Ага-Хан виділяє 250 мільйонів доларів на розвиток університету під Текелі

На будівництво в Алматинській області філії Центрально-Азіатського університету фонд лідера ісмаїлітів виділяє 250 мільйонів доларів. Депутатів парламенту насторожують деякі аспекти проекту.

Нова філія

Депутати парламенту Казахстану 3 лютого ратифікували протокол до договору між Таджикистаном, Киргизстаном, Казахстаном і імамат ісмаїлітів зі створення міжнародного Центрально-Азіатського університету, будівництво якого вже ведеться на 225 гектарах поблизу міста Текелі в Алматинській області.

Власне сам міжнародний договір про створення Центрально-Азіатського університету з основним навчальним центром в місті Хорозі (столиці Гірничо-Бадахшанської автономної області Таджикистану, на кордоні з Афганістаном) і з філіями в Казахстані і Киргизстані був підписаний президентами цих країн ще в 2000 році.

Що примітно, особисто принц Карім Ага-Хан четвертий, лідер ісмаїлітів, підписує договори в більш ніж 30 країнах виключно з главами держав, хоча останнім исмаилитское державне утворення в гірській фортеці Аламут - на території нинішнього Ірану - впала ще в грудні 1256 роки після облоги його монгольським правителем Хулагу.

Міністр освіти Казахстану Жансеіт Туймебаєв повідомив депутатам, що сучасне студентське містечко розраховане на 1 200 студентів, завершується будівництво 75-80 котеджів для викладачів (цей факт міністр оцінив як «унікальний») і що університет по завершенню будівництва стане вузом міжнародного зразка.

Студенти будуть вивчати англійською мовою біологію, політологію, філософію, лінгвістику, математику, геологію і інженерні науки. З контексту виступу міністра випливає, що студенти отримають вищу освіту, яке за якістю не поступатиметься світовим вузам, де проходять навчання молоді казахстанці в рамках державної освітньої програми «Болашак».

Незважаючи на те що міністр освіти Жансеіт Туймебаєв повідомив, що вуз не буде ставитися до жодної релігійної конфесії і буде працювати в світському режимі, питання ряду казахстанських депутатів показали, що вони слабо уявляють як традиційні світоглядні принципи ісмаїлітів, так і особливості філантропічної діяльності мультимільярдера Каріма Ага-Хана четвертого.

Нагадаємо, що фонд Aga Khan Development Network виділяє на будівництво казахстанської філії Центрально-Азіатського університету 250 мільйонів доларів.

Історія ісмаїлітів

У теологічному розумінні ісмаіліти, що відносяться до мусульманської меншини (шиїтів) вважають, що Бог недоступний розумінню звичайного віруючого і реальним втіленням світового розуму є пророки Адам, Авраам (Ібрахім), Ной (Нух), Мойсей (Муса), Ісус Христос (Іса), Мухаммед і Ісмаїл. При цьому вони вважають, що при кожному пророка були вожді (імами), які роз'яснюють таємний зміст проповідей пророків. Вони переконані, що перед судним днем ​​людству з'явиться Спаситель, останній і прихований імам Махді.

Доля ісмаїлітів нагадує історію іудейського народу, так як після розколу в восьмому столітті вони були змушені тікати від одноплемінників і приховувати від них Мухамеда, якого рідний дід Джафар ас-Садок, шостий імам, позбавив права спадкування звання духовного лідера шиїтів після смерті старшого сина Ісмаїла.

З тих пір протягом століть ісмаіліти приховували від недругів-одновірців нащадків Ісмаїла. Ними була створена розгалужена і вкрай законспірована мережа громад в Африці і в країнах Сходу. Хрестоносці вперше зіткнулися з исмаилитами, коли зустріли опір спеціально навчених кілерів-федаїв, які увійшли в історію як ассасини. Одним з останніх літературних персонажів став образ безжального вбивці в романі Дена Брауна «Ангели і демони».

Ісмаїліти отримали офіційне визнання лише в 18-му столітті, коли імами почали відігравати важливу роль в перській державі, після чого перські шахи заснували титул «Ага-Хан» для імамів в якості нагороди за їх лідерських якостей в громаді.

Однак практично всі джерела вказують, що в ході історичного розвитку ісмаіліти під керівництвом своїх імамів Однак практично всі джерела вказують, що в ході історичного розвитку ісмаіліти під керівництвом своїх імамів   дбали про добробут мусульманського співтовариства через розвиток наук і впровадження освіти дбали про добробут мусульманського співтовариства через розвиток наук і впровадження освіти.

Исмаилитам все ж вдалося створити свою державу фатимідського Халіфат з 200-річною історією. Вони вважають, що завдяки підтримці науки, духовної та світської освіти ісміліти залишили свій слід в історії людства.

Досить сказати, що саме при исмаилитам в Каїрі був заснований нині всесвітньо відомий, а в той час перший в мусульманському світі університет Аль-Азхар і коледж Дар ал-Ілм. Власне і Каїр був заснований исмаилитами приблизно в 970 році після захоплення влади в Єгипті.

В даний час приблизно 20 мільйонів ісмаїлітів розкидані по всьому світу, але традиційними місцями проживання є північний Афганістан, гірські райони Таджикистану, Іран і Ірак.

фонд принца

Нинішній лідер ісмаїлітів принц Карім Ага-Хан четвертий, так само як і його предки, вважає обов'язковим використання науки і освіти для зміни умов життя своїх одновірців, при цьому вони гнучкі в методах вирішення проблем. Як повідомляє сайт фонду Aga Khan Development Network (AKDN), що фінансуються їм навчальні програми впливають на діяльність більше трьохсот навчальних закладів по всьому світу.

Однак Карім Ага-Хан четвертий радикально відрізняється від іранських аятол, і, будучи одним з нащадків пророка Мухаммада, веде світський спосіб життя в Європі. Нинішній 73-річний Ага-Хан IV ще до проголошення його 11 липня 1957 року 49-м імамом ісмаїлітів, здобув блискучу західну освіту.

Він продовжує традиції своєї давньої родини і бере активну участь у міжнародному житті Він продовжує традиції своєї давньої родини і бере активну участь у міжнародному житті. Не випадково, що на останній конференції в Лондоні з врегулювання ситуації в Афганістані 28 січня 2010 року Карім Ага-Хан четвертий виступив зі спеціальною доповіддю, де розповів про досвід фонду AKDN при наданні допомоги гірських народів Афганістану.

В даний час фонд AKDN містить десятки соціально-економічних, освітніх і культурних установ в країнах Сходу і Центральної Азії, де після розвалу СРСР він повернув свій вплив на 250 тисяч жителів Гірничо-Бадахшанской області Таджикистану - етнічних ісмаїлітів.

Але діяльність фонду AKDN - від розвитку закладів освіти до підтримки аграріїв мікрокредитами - унікальна тим, що на допомогу можуть розраховувати всі жителі гірських районів, не рахуючись з релігією і походженням.

Особливість діяльності фонду розвитку Каріма Ага-Хана четвертого в тому, що він не довіряє місцевим урядам і вважає за краще працювати безпосередньо з одержувачами допомоги. При цьому гуманітарна допомога практикується вкрай рідко і фонд допомагає розвитку традиційних місцевих виробництв.

Показовою є діяльність Каріма Ага-Хана в Бадахшане - найвіддаленішому районі Таджикистану, який до розвалу СРСР на 80 відсотків забезпечувався всім необхідним з Душанбе.

У розпал громадянської війни фонд AKDN вертольотами доставляв гуманітарну допомогу у високогір'ї вмирали від голоду і У розпал громадянської війни фонд AKDN вертольотами доставляв гуманітарну допомогу у високогір'ї вмирали від голоду і   холоду бадахшанцам, але після війни зайнявся більш звичним для фонду - реорганізацією промисловості в Бадахшане холоду бадахшанцам, але після війни зайнявся більш звичним для фонду - реорганізацією промисловості в Бадахшане.

Як повідомляє місцева статистика, створення дехканських господарств призвело до того, що в нових господарствах, на які поширювалася допомогу фонду AKDN, збір сільськогосподарської продукції зріс в два-три рази, а за останні десять років показники продовольчої безпеки підвищилися з 15 до 70 відсотків.

Допомога полягала в будівництві зрошувальних каналів, освоєнні нових земель, наданні декханам доступу до нових технологій, ефективним в даному регіоні. Наприклад, волонтери фонду активно розвивали не тільки бджільництво, але переробку її продукції декханамі Таджикистану.

Як повідомляють західні видання, щорічна фінансова допомога фонду AKDN в десятках країн світу перевищує 150 мільйонів доларів, які акумулюються за рахунок приватних внесків ісмаїлітів і прибутку фонду. За оцінками експертів, щорічний прибуток десятків комерційних проектів, контрольованих фондом AKDN, становить близько 300 мільйонів доларів при річному обороті від 1,5 до 2 мільярдів доларів.

Особисті статки Каріма Ага-Хана оцінюється від 1,5 до 3 мільярдів доларів за рахунок володіння акціями світових брендів, володіння мережею готелів і серйозними активами в туристичному бізнесі. Наприклад, в Європі бізнес принца асоціюється з елітним курортом Costa Smeralda в північній частині італійського острова Сардинія.

Як пишуть західні таблоїди, в деяких курортних готелях Каріма Ага-Хана в піковий сезон люкс-номера розкуповуються за ціною в 2-3 тисячі доларів за одну ніч в стилі дольче віта (солодке життя). Він також відомий як власник величезного табуна елітних бігових коней. Остання перемога його жеребця Sea The Stars на Епсом Дербі в Англії в жовтні 2009 року принесла господареві приз вартістю в 5,8 мільйона доларів.

Мета - знання

Казахстанських депутатів бентежить місце розташування майбутнього університету в містечку Текелі з населенням в 30 тисяч чоловік. Припустимо, депутата Бекболат Тлеуханова, суніта за віросповіданням, насторожує близькість вузу до китайському кордоні і наявність власної охорони студентського містечка.

Однак і тут є своя особливість філантропічної діяльності Каріма Ага-Хана четвертого. Як заявила в січні 2009 року Райхан Сісекенова, керівник представництва Центрально-Азіатського університету в Казахстані, Алматинської газеті Однак і тут є своя особливість філантропічної діяльності Каріма Ага-Хана четвертого «Нове Покоління», «на думку принца, у всьому світі гірські регіони є найбільш відсталими - страждають від ізоляції, відсутність під'їзних шляхів, інфраструктури.

Люди їдуть з таких регіонів, таким чином, втрачаються цілі пласти культур ... Друга сторона - це те, що, по суті, сировинні міста утворюються там, де знаходять будь-які корисні копалини.

У випадку з Текелі мова йде про цинк. Але все коли-небудь закінчується, і виходить, що десятки тисяч людей залишаються нікому не потрібними. Через що в депресивних регіонах процвітають настільки сумні соціальні явища, як безробіття, алкоголізм, наркоманія і навіть тероризм, адже це теж свого роду спосіб існування.

Якби в цих районах люди були освічені, якби у них була робота, то вони ніколи б не пішли на подібні злочини. Саме в цьому Його Високість бачить корінь проблеми Афганістану ».

Про комерційні інтереси Каріма Ага-Хана в Центральній Азії відомо мало. Таджицькі сайти повідомляють, що фонд AKDN володіє п'ятизірковим готелем в Душанбе і є великим акціонером GSM-оператора «Індиго-Таджикистан», створеного на паях з американською компанією МСТ в листопаді 2001 року.

Примітно, що компанія «Індиго-Таджикистан» вже в 2005 році запустила в експлуатацію мережу третього покоління 3G. Нагадаємо, що уряд Казахстану в 2010 році зажадало від місцевих стільникових операторів по 5 мільярдів тенге з кожного за ліцензію на впровадження цього революційного стандарту, який в горах Таджикистану явище вже звичне.

Міністр Жансеіт Туймебаєв в черговий раз запевнив 3 лютого 2010 року стривожених казахстанських депутатів, що в академічну програму університету не належать релігійні та теологічні дисципліни, але такий досвід у Ага-Хана четвертого є, при цьому він вибірковий.

Ще в 1994 році в дестабілізувати громадянською війною Таджикистані його Комітет з исмаилитского Таріку (шляху) і Ще в 1994 році в дестабілізувати громадянською війною Таджикистані його Комітет з исмаилитского Таріку (шляху) і   релігійної освіти фінансував впровадження в Бадахшане для учнів початкових класів предмета «Ахлок ва маріфат» ( «Етика і освіта») релігійної освіти фінансував впровадження в Бадахшане для учнів початкових класів предмета «Ахлок ва маріфат» ( «Етика і освіта»).

Однак варто врахувати, що 250-тисячна умма ісмаїлітів Бадахшана втратила на десятиліття зв'язок зі своїм лідером і справжній період можна назвати першим етапом духовного відродження памірських горян. Інших відомостей про участь фонду Aga Khan Development Network в релігійних навчальних програмах на території Центральної Азії у нас немає.

Карім Ага-Хан рідко дає інтерв'ю представникам преси, але в ході їх наполегливо відстоює свої духовні і життєві принципи. Наприклад, в інтерв'ю німецькому журналу Spiegel в грудні 2006 року він заявив, що «серед авраамічних релігій іслам, мабуть, єдина, що приділяє таку увагу знанню. Метою є розуміння Божественного Творіння, і релігія ісламу наповнена логікою. Іслам - це релігія розуму ».

В основі сучасного тероризму Карім Ага-Хан бачить в першу чергу «культурне невігластво» і застій в ісламі.

У положенні прохачів

Особливість майбутнього Центрально- Азійського університету складається і в тому, що, крім традиційних бакалаврату та магістратури західного зразка, при ньому вже почала діяти програма професійного та безперервного навчання для місцевих жителів і школярів.

За словами організаторів проекту, талановиті школярі Казахстану, які відчувають проблеми з якістю освіти в державних школах, можуть підготуватися до вступу до цього навчального закладу без відриву від національної навчальної програми.

Щодо професійної перепідготовки місцевого дорослого населення керівник представництва Центрально-Азіатського університету в Казахстані Райхан Сісекенова заявила журналістам:

«Наша програма спрямована на те, щоб підняти рівень і освіти, і бізнесу селянських господарств, і сфери послуг. Люди повинні поміняти мислення. Вони повинні знати нові технології, вміти користуватися електронним обладнанням, знати англійську. Ми не хочемо привозити сюди будівельників з Туреччини, коли тут досить своїх людей ».

Нагадаємо, що 29 січня 2010 року Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв у ході свого щорічного послання народу несподівано зізнався, що перед відкриттям нового Міжнародного університету імені Назарбаєва в Астані (перший набір студентів відбудеться в липні 2010 року), аналіз показав, що «взагалі наша система вищої освіти не підходить » Нагадаємо, що 29 січня 2010 року Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв у ході свого щорічного послання народу несподівано зізнався, що перед відкриттям нового Міжнародного університету імені Назарбаєва в Астані (перший набір студентів відбудеться в липні 2010 року), аналіз показав, що «взагалі наша система вищої освіти не підходить ».

Голова Союзу мусульман Казахстану Мурат Телібеков заявив нашому радіо Азаттик, що багато мусульман відчувають почуття гіркоти і розчарування від того, що «казахстанська умма весь час знаходиться в положенні прохачів».

- Це принижує національну гідність і завдає шкоди Казахстану і на міжнародній арені, і при цьому країна за своїм потенціалом і економічної потужності не поступається багатьом державам, і не тільки в Центральній Азії, - говорить Мурат Телібеков.

Мурат Телібеков вважає, що в країні є заможні бізнесмени, яким під силу вирішувати багато питань, не звертаючись до міжнародних організацій.

«Звертатися потрібно перш за все до членів свого суспільства», - говорить голова Союзу мусульман Казахстану Мурат Телібеков.

Нагадаємо, що під будівництво навчальних корпусів в Киргизстані і Таджикистані місцеві уряди надали земельні ділянки безкоштовно. За словами представників фонду Каріма Ага-Хана четвертого, за земельну ділянку під Текелі у 2008 році вони заплатили Казахстану 150 тисяч доларів.

Жасулан КУЖЕКОВ


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация