Як радянські розвідники «Стінгер» захопили

Друга половина вісімдесятих

Друга половина вісімдесятих. Радянський Союз уже сім років веде затяжну і кровопролитну війну на території сусіднього Афганістану, допомагаючи уряду республіки впоратися зі збройними формуваннями радикальних фундаменталістів і націоналістів, підтримуваних США, Пакистаном, Іраном.

Найважливішу роль в проведенні операцій проти моджахедів грає армійська авіація. Радянські вертольоти, перетворившись на справжній головний біль для бойовиків, атакують їх позиції, підтримують з повітря дії мотострільців і десантників. Удари з повітря стали справжнім лихом для моджахедів, оскільки позбавили їх підтримки - вертольоти нищили каравани зі зброєю, боєприпасами, продовольством. Здавалося, ще трохи і урядовим військам ДРА, спільно з силами ОКСВА, вдасться нейтралізувати збройну опозицію.

Однак незабаром на озброєнні бойовиків з'явилися вкрай ефективні переносні зенітні ракетні комплекси. Протягом першого місяця їх застосування моджахедам вдалося збити три вертольоти Мі-24, а до кінця 1986 року ОКСВА втратила 23 літаків та гелікоптерів, які були збиті в результаті вогню з землі - з переносних зенітних ракетних комплексів.

Командування армійської авіації прийняло рішення про польоти вертольотів на гранично малих висотах - так розраховували уникнути попадання машин в захоплення головки самонаведення ракети, проте в цьому випадку вертольоти ставали легкою мішенню для великокаліберних кулеметів противника. Зрозуміло, що ситуація вимагала якнайшвидшого розв'язання, а в штабах ламали голови над тим, що робити і як убезпечити польоти вертольотів над територією Афганістану. Напрошувався тільки один вихід - дізнатися, що ж за зброю використовують моджахеди для боротьби з радянськими вертольотами. Але як це було зробити?

Природно, що командування відразу прийшло до висновку про необхідність ретельного вивчення використовують бойовики переносних зенітних ракетних комплексів - для того, щоб вирішити, якими ж засобами або якою тактикою їм можна протистояти. Зрозуміло, що подібні ПЗРК не могли мати афганське або пакистанське виробництво, тому радянське командування відразу «взяло слід» Сполучених Штатів, точніше - Центрального розвідувального управління США, яке практично з самого початку бойових дій в Афганістані надавало всебічну підтримку формуванням моджахедів.

Перед радянськими військами була поставлена ​​нелегка задача - захопити хоча б один ПЗРК, який використовується моджахедами, що дозволило б виробити більш ефективну тактику протистояння нової зброї. Виконати це завдання треба було, як і слід було очікувати, спецназу Головного розвідувального управління Генштабу ЗС СРСР.

В Афганістані спецназівці вирішували найрізноманітніші завдання. Будучи найбільш підготовленими і в бойовому, і в морально-психологічному відношенні бійцями, радянські військові розвідники несли на собі дуже істотну частину всієї тієї бойової навантаження, з якою стикалися радянські війська в цій південній країні. Природно, що завдання, подібні захоплення ПЗРК «Стінгер», могли доручити тільки спецназівцям ГРУ.

5 січня 1987 на бойове завдання вийшла розвідгрупа 186-го окремого загону спеціального призначення. Цей загін був сформований в лютому 1985 року в базі 8-ї окремої бригади спеціального призначення. До його складу увійшли не тільки офіцери і солдати цієї бригади, а й військовослужбовці 10-ї окремої бригади спеціального призначення, що дислокувалася тоді в Криму, військовослужбовці 2-ї окремої бригади спеціального призначення з Пскова і 3-ї окремої бригади спеціального призначення з Вільянді. Підрозділи забезпечення були укомплектовані офіцерами і прапорщиками з мотострілкових військ. 31 березня 1985 року 186-й ооСпН передали до складу 40-ї загальновійськової армії, а в організаційному відношенні включили до складу 22-ї окремої бригади спеціального призначення.

Саме розвідникам цього підрозділу було виконати унікальну, дуже складну і небезпечну завдання - захопити ПЗРК. На бойове завдання висунулися бійці під командуванням майора Євгена Сергєєва і старшого лейтенанта Володимира Ковтуна. На двох Мі-8 радянські військовослужбовці вирушили в бік Калата, де їм належало прочесати територію в районі дороги на Кандагар. Радянські вертольоти летіли на дуже малій висоті, що дозволило військовослужбовцям чітко розгледіти трьох моджахедів, які рухалися по дорозі на мотоциклах.

У той час в Афганістані на гірських дорогах на мотоциклах могли пересуватися лише моджахеди. У місцевих селян, зі зрозумілих причин, мотоциклів не було і бути не могло. Тому радянські розвідники відразу зрозуміли, кого вони побачили на землі. Всі зрозуміли і мотоциклісти. Як тільки вони побачили в небі радянські вертольоти, тут же спішилися і почали стріляти з автоматів, а потім дали два пуски з ПЗРК.

Вже потім старший лейтенант Ковтун зрозумів, що моджахеди не мають потрапили в радянські вертольоти зі свого ПЗРК лише тому, що не встигли, як слід, підготувати комплекс до бою. По суті, з ПЗРК вони стріляли, як з гранатомета, навскидку. Можливо, ця помилка бойовиків і врятувала радянських військовослужбовців від втрат.

Старший лейтенант Володимир Ковтун обстріляв моджахедів з кулемета. Після цього обидва Мі-8 пішли на коротку посадку. Розвідники висадилися з гелікоптерів, розосередилися на місцевості і вступили в бій з моджахедами. Однак, через нетривалий час, до останніх підійшло підкріплення. Бій ставав все більш жорстоким.
Старший лейтенант Володимир Ковтун обстріляв моджахедів з кулемета

Василь Чебоксаров, який командував оглядової групою № 711, згодом згадував, що моджахеди і радянські солдати «били» один одного практично в упор. Коли у кулеметника Сафарова скінчилися патрони, він не розгубився і «вирубав» моджахеда ударом приклада свого кулемета Калашникова. Що дивно, в настільки запеклому бою радянські розвідники не втратили жодної людини, чого не скажеш про афганських моджахедів.

Під час бою один з моджахедів, стискає в руках якийсь довгий згорток і кейс типу «дипломат», вибіг з укриття і побіг, намагаючись сховатися. За ним побігли старший лейтенант Ковтун і двоє розвідників. Як потім згадував Ковтун, бойовик сам по собі цікавив його найменше, але ось довгастий предмет і дипломат були дуже цікаві. Тому радянські розвідники і погналися за моджахедом.

Бойовик, тим часом, біг і встиг вже набрати дистанцію метрів двісті від радянських солдатів, коли старший лейтенант Ковтун зумів укласти його пострілом в голову. Адже не дарма радянський офіцер був майстром спорту зі стрільби! Поки Ковтун «брав» бойовика з дипломатом, інші розвідники знищили інших чотирнадцять бойовиків, які брали участь в перестрілці. Ще двоє «душманів» були взяті в полон.

Величезну допомогу в розгромі групи моджахедів надали вертольоти, які не припиняли з повітря вести вогонь по бойовиках, здійснюючи підтримку радянських розвідників. Згодом командував вертольотами офіцера також представлять до головної нагороди СРСР - звання Героя Радянського Союзу, але він його так і не отримає.
Величезну допомогу в розгромі групи моджахедів надали вертольоти, які не припиняли з повітря вести вогонь по бойовиках, здійснюючи підтримку радянських розвідників

Знищення загону моджахедів було далеко не єдиною і, тим більше, не найголовнішою перемогою радянських розвідників. Старший лейтенант Володимир Ковтун, який застрелив бойовика з довгастим згортком, природно зацікавився, що за предмет був загорнутий в покривало, яке ніс у руках бойовик. Виявилося, що це і був перенесений зенітний ракетний комплекс «Стінгер».

Незабаром розвідники принесли ще дві «труби» - одна була порожньою, а інша спорядженої. Але найголовніше - в руки радянських розвідників потрапив дипломат, в якому перебувала вся документація на переносний зенітний ракетний комплекс. Це була дійсно «царська» знахідка. Адже в сумці знаходилися не тільки докладна інструкція по використанню ПЗРК, а й адреси американських постачальників комплексу.

Захоплені «Стінгери» були доставлені в Кандагар, в штаб бригади. Розвідники ж продовжили виконувати бойові завдання. Природно, що подібна подія не могло залишитися поза увагою командування. Чотири розвідника зі складу розвідгрупи, що брала участь в операції, були представлені до високого звання Героя Радянського Союзу. 7 січня 1987 командир 186-го окремого загону спеціального призначення 22-ї окремої бригади спеціального призначення майор Нечитайло підготував подання до звання Героя Радянського Союзу.

Але, з якихось причин, далі уявлення справа не пішла. Хоча захоплення «Стінгера», та ще з докладною документацією, був дійсно справжнім подвигом, а головне - дозволяв вирішити давню проблему забезпечення безпеки польотів радянської армійської авіації.

Розповідає Володимир Ковтун:

Прилетів командир бригади полковник Герасимов. До Герою вирішили представити мене, Сергєєва, Соболя - командира борту, на якому ми летіли, і одного сержанта з оглядової групи. Для оформлення вистави на Героя покладено фотографувати кандидата. Нас чотирьох сфотографували і ... Зрештою, нічого не дали. По-моєму, "Прапор" отримав сержант. У Женьки було зняте партійне стягнення, а на мене було заведено кримінальну справу. За що не дали вертолітники Героя, до сих пір не знаю. Напевно, він теж був в опалі у свого командування.

Результатом проведеної бійцями спецназу ГРУ операції стало захоплення діючих зразків найсучаснішого і ефективного на той період американського переносного зенітного ракетного комплексу. Фахівці відразу ж спантеличені розробкою заходів протидії «Стінгер». Минуло зовсім небагато часу і втрати радянської армійської авіації в Афганістані різко скоротилися.

Що стосується захоплених розвідниками трофейних «Стінгер», то вони були представлені на прес-конференції Міністерства закордонних справ ДРА в якості незаперечних доказів допомоги моджахедам з боку західних держав. З'ясувалося, що захоплені радянськими розвідниками «Стінгери» були першими з партії в 3000 штук, яка була закуплена афганськими моджахедами в Сполучених Штатах для використання проти радянської авіації.

Втім, цю допомогу ніхто й не заперечував. ЦРУ США розвернуло найактивнішу діяльність серед угруповань афганських моджахедів, а найближчий на той час союзник США в регіоні - Пакистан - прямо брав участь в Афганській війні, відправляючи в формування моджахедів своїх інструкторів, розміщуючи на території прикордонних провінцій табори і бази моджахедів і навіть місця ув'язнення афганських і радянських військовополонених.

Пройшли роки, десятиліття і про подвиг радянських військовослужбовців, які захопили «Стінгери», сьогодні пам'ятають не всі. Євген Георгійович Сергєєв, який командував тоді розвідгрупою, після виведення радянських військ з Афганістану продовжував службу в збройних силах, брав участь в локалізації вірмено-азербайджанського конфлікту.

Євген Георгійович Сергєєв, який командував тоді розвідгрупою, після виведення радянських військ з Афганістану продовжував службу в збройних силах, брав участь в локалізації вірмено-азербайджанського конфлікту

У 1995 році в званні підполковника Євген Сергєєв звільнився зі збройних сил по інвалідності, останні роки жив в Рязані, а в 2008 році, у віці 52 років, помер в результаті тривалої і важкої хвороби, що стала наслідком отриманих в Афганістані поранень і контузій. Але заслужена нагорода все ж знайшла Євгенія Сергєєва - Указом Президента Російської Федерації від 6 травня 2012 підполковник Сергєєв Євген Георгійович за мужність і героїзм, проявлені під час бойових дій в Афганістані, був удостоєний високого звання Героя Російської Федерації посмертно.

Володимир Павлович Ковтун дослужився до звання полковника, а в 1999 році, ще в молодому віці, був звільнений з лав ЗС РФ - також за станом здоров'я. Але «на громадянці» бойовий офіцер швидко знайшов справу своєї душі і зайнявся фермерським справою у Володимирській області.

Ілля Полонський
https://topwar.ru

Але як це було зробити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация