Афганський тупик: чому Москві не дають помирити Кабул з талібами

Через відмову США брати участь в межафганском діалозі ситуація в регіоні скоро знову загостриться, створивши що вогнище напруженості уздовж кордонів Центральної Азії. Швидше за все, це влаштовує Вашингтон, який прагне використовувати громадянську війну в Афганістані як важіль тиску на Центральну Азію і ОДКБ.

У той час як увага світових ЗМІ прикута до кризи навколо КНДР, уповільнена громадянська війна в Афганістані відійшла на другий план. Проте ситуація в цій країні може загостритися в будь-який момент.

Як відзначають експерти, посилення військової присутності США на афганській землі - це відчайдушна спроба Пентагону врятувати від поразки маріонетковий уряд в Кабулі, робить відчайдушні спроби зупинити просування талібів, які крок за кроком беруть під свій контроль всі нові і нові райони Афганістану.

Як відзначають експерти, посилення військової присутності США на афганській землі - це відчайдушна спроба Пентагону врятувати від поразки маріонетковий уряд в Кабулі, робить відчайдушні спроби зупинити просування талібів, які крок за кроком беруть під свій контроль всі нові і нові райони Афганістану

У такій ситуації Москва закликає обидві сторони конфлікту сісти за стіл переговорів. "Стає все більш очевидним, що в протистоянні між Кабулом і талібами склалася патова ситуація, яку жодна із сторін не здатна переламати на свою користь, - заявив спецпредставник президента РФ з питань Афганістану РФ Замір Кабулов. - У цих умовах важливо докласти найактивніші зусилля з метою пошуку шляхів запуску межафганского діалогу ".

Але США ніби не чують заклик Москви до перемир'я - і ще більше посилюють свою військову присутність в Афганістані. Призначення американського генерала Пола Фанку пост командувача військами міжнародної коаліції по боротьбі з ІГІЛ (заборонена в РФ терористична організація "Ісламська держава") багато експертів розцінили як крок, спрямований на активізацію бойових дій з боку сил коаліції.

Про те, що Вашингтон продовжує робити ставку на силове вирішення конфлікту в Афганістані, свідчить і такий факт: інвестиції США і країн НАТО у військово-повітряні сили Афганістану до 2021 року складуть 6 млрд доларів, повідомив президент Афганістану Ашраф Гані. У свою чергу американський генерал Філіп Стюарт заявив: "Ми очікуємо, що афганські ВПС будуть повністю професійними, надійними, ефективними і незалежними - це мета нашої діяльності тут".

Іншими словами, Пентагон розраховує в найближчі чотири роки створити ударне угруповання ВПС Афганістану, яка повинна знищувати позиції талібів з повітря. Військові експерти вважають, що надія США на створення боєздатних ВПС Афганістану ілюзорні. Адже за 16 років, що минули з моменту вторгнення США в країну, Вашингтон, незважаючи на величезні інвестиції, так і не зумів створити там сучасну армію.

У першій половині жовтня з ініціативи Москви буде проведено засідання контактної групи "ШОС-Афганістан", в якій крім "шістки" (Росія, Афганістан, Китай, Пакистан, Іран і Індія) візьмуть участь п'ять країн Центральної Азії (Казахстан, Киргизія, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан).

Примітно, що Вашингтон демонстративно відмовився від участі в цих переговорах. Щоб як то виправдати провал своєї політики в Афганістані, Білий дім вустами держсекретаря США Рекса Тіллерсона звинуватив Росію в поставках озброєнь талібам. При цьому ніяких доказів наведено не було. На Смоленській площі відкинули це звинувачення, запевнивши, що Москва не робить талібам ні військової, ні фінансової допомоги.

На думку провідного експерта Російського інституту стратегічних досліджень (РІСД) Аждара Куртова, спроба Буша-молодшого і Обами військовим шляхом ліквідувати рух "Талібан" провалилася. Малоймовірно, що адміністрація Дональда Трампа зуміє переломити ситуацію на свою користь.

"Таліби в черговий раз переконалися в тому, що вірити американцем не можна, що всі їхні розмови про стабілізацію в Афганістані, про спроби примирити цю країну є блефом", - продовжує експерт. Ось чому вони нарощують наступ на позиції урядових військ по всьому фронту і вже впевнено контролюють половину території Афганістану.

Таким чином, ситуація в Афганістані, на думку експертів - з урахуванням відмови США брати участь в межафганском діалозі, в доступній для огляду перспективі неминуче загостриться. А це означає, що збережеться вогнище напруженості уздовж кордонів Центральної Азії. Швидше за все, це влаштовує Вашингтон, який прагне використовувати громадянську війну в Афганістані як важіль тиску на Центральну Азію і ОДКБ.

Сьогодні генеральний секретар ОДКБ Юрій Хачатуров прибув до Таджикистану, щоб обговорити з керівництвом цієї країни питання посилення регіональної безпеки. Завдання ОДКБ - встановити на таджицько-афганському кордоні надійний заслін на шляху проникнення ісламських бойовиків, зброї і наркотиків.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация