Агротреш і нові методи фальсифікацій. Топ-6 подій місцевих виборів

  1. Рекордна дострокова явка
  2. У облради і Мінгорсовет опозицію не пустили
  3. Інновації у фальсифікаціях
  4. Експеримент «000-179»
  5. Побиття і затримання Андрія Козела
  6. Масштабний агротреш на виборчих дільницях
Вибори депутатів місцевих Рад. Виборча дільниця в Гродно. Фото - Василь Молчанов / Белсат

Вчора, 18 лютого, в Білорусі відбулися вибори до місцевих Рад депутатів, які, за словами незалежних спостерігачів, супроводжувалися масовими порушеннями на всіх стадіях виборчої кампанії. Belsat.eu розбирався, ніж білорусам запам'ятаються вибори-2018.

Рекордна дострокова явка

Згідно ЦВК, майже 35% (34,95%) виборців проголосували на місцевих виборах в Білорусі достроково. По-перше, це навіть більше, ніж прогнозувала Лідія Єрмошина - напередодні старту дострокового голосування вона говорила, що явка може скласти від 25 до 32%. По-друге, 34,95% - це абсолютний рекорд за всю історію місцевих виборів в Білорусі. У 2007-му достроково проголосували 24,9%, в 2010-му - 29,3%, в 2014-му - 32,04%.

Спостерігачі заявляють, що потрібний рівень явки під час дострокових виборів забезпечувався частково за допомогою використання адміністративного ресурсу, а частково - через масштабні приписки і «каруселі».

Однак рекорду по загальній явці в цьому році не відбулося. Згідно ЦВК проголосували в 2018 році 77,05 виборців. У 2014 році явка склала 77,27%, в 2010-му - 79,1%, в 2007 - 79,2%. При цьому і в основний день голосування спостерігачі також фіксували істотні приписки - на деяких ділянках явка завищували вдвічі і більше.

У облради і Мінгорсовет опозицію не пустили

До місцевих Рад усіх рівнів в Білорусі були обрані 18110 депутатів на 18 111 виборчих округах. Вибори не відбулися тільки по одному округу - Радянському округу №3 на виборах до Єльського райрада Гомельської області. Як повідомляють ЗМІ, єдиний безальтернативний кандидат в окрузі - член Комуністичної партії Білорусі Віталій Василенок - напередодні виборів був затриманий правоохоронцями.

Виборці віддають голос за свого кандидата. Виборча дільниця в Гродно. Фото - Василь Молчанов / Белсат

У ключові поради - поради 6 областей і Мінгорсовет - представників опозиції не пустили. Серед провладних партій в облради і Мінгорсовет найбільше пройшло представників Комуністичної партії Білорусі (16 депутатів) і Республіканської партії праці і справедливості (11 депутатів).

Результати виборів до рад базового та первинного рівня (міські, районні, сільські та селищні) ще не опубліковані. Відомо, що на первинному рівні влада визнала перемогу мінімум одного представника опозиції - в Первомайський сільрада Березівського району Брестської області був переобраний член БХД Валерій Білібуха.

Валерій Білібуха

Інновації у фальсифікаціях

Крім традиційних проблем виборчого процесу в Білорусі (майже повна відсутність представників опозиції у виборчих комісіях, непрозорість підрахунку голосів, використання адміністративного ресурсу, завищення явки шляхом приписок і т.д.) масовим явищем на виборах 2018 року стало використання так званих виборчих каруселей - коли один і той же чоловік голосує на декількох ділянках.

Експерти кампанії «Правозахисники за вільні вибори» відзначають , Що такий вид фальсифікацій, як багаторазове голосування виборців, практично не фіксувався під час колишніх виборчих кампаній і є досить рідкісним видом фальсифікацій для Білорусі.

Тим часом головним приводом для критики виборів, за словами правозахисників, залишається «відсутність прозорості підрахунку голосів, що не дозволяє вважати оголошені результати виборів відображенням волевиявлення виборців».

Експеримент «000-179»

Активіст громадського руху «Дзея» Денис Кравчук побачив повідомлення в соціальних мережах, що якщо в паспорт проставити олівцем певні цифри, то власникам таких паспортів дозволять проголосувати відразу на декількох ділянках. Активіст вирішив перевірити цю інформацію і поставив себе в паспорт цифри 000-179. І справді схема спрацювала : Йому дозволили проголосувати за інших людей відразу на декількох ділянках, до яких він насправді не мав ніякого відношення. Все, що відбувалося, Кравчук фіксував на камеру мобільного телефону.

«Раніше я думав, що фальсифікаціями займаються тільки голови комісій, їх заступники або секретарі, що вони знають про всі фальсифікації. А насправді виходить, що в курсі навіть рядові члени цієї комісії », - заявив Денис Кравчук .

Експеримент Кравчука набув великого резонансу, в інтернеті з'явився хештег «000-179». Навіть Лідія Єрмошина змушена була коментувати ситуацію, але фальсифікації і наявність виборчих каруселей, природно, не визнала.

Побиття і затримання Андрія Козела

У день голосування, 18 лютого, під час стріму з однієї з виборчих дільниць у Мінську четверо міліціонерів побили і затримали оператора «Белсату» Андрія Козела. Козел був на виборах спостерігачем і вів відеострім в своєму приватному акаунті на Фейсбуці. його звинуватили в непокорі міліції і кинули за ґрати в ЦИП на Окрестина.

Побиття і затримання Андрія Козела вже викликало міжнародну реакцію. Віце-міністр закордонних справ Польщі Бартош Тіхоцкий засудив дії міліції і закликав владу покарати винних .

В цілому випадки видалення незалежних спостерігачів з виборчих дільниць відбувалися по всій країні, але тільки Андрій Козел в результаті опинився за гратами.

Масштабний агротреш на виборчих дільницях

Влада традиційно заманювали громадян на виборчі дільниці дешевою горілкою і частуваннями, а також безкоштовними концертами та конкурсами.

Концерт для ветеранів заводу в ДК МАЗ, 14 лютого 2018 року. Ірина Ареховская / Белсат

18 лютого в основний день голосування в буфетах на виборчих дільницях (значна частина яких перебувала в середніх школах та інших навчальних закладах) з 8 ранку продавали дешеву горілку, коньяк і вино. Причому спиртні напої продавалися як пляшками, так і на розлив в пластикових стаканах.

Наприклад, на виборчих дільницях Бреста 50 грамів горілки коштувало 74 копійки, а трохи більше, ніж за 2 рубля можна було і поїсти, і випити. Громадяни, в свою чергу, відвідували буфети активно.

Шкільна їдальня під час виборів

А в Мінську на одній з виборчих дільниць з'явилася білка - таким чином незалежний спостерігач (голова партії «Зелені» Анастасія Дорофєєва) хотіла підкреслити абсурд і фарс всього виборчого процесу.

Села Білочка (спостерігач від Білоруської партії "Зелені") спостерігати, а їй колеги спостерігачі і кажуть: "Вам не соромно ось так?", А вона їм у відповідь: "А вам?". Більше з нею не розмовляють ....

Publié par Irina Sukhy sur dimanche 18 février 2018

ІІ / ТП, belsat.eu

Села Білочка (спостерігач від Білоруської партії "Зелені") спостерігати, а їй колеги спостерігачі і кажуть: "Вам не соромно ось так?
Quot;, А вона їм у відповідь: "А вам?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация