Адвокати-держслужбовці і адвокати-наймані працівники: що передбачено реформою

Як новий закон про адвокатуру визначить статус адвокатів на держслужбі і адвокатів, які працюють за трудовим договором. Що передбачає новий законопроект 9055.

Що передбачає новий законопроект 9055

6 вересня в Верховній Раді з'явився новий законопроект «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055. Його ініціатором виступив Президент Петро Порошенко, а розробляв законопроект Рада з питань судової реформи.

Новий закон визначає особливості статусу адвоката в трудових відносинах. При цьому потрібно враховувати, що між статусом адвоката і правом адвоката здійснювати адвокатську діяльність буде суттєва різниця.

Адвокат як найманий працівник

так, адвокат може працювати на підставі трудового договору (контракту). Однак робота за трудовим договором не є адвокатською діяльністю, за винятком трудового договору між адвокатом і адвокатським бюро чи адвокатським об'єднанням.

Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність, не може поєднувати її з роботою за трудовим договором (контрактом), крім наукової, викладацької або творчої діяльності.

Адвокат, який уклав трудовий договір з особою, яка не є адвокатським бюро чи адвокатським об'єднанням (а наприклад, з господарським товариством), не має права здійснювати адвокатську діяльність і зобов'язаний зупинити її (крім випадків, коли його діяльність за таким трудовим договором є науковою, викладацькою або творчої).

При цьому такий адвокат зберігає свій статус адвоката, має право представляти свого роботодавця в суді, користується в рамках діяльності за таким договором професійними правами адвоката і гарантіями адвокатської діяльності.

Що стосується щорічного внеску на фінансування діяльності органів адвокатського самоврядування, то такий адвокат платить 50%.

Він матиме право брати участь в конференціях адвокатів і бути обраним делегатом з'їзду адвокатів, але не зможе бути головою, заступником голови або членом іншого органу адвокатського самоврядування.

Примітно, що робота за трудовим договором незалежно від виду діяльності все одно зобов'язує дотримуватися присягу адвоката, Правила адвокатської етики і уникати ризиків виникнення конфлікту між професійними обов'язками адвоката і трудовими обов'язками, які він виконує як найманий працівник. такий адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Адвокат як посадова особа юридичної особи

Ще одна норма законопроекту регулює поєднання адвокатської діяльності зі статусом посадової особи господарського товариства або іншої юридичної особи.

так, адвокат може поєднувати адвокатську діяльність з таким статусом. Але здійснювати адвокатську діяльність він може тільки на підставі договору про надання правової допомоги, укладеного з клієнтом, який не є господарським товариством або іншою юридичною особою, посада в якому займає адвокат .

У діяльності, здійснюваної адвокатом в статусі посадової особи господарського товариства або іншої юридичної особи, адвокат не користується професійними правами адвоката і гарантіями адвокатської діяльності, передбаченими цим Законом та іншими законами.

Адвокат, який здійснює діяльність в статусі посадової особи господарського товариства або іншої юридичної особи, користується правами адвоката і гарантіями адвокатської діяльності, передбаченими законом, в межах, які стосуються здійснення професійних прав і обов'язків адвоката в інтересах клієнтів, відмінних від господарського товариства або іншої юридичної особи, посаду в якому займає адвокат .

При цьому такий адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності і зобов'язаний додержуватися присяги адвоката, Правила адвокатської етики і т.д.

Подібні норми спрямовані на те, щоб забезпечити належний рівень адвокатури. Адже нерідкі випадки, коли договір «про юридичні послуги» полягає від імені товариства з обмеженою відповідальністю, а не з адвокатом.

Втім, викликає питання норма законопроекту (п. 11 ст. 14): «Права, обов'язки, гарантії діяльності та інші норми цього Закону щодо адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність в формі адвокатського об'єднання, поширюються також на адвоката, який є учасником підприємницького товариства, зареєстрованого в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань«, або перебуває з таким суспільством в праце вих відносинах, за умови, якщо надання юридичних послуг є основним видом статутної діяльності такого товариства (юридичної фірми), і письмового повідомлення до відповідної ради адвокатів регіону про здійснення цією адвокатом адвокатської діяльності в складі цієї юридичної фірми ». Цією нормою по суті, нівелюються вищеописані застереження і вона входить в конфлікт із загальною ідеєю законопроекту.

Адвокат на держслужбі

Новелою Закону є і те, що він визначає особливості статусу адвоката на державній службі та на службі в органах місцевого самоврядування.

Як і у випадку з трудовим контрактом, адвокат , Що працює в органі державної влади, іншому державному органі або в органі місцевого самоврядування, не мають права здійснювати адвокатську діяльність і зобов'язаний зупинити її.

При цьому він зберігає статус адвоката, може надавати правову допомогу органу, в якому працює, представляти цей орган в суді.

Такий адвокат не сплачує щорічний внесок адвокатів на фінансування діяльності органів адвокатського самоврядування. Однак він не може бути і головою, заступником голови або членом органу адвокатського самоврядування і не має права брати участь в роботі органів адвокатського самоврядування.

Відомості про адвоката, який працює в органі державної влади, іншому державному органі або в органі місцевого самоврядування, вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України із зазначенням інформації про призупинення права такого адвоката на заняття адвокатською діяльністю.

Примітно, що адвокат в будь-якому випадку зобов'язаний додержуватися присяги адвоката і Правила адвокатської етики, і він може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Детальніше про те, хто зможе стати адвокатом за новим законом, читайте тут.

Про основні новели президентського законопроекту читайте в статті.

джерело: sud.ua

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация