Адвокатська монополія на представництво в суді буде?

29 червня 2016 в офіційному друкованому виданні Верховної Ради України був опублікований текст Закону України №1401-VIII , Прийнятого законодавчим органом 2 червня 2016 і підписаного Президентом України 24 червня 2016 року в день свята Основного Закону України.

З урахуванням змісту перехідних положень зазначеного закону останній повинен вступити в дію 30 вересня 2016 року.

Внесені цим законом зміни до Конституції України передбачають суттєві коригування в функціонуванні судової системи України, її інстанційності, спеціалізації судів, порядок призначення, звільнення з посади та застосування дисциплінарних заходів до суддів, контроль за відповідністю їх способу життя офіційним доходам тощо.

Зміни до Основного Закону ще на етапі їх підготовки і попереднього обговорення отримали значний резонанс в українському суспільстві.

З підписанням Президентом України прийнятого 2 червня 2016 Закону України з'явилася чимала кількість коментарів і розмов українських політиків, суддів, журналістів і чиновників про характер прийнятих змін як таких, які матимуть позитивний вплив на життя пересічних громадян і українського бізнесу шляхом мінімізації корупційних ризиків у судовій системі , сприятимуть ефективній та неупередженої судової захисту прав і законних інтересів громадян і юридичних осіб.

У свою чергу, майже залишилися без уваги інші зміни, передбачені змінами до Конституції України, які починаючи з 30 вересня 2016 торкнуться кожного громадянина України і всіх юридичних осіб, права і законні інтереси яких порушені або будуть порушені в майбутньому і зажадають судового захисту та відновлення.

Так, прийняті в Основний Закон України зміни встановлюють в Україні так звану "адвокатську монополію".

Необхідно звернути увагу, що введення даного інституту передбачатиме, що представництво інтересів громадян і юридичних осіб в судових органах зможуть здійснювати тільки ті юристи та правові консультанти, які мають право на заняття адвокатською діяльністю та отримали відповідне свідоцтво. При цьому законодавець не передбачив будь-яких винятків для здійснення представництва роботодавців їх "внутрішніми юрисконсультами", тобто юристами, які знаходяться в трудових відносинах з юридичною особою або фізичною особою-підприємцем.

До речі, відповідного виключення не встановлено і для органів державної влади та місцевого самоврядування, яких нарівні з прокурорами також зможуть представляти виключно адвокати.

Винятком із загального правила "адвокатської монополії" на представництво в суді , Передбаченого прийнятими до Конституції України змінами, є такі категорії справ, в яких представляти інтереси інших осіб зможуть особи без права на заняття адвокатською діяльністю: трудові спори, спори щодо захисту соціальних прав, суперечки щодо виборів і референдумів, незначні суперечки, справи, пов'язані з представництвом малолітніх або неповнолітніх осіб та осіб, визнаних судом недієздатними або дієздатність яких обмежена. При цьому відповідні винятки відповідно до змісту зміненої Конституції України можуть визначатися законом, тобто, забезпечення механізму їх реалізації вимагає розробки і прийняття додаткових нормативно-правових актів, які за станом на сьогоднішній день не прийняті.

Звертаємо увагу, що поняття "адвокатської монополії" не є новим поняттям і досить поширене у світовій практиці, зокрема, в країнах загальної системи права. Хоча, навіть держави, що почали розвиток інституту "адвокатської монополії", в світі поступово відходять від такого правила. Наприклад, Великобританія, яка є традиційним прикладом розподілу юристів на що мають право на представництво інтересів осіб в судах (barristers), і тих, хто позбавлений цього права (solicitors), з прийняттям Акту про юридичні послуги в 2007 році і вступом в силу відповідних змін до 2010 р ліквідувала відповідні обмеження на представництво інтересів в судових органах.

Тенденції до лібералізації ринку юридичних послуг спостерігаються і у наших держав-сусідів. Наприклад, в Польщі до 1 червня 2015 року з аналогією з Україною існувала норма про представництво інтересів громадян виключно адвокатами у кримінальних виробництвам (щодо справ іншого характеру, як і в Україні до внесення змін до Конституції України, відповідне обмеження не було встановлено). Однак, вказане обмеження було усунуто Польщею, починаючи з 01 червня 2015 року.

На жаль, на відміну від інших європейських держав, український законодавець вирішив обрати замість шляху лібералізації ринку юридичних послуг його монополізацію і ввів монополію на представництво інтересів юридичних та фізичних осіб в судах виключно адвокатами. Незважаючи на велику кількість розмов і дискусій щодо обґрунтованості та доцільності таких нововведень, "адвокатська монополія" поки є фактом і, починаючи з 30 вересня 2016 року, торкнеться кожної особи, що має потребу в судовому захисту.

Також звертаємо увагу, що прийнятими змінами до Основного Закону України передбачений перехідний період, протягом якого особи без статусу адвоката зможуть представляти інтереси інших осіб в судах. Але, незважаючи на це та враховуючи загальний час, який на практиці необхідно для повного вирішення спору в Україні з урахуванням оскарження в наступних судових інстанціях, радимо, вже починаючи з цього часу звертатися для забезпечення захисту Ваших прав та інтересів виключно до осіб, які мають право на заняття адвокатською діяльністю.

Відзначимо також, що згідно із законом адвокатська діяльність може здійснюватися адвокатами в різних формах: індивідуальної (адвокатом самостійно) або у формі адвокатського бюро (створюється тільки 1 адвокатом) або адвокатського об'єднання (створюється двома і більше адвокатами).

Одночасно, з огляду на можливу необхідність залучення до справи адвокатів різної спеціалізації, і з метою забезпечення ефективного захисту прав та інтересів, радимо зупиняти свій вибір на правову допомогу саме адвокатських об'єднань.

У свою чергу, Адвокатське об'єднання "Альва Прайвесі" завжди до Ваших послуг і пропонує якісний юридичний супровід бізнесу, ефективний захист Ваших прав та інтересів в судових органах кваліфікованими адвокатами.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация