Як петербуржці будують Північний Афон

Російське Афонське суспільство будує на острові в Ладозькому озері скит з вертолітним майданчиком. Одного разу вона вже прийняла Мі-8 з митрополитом Варсонофієм.

На заповідному острові Валаамського архіпелагу - Оборонному (або Сухому, або Келісаарі) зводиться Свято-Андріївський скит, храм і ще кілька допоміжних будівель. Як з'ясувала «Фонтанка», гроші на будівництво виділив Русское Афонське суспільство, а на урочистих церемоніях на острові можна було зустріти колишнього віце-губернатора Петербурга Ігоря Дівінского, митрополита Варсонофія і екс-директора Водоканалу Фелікса Кармазинова.

Оборонний - найпівденніший з усіх островів, що входять до Валаамського архіпелагу. Його площа - близько 10 га. У ті роки, коли ця територія належала Фінляндії, тут були побудовані оборонні укріплення: артилерійська вежа, каземати і навіть таємний спуск до Ладозі. Іноді на нього висаджували туристів, яких приваблювало поєднання суворої природи і занедбаних армійських позицій.

В кінці листопада 2014 року на острові висадився десант з чиновників і церковних діячів. Керівництво Валаамського монастиря вирішило побудувати тут скит і храм на честь святого апостола Андрія Первозванного, який, за переказами, свого часу дістався до архіпелагу і поставив на ньому хрест. Як підкреслювалося в повідомленні самої обителі, скит повинен з'явитися «на виконання програми розвитку пустельницького життя, схваленої Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом».

Як підкреслювалося в повідомленні самої обителі, скит повинен з'явитися «на виконання програми розвитку пустельницького життя, схваленої Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Кирилом»

Закладка скиту на честь ап. Андрія Первозванного, 2014 рік

Фото: pravoslavie.ru

На церемонії закладки скиту був присутній тодішній віце-губернатор Петербурга Ігор Дівінскій і екс-директор Водоканалу Фелікс Кармазін. Поява петербуржців не було випадковим. «Скит буде споруджений спільно з Санкт-Петербурзької митрополією, при безпосередній підтримці регіональної громадської організації« Русское Афонське суспільство », главою опікунської ради якого є губернатор Георгій Сергійович Полтавченко», - повідомляли в монастирі.

Фінансування робіт взяло на себе Російське Афонське суспільство, повідомив на церемонії Ігор Дівінскій. Нагадаємо, що він до приходу в Смольний був виконавчим директором цієї благодійної організації. «Нас радує, що ми беремо участь у відродженні Валаама як північної столиці православ'я, як Північного Афона. Сьогодні ми брали участь в закладці скиту і храму у візантійському стилі, це є своєрідним містком між древнім Афоном і сучасним Валаамським архіпелагом, і всі витрати на будівництво підуть за рахунок добровільних пожертвувань православних християн Російського Афонського суспільства », - сказав в кінці 2014 року Дівінскій.

Через рік, у грудні 2015 року, Ігор Дівінскій і Фелікс Кармазін знову відвідали острів - на цей раз тут пройшла церемонія закладки капсули з грамотою в стіні вівтарної частини майбутнього храму. На ній також були присутні нинішній директор Водоканалу Євген Целіков (тоді працював заступником Кармазинова) і В'ячеслав Калганов - начальник апарату Дівінского. Ще більш значною була церковна делегація: подивитися, як йдуть роботи, прибув митрополит Петербурзький і Ладозький Варсонофій, голова фінансово-господарського відділу єпархії отець Сергій, а також співочий митрополичого хору отець Андрій Левін.

За рік на острові вже з'явилася вертолітний майданчик, на яку, судячи з фотографій на офіційному сайті єпархії, приземлився Мі-8 з митрополитом Варсонофієм і іншими високопоставленими особами.

«Вириваючись з мирської суєти, люди зможуть підносити тут молитви, збиратися думками, підкріплюватися духовно, щоб потім вирішувати справи, на які всіх нас Господь поставив», - сказав тоді митрополит (цитата по сайту єпархії). З церковного фотозвіту також можна зробити висновок, що до цього часу вже була споруджена металева пристань, у якій працював будівельний кран, який брав вантажі.

Архондарик для паломників

В кінці літа 2016 року на острові побував журналіст карельського видання «Чорниця» Олексій Владимиров і зафіксував наступну стадію будівництва: цегляний храм зведено до купольного підстави, ведеться влаштування першого поверху дерев'яного будинку, в якому будуть жити монахи. За його словами, по острову також розкидані невеликі будиночки. При цьому територія Оборонного, за даними Росреестра, відноситься до зони «особливо охоронюваних територій». На той момент дозволу на будівельні роботи не було ні у монастиря, ні у Російського Афонського суспільства.

Острів Оборонний. Червень 2016 року.

В адміністрації міського поселення Сортавала «Фонтанці» повідомили, що документів на дозвіл на будівництво не надходило. Представник міністерства будівництва Карелії був недоступний для коментарів. Прес-секретар монастиря Максим Шишков за всіма питаннями запропонував звернутися в Російське Афонське суспільство.

Один із засновників товариства Ігор Дівінскій, який недавно став депутатом Держдуми від «Єдиної Росії», розповів «Фонтанці», що гроші на будівництво були зібрані серед московських компаній.

«Петербурзькі бізнесмени в проекті не брали участь», - повідомив він. Назви конкретних компаній він назвати не зміг, так само як і не згадав загальну вартість будівництва. Закінчити роботи планується в 2017 році, а в майбутньому скит час від часу відвідуватиме митрополит - не дарма єпархія бере участь в проекті.

«А навіщо там вертолітний майданчик?» - запитав кореспондент «Фонтанки».

«А раптом комусь погано стане», - відповів колишній віце-губернатор Петербурга. Він також розповів, що на острові з'явиться архондарик, в якому зможуть зупинятися паломники.

Петербурзький слід

Як компанії, яка працює на острові, називають петербурзьку фірму «Строй Експерт». Судячи з її сайту, вона давно працює на Валаамі: зокрема, її силами велися роботи в храмі Живоносного Джерела, будувалася річна готель і очисні споруди. Втім, назвати її великою не можна: в 2014 році виручка, за даними СПАРК, склала 51 млн, в 2015 - 79 млн. Директор і власник «Строй Експерта» Кирило Беспалько категорично заявив, що співробітники його фірми не працюють на Оборонному острові.

Влітку 2015 року на острові побували журналісти «Нової газети», які готували огляд будівельної діяльності на всіх Валаамі. На двері робітничій їдальні вони сфотографували розклад, в якому вказані назви компаній і час видачі їжі. Крім «Строй Експерта», там можна зустріти якесь «Кер». Петербурзький холдинг з однойменною назвою раніше займався реконструкцією електричних мереж на Валаамі, а також виконував роботи для комітету з енергетики, ГУП «ПЕК», ВАТ «Особливі економічні зони». У самому «КЕРе» повідомили, що зараз вже не працюють на острові: "Відповідальний за цей проект покинув компанію".

Відзначимо, що в 2015 рік «Кер» несподівано для багатьох став власником Російського національного комерційного банку - одного з небагатьох, які працюють в Криму. З 2016 Банк Москви викупив облігації «Кера» на 24 млрд, після чого холдинг збільшив капіталізацію банку з 321 млн до 17,3 млрд, а потім продав його Росимуществу. При цьому виручка «Кера» в 2014 році склала 4,5 млрд, а в 2015 - 2,8 млрд.

Тісно пов'язаний з Валаама і петербурзький Водоканал, назва якого також згадується на листку в робітничій їдальні. Міське підприємство займалося реконструкцією очисних споруд та станції водопідготовки, яка обслуговує монастир і прилеглий селище. Обидва об'єкти були введені в лад влітку 2015 року. Зараз Водоканал присутній на острові тільки «в рамках експлуатації мереж і споруд», відзначили на підприємстві.

Цікава деталь: з Водоканалом тісно пов'язаний петербурзький підприємець і один із засновників Російського Афонського суспільства Костянтин Голощапов. Він не займає ніяких офіційних посад, але вважається однією з найвпливовіших фігур в Смольному. Зокрема, як кажуть співрозмовники «Фонтанки», його слово мало серйозне значення при виборі наступника для пішов Фелікса Кармазинова: Водоканал відносять до сфери впливу Костянтина Голощапова. Зокрема, в останні роки великим підрядником підприємства стала компанія «СК" Нострум "», співвласником якого є бізнес-партнер його дружини.

Судячи з усього, Костянтин Голощапов не навертався від діяльності в Руському Афонському суспільстві. Він традиційно фінансово допомагає в організації паломницької поїздки до італійського міста Барі, де зберігаються мощі святого Миколая Угодника. Так, в грудні 2015 року через Москви і Петербурга вилетіли два чартери, серед пасажирів яких можна було зустріти наших чиновників і депутатів . Як говорили учасники поїздки, одним із благодійників був саме Голощапов. А на сайті Російського Афонського суспільства, в розділі, присвяченому поточної діяльності, вказується, що організація надає «допомогу прочанам у відвідуванні святих місць, в тому числі на Святій Горі Афон і в м Барі (Італія)».

Андрій Захаров, «Фонтанка.ру»

«А навіщо там вертолітний майданчик?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация