Адвокати без статусу: хто вони такі і чому залишаються безкарними

  1. Робота під прикриттям
  2. Відповідні кроки ФПА

В наш час "адвокатів" можна зустріти де завгодно. Хтось пише про адвокатській практиці на візитці, не маючи відповідного статусу, інші видають себе за представників неіснуючих юркомпанії з гучними назвами, треті - в порушення закону створюють фірми з використанням адвокатських термінів. Адже якщо суспільство використовує в фірмовому найменуванні слово "адвокат", не маючи в штаті людей з відповідним статусом, то вже можна говорити про порушення закону про захист конкуренції. Дії таких організацій вводять потенційних споживачів в оману і завдають шкоди діловій репутації всього адвокатської спільноти. Крім того, під сумнів ставиться компетентність адвокатів, а в очах громадян спотворюється значимість і необхідність професійної юрдопомогу. З припиненням подібних випадків все просто - їх виявленням займається ФАС і його територіальні підрозділи.

Рік тому УФАС по Санкт-Петербургу порушило справу щодо ТОВ "Адвокат-Авто" про заборону недобросовісної конкуренції. Компанія швидко змінила назву на "Адвок-Авто" і оскаржила рішення УФАС в судовому порядку. Розглядаючи цю суперечку, суд залучив до участі в процесі ФПА. Представники палати роз'яснили, що адвокати не мають права бути працівниками товариства і, навпаки, працівники товариства не можуть бути адвокатами (ст. 5 ФЗ "Про адвокатуру"). АС Санкт-Петербурга і Ленінградської області виніс рішення на користь УФАС (справа № А56-43779 / 2017 ). Суспільство оскаржило таке рішення в апеляції, але безрезультатно. Роботу по виявленню таких лжекомпаній ФАС проводить давно. Ще вісім років тому комісія Хакасского УФАС притягнула до відповідальності ТОВ "Юридичне агентство" Адвокат ", в якому не виявилося жодного професійного захисника (див." ФАС покарала юрагентство "Адвокат" за відсутності адвокатів ").

Робота під прикриттям

Разом з тим, нерідко можна зустріти лжеадвокатов, які дають всілякі юридичні поради в телевізійних шоу, друкованих та онлайн-ЗМІ. Яскравий тому приклад - Володимир Орєшников, провідний телешоу "Суд іде" на каналі "Росія". Завдяки одному з його клієнтів з'ясувалося , Що Орєшников не мав ні статусу адвоката, ні навіть диплома про вищу юридичну освіту. Крім того, псевдоюріст промишляв шахрайством - пропонував посередницькі послуги в передачі хабара за закриття кримінальних справ. Шість років тому Тверський суд Москви засудив Орєшнікова до двох років позбавлення волі. Але лжеадвокатов можна зустріти і сьогодні. Їх експертні думки в різних телевізійних шоу часто зачіпають інтереси самих різних громадян. Зокрема, Олександр Трещев любить давати поради, як боротися з юрфірмами одноденками.

При цьому його власний рід діяльності викликає більше запитань, ніж відповідей.

9 лютого 2018 року його виступав на конференції ФПА "Нові технології та правозастосування"; був учасником пленарного засідання. На цьому заході його представили як "засновника Асоціації розробників і користувачів технології Блокчейн і продуктів, створених на її основі, в інтересах розвитку цифрової економіки", а сам доповідач міркував про майбутнє блокчейна і криптовалюта.

У ЗМІ Трещев часто виступає як юрист і кожен раз представляється по-різному: від просто "Адвоката" до "Повноважного представника адвокатської палати Євросоюзу в РФ" або "Члена науково-експертної ради з міжнародного права при голові Ради Федерацій" . З повним списком "регалій" Трещева можна ознайомитися в його офіційній групі соцмережі "ВКонтакте".

Скріншот сторінки Олександра Трещева в "ВКонтакте".

При цьому в інтерв'ю Трещев спокійно реагує на всі ці "регалії", що не поправляючи ведучого.


Інтерв'ю Олександра Трещева телеканалу "Вся Уфа".

В кінці 2016-го з'явився новий проект "адвоката" - " захист Трещева ". На його сайті щодня виходять статті, які представляють собою правові поради громадянам з різних тем:" Як оскаржити неякісний капітальний ремонт "," Що повинен знати пасажир літака "і т. Д. Деякі з них дає сам Трещев, інші публікуються знеособленими. паралельно він видає однойменний юридичний журнал і веде регулярне шоу на радіо "Медіаметрікс". Крім цього, юрист часто з'являється серед "експертів" на популярних тв-програмах. Зазвичай провідні і журналісти представляють Трещева саме як "адвоката" *.

  1. "Адвокат" - в офіційному реєстрі російських адвокатів, який веде Мін'юст, захисник з ПІБ "Трещев Олександр Станіславович" не значиться. Ні в АП Москви, ні в АП Московської області, ні в АП Челябінської області (звідки родом Трещев) такого адвоката немає. У Мін'юсті нам повідомили, що внесення в реєстр адвокатів суб'єкта відомостей щодо адвокатів здійснюється в терміни, встановлені Порядком ведення реєстрів адвокатів суб'єктів РФ. Максимальний термін для прийняття територіальним органом Мін'юсту рішення про внесення інформації до регіонального реєстру адвокатів становить один місяць.
  2. "Член центральної ради Асоціації юристів Росії". Згідно з повідомленням прес-служби АЮР, в їх організації немає такого органу, як "центральна рада". Крім того, в членах Асоціації немає такого юриста, підкреслив нам представник цього об'єднання.
  3. "Член науково-експертної Ради з міжнародного права при Голові Ради Федерації ФС РФ". На наш офіційний запит верхня палата відповіла, що в їх структурі немає такого органу. Джерело "Право.ru" також заявив, що його ніколи й не було, і юрист з таким прізвищем в жодній з них структур не значиться і не значився.
  4. "Повноважний представник Адвокатської палати Європейського союзу в Росії" - у відкритих джерелах так і не вдалося знайти хоч якусь інформацію про існування подібної організацій. Опитані "Право.ru" адвокати одностайно відповіли, що про Адвокатської палаті ЄС ніколи не чули і тим більше про її представництві в РФ. Один з юристів з посмішкою зазначив: "Назва креативно придумано, звичайно".
  5. "Керівник колегії адвокатів" Трещёв і партнери ". За даними ЕГРЮЛ, фірма з такою назвою проіснувала три роки - з 2003 по 2006 роки. Крім Трещева, другим засновником цієї колегії значився нинішній настоятель Храму Косми і Даміана села Великий Штовхай Самарської області - ієрей Олексій Федоров.
  6. "Доктор юридичних наук" - на спеціалізованих сайтах dissercat.ru і e-library.ru інформація про дисертації Трещева відсутня. Немає таких відомостей і на порталі Російської державної бібліотеки (РДБ). Єдиний працю "адвоката", який вдалося знайти в цих базах, - "Сімейний юридичний довідник", виданий в 2010 році. За словами юриста Фаррух Сарімсокова, дисертація може закриватися, якщо містить в собі держтаємницю: "Але в юридичних роботах засекречені відомості складно собі уявити". Він зазначив, що всі захищені дисертації передаються в РДБ, а при наявності докторського ступеня у вченого повинні бути "ВАКівські" статті: "Мінімум три при отриманні к. Ю. Н. І п'ять, якщо він - д. Ю. Н.".

Трещева і зараз являють Повноважним представником Адвокатської палати Європейського союзу в Росії.

Скріншот "Марафону вакансій" з сайту "Молода гвардія".

У списку підтверджується лише одне його навколоюридичних досягнення - роль адвоката в передачі "Федеральний суддя". Інформацію про участь цього юриста в якості представника на реальних судових процесах знайти не вдалося.

За відомостями з картотеки арбітражних справ, ГАС "Правосуддя" і бази даних Caselook , ПІБ "Трещев Олександр Станіславович" зустрічається лише в чотирьох судових розглядах. Два з них - це суперечки навколо нібито фальсифікації даних кінокомпанії "Тріада-фільм" в ЕГРЮЛ. У 2013 році співвласник фірми, продюсер Олександр Іншаков, звинуватив свого компаньйона і гендиректора підприємства Дениса Алексєєва в спробі викрасти організацію. Сам Алексєєв подібні звинувачення заперечував , і АСГМ виніс рішення на його користь. Трещев же був співзасновником "Тріада-фільм" і виступав у першій справі співпозивачем (справа № А40-70771 / 2013 ), А за другим (справа № А40-90063 / 2013 ) - третьою особою. Два залишилися спору за участю "адвоката" теж стосуються корпоративного конфлікту, але в іншій фірмі - "Агентство безпеки бізнесу" (справи № А40-97755 / 2016 і № А40-135594 / 2016 ).

* У телефонній розмові з кореспондентом "Право.ru" Трещев заявив, що більше 10 років тому відмовився від статусу адвоката, але підтвердив, що був членом в науково-експертному Раді з міжнародного права при Голові Ради Федерації. Інші свої "регалії" Трещев відмовився коментувати.

Відповідні кроки ФПА

ФПА і регіональні палати адвокатів ведуть роботу з пошуку і припинення діяльності лжеадвокатскіх організацій. Адже використання термінів "адвокатська діяльність", "адвокатура", "адвокат", "адвокатська палата", "адвокатське освіту", "юридична консультація" або словосполучень, що включають в себе ці слова, допускається тільки адвокатами та створеними ними організаціями (ст. 5 ФЗ "Про адвокатуру"). У деяких регіональних палатах навіть створені спеціальні робочі групи для моніторингу незаконного використання адвокатських термінів, повідомили нам в ФПА. Особливо в цій справі досягла успіху Комісія із захисту прав адвокатів АП Новосибірської області.

Півроку тому новосибірський адвокат отримав зауваження за те, що він безпідставно кілька місяців позиціонував себе в інтернеті як керуючий партнер великої юридичної фірми. Його підвела спливаюча реклама юркомпанії в мережі, а також фотографія на сайті самої фірми. З'ясувалося, що він знав про наявність інформації на сайті юрфірми. Хоча її засновником, як і гендиректором, його не було - про це стало відомо завдяки ЕГРЮЛ. АП зробила висновок, що сайт поширював недостовірну інформацію, вводячи споживачів контенту в оману. Отже, захисник порушив п.п. 4 п. 1 ст. 17 і п. 3 ст. 9 Кодексу профетікі адвоката. Перераховані положення свідчать, що адвокат, у якого є статус, не може надавати юрпослуги та іншу комерційну діяльність у складі ТОВ і керувати суспільством в якості керуючого партнера. У підсумку Рада новосибірської АП порушив відносно нього дисциплінарне провадження (див. " Адвоката притягли до відповідальності за надання юрпослуг в складі ТОВ ").

А зовсім недавно іншого адвоката з Новосибірської області покарали за те, що він вів в інтернеті сайт з помилковою інформацією. Дисциплінарне провадження щодо нього ініціювала віце-президент Адвокатської палати Новосибірської області Олена Рабцунова. Вона заявила, що в процесі моніторингу інтернету виявила сайт advokat54.com. На ньому розміщена інформація про юркомпанії, яка нібито лідирує на ринку (там є напис "№ 1 в Новосибірську"). Ще на порталі сказано, що юристи фірми "завершили перемогою більш 10 000 суперечок, пов'язаних з проблемним страхуванням, порушеннями трудового законодавства, договірними відносинами в бізнесі", а їх клієнтами є понад 100 000 чоловік. В "Інстаграме" і WhatsApp адвоката (його імені джерело не називає) вказувалися прямі посилання на цей інтернет-ресурс. Така "реклама" і стала доказом провини захисника, хоча на сайті advokat54.com відсутнє його ім'я. В результаті адвокату оголосили зауваження і зобов'язали юриста усунути порушення протягом місяця (див. " Адвоката притягли до відповідальності за недостовірні відомості в інтернеті ").

З особами, які не є адвокатами, але видають себе за таких, питання складніше. Як повідомили в ФПА, в такій ситуації у палати немає правових підстав реагувати, за винятком тих випадків, коли виступаючий поводиться одіозно. Тоді ФПА або АП суб'єкта потрібно підключитися і заявити громадськості: "Виступаючий не є адвокатом, у нас немає можливості закликати його до порядку в рамках дисциплінарного провадження, заснованого на нормі, що адвокат при будь-яких обставин повинен тримати честь і гідність своєї професії". Ця заява не матиме юридичних наслідків, але допоможе захистити людей від спілкування з непрофесіоналами.

Схожі історії трапляються і за кордоном. Так, в Канаді недавній іммігрант купив собі в інтернеті підроблений диплом юриста і почав працювати за фахом в невеликих юрфірмах і адвокатських кабінетах. Однак афериста зловили і засудили за шахрайство на три роки. тепер він оскаржить вирок, посилаючись на відсутність у нього кваліфікованої юридичну допомогу при розгляді справи в першій інстанції. Адже в цьому процесі іммігрант уявляв себе сам. А в США Кімберлі Китчен протягом 10 років працювала юристом невеликої фірми в штаті Пенсільванія і так добре працювала, що стала партнером. Вона здобула собі авторитет і повагу серед колег по адвокатському співтовариству навіть за межами фірми, зокрема, її обрали президентом окружний асоціації адвокатів. Однак через деякий час з'ясувалося, що ця нова зірка юриспруденції не має ніякого юросвіти, а її вузівський диплом, результати адвокатського іспиту і адвокатська ліцензія - просто підробки. В результаті Китчен звільнили з фірми, а присяжні визнали її винною в підробці, занятті юридичною практикою належних повноважень і підробці документації. Як виняток на процесі у цій справі головував суддя з іншого округу, а звинувачення підтримують не окружні прокурори, а співробітники прокуратури штату - щоб ні у кого не було сумнівів в їх об'єктивності і неупередженості.

***

Раніше в матеріалі згадувалися Максим Орєшкін і Тетяна Умань, які виступали в якості адвокатів в ранковому шоу "Барабан" на "АІСТ ТВ", хоча в реєстрі адвокатів Мін'юсту немає інформації про наявність у них відповідних статусів. З'ясувалося, що в дійсності вони все ж є адвокатами, тому до статті про лжеадвокатов не мають ніякого відношення.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация