Афон без російських

Організатори паломницьких турів спішно переписують програми перебування, паломники скасовують поїздки, і всі чекають вирішального слова патріарха. Новина про те, що парафіянам РПЦ тепер заборонено молитися на Святій горі Афон, викликала паніку не тільки в цьому сегменті турбізнесу. Організатори паломницьких турів спішно переписують програми перебування, паломники скасовують поїздки, і всі чекають вирішального слова патріарха

Ігор Алексєєв / Інтерпресс

Прес-секретар патріарха Московського і всієї Русі Олександр Волков заявив, що після розриву відносин між Московським і Константинопольським патріархатом парафіянам РПЦ не можна молитися і причащатися на Афоні. Тепер 19 монастирів, розташованих на півострові, включаючи Свято-Пантелеїмонів, відновлений на кошти, зібрані в Росії, знаходяться в юрисдикції Константинопольського патріархату. Прямої заборони на паломництво на Святу гору немає. Але зміни грядуть. Як мінімум, подорожчають путівки: деякі турфірми впевнені, що тепер паломників не можна розміщувати в монастирях, що в колишні часи було безкоштовно. Тим часом жовтень - найкраща пора року для того, щоб піднятися на вершину Святої гори.

У травні 2016 року президент Володимир Путін побував на Афоні і заявив, що Свята гора - «джерело моральних засад суспільства» .

На Афоні регулярно бував екс-губернатор Петербурга Георгій Полтавченко, спікер петербурзького Закса В'ячеслав Макаров проводив там січневі свята , а чиновники з Ленобласті і зовсім їздили масово , Духовною місією на офіційне запрошення владики Мстислава, єпископа Тихвинского і Лодейнопольского.

З живуть на Афоні старців найвідоміший в Росії - виходець з СРСР отець Афанасій (Усенко). Незважаючи на те що на Святій горі не дарують нові технології, він активно веде соцмережі, в яких викладає фотографії-загадки з серії «Знайдіть кота» , Висловлює опозиційний настрій і крушить своїх опонентів епітетами на кшталт «питухам» і «духовний пігмей».

У вересні митрополиту Санкт-Петербурзькому і Ладозькому Варсонофію відмовили в грецькій візі, яка потрібна була йому для паломництва на Афон . А тепер РПЦ оголосила про розрив канонічного спілкування з Константинополем, і доступ до джерела підвалин може ускладнитися по-справжньому.

В агентстві «Православна компанія« Паломник »« Фонтанці »впевнено повідомили, що в їх роботі нічого не змінюється:« Тільки в таїнствах брати участь не можна і причащатися. Молитися - поки у нас інформації такої немає, що не можна. Поїздки бронюють активно, на жовтень в нас залишилося останнє місце. Основний потік, який їде туди, - російські. У монастирі всіх пускатимуть. З старцями поспілкуватися - на це гарантії не даємо. У старців свій розклад, свій настрій ».

У «Православному паломницькому центрі Солунь» (підрозділ «Музінідіс-тревел») теж зберігають олімпійський спокій: «Нам не надходило жодної інформації про те, що є якийсь заборону. Якби щось таке було, нас би вже попередили. Люди бронюють паломницькі поїздки як зазвичай ».

А ось в паломницькому центрі «Свята гора» зізналися, що терміново міняють програми для паломників.

- У монастирі заїжджаємо, поклоняємося святинь, їдемо в інше місце. На богослужіння ходити не будемо. І розміщувати будемо не в монастирях, а в келіях, там, де не поминають Варфоломія, - змалював перспективи менеджер по телефону.

- Що за келії?

- Ну, келії в горах. Де саме, я вам не буду говорити, це наша комерційна таємниця.

- Печери, чи що?

- За рівнем комфорту вони як вілли, там всі зручності є. Там вкладено 4 млн в її будівництво, що, думаєте, халабуда якась? Це хороші вілли. Тури стануть дорожче, але на скільки, поки сказати не можна. Багато відмов, в основному групи по 10 - 15 чоловік відмовляються від поїздок.

У «Паломницький службі Товія» питання, чи можна здійснювати паломництво на Афон, якщо молитися там заборонено, викликав легку паніку. Співробітники перекидали телефон один одному, як гарячу картоплю. Нарешті визначилися: «Зателефонуйте в Патріархію! Або запитайте у свого батюшки. Ми як відправляли людей, так і відправляємо. Звичайно, люди хвилюються. Ви вже сота, хто дзвонить ».

«Фонтанка» звернулася за коментарем до прес-служби Московського патріархату. Однак там повідомили, що зараз батько Олександр Волков, з коментаря якого і почався сир-бор, не зможе відповісти на наші запитання.

Афон давно є улюбленим місцем паломництва високопоставлених чиновників і бізнесменів. Один одного вони дізнаються по комбоскіні на лівому зап'ясті - браслету з оброблених воском ниток, скручених в вузлики. У Петербурзі Свята гора стала особливо популярна після приходу до Смольного губернатора Георгія Полтавченко, який на той момент очолював опікунську раду «Русского Афонського суспільства». Смольний взяв активну участь у фінансуванні відновлення Свято-Пантелеімонівського монастиря на Афоні. У 2014 році державні дорожні підприємства, покликані стежити за чистотою міста, направили в цей фонд порядку 17 млн ​​рублів - по суті, з кишені городян . Прокуратура Петербурга, перевіривши інформацію «Фонтанки», винесла подання віце-губернатору Ігорю Дівінскому, який входив до ради засновників фонду .

Член ради директорів банку «Північний морський шлях» і один із засновників Російського Афонського суспільства Костянтин Голощапов на питання «Фонтанки» про те, як тепер буде працювати організація, відповів: це наразі невідомо. Останнє паломництво на Афон співрозмовник «Фонтанки» скоїв, за його словами, близько півроку тому. «Поки святійший правила і наставляння не виніс, ніхто нічого не знає, - сказав Костянтин Голощапов. - Все ставлять таке ж питання. Святіший повинен найближчим часом звернутися до пастви і сказати, як жити. Тому що питання задають всі, так само як ви, все спантеличені. Тільки коли відповідь з його вуст прозвучить, буде визначеність. А зараз - тільки ворожіння. І я переживаю, і люди телефонують, запитують. Зараз всі чекають повернення святійшого, він повинен завтра бути в Москві і, мабуть, виступити зі словом пастиря ».

Екс-віце-губернатор Петербурга Василь Кічеджі щороку з 2 по 6 січня проводив в паломництві на Афон. Тепер, мабуть, вже в минулому часі, тому що заборона на молитву і причащання колишній чиновник прирівнює до заборони на відвідування півострова в принципі.

«Відпочивати і гуляти я як болгарин їжджу до Болгарії. А туди ми їздимо молитися, причащатися і поклонятися святинь, - сказав Кічеджі. - Звичайно, дуже погано, що на Афон ми не зможемо їздити. Але ми не зможемо їздити туди за власним бажанням. Ми є чадами РПЦ і будемо виконувати те рішення, яке прийме Синод. У мене немає іншого слухняності, крім як підкоритися ». Але куди більше турбує співрозмовника «Фонтанки» розрив відносин Російської православної церкви з Константинополем. «Я відчуваю страх перед тим, що трапилося, - зізнався Кічеджі. - Це може вплинути на долю усього людства. Це як якщо б з цивілізаційного будівлі витягли стіну. І як воно буде триматися на трьох стінах? Те, що сталося, - дуже і дуже серйозно. Що буде - ніхто не знає. Пушкін ж казав, що людський мозок - не пророк, а угадчик. Я відчуваю шторм майбутнього ».

З двадцяти афонських монастирів влада Константинопольського патріарха не визнає тільки один - Есфігмен. Але і його нашим прочан не порекомендуешь, тому що монастир давно пішов в розкол і Московський патріархат не визнає теж: на думку братії, ієрархи Православної церкви впали в екуменізм, тому що задружіться з Папою Римським. До того ж саме в Есфігмену вивішували чорні прапори (з визнаним в Росії екстремістським) гаслом «Ортодоксів пов Танатос» - модно, але на любителя.

Нашим священикам на Афон тепер, мабуть, і зовсім дорога замовлена: щоб потрапити на півострів, треба, щоб відділ зовнішніх церковних зв'язків РПЦ домовився з Константинопольським патріархатом про візит. В умовах розриву відносин це фантастика.

Венера Галеева, «Фонтанка.ру»

Що за келії?
Печери, чи що?
Там вкладено 4 млн в її будівництво, що, думаєте, халабуда якась?
І як воно буде триматися на трьох стінах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация