Адміністративно-територіальна реформа на Луганщині: з 194 громад - 24

Луганщина увійшла до шістки областей, які першими затвердили проект перспективного плану формування нових територіальних громад: тепер на підконтрольній Україні території Луганської області з 194 територіальних громад створюється 24.

«Ми працювали з 194 територіальними громадами, - розповіла співробітник Офісу реформ в Сєвєродонецьку Наталія Бойко, яка, крім того, являє в області та Асоціації міст України.- З них 10 міських рад, 25 селищних рад та 159 сільських рад. На базі цих 194 рад було створено 24 об'єднаних громади ».

З них 3 - об'єднані в межах існуючих Міловського, Біловодського, Марківського районів. Ще 3 - створені на базі міст обласного значення - в Сєвєродонецьку, Лисичанську та Рубіжному. Ще 9-ть - на базі нинішніх районних центрів зі змінами меж в Білокуракинському, Кремінському, Новоайдарському, Новопсковському, Попаснянському, Сватівському, Станично-Луганському, Старобільському та Троїцькому районах. І ще дев'ять - це новоутворення навколо нових адміністративних центрів - Білолуцьк, Золотовский, Красноріченське, Лозно-Олександрівка, Містківської, Нижньодуванське, Щастинська і Широківське.

Нагадаємо, екс-глава Луганської військово-цивільної адміністрації Геннадій москалі ь 10 червня 2015 підписав розпорядження № 234 «Про схвалення проекту перспективного плану формування здатних територіальних громад Луганської області». Дане розпорядження було прийнято на виконання Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та Методики формування здатних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015 № 214.

Перспективний план формування дієздатних територіальних громад Луганської області повинен був включити графічну частину і паспортизацію. Далі даний проект перспективного плану буде переданий на затвердження Кабінетом Міністрів України.

Центром для координації роботи над проектом, окрім ЛВГА, став Луганський офіс реформ в Сєвєродонецьку, який очолив колишній секретар ради ЛОДА Сергій Тихоновський

«На жаль, перелік населених пунктів, які були визначені Кабінетом Міністрів як непідконтрольні української влади території, збільшився після прийняття відповідної постанови Кабінетом Міністрів. Тому в процесі розробки ряд населених пунктів і громад виключений з проекту перспективного плану », - розповів Тихоновський ..

Наприклад, це Миколаївська селищна рада Станично-Луганського району, Калиновський, Березовський і Голубовський селищні ради Попаснянського району. Ще одна проблема, з якою довелося зіткнутися реформаторам - для розробки документації використовувалася статистика від 1 січня 2015 року.

Мовляв, в цьому відношенні статистичні дані можуть не відповідати реаліям дня.

Під час обговорення виникали суперечки. Наприклад, вибираючи між містом Щастя і селищем Петрівка, перевагу віддали Щастю. «Ми виїжджали жоден раз з Геннадієм Геннадійовичем, питали - як їм буде краще. Все вирішили, що краще нехай центр буде в Щастя », - розповідав перший заступник губернатора Михайло Пухтаєвич.

Втім, план об'єднання громад навіть після затвердження Кабінетом Міністрів України в разі потреби може коригуватися. Але зробити цю роботу потрібно в будь-якому випадку - в 2016 році тільки об'єдналися громади отримуватимуть відповідні субвенції з бюджету. Для цих цілей Мінрегіонбуд пропонує виділити з держбюджету 3,5 мільярда гривень.

Що ж стосується тих, хто не захоче об'єднуватися, теж матимуть право на життя. «Вони будуть жити, - уточнив Тихоновський. - Але жити так, як живуть зараз і формувати бюджет, як зможуть ... ».

А що ж отримають від реформ жителі області?

«Можу навести приклад з життя Попаснянського району, - пояснила співробітник Офісу реформ Наталія Бойко, яка, крім усього, представляє в області Асоціацію міст України. - Коли жителю Білої Гори потрібно взяти довідку в соцзабезі, він змушений був їхати за 80 км в Попасную. Хоча в п'яти кілометрах від нього знаходиться Лисичанськ. Є ще маса подібних прикладів. Реформою передбачається, і це найголовніше - наблизити до людини конкретний базовий населений пункт (село, селище), соціальні і комунальні послуги. Формула, закладена в Законі (і в методиці проведення реформи, затвердженої постановою Кабміну в квітні) передбачає 20 км-ше відстань від адміністративного центру до населеного пункту, куди повинна доїхати швидка допомога, пожежна машина, інші соціальні служби. Передбачається, що це повинні бути дороги з твердим покриттям. Але якщо у віддаленому селі живе понад 10% населення громади, то допускається відстань 25 км ».

За її словами, з амое головне, що межі самих населених пунктів не змінюються. Просто кілька сіл і селищ об'єднуються в одну самодостатню громаду. І туди передаються всі повноваження. В тому числі, питання користування землею, системи охорони здоров'я, освіти. На рівні районних рад залишаються тільки спеціалізовані установи.

«Що не менш важливо, сюди ж передається і база оподаткування, - уточнює Наталія Бойко. - Якщо сьогодні територіальна громада отримує тільки податок на землю з ділянок в межах населеного пункту, то в новому утворенні весь податок на землю виявляється в базовому бюджеті. Плюс передається 60% прибуткового податку, 25% екологічного, 5% акцизного збору. Цього раніше ніколи не було. Також 100% єдиного податку та 100% - з прибутку комунальних підприємств і ще 100% - податку на майно ».

Сьогодні всім службам належить розрахувати фінансові можливості нових формувань. Робота вже розпочато і навіть подекуди, як кажуть, йде повним ходом. До територій доведені методичні матеріали, визначені відповідальні.

«Офіс реформ разом з оргвідділу апарату адміністрації займається всім цим, - запевняє Бойко. - Одночасно йде робота на місцях. Коли вона буде закінчена, ми узгодимо природні для таких справ розбіжності. Як тільки ми цей етап завершимо, під кожен населений пункт, який, як передбачається, буде розроблений паспорт. А коли всі ці паспорти будуть готові, громади на своїх сесіях сільських та селищних рад ініціюють об'єднання територій. До осені ми отримуємо вже, так би мовити, нову карту області, нову схему розміщення територіальних громад - і стверджуємо її на сесії обласної ради. Поки ж нам зЗвонят з Марковки, Сватове, Троїцького району, Марківського. Пройшли збори в Сватівському районі, в Старобільському. Активну роботу по проведенню реформ веде Золотовский міський голова Сергій Нехаєнко. В даний час, багато послуг населенню міста Золоте доводиться отримувати в місті Попасна. В умовах розмежування із зоною АТО це досить небезпечно. Крім того, багато інфраструктурних об'єктів охорони здоров'я, освіти, культури, територіально знаходяться в місті Золоте, фінансуються Попаснянським районним бюджетом, що вносить відповідні проблеми в процес управління суспільством. В результаті об'єднання ми отримаємо додаткові повноваження з управління цими об'єктами. Ми зможемо отримувати субвенцію з Державного бюджету на їх утримання і планувати проекти розвитку, отримувати кошти з Фонду регіонального розвитку. Депутати Золотовский міської ради виступили з ініціативою створення Золотовский об'єднаної громади навколо адміністративного центру місто Золоте. Сьогодні ми проводяться громадські слухання з цього питання ».

Те, що не скрізь процес йде однаково, свідчить, наприклад, ситуація в самому північному районі Луганської області - Новопсковському. Так, з Новопскові сьогодні погоджується об'єднатися тільки одне село - Осиново.

Це - і не добре, і не погано. Це - реалії, які склалися в окремо взятому районі. Що думають селяни інших населених пунктів району, невідомо, а ось з ініціаторами цього, найбільш реального, «союзу», автору цих рядків вдалося поспілкуватися в обласній військово-цивільної адміністрації: п оселкового голова Новопскова Олександр Бондар та сільський голова Осиново Інна Птушко приїхали сюди, щоб довести справу до логічного кінця.

«Ми вийшли на останній етап створення здатної об'єднаної громади - чекаємо пропозицій від області і з Києва, - сказала Ірина Птушко. - Згідно із законом ті громади, які об'єднуються, отримують у власність землі, прибутковий податок, фінансування - і така об'єднана громада стає самодостатньою. Мало того, що ми розпоряджатися всіма об'єктами, що знаходяться на території громади, навіть землі за межами населених пунктів теж стають не районними, а нашими. А найголовніше - ми будемо мати своє фінансування, коли гроші з обласного бюджету, минаючи район, будуть направлятися прямо в бюджет громади. Це нам дуже сподобалося. І ще нам сподобалося - чому ми і почали переговори з населенням - що буде додаткове фінансування для інфраструктури, соціальної сфери. Впевнена, що інші громади багато втратять, що не зробивши того, що зробили ми ».

- На шляху об'єднання громад виникали перешкоди?

- Я вам скажу так: коли ми проводили обговорення у всіх п'яти населених пунктах, підпорядкованих Осиновский сільраді, заперечень не було. Ідея всім сподобалася. І все до одного депутати сказали - «Об'єднуємося» Єдиним, висловлювалися побоювання, чи не закриють школу, дитячий сад або клуб. Читаємо закон: там нічого подібного не передбачено. Навпаки - є плани залучати інвестора з переробки сільгосппродукції ... Що стосується району, то особисто мені негативних коментарів від районного начальства чути не доводилося. А так чула, що район дану реформу не підтримує.

- Чи не було на зборах заперечень проти об'єднання такого типу: «Ми - багатшими, навіщо нам ділитися бюджетом з бідним селом?»

«У нас аргумент був один:« Зараз у селища бюджет 1 млн. 700 тис. Грн., А якщо ми об'єднаємося, отримаємо 14 з половиною мільйонів. Ніде правди діти, в прийнятому Законі є шорсткості і недоробки. Тому ми змушені все вчитися. Шишки набиває той, хто прокладає шлях. Але результат повинен бути позитивним. Отже, якщо вже написали цей закон, треба всім об'єднатися, щоб довести справу до пуття. Децентралізація повинна проводитися знизу і ми повинні прийняти в цьому участь. Якщо буде зрозуміла на місцях нормативна база та поетапне виконання рішень, наказів, постанов і законів - тоді люди в це повірять. Реформа повинна здійснюватися у всій Україні, але зрозуміло, що хтось повинен бути першим ... », - сказав селищний голова Новопскова Олександр Бондар.

А чи є ще які-небудь перешкоди на шляху реформи?

Як відзначають фахівці, ця реформа не цікава районним радам - ​​останні втрачають значну частину своїх повноважень.

Не подобається це і деяким сільським радам. Наприклад, сільські голови сіл Тошківка, Нижнє не хочуть об'єднання. Однак, як відзначають чиновники, це негативне ставлення виникає більше через відсутність відповідної обізнаності про переваги реформи. Так, наприклад, Нижня взагалі не має ніяких перспектив розвитку на майбутнє. Відсутність можливостей управління фінансовими ресурсами, відсутність на території бізнесу призводять до економічного занепаду.

«Тому ми будемо говорити, пояснювати переваги розвитку нашим суміжних громадам, - запевняє Наталія Бойко. - Треба розуміти, що на території кожного населеного пункту залишається староста, який входить до складу виконавчого комітету даної територіальної громади. Це той самий нинішній голова. Природно, зменшиться кількість працівників в сільській раді. Проте, вони зможуть знайти себе в новому територіальному утворенні. Так що не треба боятися змін. Часто задають питання: «А що буде з районом?». Відповідаю: в Законі ні слова не сказано про ліквідацію районів. Інша справа, якщо захочуть об'єднатися громади по обидва боки адміністративного кордону двох районів і це виявиться фінансово і економічно обгрунтованим - тоді, природно, доведеться змінювати межі цих районів. Ніхто не говорить, що такого не може бути. Але, знову ж таки все повинно відбуватися за логікою речей ».

- До речі, голови сільрад турбуються про свою зарплату. Як буде з цим після реформи?

- Вони не втрачають в заробітній платі зовсім. Взагалі, голів сільрад - старост - будуть наймати за контрактами.

Реформи в "ЛНР"

Як виявилося, на непідконтрольною Україні частині Луганської області - в «ЛНР» також взялися за ... адміністративно-територіальну реформу, але ... по російській системі.

Керівництво Лутугинського району першими в «ЛНР» планують перехід на російську систему місцевого самоврядування.

Про всі деталі докладно розповів глава Лутугинської районної адміністрації Єгор Русский. Відеоролик з його коментарями розміщений на сайті газети «ХХІ століття» .

Коротенько суть пілотного проекту полягає в тому, що місто Лутугине, селища і села району об'єднуються в один загальний муніципалітет, що сільських рад не буде - вони скасовуються, а 2-3-4 депутата від кожного села чи селища будуть вибиратися до муніципальної ради району.

По суті, проект Лутугинської муніципальної реформи дуже сильно схожий на законодавчо пропоновану до впровадження адміністративно-територіальну реформу України.

З вище сказаного можна зробити висновок, що "ЛНР" рухається з оглядкою на Україну і в паралельному з Україною реформаторському руслі.

Сьогодні в ЛНР / ДНР розуміють, що без України існування державного новоутворення під великим питанням.

Наприклад, про це свідчить відключення Російською Федерацією на прохання України 4-х ліній електропередач, провідних в ЛНР / ДНР з метою припинення поставок електроенергії на неконтрольовані українською владою території Донецької та Луганської областей. А "міністр закордонних справ" «ДНР» Олександр Кофман в ефірі ток-шоу «Вечір» на телеканалі «Росія» визнав, що завжди знав, що "Росії насправді не потрібен Донбас": "... я з першого дня знав, що Російська Федерація не зацікавлена в тому, щоб у нас був конфлікт, і в тому, щоб ми увійшли до складу РФ. Ми були зацікавлені, РФ - немає ».

Ще більш м'яко і з натяком намагається загравати з Україною глава ЛНР Ігор Плотницкий.

Ось які цитати глави ЛНР призводить онлайн-рупор ЛНР "ЛуганскІнформЦентр": "Зараз ми готові воювати вже не тільки за свої території, незаконно окуповані, ми готові зараз воювати вже за всю Україну, але воювати політичним шляхом." Адже вони (київська влада - прим. ЛуганскІнформЦенра) зобов'язані, згідно Мінським домовленостями, провести реформи, і якщо вони їх проведуть, а країни-гаранти змусять їх це зробити, то це буде зовсім інша Україна. Ось з цієї Україною ми готові співпрацювати і навіть залишатися разом ".

Олексій Розумний, Володимир Хапчук, для Острова


А що ж отримають від реформ жителі області?
На шляху об'єднання громад виникали перешкоди?
Чи не було на зборах заперечень проти об'єднання такого типу: «Ми - багатшими, навіщо нам ділитися бюджетом з бідним селом?
А чи є ще які-небудь перешкоди на шляху реформи?
Часто задають питання: «А що буде з районом?
Як буде з цим після реформи?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация