Як довести факт розголошення комерційної таємниці, покарати винних і стягнути збитки

  1. Які є способи покарати за витік інформації?
  2. словник кадровика
  3. Як довести розголошення інформації?
  4. Чи можна вимагати від співробітника повного відшкодування шкоди?
  5. Які суми можна стягнути з колишнього співробітника?
  6. Наскільки детально прописувати відомості, що становлять комерційну таємницю?

Журнал «Кадрове справа» № 11 листопад 2009

№ 11 листопад 2009

Початок статті: Як захистити інформацію: вводимо режим комерційної таємниці
Минулого разу ми розглядали порядок оформлення допуску працівників до інформації, що становить секрет виробництва *. Сьогодні продовжимо розмову про комерційну таємницю. Зокрема, відповімо на запитання читачів про те, як довести факт розголошення співробітником секретної інформації. Як залучити його за це до дисциплінарної та матеріальної відповідальності? Як стягнути понесені збитки з співробітників, звільнених за розголошення комерційної таємниці?

Які є способи покарати за витік інформації?

У нашій організації щодо окремих відомостей введений режим комерційної таємниці. Не так давно ми дізналися, що стався витік важливої інформації, і цим скористалися наші конкуренти. Ми впевнені, що винен в події конкретний співробітник. Які є способи його покарати?

Порушення положень Закону «Про комерційну таємницю» тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність **. За загальним правилом, якщо в діях працівника, навмисне або необережно розголосив відомості, що становлять комерційну таємницю, відсутній склад злочину, такий працівник несе дисциплінарну відповідальність. Розголошення конфіденційної інформації в даному випадку буде являти собою дисциплінарний проступок, тобто невиконання або неналежне виконання працівником з його вини покладених на нього трудових обов'язків. У разі розголошення охоронюваної законом таємниці, що стала відомою працівникові у зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків, роботодавець може застосувати щодо нього такі види дисциплінарної відповідальності, як зауваження, догану , звільнення ***.

Поряд з дисциплінарною відповідальністю працівник також може бути притягнутий до матеріальної відповідальності. Тобто на нього може бути покладено обов'язок з відшкодування роботодавцю заподіяної йому прямої дійсної шкоди в повному обсязі ****.

Зверніть увагу, що відшкодування шкоди провадиться незалежно від притягнення працівника до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності за дії або бездіяльність, якими заподіяно шкоду роботодавцю (ст. 248 ТК РФ).

словник кадровика

Прямий (дійсний) збиток - втрата або пошкодження майна, а також витрати, які повинні бути проізведни для його відновлення.

Упущена вигода - доходи, не одержані в результаті заподіяння шкоди (втрата, пошкодження майна) або порушення законного права.

Як довести розголошення інформації?

У нас невелика торгова компанія, всі працівники один одного знають і довіряють. Нещодавно прийшов новий співробітник, і ця обставина якраз співпало з витоком інформації про укладені контракти. Ми впевнені, що винен новенький, але довести це не можемо. Підкажіть, будь ласка, яким чином можна довести розголошення працівником інформації і стягнути з нього збитки.

На жаль, на практиці довести факт розголошення конфіденційної інформації конкретним працівником, а також визначити розмір завданих цим дією збитків досить складно. Щоб поставити розголошення інформації співробітнику в провину, роботодавцю слід зібрати якомога більше доказів його протиправної поведінки.

В якості таких доказів можуть служити свідчення свідків, які були присутні при розголошенні працівником інформації, що становить комерційну таємницю; дані відеозапису, яка ведеться в приміщеннях, де дозволений доступ до матеріальних носіїв, які містять секретну інформацію. Якщо працівник оспорює звільнення за підпунктом «в» пункту 6 частини першої статті 81 Трудового кодексу *****, роботодавець зобов'язаний надати суду докази, які свідчать про те, що відомості, які працівник розголосив, відносяться до комерційної таємниці або до персональних даних іншого працівника, що ці відомості стали відомі працівнику в зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків, і він давав підписку їх не розголошувати ******. Роботодавець не має права порушувати конституційне право працівників на таємницю листування, телефонних переговорів, поштових, телеграфних та інших повідомлень, так як обмеження такого права допускається лише на підставі судового рішення? (Ст. 23 Конституції РФ).

Чи можна вимагати від співробітника повного відшкодування шкоди?

Один з працівників розсекретив важливу інформацію, що становила наш секрет виробництва. Тим самим він заподіяв нам істотні збитки. Чи можемо ми стягнути з нього всю суму завданих збитків?

При розгляді питання про матеріальну відповідальність працівника за розголошення інформації, що становить комерційну таємницю, необхідно мати на увазі наступне. За загальним правилом особа, чиє право було порушено, може вимагати повного відшкодування заподіяних йому збитків (відшкодування прямої дійсної шкоди і упущеної вигоди), якщо законом або договором не передбачено відшкодування збитків у меншому розмірі (п. 1 ст. 15 ГК РФ). Відшкодування збитків у меншому розмірі якраз передбачається Трудовим кодексом. Так, працівник зобов'язаний відшкодувати роботодавцю тільки пряму дійсну шкоду, тоді як неодержані доходи (упущена вигода) стягненню з працівника не підлягають.

При цьому під прямою дійсною шкодою розуміється реальне зменшення майна роботодавця або погіршення стану цього майна. А також необхідність витратити кошти на відновлення або придбання майна (ст. 238 ТК РФ). Крім того, якщо працівник розголосив інформацію, що становить комерційну таємницю, загальне правило про обмеженість відповідальності працівника розміром його середнього місячного заробітку не застосовується. В даному випадку співробітник несе повну матеріальну відповідальність за розголошення комерційної таємниці. Тобто він зобов'язаний відшкодувати заподіяну роботодавцю пряму дійсну шкоду в повному розмірі (ст. 242, 243 ТК РФ).

приклад

У ТОВ «Суприм» був введений режим комерційної таємниці щодо інформації, що відноситься до виробничої діяльності. Дана інформація була зафіксована як на паперових носіях, так і в електронному вигляді на CD і DVD-дисках. Співробітники, які мали доступ до секрету виробництва, в тому числі і Віталій М., були ознайомлені з локальними нормативними актами в області оформлення доступу до секрету виробництва та його використання, під розпис ознайомлені зі своїм обов'язком дотримуватися режиму комерційної таємниці. Через деякий час після введення режиму Віталій забрав з організації кілька CD і DVD-дисків - носіїв секрету виробництва і передав їх фірмі-конкуренту. Юристи ТОВ «Суприм» роз'яснили керівнику компанії, що він має право стягнути з Віталія тільки реальний збиток в повному обсязі, тобто відшкодувати витрати щодо запису дисків, які співробітник забрав для того, щоб віддати конкурентам.

Які суми можна стягнути з колишнього співробітника?

У минулому році ми звільнили одного зі співробітників. Розлучилися мирно, виплатили компенсацію, передбачену колективним договором. А зараз стало відомо, що цей колишній працівник недавно (вже після звільнення) передав конфіденційну інформацію конкурентам. Чи можемо ми вимагати повного відшкодування збитків через суд?

Якщо розголошення секрету виробництва відбулося вже після того, як трудові відносини працівника з даними роботодавцем припинені, то притягнути до відповідальності такого співробітника можна за нормами цивільного законодавства.

У цьому випадку роботодавець має право зобов'язати працівника відшкодувати всі збитки, завдані розголошенням таємниці виробництва (п. 1 ст. 1472 ЦК України). Зверніть увагу на те, що в даному випадку збитки відшкодовуються в повному обсязі, не обмежуючись розміром середнього місячного заробітку працівника, і включають в себе реальні збитки та упущену вигоду. Можливість стягнути з колишнього співробітника упущену вигоду особливо важлива для роботодавця, так як реальний збиток часто обмежується вартістю матеріального носія, в якому був виражений секрет виробництва, тоді як розмір упущеної роботодавцем вигоди може бути в десятки разів більше.

приклад

Петро М. мав належним чином оформлений доступ до секрету виробництва ЗАТ «Альфа». ТОВ «Бета», високо оцінюючи професійні навички Петра, запропонувало йому зайняти в своїй компанії більш високооплачувану посаду. Петро прийняв пропозицію. У процесі виконання своїх трудових обов'язків в ТОВ «Бета» у Петра виникла необхідність використовувати відомості, які становлять комерційну таємницю ЗАТ «Альфа», що він і зробив. Ця обставина дозволила його новому роботодавцю добитися значної фінансової вигоди, а колишнього роботодавця позбавило значної частини клієнтів.

В даному випадку можна говорити про порушення виключного права ЗАТ «Альфа» на секрет виробництва. У разі, якщо ЗАТ «Альфа» буде пред'являти позовні вимоги до колишнього співробітника, останній буде зобов'язаний відшкодувати збитки в повному обсязі, тобто не тільки реальний збиток, але і упущену вигоду. Упущена вигода в даному випадку буде визначатися, зокрема, сумою контрактів, які могли б бути укладені з потенційними клієнтами.

Слід пам'ятати, що не завжди на працівника можна покласти відповідальність за розголошення комерційної таємниці. Так, наприклад, не можна покарати співробітника за витік інформації, якщо, працюючи з такою інформацією, він не був належним чином ознайомлений з положенням про комерційну таємницю або не давав зобов'язання зберігати секрет виробництва (або ж якщо отримав доступ до комерційної таємниці випадково або помилково роботодавця ) *******. Колишній роботодавець має право звернутися до суду з вимогою про відшкодування заподіяної йому шкоди протягом одного року з дня виявлення шкоди (ст. 392 ТК РФ).

Наскільки детально прописувати відомості, що становлять комерційну таємницю?

Один з наших співробітників розголосив конфіденційну інформацію про плановане рівні цін на товар, який ще не надійшов у продаж. У своє виправдання він заявляє, що з Положення про комерційну таємницю, яке діє в компанії, явно не випливає, що ця інформація була секретною. Скажіть, наскільки детально потрібно прописувати в локальному акті інформацію, яка становить секрет виробництва.

Конфіденційна інформація повинна бути викладена таким чином, щоб співробітники отримали чітке (що виключає неоднозначне тлумачення) уявлення, про які саме даних йдеться.

Наприклад, якщо в Положенні про комерційну таємницю відображено, що закритими є відомості про плани розширення виробництва і рівень цін на продукцію (без уточнення виду конкретних бюджетів, контрактів та угод і т. П.), То працівники можуть просто не зрозуміти, що ж саме вони повинні тримати в секреті. І залучити їх до відповідальності в тому випадку, якщо вони через незнання розголосили важливу інформацію, буде проблематично. Тому в Положенні про комерційну таємницю (додатку до нього) слід вказувати як можна докладніше весь перелік закритої інформації із зазначенням на вигляд носія, сферу застосування і конкретний зміст інформації.

* Закінчення. Початок № 10, 2009 .

** Підпункт 5 п. 3 ст. 11 Закону «Про комерційну таємницю», ст. 13.14 КоАП РФ, ст. 183 КК РФ.

*** Підпункт «в» п. 6 ч. Першої ст. 81 ТК РФ.

**** Пункт 7 ст. 243 ТК РФ.

***** Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця в разі розголошення охоронюваної законом таємниці, що стала відомою працівникові у зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків, в тому числі персональних даних іншого працівника.

****** Пункт 43 постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 17 березня 2004 № 2 «Про застосування судами Російської Федерації Трудового кодексу Російської Федерації».

******* Пункт 4 ст. 14 Закону «Про комерційну таємницю».

Які є способи покарати за витік інформації?
Чи можна вимагати від співробітника повного відшкодування шкоди?
Які суми можна стягнути з колишнього співробітника?
Наскільки детально прописувати відомості, що становлять комерційну таємницю?
Як залучити його за це до дисциплінарної та матеріальної відповідальності?
Як стягнути понесені збитки з співробітників, звільнених за розголошення комерційної таємниці?
Які є способи покарати за витік інформації?
Які є способи його покарати?
Як довести розголошення інформації?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация