Як Промсвязьбанк підвела стабільність

Володимир Путін заявив, що глава ЦБ працює добре. На наступний день почалася санація Промсвязьбанка, яка може обійтися в сотні мільярдів рублів. Володимир Путін заявив, що глава ЦБ працює добре

Світлана Холявчук / Інтерпресс

Промсвязьбанк не робив спірних масштабних злиттів, як «Відкриття» і Бінбанк, вів помірну кредитну політику, але, потрапивши з ними в один «пророчий» список аналітика «Альфа-Капіталу», все одно потрапив під санацію ЦБ. І на цьому тлі у експертів набагато більше питань до регулятора, ніж до банкірів: де були підлеглі Ельвіри Набіулліної і як це допустили?

Президент Володимир Путін під час щорічній прес-конференції на питання про катастрофах одного за іншим великих російських банків і діях регулятора, впевнено заявив, що його «можна ще і ще перепитувати про ЦБ», але він все одно вважає, що «Ельвіра Сахіпзадовна (глава ЦБ Набіулліна) працює добре». Ймовірно, його впевненість була підкріплена недавньою зустріччю, де на питання про те, як там почувається банківська система, глава Центробанку також впевнено відзвітувала: «Банківська система і в цілому фінансова система відчувають себе стабільно. За основними показниками прибутковості і стійкості вийшли на рівень 2014 року, після досить складних 2015-2016 років ».

А вранці 15 грудня ЦБ заявив про початок санації Промсвязьбанка (ПСБ) - 9-го найбільшої кредитної установи країни, що входить до переліку системно значимих. Загальна його кількість клієнтів більше, ніж все населення будь-якого міста Росії за межами Першопрестольній і Північної столиці - понад 2,73 млн. У Санкт-Петербурзькому філіалі налічується 20 відділень, в яких обслуговуються понад 200 тисяч приватних клієнтів, 16 тисяч юридичних осіб, більше 100 тисяч осіб отримують зарплату на картки банку. Багато років заклад був прибутковим, на відміну від «Відкриття» і Бінбанку, що не скуповувало без розбору «впали» конкурентів і основною причиною нинішніх проблем, і тут такий колапс.

- Наш банк пройшов останнім часом через дуже важкі випробування, - виступили слідом із заявою власники банку брати Ананьєві (напередодні вони їздили домовлятися в ЦБ). - На жаль, не дивлячись на всі наші зусилля, банку була потрібна допомога держави. Відомо, що протягом тривалого часу регулятор проводив роботу по ревізії наших банківських активів, підсумком якої стало рішення ЦБ РФ про донарахування резервів і, як наслідок, введення тимчасової адміністрації в банк.

І додали , Що всьому причиною стали «не завжди коректні дії конкурентів, інформаційні атаки і загальна ситуація на ринку» - стабільна, за словами Ельвіри Сахіпзадовни.

Економіст Андрій Мовчан, коментуючи «Фонтанці» ситуацію в кредитній установі, підкреслив - що б не відбувалося в Промсвязьбанк, виникає питання: а де був Центральний банк? І зазначив три питання, які у нього виникають після всіх останніх санацій:

- Чому на протязі багатьох років в ЦБ закривають очі на кричущі проблеми балансів банків, які не помітити неможливо? Чому у того ж «Уралсиба» багато років на балансі могла бути земля, переоцінена в кілька разів? Чому у «Відкриття» могли бути на балансі переоцінені суверенні єврооблігації Росії, які дозволяли підтримувати банку свої показники? - запитує експерт. - Чому ЦБ сумно констатує, що з балансів банків, що сануються виводилися гроші, хоча за балансом банків вони можуть спостерігати в реальному часі і ніхто не заважав їм помітити перший же висновок грошей.

- Друге питання, чому так дивно, погано і криво складена система обмеження діяльності банків? Чому банки змушені видавати кредити в явно безперспективні області, за рахунок чого нарощуються збитки по кредитах і в той же час у них величезний простір для шахрайства і махінацій і ніхто їх не контролює? - дивується Мовчан. - Банки, які повинні в основному кредитувати розвиток бізнесу, фактично сьогодні не можуть цього робити, тому що все розвиток бізнесу має жахливими резервами, при цьому величезний обсяг угод, які просто забирають з балансу грошей, просто не заборонений і нагляд на це не дивиться.

- І нарешті, чому наглядові органи дивно реагують на сигнали з ринку? Чому, коли аналітики «Альфа-Капіталу» пишуть про проблеми центральних банків, нагляд за краще заперечувати ці проблеми і заявляти, що «не можна робити такі заяви», замість того, щоб прислухатися, подивитися і почати їх вирішувати? - дивується економіст.

За словами аналітика Євгена Когана, якщо підходити до проблеми конкретно, то ЦБ правильно робить, що рятує системно значимі банки, дати їм «потонути» було верхом нерозсудливості. І взагалі для ринку погана визначеність краще, ніж довга невизначеність, яка сприймається як ризик. Але, за гамбурзьким рахунком, все схоже на схему «віджимання» бізнесу на користь держави.

- Центральний банк можна звинуватити в створенні глобальної нервозності на ринку, коли будь-який вкладник розуміє, що будь-який приватний банк в зоні ризику, - зазначив Коган. - І більшість вкладників після того банкопаду, який ми бачили, спрямовуються в бік державних банків. Тобто відбувається таке м'яке «віджимання бізнесу» з переходом його на державні рейки. І зрозуміло, що в цій історії першу скрипку грає Центральний банк.

Реальну ціну «порятунку Промсвязьбанка» кандидат економічних наук (і колишній керівник філії "Трійки Діалог") Костянтин Селянин не зміг оцінити, пославшись на те, що цього не знає ніхто, крім обраних.

- Навряд чи вам хтось зараз назве цю цифру, крім тих, хто там зовсім знаходиться всередині, але абсолютно точно можна сказати, що мова йде про сотні мільярдів рублів, як у випадку з Бінбанку і «Відкриттям». По термінах, як ми бачимо на їх прикладі, що три місяці буде потрібно, щоб отримати визначеність, наскільки глибоко ями в банку. Спочатку буде спостереження, потім введення тимчасової адміністрації, а там вже його почнуть відновлювати і продавати.

При цьому потенційного покупця обчислити, за словами Селянина, не так вже й складно. Гравців-то все менше і менше. До слова, Альфа-Банк теж скористався проблемами конкурента і запустив 15 грудня «спеціальну акцію для клієнтів Промсвязьбанка» - компаній малого бізнесу і індивідуальних підприємців. Їм обіцяють безкоштовно відкрити рахунки, дати кілька місяців обслуговування і персональних менеджерів. Тільки несіть грошики - візьмуть без комісії.

Ілля Казаков, «Фонтанка.ру»


© Фонтанка.Ру

І на цьому тлі у експертів набагато більше питань до регулятора, ніж до банкірів: де були підлеглі Ельвіри Набіулліної і як це допустили?
Економіст Андрій Мовчан, коментуючи «Фонтанці» ситуацію в кредитній установі, підкреслив - що б не відбувалося в Промсвязьбанк, виникає питання: а де був Центральний банк?
Чому у того ж «Уралсиба» багато років на балансі могла бути земля, переоцінена в кілька разів?
Чому у «Відкриття» могли бути на балансі переоцінені суверенні єврооблігації Росії, які дозволяли підтримувати банку свої показники?
Друге питання, чому так дивно, погано і криво складена система обмеження діяльності банків?
І нарешті, чому наглядові органи дивно реагують на сигнали з ринку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация