Як буде працювати "Акт Магнітського"

  1. Як буде працювати "Акт Магнітського"
  2. справи Магнітського

Andrew Harrer / Bloomberg

Сенат США - верхня палата американського парламенту - у четвер практично одноголосно (92 голосами "за" при 4 - "проти") схвалив законопроект, який одночасно нормалізує торгові відносини з Росією, яким перешкоджала прийнята ще в 1974 р поправка Джексона - Веніка на захист права радянських євреїв вільно емігрувати з СРСР, і вводить візові та фінансові санкції щодо російських чиновників, причетних, на думку Вашингтона, до смерті в сизо юриста інвестфонду Hermitage Сергія Магнітського. Документ, який російський МЗС вже назвав "спектаклем в театрі абсурду", ймовірно, вступить в силу ще до Нового року - в середині листопада його схвалила палата представників (нижня палата американського парламенту), а президент США Барак Обама вже обіцяв його підписати.

Законопроект, що має назву " Russia and Moldova Jackson-Vanik Repeal Act of 2012 "(" Акт про скасування поправки Джексона - Веніка щодо Росії і Молдавії "), складається з чотирьох частин. Перші три присвячені нормалізації торгових відносин, які після вступу Росії до Світової організації торгівлі стали більше потрібні саме Вашингтону. Без них американські бізнесмени не могли розраховувати на розгляд своїх скарг до СОТ щодо російських контрагентів. «Росія - це швидко зростаючий ринок. Для того щоб Сполучені Штати також отримали перевагу від цього зростання, ми повинні прийняти [цей законопроект].», - з аявіл в середу в ході обговорення документа голова фінансового комітету Сенату Макс Баукус.

Четверта, заключна частина законопроекту присвячена санкцій щодо російських чиновників, які порушують права людини і імовірно причетних до смерті Магнітського. Вона була пролобійована американським бізнесменом Біллом Браудер, якому належить інвестфонд Hermitage, на який працював Магнітський. Спочатку вона мала вигляд окремого документа - "Акта Магнітського", внесеного в сенат демократом Бенджаміном Кардіном. У підсумковій версії документ передбачав введення санкцій за серйозні порушення чиновниками прав людини в усьому світі, а не тільки в Росії, проте згодом він став складовою частиною прийнятого в четвер законопроекту. "Акт Магнітського" Кардін супроводжувався списком з 60 російських посадових осіб, імовірно причетних до загибелі Магнітського .

Москва раніше попереджала Вашингтон, що включення в документ положень "Акту Магнітського" завдасть шкоди двосторонніми відносинам. «Відповідь буде адекватною», - говорив у листопаді прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, коментуючи прийняття законопроекту палатою представників США. МЗС Росії в четвер пізно ввечері випустив спеціальну заяву , В якому назвав рішення американських законодавців "спектаклем в театрі абсурду" і пообіцяв у відповідь заходи, не уточнивши деталей. "Схоже, за упередженим до безглуздості підходом, що практикуються в конгресі США, проглядається лише мстива бажання порахуватися за принципову, послідовну лінію Росії в світових справах на користь неухильного дотримання міжнародного права", - зазначається в заяві російського зовнішньополітичного відомства.

Як буде працювати "Акт Магнітського"

Як випливає з тексту схваленого документа , Не пізніше ніж через 120 днів після його вступу в законну силу Білий дім в незасекреченої формі надасть в американський парламент список людей, які, на його думку, причетні до затримання, тортур і смерті Магнітського, намагалися приховати факт події, витягли з цього фінансову вигоду або ж брали участь в злочинній змові, який юрист Hermitage розкрив. Відносно них будуть застосовані візові санкції, а їхні рахунки і майно на території США будуть заморожені.

В "чорний список" також повинні увійти імена людей, які несуть відповідальність за позасудові вбивства, тортури та інші грубі порушення міжнародно визнаних прав людини, скоєних проти осіб, стремящих розкрити нелегальну діяльність з боку російських чиновників, отримати, здійснити, захистити або просувати такі права і свободи, як свобода віросповідання, свобода слова, свобода асоціацій, свобода зібрань та право на справедливий суд та демократичні вибори.

У міру надходження нової інформації про порушення президент США зможе запрошувати їх до списку нові імена. Білий дім може направити свій список в конгрес в засекреченої формі, якщо вважатиме це за необхідне в інтересах національної безпеки. Однак ті імена, які будуть подані в незасекреченої формі, будуть опубліковані у відкритому доступі. Держсекретар і міністр фінансів США зможуть скасувати заборону на видачу віз, якщо це буде потрібно для національної безпеки США і для виконання Нью-Йорком функції штаб-квартири ООН.

У законопроекті наголошується, що США прагнуть до взаємовигідних відносин з Росією, заснованим на дотриманні прав людини і верховенства права, і прагнуть підтримувати російський народ в його прагненні реалізувати весь свій економічний потенціал. У ньому підкреслюється, що США будуть продовжувати підтримувати зусилля росіян, спрямовані на створення демократичної політичної системи, яка поважає індивідуальні свободи і права людини.

справи Магнітського

Магнітський помер у сизо 16 листопада 2009 г. Він містився там за звинуваченням у виведенні з-під оподаткування сотень мільйонів рублів на користь свого роботодавця - інвестфонду Hermitage. За версією Hermitage, переслідування юриста пов'язане з тим, що він розкрив схему крадіжки з бюджету більше 5 млрд руб. податків, сплачених державі компаніями фонду, а до корупційної операції причетні співробітники правоохоронних і податкових органів. З посиланням на опубліковані Hermitage документи в доповіді Ради з прав людини при президенті Росії стверджувалося, що безпосередньою причиною смерті Магнітського могло стати побиття. Начальник слідчого департаменту МВС Павло Лапшов підтверджував, що судмедекспертиза, проведена після смерті Магнітського, виявила у нього «тілесні ушкодження» на ногах і на руках від наручників.

Перші фігуранти в справі за фактом смерті юриста з'явилися тільки влітку 2011 р .: лікаря сизо Ларису Литвинову звинуватили в заподіянні смерті з необережності внаслідок неналежного виконання нею своїх професійних обов'язків, а колишнього заступника начальника сизо з медицини Дмитра Кратова - в халатності. Через рік слідство заявило, що не знайшло жодних свідчень провини посадових осіб в смерті Магнітського: три експертизи показали, що її причиною стала гостра серцева недостатність. Але після доручення тодішнього президента Дмитра Медведєва генпрокурору Юрію Чайці посилити нагляд за розслідуванням справи слідство оприлюднило висновки нового судово-медичного дослідження, відповідно до якого смерть юриста перебувала «в прямий причинно-наслідкового зв'язку» з недоліками в наданні йому медичної допомоги. Однак до суду дійшло лише справа Кратова, восени почалося його розгляд в Тверському суді Москви. Справа проти Литвинової закрили у зв'язку із закінченням терміну давності. В діях співробітників МВС, які розслідували справу Hermitage, в зв'язку з яким був заарештований Магнітський (він скаржився, що слідчі роблять на нього тиск, відмовляючи в медичній допомозі), Генпрокуратура порушень не знайшла.

При цьому Магнітський досі продовжує числитися обвинуваченим у справі, за якою був заарештований. Воно було припинено навесні 2010 р в зв'язку з його смертю, але в серпні 2011 р Генпрокуратура скасувала постанову про закриття справи, посилаючись на постанову Конституційного суду (КС) 14 липня 2011 р Тоді суд визнав такими, що суперечать основному закону положення Кримінально-процесуального кодексу, які дозволяли припиняти справи в зв'язку зі смертю підозрюваного, обвинуваченого і підсудного без згоди родичів померлого. Незважаючи на те що родичі були проти відновлення справи, Мосміськсуд визнав його законним. В кінці листопада воно було передано до Тверського районного суду Москви для розгляду.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация