоху кінця XVIII століття. Тим же духом перейнято і ставлення Сміта до робітників і нижчих класів суспільства. Взагалі Адам Сміт зовсім далекий тієї свідомої захисту інтересів вищих класів, буржуазії або землевласників, яка характеризувала суспільну позицію його учнів пізнішого часу. Навпаки, у всіх випадках, коли інтереси робітників і капіталістів вступають в конфлікт, він енергійно стає на бік робітників. І тим не менше ідеї Сміта співслужили користь саме буржуазії. У цій іронії історії позначився перехідний характер епохи.

У 1778 році Адам Сміт був призначений на посаду члена Митного ради Шотландії. Його постійним місцем проживання стало Едінбург. У 1787 році його обрали ректором університету в Глазго.

Ціни монополії у всіх випадках є найвищими з тих, які, можна вичавити з покупців або які, як передбачається, вони згодні заплатити.

Сміт Адам

Приїжджав тепер в Лондон, після публікації «Багатства народів», Сміта зустрічали гучний успіх і захоплення публіки. Але особливо захопленим його шанувальником став Вільям Пітт Молодший. Йому не виповнилося й вісімнадцяти, коли вийшла книга Адама Сміта, багато в чому вплинула на формування поглядів майбутнього прем'єра, який спробував на практиці реалізувати основні принципи економічної теорії Сміта.

У 1787 році відбувся останній візит Сміта в Лондон - він повинен був бути присутнім на обіді, де зібралися багато відомих політиків.

Сміт прийшов останнім. Негайно ж всі піднялися, вітаючи шановного гостя. «Сідайте, джентльмени», - сказав він, збентежений такою увагою. «Ні, - відповів Пітт, - ми залишимося стояти, доки Ви не сядете, адже всі ми - Ваші учні». «Який незвичайна людина Пітт, - вигукував Адам Сміт пізніше, - він розуміє мої ідеї краще, ніж я сам!»

Останні роки були пофарбовані в похмурі, меланхолійні тони. З кончиною матері Сміт ніби втратив бажання жити, краще залишилося позаду. Пошана не замінив пішли друзів. Напередодні своєї смерті Сміт наказав спалити всі незакінчені рукописи, немов ще раз нагадуючи про презирство до марнославства і мирську суєту.

Адам Сміт помер в Единбурзі в 1790 році.

Рекомендований контент:

Адам Сміт - цитати

Кількість переглядів: 7159

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация