Адміністрація Архангельська • Міські новини

20 січня 2015 р вівторок, 16:23:35

Сьогодні на головній пішохідній вулиці столиці Помор'я з'явився ще один пам'ятник Сьогодні на головній пішохідній вулиці столиці Помор'я з'явився ще один пам'ятник. Скульптурний портрет знаменитого літературного персонажа Козьми Пруткова був урочисто відкритий на перетині пр. Чумбарова-Лучинського і вул. Володарського.

Козьма Прутков - літературна маска, колективний псевдонім під якою ховалися російські письменники Олексій Толстой і брати Олексій, Володимир і Олександр Жемчужникови. У своїх гострих сатиричних віршах і афоризмах, які публікувались в популярних журналах «Іскра» і «Сучасник», в період Великих реформ в Росії, що проводилися за царювання імператора Олександра II в кінці 1850-х - поч. 1860-х рр., Автори під ім'ям Пруткова відгукувалися на найяскравіші і злободенні події суспільного життя того часу. Козьма Прутков став одним із символів свободи творчості і громадянськості російської літератури.

«Батьки» Козьми Петровича Пруткова в дусі традицій літературних містифікацій 19-го століття створили для свого персонажа повноцінну біографію. Герой народився 11 квітня 1803 до д. Тентелеевой поблизу Сольвичегодська (сучасна Архангельська область). Два роки служив «заради мундира» в гусарів, а потім в 1823 році перейшов в цивільну службу, яку ніс протягом 40 років по міністерству фінансів, в Пробірною наметі, дослужившись до чину дійсного статського радника і кавалера ордена св. Станіслава 1-го ступеня. «Помер» Козьма Прутков 13 січня 1863 року. «Батьки» Козьми Петровича Пруткова в дусі традицій літературних містифікацій 19-го століття створили для свого персонажа повноцінну біографію

На відкриття нового пам'ятника на пр. Чумбарова-Лучинського зібралися не тільки представники архангельській інтелігенції, люди, чиє життя безпосередньо пов'язана з культурою, а й небайдужі городяни, школярі.

Від імені мера Архангельська Віктора Павленко до присутніх звернулася заступник міського голови з соціальних питань Ірина Орлова:

- 2015 рік оголошений Президентом Російської Федерації Володимиром Путіним роком Російської літератури. І сьогодні в нашому Архангельську знакова подія - ми відкриваємо пам'ятник Козьми Пруткова. Пам'ятник не просто літературному герою і колективного псевдоніму відомих російських письменників, але знаменитому літературному образу великої Росії. Чудово, що скульптура встановлена ​​саме в Архангельську біля літературного музею, щоб Архангельська, гості нашого міста могли згадувати афоризми Козьми Пруткова, які актуальні і в наш час, - підкреслила Ірина Орлова.

За її словами, поява на пр За її словами, поява на пр. Чумбарова-Лучинського нового пам'ятника стало можливим завдяки громадській ініціативі, без витрат з боку міського бюджету.

- Як сказав Козьма Петрович, «Речі бувають великі і малі не тільки волею долі, але і за поняттями кожного». І в нашому Архангельську є ті люди, які по своєму розумінню роблять все, щоб наше місто ставало краще і цікавіше. Ми висловлюємо величезну подяку автору пам'ятника Сергію Сюхіну, нашим меценатам, які повністю оплатили створення і установку пам'ятника. І якщо говорити словами Козьми Пруткова, «Ми разом вершимо великі справи», - сказала Ірина Василівна.

Як зазначив автор пам'ятника, заслужений художник Росії Сергій Сюхін, ідея створення нового образу для Чумбаровкі виникла далеко не вчора: Як зазначив автор пам'ятника, заслужений художник Росії Сергій Сюхін, ідея створення нового образу для Чумбаровкі виникла далеко не вчора:

- Ідея виникла у Якова Володимировича Попаренко. Ми обговорювали, кого ще з літературних персонажів можливо не вистачає на Чумбаровке. Він запропонував Козьму Пруткова, тому що він - наш мужик, північний, народився у нас і ввібрав дух нашої пiвнiчного села. І дійсно, сьогодні прийшла його пора. Козьму Пруткова все цитують, але його ім'я забули. Так що потрібно явити нашим сучасникам його образ, - упевнений Сергій Сюхін.

Робота над пам'ятником забрала у художника понад півроку, тільки на створення моделі і виливок пішло 3 місяці. У процесі роботи було створено три варіанти ескізів. За задумом пам'ятник відкрився в січні - особливому місяці в житті і творчості Козьми Пруткова. Власне, літературна кар'єра цього автора почалася в січні 1851 року зі постановки в Олександрійському театрі комедії «Фантазія», в січні 1884 року побачила світ «Повне зібрання творів Козьми Пруткова», нарешті, на січень 1863 року припадає його «смерть».

Монумент Пруткова став п'ятим в літературному ряду на «Архангельському Арбаті» слідом за пам'ятниками північним письменникам Степану Пісахова і Борису Щергіну, герою пісаховскіх казок Сені Малині та Російським дружинам - хранителька домашнього вогнища Монумент Пруткова став п'ятим в літературному ряду на «Архангельському Арбаті» слідом за пам'ятниками північним письменникам Степану Пісахова і Борису Щергіну, герою пісаховскіх казок Сені Малині та Російським дружинам - хранителька домашнього вогнища.

Козьма Прутков зображений стоїть у фраку з скуйовдженою непокритою головою, в ногах - змія, як символ їдкою сатири, в правій руці він тримає гусяче перо, а в лівій - збірник своїх творінь.

Автор пам'ятника Сергій Сюхін помістив двометрову бронзову фігуру на п'єдестал у вигляді пня на оголених кореневищах.

- Це посил до одного з найяскравіших висловів Пруткова - «Зри в корінь!», - пояснив скульптор. - Одночасно це і зв'язок відомого чепуруна і франта, дамського угодника з його сільськими північними країнами.

На п'єдесталі написані найяскравіші прутковских афоризми, наприклад: «Якщо хочеш бути щасливим, будь ним».
З місцем ж установки монумента сумнівів не виникло - Козьма Прутков зустрічає городян і гостей столиці Помор'я біля входу в Архангельський Літературний музей.

- В цьому році виповнюється 20 років Архангельському літературному музею. І так співпало, що тепер в «почесній варті» біля музею стоїть Козьма Прутков. Це дуже приємно. Адже його творчість живе, і житиме! - сказав директор архангельського Літературного музею Борис Єгоров.

Серед тих, хто прийшов на відкриття пам'ятника - архангелогородка Ольга Горлова.
- Мені часто доводилося звертатися до творчості Козьми Пруткова при вивченні російської літератури. Почалося все з афоризмів. Потім прочитала його книгу. Я дуже рада, що тепер в Архангельську є такий пам'ятник. Тепер проводячи екскурсії по нашому місту для приїжджаючих родичів, знайомих, я обов'язково приведу їх сюди, - поділилася Ольга Горлова.

Козьма Прутков - автор мудрих висловів, віршів, п'єс і анекдотів, романтичний поет і благонамірений чиновник посів гідне місце на заповідній вулиці Архангельська.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация