Агресія у дітей

  1. об'єкти спрямованості
  2. Мотиви агресивної поведінки
  3. Агресія у дітей різного віку
  4. Причини і прояви агресії у дітей
  5. Як боротися з агресією
  6. Корекція початкової стадії агресії
  7. Гра «Та й немає»
  8. Гра «Плями»
  9. Гра «Повторюй за мною»

Агресія - деструктивне в більшості випадків поведінка, яке завдає шкоди як об'єкту, на який вона спрямована, так і самому агресору. існують різні класифікації агресії. У найбільш загальному розумінні її можна поділити на вербальну (словесну) і фізичну. Відмова від спілкування, наприклад, відноситься до вербальної агресії, як і наклеп або нецензурна лайка.

Агресія характеризується негативними емоціями, людина в пориві злості або гніву заподіює зло. К. Лоренц, відомий психолог, говорив, що природа агресії полягає в притаманному нам від народження інстинкті боротися за виживання. Те ж є не тільки у людей, але і у тварин. Агресія у дітей та у дорослих має властивість накопичуватися, якщо не знаходить свого виходу.

об'єкти спрямованості

Агресія типова для дітей в тій чи іншій мірі. Вона може бути спрямована на:

  • близьких (маму, тата, брата, сестру і ін.)
  • інших людей (дітей у дворі, вчителі і т. д.)
  • себе (дитина відмовляється їсти, б'є себе кулаками)
  • тварин (тягає кота за хвіст, закриває собаку в кімнаті і не випускає довгий час)
  • символи і фантазійні об'єкти (дитина робить відповідні малюнки, любить іграшки-зброю)
  • зовнішні об'єкти (дитина проявляє деструктивна поведінка до навколишніх предметів, як своїм, так і чужим, наприклад, розбиває вікна)

Мотиви агресивної поведінки

Агресія в поведінці часто проявляється несвідомо, тобто дитина не віддає звіт щодо мотивів. Злість / гнів або інші деструктивні емоції можуть виникнути внаслідок вчинків і слів інших людей, які спрямовані на приниження гідності. Тоді агресія дитини буде виконувати функцію захисту психологічного плану. У таких випадках агресивна відповідь потрібен, щоб мінімізувати почуття тривоги, і він рідко вирішує проблему.

Психологічної захистом характеризуються вчинки, коли людина не шукає причини проблеми, а починає «шукати крайнього», а також придумує, як помститися кривдникові. Агресія проявляється різними способами, що багато в чому залежить від віку. Між певними віками існують так звані вікові кризи, під час яких дитина стає агресивним, іноді «некерованим». У дитини з'являються нові потреби, які неможливо або складно задовольнити.

Агресія у дітей різного віку

Немовлята схильні до агресивної поведінки, якщо не отримують швидкого задоволення виникаючих потреб. Діти трохи більше старшого віку агресивні по відношенню до своїх братів і сестер, таким чином, відвойовують любов мами і тата, їх увагу. Коли дитину відправляють в дитячий сад, він може також стати агресивним. Може почати дряпатися, битися з батьками і одногрупниками, вихователями і т.д. Це активний прояв негативних емоцій. Але може спостерігатися і пасивна агресія, яка виражається в кусании нігтів, відмову від ігрової діяльності та обідів, в проявах впертості.

Діти стають менш агресивними в дошкільний період. Найскладніший період припадає на два роки, а максимально агресивними малюки стають в три рочки. Якщо не працювати з агресією дитини, до тринадцяти років вона стає властивістю характеру, звичкою і, швидше за все, залишиться не все життя.

Поведінка малюка корелює з психологічним сімейним кліматом, дуже багато залежить від відносин з мамою. Діти, у яких гармонійні відносини з матір'ю, мають високий рівень впевненості в собі, майже не вступають в сварки і суперечки з дорослими, мають високу успішність в школі. У випадках, коли мати не приділяє належної уваги дитині, у малюка з'являються напади гневливости, будучи підлітками і дорослими людьми вони мають агресивність в характері, від якої часто страждають оточуючі.

Причини і прояви агресії у дітей

До агресії схильні в основному діти, з якими батьки мало говорять, і в основному б'ють і ставлять в кут з метою покарання. покарання має завжди відповідати вчинку дитини, його потрібно супроводжувати дохідливими поясненнями, чому саме ту чи іншу дію малюка було недоречно, завдало комусь шкоду та ін.

Щоб покарати дитину за провину, застосовуйте позбавлення заохочень і тимчасову заборону ігор з друзями (не можна виходити у двір, дзвонити по телефону та ін.). Психологи кажуть, що агресія дітей породжується їх беззахисністю. діти стають агресивними, щоб захистити себе, перемогти страхи.

Агресивна поведінка дошкільнят зазвичай полягає в таких діях:

  • впертість і непоступливе поведінку
  • крики
  • плач, ридання
  • грубе поводження з домашніми та вуличними тваринами
  • кидання предметів
  • ламання іграшок

Діти з 1 по 4 клас схильні проявляти негатив словами. Вони лаються, знущаються словесно над однокласниками. Можуть бути також бійки. Якщо вчитель реагує нервово і злобно, агресивна поведінка може посилитися.

Агресія у підлітків є способом заявити про свою незалежність, дорослості і силі. У тих підлітків, які в своєму класі займають лідируючі позиції або відкидання колективом, агресія проявляється частіше і яскраво, ніж у інших. Якщо дорослі (батьки і вчителі) допоможуть дитині, стануть йому партнерами і будуть готові розмовляти, а не кричати і карати, ця криза мине без наслідків.

Найбільш агресивні діти в такому віці:

Дитина, соціалізуючись, проявляє той чи інший спосіб агресію, щоб:

  • захистити свої інтереси,
  • дати відсіч загрозі,
  • пристосуватися в дорослому світі
  • позбутися від страху і психологічного дискомфорту

Як боротися з агресією

Незначні прояви агресії варто пропускати без уваги. Висловіть розуміння до ситуації: «Я розумію, що то-то і те-то тебе злить, дратує». Можна перенаправити увагу малюка на інші об'єкти, ігри і т. Д. Постарайтеся дати йому зрозуміти, що його погані емоції не тому, що він сам поганий. Наприклад, поясніть йому, що він злиться, бо хоче їсти і т. П.

Потрібно вислухати дитину / підлітка, якщо він хоче виговоритися. Якщо ж агресивна поведінка проявляється дуже довго, ігнорувати його ні в якому разі не можна. Важливе правильно: потрібно загострювати увагу не на особистості малюка, а на його вчинках. Коли малюк проявляє агресію, констатуйте вголос факт, що він веде себе злобно. Запитайте його, злиться він в даний момент. Потім запитаєте про його мотивації: він робить щось, щоб образити когось? Поясніть йому, що вам не подобається те, що він робить в даний момент. Розкажіть, що він порушує ті чи інші правила поведінки.

Коли ви таким чином спілкуєтеся з маленьким агресором, не проявляйте агресивності і нетерпіння. Не можна згадувати подібні ситуації і вчинки дитини. Коли він втихомириться, потрібно обговорити ситуацію, то, як дитина себе вів, і чому ви вважаєте це поведінка неправильним. Поясніть, що агресивна поведінка несе шкоду не тільки іншим людям, але і йому самому. Разом поміркувати, як він повинен був поводитися.

Наступне правило - контроль своїх негативних емоцій. Коли ми починаєте злитися або дратуватися, дитина також стає агресивним. Коли дорослий натикається на агресію малюка, він повинен залишатися спокійним і показувати, що налаштований як партнер по відношенню до агресора.

Забороняється по відношенню до агресивного дитині / підлітку:

  • кричати
  • показувати свою владу і великі можливості, ніж є у дитини
  • давати оцінку особистості дитини і особистостям його товаришів
  • дражнити дитини, копіювати його поведінку
  • робити агресивні жести, ставати в пози, які виражають негативні емоції
  • виправдовуватися, намагатися підкупити малюка
  • читати нотації
  • діяти фізичними методами і погрозами

Агресія дітей часто спрямована на те, щоб дорослий виявив слабкість. Якщо дорослий на це ведеться, він ще більше знижує свій авторитет в очах дитини чи підлітка. І вже навряд чи вдасться вступити в партнерські відносини з маленьким агресором.

Наступне правило поведінки з агресивним дитиною - зберігати його позитивну репутацію. Не можна привселюдно лаяти малюка. Припустімо вголос, що він не хотіла ніколи образити, що його поведінка пов'язана з поганим самопочуттям. Дозвольте йому виконати вашу вимогу в повному обсязі або трохи іншим чином, ніж ви припускаєте. Можна запропонувати дитині договір, що передбачає компроміс.

Вимагаючи повного виконання ваших наказів, ви ризикуєте напоротися на ще більш яскравий прояв агресії з боку дитини. Наступне правило - демонстрація неагресивного поведінки. Ви не повинні втрачати контроль, коли маєте справу з поганою поведінкою дитини. Щоб зберегти спокій і мінімізувати агресію з боку малюка, застосовуйте такі тактики:

  • жартуєте, але добродушно
  • висловлюйте спокій мімікою і жестами
  • дайте дитині залишитися одному і привести в порядок свої емоції
  • слухайте мовчки, не перебивайте і не намагайтеся довести своє

Корекція початкової стадії агресії

Коли дитина тільки почав проявляти агресію (вона ще не стала звичкою, є чимось новим у його поведінці), застосовуйте такі методи:

  • перемикання уваги
  • ігнорування
  • «Витончений догляд»

Витончений догляд дозволяє всім сторонам конфлікту гідно і без втрат вийти з ситуації. Якщо ви зреагуєте нестандартно, можливо, це подіє краще, ніж лаяти і покарання.

Увага дитини найпростіше переключити на ігрову діяльність. Правильні гри знімають психологічну напругу малюка. Нижче описані гри не потребують спеціального місці і інші об'єкти (іграшках). Запропонуйте дитині почати гру, коли він чимось роздратований або розлючений. Також малюк може сам вас просити пограти з ним. Щоразу потрібно хвалити дитину, говорити, що у нього все чудово виходить. Потрібно отримувати насолоду від процесу гри, а не робити вигляд, що це для вас тягарем, і ви граєте тільки заради дитини.

Гра «Та й немає»

Гра призначена для зняття у дитини втоми і виведення його з апатичного стану. Для цього вам знадобиться тільки дзвіночок. Суть гри полягає в бій словами. Хтось із вас повинен почати - вимовити слово «так», а інший вимовляє у відповідь «ні». І в суперечці далі не можна застосовувати інші слова, тільки ці два.

Починайте тихо, як тільки можете, і з кожною реплікою гучність повинна по чуть-чуть наростати. І на якомусь моменті один з гравців вирішить, що більшої гучності досягти не можна, тоді він повинен зателефонувати в дзвіночок. Це сигнал, що потрібно деякий час нічого не говорити, залишатися в тиші.

Гра «Плями»

Ця гра потрібна для усунення агресії і зняття страхів. Для цього вам знадобляться листи і фарба. Запропонуйте малюкові взяти на пензлик невелику кількість будь-якої фарби і зробити пляму на листку. Лист далі складають надвоє, щоб отримати відбиток плями на іншій стороні. Далі лист потрібно розгорнути і пофантазувати, що нагадує вийшло пляма.

діти , Схильні до агресії, віддають перевагу темним тонам фарби. Вони «бачать» в плямах негативні образи, страшні об'єкти. Коли разом з дитиною обговорювати вийшов образ, вихлюпується внутрішній негатив з його психіки. Батьки ж, роблячи свою пляму, повинні віддавати перевагу яскравим або світлим відтінкам, фантазувати тільки приємні, позитивні об'єкти в них.

Гра «Повторюй за мною»

Гра допомагає позбавити малюка від агресії і втоми. Для цього вам знадобляться тільки олівці чи ручки. За допомогою олівця потрібно Вигримав на столі ритм якоїсь пісні. Потім попросіть дитину, щоб він повторив прозвучав ритм. Якщо дитина повторює не зовсім вірно, покажіть йому, як правильно Вигримав.

Потім ви змінюєтеся місцями: дитина вистукує ритм, а ви повторюєте за ним. Завдання можна зробити більш складним: просити малюка вгадати, що за пісню ви тільки що Вигримав.

Це тільки частина ігор, за допомогою яких можна мінімізувати агресію у дітей. Якщо за допомогою даних методів ви не можете подолати агресивну поведінку у дітей, варто якомога раніше звернутися на очну консультацію до досвідченого дитячого психолога або сімейного психотерапевта.

Потім запитаєте про його мотивації: він робить щось, щоб образити когось?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация