Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?

  1. Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї? Зміст статті інтерв'ю сайту пережити розставання...
  2. Пережити розрив або зберігати сім'ю?
  3. причини розставання
  4. Як пережити зраду коханого?
  5. "Як він міг?"
  6. Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
  7. Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення
  8. Пережити розрив або зберігати сім'ю?
  9. причини розставання
  10. Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
  11. Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення
  12. Пережити розрив або зберігати сім'ю?
  13. причини розставання
  14. Як пережити зраду коханого?
  15. "Як він міг?"
  16. Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
  17. Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення
  18. Пережити розрив або зберігати сім'ю?
  19. причини розставання
  20. Як пережити зраду коханого?
  21. "Як він міг?"

Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?

Зміст статті

інтерв'ю сайту пережити розставання

Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення

Як кажуть лікарі, краще займатися профілактикою хвороби, ніж її лікуванням. Тому слід задуматися ще до весілля - кого ми вибираємо і чого хочемо від сімейного життя. Якщо ми думаємо тільки про те, який наш майбутній чоловік або дружина красива людина або яке матеріальний добробут він може нам забезпечити, і при цьому не бажаємо знайомитися з іншими його якостями, або не беремо їх до уваги, то, швидше за все, нас чекають попереду багато неприємні сюрпризи. Коли пройде перша райдужна пора подружніх відносин, може виявитися, що у подружжя не так вже й багато спільного, і виникне загроза розлучення ...

Корисно пригадати наші старі традиції, коли доглядали один за одним підлягає. Не вступаючи в плотські відносини, які на час виключають тверезе, розумне бачення світу. Люди і самі потім кажуть: «була божевільна любов».

Цей період залицяння займав стільки часу, скільки потрібно для того, щоб пізнати людину, щоб відповісти собі на питання: чи зможу я з ним прожити все життя? За його реакції на різні обставини життя можна зрозуміти, що це людина саме мого складу або - навпаки, це не мій чоловік. Адже після першого періоду спільного життя, коли новизна подружніх відносин, як плотських, так і душевних, не займатиме всього існування, дуже важливою для подружжя стане спільність характерів, інтересів, схожість виховання. Прикро буде, якщо раптом виявиться, що поруч з тобою абсолютно чужа людина, з яким нема про що розмовляти. Так уже влаштовано, що нам легше змиритися з непривабливою, невитонченої зовнішністю, ніж з поганою звичкою обранця. Тому так багато значить, не прогледіти саме моральні вади, або ті якості, з якими нам важко буде змиритися.

Поки ви ще наречений і наречена, подивіться, перш за все, чи є спільність інтересів. У майбутнього подружжя повинні бути однакові моральні установки, подібне ставлення до різних речей. Зверніть увагу, як ви ставитеся до багатства, до дітей, до відпочинку, до всього, що оточує нас у житті.

Величезне значення має виховання. Одні люди, наприклад, можуть дозволити собі грубий вираз, а для іншого, навіть просто почути - «ніж гострий». І це може стати в подальшому перешкодою для нормальних відносин.

Далі - освіту. Культурної людини може залучити і проста, неосвічена дівчина. Але потім йому буде важко, і буде потрібно багато душевних сил, щоб не дратуватися на різницю інтелекту. А сил цих душевних у нас чомусь все менше і менше. У релігійних людей тут велика перевага, їм набагато простіше знайти спільні теми для розмови і при різного ступеня освіти. І простеци і мудреці, вони відчувають, що вони - рівня перед Богом.

Матеріальним становищем також краще бути рівним. Або приблизно рівним. Якщо, наприклад, дівчина звикла до розкоші, виходить за людини незабезпеченого, їй буде дуже важко. І йому теж.

Сьогодні в жіночій, та й не тільки в жіночому середовищі, став популярним образ, або, швидше за приклад, Попелюшки. Бідної дівчини, прекрасні якості якої розглядали і оцінив багатий і красивий принц. Сюжет безлічі серіалів, який знайшов відгук у тисячах дурнуватих головок. Є, трапляються і такі шлюби ... Але рідко і дуже недовго бувають щасливі Попелюшки. Сьогодні їй запропонували корону, а завтра вона стає чимось на зразок меблів. Причому, багатенькі принци меблі цю частенько змінюють. Пам'ятаю одну молоду жінку. У неї було важке дитинство, тоді-то вона і поставила собі завдання вдало вийти заміж. Вийшла за людину набагато старше себе. Багатого, дотепного, щедрого. Духівник і мати відмовляли її від цього кроку. Духівник сказав: «Будеш сидіти в золотій клітці. І як ти не маєш зараз нічого свого, так і не буде ». Вона була занадто молода, що не послухала. А потім так і вийшло. Народилася донька. Катання по клубах і ресторанах закінчилися. Чоловік вдома з'являвся не кожен день. Гроші на господарство теж не завжди залишав, доводилося навіть у матері займати. Ну а далі, відомий сценарій ...

Раніше обов'язково дивилися на те, які батьки. Всім відомо правило: якщо хочеш дізнатися, яка в тебе буде дружина, подивися на свою майбутню тещу.

Можу розповісти про одруження близьку мені людину. У нареченого майбутній тесть сильно сумнівався. Але ось поїхали невестіни батьки до жениховой. Поспілкувавшись, батько нареченої повернувся в захваті. Він побачив, що у нареченого батьки точно такі ж, як вони: у них точно такі ж поняття про життя, точно такі ж моральні установки, абсолютно такий же матеріальний рівень життя, вік такий же. Обидві матері вчительки. Різниця тільки в тому, що він офіцер, а там батько - фізик. І батьки побачили в цьому запорука того, що їхні діти будуть один одного розуміти.

Сімейні звички, засвоєні в дитинстві, дуже сильно позначаються в шлюбі.

Ну а на першому місці, звичайно - відношення нареченого і нареченої до релігії. Тому що це основа всього іншого. І якщо один з двох релігійний, а інший ні, то, я знаю, дуже багато священиків не благословляють такі шлюби. І, на жаль, коли такі шлюби все-таки відбуваються, вони часто бувають неміцними. Якщо один з подружжя невіруючий, то дуже велика ймовірність, що він буде змінювати . Хоча, коли все тільки починається, вірити в це не хочеться, але можна помітити, що дуже великий відсоток невіруючих людей в наш час змінює своїм дружинам. А там, де є зрада , Вже зовсім інша атмосфера в сім'ї. Як би люди не показували зовні, що вони люблять і поважають один одного, це вже не те. Це схоже на будинок, який хтось підкопав, і він може впасти.

Приклад. Дівчина збиралася вийти заміж. Я потихеньку питаю її: «А він щось взагалі віруюча?» - «Хрещений». - «Ну, це ж нічого не означає, - кажу. - У нас майже всі хрещені. А толку-то? Він до церкви ходить? »-« Він говорить, що буде ходити ». - «Ну, знаєш, дивись. Краще б він спочатку почав ходити, сповідатися, причащатися. А потім вже, якщо він дійсно воцерковити, тоді інша справа. А так це дуже великий ризик ». Чи не послухалася - ні мене, ні батьків. І що? Тільки вона народила дитину, він пішов до іншої.

І таких випадків я знаю багато. Дівчата кажуть: «А я впевнена, що я його приведу до віри, своєю любов'ю, що він заради любові до мене це зробить». Ні, шлях до Бога особистий, і не такий простий.

- Чи знаєте ви винятки з цього сумного правила?

- Дуже небагато. Знаю одну дівчину, Таню, яка полюбила людини, який був хрещений в католицтво, так як жив в Литві. І вона поставила умовою, що він повинен стати православним. Її в цьому підтримала мама. Оскільки у них в сім'ї вже був сумний досвід. Брат Тані, закохався в жінку, яка має досить помітне становище в якійсь східній секті, займається йогою і ще чимось. Причому володіє якимись сексуальними східними техніками. Незважаючи на те, що батьки були проти, вона з ним потихеньку обвінчалася, щоб його віруючі батьки вже нічого не могли сказати. А тепер брат і хреста не носить, і ходить з нею займатися йогою.

Так ось, мамочко сказала Тані: «Поки він не буде православним, навіть і розмов про шлюб бути не може. Тільки через мій труп". Наречений став читати православні книги, приходив розмовляти до мене, питав: «А чому я повинен переходити в Православ'я? Я і так віруючий, хоча католицького храму немає у нас ». Ми з ним поговорили, і він погодився прийняти православ'я. Його хрестили. Він сам по собі людина серйозна, самостійний, грунтовний, відповідальний. І заробляє пристойно. Чи не гуляка, у нього до неї нікого не було, хоча йому під 30 років. І вона така порядна дівчина. І ось вони тепер обидва ходять в храм, і я бачу, що у нього це серйозно. Ось такий позитивний приклад.

Найчастіше по-іншому буває. Теж ось дівчина вийшла заміж з такими ж словами: «Я його приведу в Церква». Він завів собі іншу. Вона про це дізналася, довелося розлучатися ...

Пережити розрив або зберігати сім'ю?

- На жаль, багато людей бачать нерозумність свого вибору, нерівність шлюбу лише тоді, коли починаються проблеми в родині. Що їм робити в такому випадку - миритися з розвалом цієї сім'ї, розлучатися і створювати нову сім'ю, вже за описаними вами правилами? Або, незважаючи на те, що багато було неправильно, намагатися зберегти сім'ю?

- Я думаю, що сім'ю потрібно намагатися зберегти в БУДЬ-ЯКОМУ випадку.

Тому що навіть якщо людина невіруюча або нецерковна, духовні закони діють на нього точно так же. А ми знаємо закон: «А хто витерпить до кінця, той спасеться». Людина, яка свідомо терпить, жертвує собою, знаходить душевний спокій. Як говорить старець Паїсій: «Коли ти викидаєш із себе своє« я », в тебе кидається Христос». Преподобний Пімен Великий сказав: «Якщо будемо шукати спокою, то він буде тікати від нас; якщо ж ми будемо тікати від спокою, то він буде гнатися за нами ».

Тут, звичайно, мається на увазі самопожертву. У сім'ї без самопожертви можна. Якщо людина шукає тільки власних задоволень, він приречений в сім'ї на дискомфорт. Однозначно, йому буде багато чого не подобатися. Егоїстам взагалі жити дуже важко, а в родині ще гірше.

Якщо з'явилися думки про розлучення, перш за все, потрібно зрозуміти, що в конфліктній ситуації не може бути винен тільки один з подружжя. Постарайтеся разом розібратися в тому, що відбувається.

Якщо розлучення ще не стався, перше, що б я робив - молився б про те, щоб його не було, щоб конфлікт вмираючи. А друге - я б розмовляв з чоловіком.

Взагалі при всіх конфліктах подружжю важливо не таїти в собі образу, а розмовляти. Намагатися першим йти на зближення. "Давай поговоримо. Ну давай поговоримо! Ну, в чому справа? Якщо я винен, поясни мені, в чому ». І, як показує практика моєму житті, дуже добре буває після такої розмови. Таке полегшення, благодать! Тому що людина виявила смирення. А до тих пір, поки пояснення не відбулося, важко, противно на душі. І зовсім нерозумно впиратися, зациклюватися на самолюбної думки: «Як це я піду на примирення (буду просити вибачення) першим!» Навіть якщо ти чоловік, глава сім'ї - все одно йди першим. Тут-то ти першим і будеш!

І тоді, коли назріває розлучення, потрібно поговорити. «Поговоримо. Поясни. Чому? »Я не можу розбирати всі ситуації, але якщо, скажімо, чоловік іде до іншої жінки, можна запитати його зі співчуттям:« А що буде далі? Може бути, ти і її кинеш? Скільки ти зможеш з нею прожити? »Загалом, закликати до тверезого погляду на ситуацію. Помолившись, ви знайдете правильні слова.

Читайте також - розлучення

- Ви говорите, що сім'ю потрібно зберігати в будь-якому випадку. Але якщо мова йде про зраду - деякі священики говорять, що в цьому випадку сім'ї де факто вже немає. Адже коли має місце зрада, можливо, вже немає любові, по крайней мере, з одного боку ...

- Питання про любов дуже складний. Марк Твен сказав, що «ніхто не може сказати, що таке любов, поки він не прожив в шлюбі, як я, 25 років».

Так, можна констатувати строго, що шлюбу вже немає. Але ж можна його відновити? Йти ось так запросто після зради чоловіка на розлучення - це значить, у всякому разі, свою другу половину прирікати на подальший гріх. Причому гріх смертний. Як ми можемо на це піти, якщо ми християни?

Якщо я цю людину люблю, то зрада - страшний удар для мене. Але якщо я з ним після цього розлучаюся, то я закриваю йому дорогу назад. Залишаю йому тільки два шляхи. Або він повинен покаятися і до смерті жити цнотливо. Це єдиний шлях до спокути гріха. Або шлях блуду. Тому що навіть якщо він зі своєю новою обраницею одружиться - це все одно блуд, перелюб. Хоч у нас зараз після розлучення можна знову навіть повінчатися, але як кажуть старці - це все одно блуд.

Що радили святі согрешившему? Повертатися до своєї єдину дружину. А дружина в разі розлучення закриває цей шлях.

У мене є знайома, яка розлучилася зі своїм чоловіком тільки тому, що він алкоголік. Вийшла заміж за іншу людину, дуже інтелігентного. Так ось, інтелігентна людина почав пити. (По-інтелігентному: не валяється, п'є сухе вино. Але - весь час.) А її перший чоловік покінчив життя самогубством. І ось як вона з цим буде жити?

Тому як би важко не було, потрібно думати не тільки про себе. Хоча за законом, в разі зради, так, можна розійтися. Може бути, і гріха на скривдженої стороні немає. Але все-таки прояв вищої любові, самовідданості - це постаратися змиритися і пробачити.

причини розставання

- Чи можна провести кордон, до якої слід терпіти? Адже буває і таке, що чоловік б'є, заподіює шкоду здоров'ю.

- Ця межа, напевно, справа совісті людини. Людина повинна сама оцінити свої можливості. Преподобний Амвросій Оптинський сказав, що самолюбство, «якщо його зачеплять пальцем, кричить: шкіру деруть». Болить в нас часто не тіло, не душа, а саме самолюбство.

Прийшла до мене одна молода жінка і каже: «Батюшка, ось ви нас повінчали, а ми розлучилися, чому це так?». Ніби як я винен. Я їй відповідаю: «А чому це - я вас повінчав, а ви розлучилися?». Прожили два місяці. "А що сталося?". - «А він пив». Виникає питання. Якщо він пив до того як ви одружилися, навіщо ж ти за нього виходила заміж? А якщо він не пив, то чому він почав пити? І за два місяці він не встиг адже стати алкоголіком, чому ти не могла трохи потерпіти? Умовляти, пояснити, що «з таким я жити не буду» та інше ...

Або ще такий випадок. Прожили у шлюбі 20 років. Чоловік-хокеїст, потрапив до лікарні. Йому порвали ахіллове сухожилля, він перестав бути хокеїстом. Інвалід, бігати не може. Він лежав у лікарні в тяжкому моральному стані через те, що вже не зможе продовжувати займатися улюбленою справою, доведеться шукати іншу роботу. І ось в такому стані, на милицях, прийшов з лікарні додому, і в той же день, проживши з дружиною 20 років душа в душу, посварилися, так би мовити, вщент. Такого наговорили один одному! Зрозуміло, по самолюбству. Обидва люди високопоставлені. Один щось сказав, інший не стерпів, і в підсумку чоловік каже: «Я піду». Дружина йому: «Ну, йди». Він мені потім розповідає: «Ну, я ж чоловік, повинен за свої слова відповідати. Я встав, пішов ». Він каже їй: «Я піду, але дивись, першим я до тебе не повернуся». Вона: «І я першої до тебе не повернуся». І обидва «витримали характер». Кинули один одного.

Він мені потім каже: «Я її поважаю за це». Я йому: «За що ж тут поважати? Біс над вами посміявся ». Тепер вони приходять до батьків - він з новою дружиною, вона з новим чоловіком. І ось вони сидять в одній компанії - поруч з ним нова дружина, стара дружина. Це для всіх жахливо незручна, неприємна ситуація ... І все через що? Через самолюбства тільки.

Я думаю, що сім'ю в будь-якому випадку потрібно намагатися зберегти. Ну, якщо присутній загроза для життя ...

Ми ще забуваємо про силу молитви. Не можна вже так відразу приймати рішення розлучитися. Адже не відразу людина стає загрозою для сім'ї. З чогось це починається? Молитвою ми можемо зарадити біді. І навіть для нецерковних людей залишається ця ж рекомендація: переконатися в тому, що молитва може допомогти і допомагає.

У мене є однокласник. Кандидат наук. Але слабкий до спиртного. Коли починав пити - напивався, не міг зупинитися. Він уже зовсім спивався, з роботою стало погано, і його дружина вирішила поїхати в Серпухов до ікони Божої Матері «Невипивана чаша». Там вона помолилася, взяла освячену воду і стала потроху підливати йому в їжу. І він потихеньку кинув пити. Хоча людина вона малоцерковних, може, раз-два на рік причащалася, постів не дотрималася. Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг.

Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг

Коли нам здається, що наш чоловік або дружина ображають нас несправедливо, слід згадати ще один духовний закон, про який святий Іоанн Златоуст сказав так: «досліджувати самого себе, не замишляв ти в юності чого-небудь проти будь-якої жінки, і ось образу жінки на прю інший тієї жінки, і чужу рану лікує власна дружина твоя. Хоча сама діюча не знає цього, але знає лікар - Бог ... А що лиха жінка є бич за гріхи, про це свідчить Святе Письмо; воно говорить, що зла дружина дається грішному чоловікові. Вона дається йому як гіркі ліки, винищують гріховні соки ». Згадаймо свої помилки - і змиримося.

Взагалі, в сімейних відносинах самолюбство і гордість - найнебезпечніші вороги. Якщо немає смирення, то нормальне сімейне життя неможливе в принципі. Найголовніше в сімейному житті - терпіти іншу людину. І це дуже важко. Одна справа потерпіти когось в якійсь ситуації, інша справа - терпіти всі недоліки людини протягом багатьох років. Це велика праця. Без допомоги Божої він неможливий. Тому Церква і освячує шлюб в таїнстві вінчання. У ньому дається благодать, без якої навряд чи можлива нормальна сімейне життя.

Если в когось народилася образу, за сімейнімі обставинні, то треба спробуваті в ній розібратіся. Подуматі звідки вона. Самому або самій розібратіся, а не чіплятіся за банальні фрази на кшталт: «Так як ВІН МІГ!», «Це вищє моїх сил!», «Це вже остання крапля!». Життя НЕ кінематограф, ее нужно жити, а не играть за ролу. Пригадую одну дружину. З праведним обуренням і пафосом: «Як він міг підняти на мене руку!». - "Ну і що? - питаю. - Що він тобі, синяк поставив? »-« Ні. Але він це зробив у присутності дітей! ». Звичайно, він погано вчинив. Дуже навіть погано. Але якщо ти будеш роздувати це, то буде вдвічі гірше. Ти не повинна при дітях показувати, що їх батько поганий. А то, що він зробив помилку, це зрозуміло. Він потім, може бути, визнає це. Ні, ця дзвінка фраза: «Він підняв на мене руку!», Стає для неї нав'язливою ідеєю, мучить її, і часто люди через це розлучаються.

Необхідно привчити себе до думки, що найголовніше в сімейному житті - не задоволення, а терпіння. І тоді те кохання, яка буває причиною того, що люди створюють сім'ю, укріплена благодаттю вінчання, змінюється, але не проходить з роками. Виявляються інші її боку - повага, величезне багатство спільно пережитих негараздів. Це просто щастя - ми пережили це, і у нас знову все добре! Любов залишається тоді, коли є згода. Коли людина жертвує своїми інтересами в інтересах свого чоловіка.

Чому мені так подобається це традиційне російське побажання молодим - «Совет да любовь»? Тому що, якщо буде згода, рада, то залишиться і любов. Це побажання містить в собі величезну духовну мудрість!

- У фільмах, та й в житті, напевно, часто зустрічається така сцена. Чоловік і дружина після 10-15-20 років шлюбу знаходяться поруч, в одному ліжку, і раптом один з них розуміє, що поруч з ним абсолютно чужа людина, з яким йому нема про що говорити. Чи дійсно справа в тому, що він свого часу не вибрав собі людину з близькими інтересами або в тому, що пішла любов, і тому розходження, скажімо, в поглядах на музику здається йому такою вже проблемою?

- Значить, вони нічого не нажили.

Взагалі, що таке любов? Те, що у нас позначається одним словом, у греків - трьома. Духовна любов - «агапе», тілесна - «ерос». Духовна складова обов'язково має бути присутня в любові подружжя. Тілесна з роками може слабшати, а духовна в повноцінному шлюбі зростає.

Яку любов мають на увазі подружжя, коли говорять, що любов пройшла? Мабуть, у них плотська любов пройшла, а духовна - не з`явилася! Або її і не було. А в цьому ви вже самі винні. Тому що Господь сказав: «Заповідь нову даю вам: щоб ви любили один одного!». Якщо людина хоче любити іншу людину, йому Господь дасть це.

Питають, а як бути, якщо він полюбив іншу людину?

Нам обов'язково зустрінуться в житті люди, які набагато красивіші, розумніші, цікавіше нашої дружини або нашого чоловіка. Господь допускає нам ці зустрічі, щоб ми могли себе випробувати, проявити себе християнами. Якщо я зберігаю вірність своїй родині, я зберігаю вірність Богу.

А якщо я раптом «зрозумів», що я «полюбив» цього іншої людини ... Перше питання - якою любов'ю я його полюбив? Любов'ю це ніяк не назвеш. Спокушає на це диявол. А Господь допускає, щоб випробувати людини, як він буде з цим почуттям боротися. Як кажуть святі отці, «не сиди з вином і чужою жінкою». Тому що це спокуса. Від спокус потрібно бігати. А можна не бігати - можна задивлятися. Це прямий шлях до зради.

Є хороший радянський фільм - «Отчий дім». Молода міська дівчинка студентка вперше приїжджає в село і закохується в немолодого, але дуже симпатичного голови колгоспу. На її визнання він відповідає: «Не треба!», В тому сенсі, що вона не повинна любити його. Дівчина заперечує, як з книжки: «Хіба можна змусити себе любити або не любити?». На що він: «Любити змусити себе не можна. А не любити - можна! ».

Можна змусити себе не любити! Тобто, в даному випадку - не розпускатися.

Як пережити зраду коханого?

- З того, що ви говорите, і з досвіду історій на нашому сайті вимальовується складне питання. Ми бачимо, що існує якась прихильність, яка явно від бісів. Тому що коли людина сповідається в ній, вона проходить. У той же час існує закоханість - «доброякісна» прихильність, яка згодом може вирости в любов. І в тому, і в іншому почутті присутній ерос. Як розрізнити почуття від Бога і прихильність від бісів?

- Дідькове затьмарення не завжди на рівні еросу. Один мій знайомий, якому вже за 60 років, що пише вірші, знайшов слухачку. Вона теж пише. І він зібрався розлучатися зі своєю дружиною! Хоча взагалі ця сім'я духовна, порядна. І раптом таке - «сивина в бороду, біс у ребро».

А ось інша людина навіть і розлучився. У колективі, де він працював, у молодої жінки трапилося нещастя. Він став їй допомагати. То одне, то інше. Дружині розповідає, які важкі обставини у його по службі, радиться. Шкодував, шкодував. Допомагав, допомагав. Та й закохався. Пішов з сім'ї, залишивши двох хлопців.

Складні рецепти, як розпізнати бісівський прихильність, людям, що живуть в шлюбі, не потрібні. Тут все однозначно. У шлюбі почуття до будь-якого «третього» - завжди від бісів.

Тому, повертаючись до питання про вибір майбутнього чоловіка, потрібно пам'ятати, що з цією людиною я буду жити до смерті. Я з ним зостарюся. Якщо ми постаріємо не одночасно, чи зможе більш молодий витримати спокусу?

Читайте також - Кинджал зради хладний

Знаю випадок, коли наречена була старше нареченого на 10 років. Я кажу йому: «Я вам не рекомендую. Чи впевнений ти, що коли тобі буде 50 і ти будеш здоровий мужик, а твоя дружина буде вже в порі в'янення, ти не спокусишся? ».

На жаль, такі історії бувають. Знаю випадок, коли людина зняв з себе хрест, поклав його на молитвослов і пішов з сім'ї, коли його дружині було за 50.

Заздалегідь потрібно враховувати, що такі спокуси будуть.

- Часто причиною розлучення є мами або подружки дружини або чоловіка.

- Коли я після вінчання читаю проповідь нареченим, я згадую слова апостола, які говорять про те, що сім'я - це «мала церква». А церква - свята й непорочна. Тому ніщо, що може порушити цілісність і святість домашньої церкви, не повинно в неї входити.

І чоловік, і дружина, повинні всіляко оберігати свою малу церкву. Не дуже відвертими з іншими навіть про те, що вас турбує. Абсолютно неприпустимо розмовляти про своє сімейне життя з подружками, особливо незаміжніми. «Ось він мені це сказав». - «А ти йому ось так-то відповідай!». І вже посіяно насіння майбутнього розлучення.

Дружина не тільки в словах, але навіть в думках не повинна дозволяти собі шукати відповіді на запитання: «Як він міг мені таке сказати!» Тому що все починається з думок ...

Те ж саме з мамами. Я знаю кілька випадків, коли мами розвели своїх дочок. Головні причини - бажання безроздільно володіти своєю дитиною і заздрість. Це, на жаль, трапляється, що незаміжні мами, можливо несвідомо, заздрять щастя своїх заміжніх дочок. І точать, точать потихеньку, поки будинок шлюбу не завалиться.

Знаю одну сім'ю, яка дивом не розвалюється. У мами немає чоловіка, єдина дочка. Вона не уявляє собі життя поза інтересами дочки, тому що сама пенсіонерка, що їй ще робити. І свого зятя, людини непитущого, некурящого, віруючого, порядного, красивого, талановитого, працьовитого, найдобрішого, безвідмовного, - просто золото, рідкісна людина! - ненавидить. Він каже: «Я не знаю, що робити! Я боюся, у нас вдома відбудеться вбивство! Я проходжу повз, вона мені: «Щоб ти здох!» За що ?! Я що, пиячу, гуляю? ». Єдине, що він собі дозволяє, - це до церкви ходити по неділях. Він уже йшов жити до батьків на деякий час. Якби був невіруючий, давно б розлучився. Правда, одружився він після того як згрішив, і вона хотіла зробити аборт ...

- Як пережити розлучення, якщо він вже неминучий?

- Найголовніше - не плекати в собі почуття образи. Тому що, звичайно, до нас відразу підступають біси. І якщо піддаватися на їх навіювання, можна дійти до чого завгодно, аж до божевілля.

Потрібно зрозуміти, що в конфлікті не може бути винен тільки один. Як би ми не були в цьому впевнені. Завжди винні обидва.

Перш за все, ти помилився, вибираючи людини. Ти не розгледів у ньому тих якостей, які потім заважали сімейного життя.

Друге. Можливо, і твій характер завадив створенню міцних відносин. Це можуть бути найдрібніші речі, наприклад, звичка бути неуважним, кепкувати, грубити, бурчати. Здавалося б, речі незначні, але при багаторазовому повторенні вони стають нестерпними. А чи не було в мені чогось такого, через що людині стало зі мною ... нецікаво?

Пам'ятаю, я ще не був священиком, як-то на роботі, одного колегу запитують: «Ти чого такий блідий?». Він каже: «З дружиною до другої ночі розмовляли». - «Як ?! А скільки ви одружені? »-« Десять років ». - «І чого, тобі ще є про що з нею розмовляти?». А він: «Звичайно. Ти знаєш, мені з нею дуже цікаво ». - «А про що ви говорили?» - «Ми про Толстого говорили» ...

Я їх ще нареченим і нареченою пам'ятаю. Вони дійсно весь час один з одним про щось розмовляли. Та й до сих пір їм цікаво разом. Ще не говорено-переговорено. Неможливо пізнати людину до кінця. Тому що якщо людина жива, він розвивається протягом життя.

Люблячий чоловік завжди побачить в дружині ті таланти, цікаві якості, які є в кожному. Любов дає нам можливість збагатитися світом іншої людини. Не обов'язково він повинен бути талановитим оповідачем. Хтось не багато говорить, але так вміє слухати, що з ним дуже цікаво спілкуватися ...

Третє. Потрібно завжди пам'ятати, що будь-яка людина - вільна істота. Діти дуже часто стають не такими, якими ми хочемо їх бачити. Але це їх право. Він твоя дитина, але він не твій раб. Його створив Бог через тебе, але дав йому вільну волю. Навіть дитина, плоть від плоті твоєї, і то має право на власне життя! Якщо батьки не поважають його думки, його права на особисте життя, то у нього не буде хороших відносин з батьками. І тим більше - чоловік або дружина. Він інша людина. Він має право сам порядкувати своїм життям. І навіть погубити її. Потрібно це зрозуміти. Може бути, це боляче, але необхідно.

Шлюб з'єднує чоловіка і дружину в одну плоть, розлучення роздирає цю загальну плоть. Боляче. Але трапляється, люди потрапляють в автокатастрофу, хворіють страшними хворобами. Теж боляче, але живуть же ... Уявіть, ваша нога вражена гангреною. Що робити? Без ноги дуже погано, але її доведеться видалити. Доведеться звикати жити без ноги.

Пережити це буде набагато важче, якщо плекати в собі образу. На чоловіка, або дружину, на долю, тобто на Господа ... Найбільше пережити ситуацію нам заважає самолюбство. «Як же так, він вважав за краще мені іншу! Я що, дурніші, менш красива? »

Дуже часто люди йдуть до людини негарному, небагатому. Варто задуматися, чому це сталося. Може, не усвідомлюючи цього, ти чимось превозносилась над ним?

Знаю випадок. Дружина утворена, чоловік - ні. Одружилися рано. Народили двох дітей. І раптом він пішов. Вона дивується: «Не можу зрозуміти. Я її знаю, на ній проби ставити ніде, а він до неї пішов! »Я кажу:« Може, ти давала йому зрозуміти його недосконалості »...

"Як він міг?"

- Один з типових питань, який виникає у багатьох жінок в момент розлучення, звучить так: «Я йому все віддавала, жила тільки для нього, як він міг? ..»

- Типове питання самолюбства. У жінці самолюбства набагато більше, ніж в чоловікові. Тому що жінка - істота більш емоційне, їй важче себе контролювати. Потрібно в ситуації розлучення все-таки підключити свій розум і усвідомити свої помилки. І коли людина змириться, визнає, що у нього теж багато недоліків (у нас адже у всіх дуже багато гріхів, і більшість їх ми не бачимо), які теж є причиною розриву.

І коли людина змириться, визнає, що у нього теж багато недоліків (у нас адже у всіх дуже багато гріхів, і більшість їх ми не бачимо), які теж є причиною розриву

Коли людина починає звинувачувати себе, йому стає легше. Тому що людина, яка себе виправдовує, як каже старець Паїсій, позбавляється благодаті Божої. А як без Божої благодаті жити і тим більше переживати труднощі, скорботи, хвороби? І навпаки, коли людина починає себе звинувачувати, каятися, хоча б перед своєю совістю, йому тут же стає легше, тому що благодать приходить.

Згадаймо відому історію про сварку між двома ченцями, коли один вирішив вчинити по-євангельському і піти першим попросити вибачення. А той не захотів з ним навіть розмовляти, і конфлікт тривав. Перший монах прийшов до старця, і старець йому пояснив: «Коли ти йшов просити вибачення, ти себе внутрішньо виправдовував, а його звинувачував. Спробуй зробити навпаки ». Тоді він став себе звинувачувати, а брата виправдовувати і, підійшовши до келії брата, побачив, що той стоїть біля дверей з розпростертими обіймами. Благодать Божа сповістила серце другого брата.

Так само і в сімейному житті. Потрібно смиренням, самоукореніем залучати благодать Божу. Але якщо йти наперекір духовним законам, то нічого не поробиш - будете мучитися. Батогом муру не переб'єш. Духовні закони є і діють так само неминуче, як закон тяжіння.

- Як застосовувати до себе слова апостола Павла: «Якщо ж розлучиться, хай зостається незаміжня, або з чоловіком своїм»?

- Потрібно дивитися за своїми силам і вибирати менше зло. Якщо не можеш зберігати цнотливість, можна вступити в другий шлюб. Але краще залишатися так. Навіть якщо зрадою згрішив інший.

А що, якщо він покається і захоче повернутися? Але навіть і без його повернення збереження цнотливості буде в духовному відношенні краще.

Нещодавно у нас був такий випадок. Чоловікові 45 років, зійшовся з дівчиною, яка тільки що закінчила інститут. Пішов від дружини, зняв квартиру. Я йому кажу: «Ти дурість робиш. Тому що у вас не буде сім'ї. Уяви, що буде через 20 років. Їй буде 40 з невеликим, а ти будеш старий. Вона ж буде спокушатися. При тому, що вона вже і зараз так себе веде. Це явне запаморочення, у вас це довго не триватиме. І, потім подумай, адже може бути дитина ... Тебе ця ситуація просто придавить, не знатимеш, як бути ».

Ну і точно, через рік вона його кинула. Як у них в Великий пост це почалося, так в Великий пост і скінчилося. Спокуса. Повернувся додому, до дружини. Звичайно, дружині це далося дуже важко, у неї стало боліти серце, вона постаріла. Але те, що вона його прийняла, це по-християнськи дуже високо і правильно.

Та й по-людськи це розумно. Свою дружину, чоловіка ми знаємо, а як ми можемо бути впевнені в нову людину? Чи не вийде так, що в старості ми будемо нікому не потрібні, самотні? Діти можуть сказати: «Я за ним, хворим, доглядати не буду. Де він був, коли мені було важко, коли я вступав до інституту? Він приносив нам подачки якісь, а мати повинна була на трьох роботах працювати, щоб мене поставити на ноги ».

Тому що ж, «було випробування, але ми його пережили». У нього є час для покаяння, щоб загладити провину перед дружиною. Може бути, коли змириться, він стане навіть кращим чоловіком, ніж був до зради.

- Але може бути, особливо в молодшому віці, і зворотне: людина «сходив» на сторону, переконався, що його чекають, можна йти і повертатися. І наступного разу піде ще легше.

- Є люди і безсовісні. Глибина морального падіння може бути будь-яка. У такому випадку, якщо людина просто вимотує своєю поведінкою, якщо він безнадійний, то такого можна залишити. Що поробиш, буває таке, що «в мені все померло по відношенню до нього».

За однаковими словами в різних сім'ях ховається різна ситуація, різний стан душі. Тут не може бути універсальних порад. Кожна людина повинна дивитися на свою ситуацію сам. Рекомендації можуть тільки зорієнтувати людини. Все одно він повинен слухати свою совість.

Протоієрей Сергій Ніколаєв

Читайте також:

Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?

Зміст статті

інтерв'ю сайту пережити розставання

Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення

Як кажуть лікарі, краще займатися профілактикою хвороби, ніж її лікуванням. Тому слід задуматися ще до весілля - кого ми вибираємо і чого хочемо від сімейного життя. Якщо ми думаємо тільки про те, який наш майбутній чоловік або дружина красива людина або яке матеріальний добробут він може нам забезпечити, і при цьому не бажаємо знайомитися з іншими його якостями, або не беремо їх до уваги, то, швидше за все, нас чекають попереду багато неприємні сюрпризи. Коли пройде перша райдужна пора подружніх відносин, може виявитися, що у подружжя не так вже й багато спільного, і виникне загроза розлучення ...

Корисно пригадати наші старі традиції, коли доглядали один за одним підлягає. Не вступаючи в плотські відносини, які на час виключають тверезе, розумне бачення світу. Люди і самі потім кажуть: «була божевільна любов».

Цей період залицяння займав стільки часу, скільки потрібно для того, щоб пізнати людину, щоб відповісти собі на питання: чи зможу я з ним прожити все життя? За його реакції на різні обставини життя можна зрозуміти, що це людина саме мого складу або - навпаки, це не мій чоловік. Адже після першого періоду спільного життя, коли новизна подружніх відносин, як плотських, так і душевних, не займатиме всього існування, дуже важливою для подружжя стане спільність характерів, інтересів, схожість виховання. Прикро буде, якщо раптом виявиться, що поруч з тобою абсолютно чужа людина, з яким нема про що розмовляти. Так уже влаштовано, що нам легше змиритися з непривабливою, невитонченої зовнішністю, ніж з поганою звичкою обранця. Тому так багато значить, не прогледіти саме моральні вади, або ті якості, з якими нам важко буде змиритися.

Поки ви ще наречений і наречена, подивіться, перш за все, чи є спільність інтересів. У майбутнього подружжя повинні бути однакові моральні установки, подібне ставлення до різних речей. Зверніть увагу, як ви ставитеся до багатства, до дітей, до відпочинку, до всього, що оточує нас у житті.

Величезне значення має виховання. Одні люди, наприклад, можуть дозволити собі грубий вираз, а для іншого, навіть просто почути - «ніж гострий». І це може стати в подальшому перешкодою для нормальних відносин.

Далі - освіту. Культурної людини може залучити і проста, неосвічена дівчина. Але потім йому буде важко, і буде потрібно багато душевних сил, щоб не дратуватися на різницю інтелекту. А сил цих душевних у нас чомусь все менше і менше. У релігійних людей тут велика перевага, їм набагато простіше знайти спільні теми для розмови і при різного ступеня освіти. І простеци і мудреці, вони відчувають, що вони - рівня перед Богом.

Матеріальним становищем також краще бути рівним. Або приблизно рівним. Якщо, наприклад, дівчина звикла до розкоші, виходить за людини незабезпеченого, їй буде дуже важко. І йому теж.

Сьогодні в жіночій, та й не тільки в жіночому середовищі, став популярним образ, або, швидше за приклад, Попелюшки. Бідної дівчини, прекрасні якості якої розглядали і оцінив багатий і красивий принц. Сюжет безлічі серіалів, який знайшов відгук у тисячах дурнуватих головок. Є, трапляються і такі шлюби ... Але рідко і дуже недовго бувають щасливі Попелюшки. Сьогодні їй запропонували корону, а завтра вона стає чимось на зразок меблів. Причому, багатенькі принци меблі цю частенько змінюють. Пам'ятаю одну молоду жінку. У неї було важке дитинство, тоді-то вона і поставила собі завдання вдало вийти заміж. Вийшла за людину набагато старше себе. Багатого, дотепного, щедрого. Духівник і мати відмовляли її від цього кроку. Духівник сказав: «Будеш сидіти в золотій клітці. І як ти не маєш зараз нічого свого, так і не буде ». Вона була занадто молода, що не послухала. А потім так і вийшло. Народилася донька. Катання по клубах і ресторанах закінчилися. Чоловік вдома з'являвся не кожен день. Гроші на господарство теж не завжди залишав, доводилося навіть у матері займати. Ну а далі, відомий сценарій ...

Раніше обов'язково дивилися на те, які батьки. Всім відомо правило: якщо хочеш дізнатися, яка в тебе буде дружина, подивися на свою майбутню тещу.

Можу розповісти про одруження близьку мені людину. У нареченого майбутній тесть сильно сумнівався. Але ось поїхали невестіни батьки до жениховой. Поспілкувавшись, батько нареченої повернувся в захваті. Він побачив, що у нареченого батьки точно такі ж, як вони: у них точно такі ж поняття про життя, точно такі ж моральні установки, абсолютно такий же матеріальний рівень життя, вік такий же. Обидві матері вчительки. Різниця тільки в тому, що він офіцер, а там батько - фізик. І батьки побачили в цьому запорука того, що їхні діти будуть один одного розуміти.

Сімейні звички, засвоєні в дитинстві, дуже сильно позначаються в шлюбі.

Ну а на першому місці, звичайно - відношення нареченого і нареченої до релігії. Тому що це основа всього іншого. І якщо один з двох релігійний, а інший ні, то, я знаю, дуже багато священиків не благословляють такі шлюби. І, на жаль, коли такі шлюби все-таки відбуваються, вони часто бувають неміцними. Якщо один з подружжя невіруючий, то дуже велика ймовірність, що він буде змінювати . Хоча, коли все тільки починається, вірити в це не хочеться, але можна помітити, що дуже великий відсоток невіруючих людей в наш час змінює своїм дружинам. А там, де є зрада , Вже зовсім інша атмосфера в сім'ї. Як би люди не показували зовні, що вони люблять і поважають один одного, це вже не те. Це схоже на будинок, який хтось підкопав, і він може впасти.

Приклад. Дівчина збиралася вийти заміж. Я потихеньку питаю її: «А він щось взагалі віруюча?» - «Хрещений». - «Ну, це ж нічого не означає, - кажу. - У нас майже всі хрещені. А толку-то? Він до церкви ходить? »-« Він говорить, що буде ходити ». - «Ну, знаєш, дивись. Краще б він спочатку почав ходити, сповідатися, причащатися. А потім вже, якщо він дійсно воцерковити, тоді інша справа. А так це дуже великий ризик ». Чи не послухалася - ні мене, ні батьків. І що? Тільки вона народила дитину, він пішов до іншої.

І таких випадків я знаю багато. Дівчата кажуть: «А я впевнена, що я його приведу до віри, своєю любов'ю, що він заради любові до мене це зробить». Ні, шлях до Бога особистий, і не такий простий.

- Чи знаєте ви винятки з цього сумного правила?

- Дуже небагато. Знаю одну дівчину, Таню, яка полюбила людини, який був хрещений в католицтво, так як жив в Литві. І вона поставила умовою, що він повинен стати православним. Її в цьому підтримала мама. Оскільки у них в сім'ї вже був сумний досвід. Брат Тані, закохався в жінку, яка має досить помітне становище в якійсь східній секті, займається йогою і ще чимось. Причому володіє якимись сексуальними східними техніками. Незважаючи на те, що батьки були проти, вона з ним потихеньку обвінчалася, щоб його віруючі батьки вже нічого не могли сказати. А тепер брат і хреста не носить, і ходить з нею займатися йогою.

Так ось, мамочко сказала Тані: «Поки він не буде православним, навіть і розмов про шлюб бути не може. Тільки через мій труп". Наречений став читати православні книги, приходив розмовляти до мене, питав: «А чому я повинен переходити в Православ'я? Я і так віруючий, хоча католицького храму немає у нас ». Ми з ним поговорили, і він погодився прийняти православ'я. Його хрестили. Він сам по собі людина серйозна, самостійний, грунтовний, відповідальний. І заробляє пристойно. Чи не гуляка, у нього до неї нікого не було, хоча йому під 30 років. І вона така порядна дівчина. І ось вони тепер обидва ходять в храм, і я бачу, що у нього це серйозно. Ось такий позитивний приклад.

Найчастіше по-іншому буває. Теж ось дівчина вийшла заміж з такими ж словами: «Я його приведу в Церква». Він завів собі іншу. Вона про це дізналася, довелося розлучатися ...

Пережити розрив або зберігати сім'ю?

- На жаль, багато людей бачать нерозумність свого вибору, нерівність шлюбу лише тоді, коли починаються проблеми в родині. Що їм робити в такому випадку - миритися з розвалом цієї сім'ї, розлучатися і створювати нову сім'ю, вже за описаними вами правилами? Або, незважаючи на те, що багато було неправильно, намагатися зберегти сім'ю?

- Я думаю, що сім'ю потрібно намагатися зберегти в БУДЬ-ЯКОМУ випадку.

Тому що навіть якщо людина невіруюча або нецерковна, духовні закони діють на нього точно так же. А ми знаємо закон: «А хто витерпить до кінця, той спасеться». Людина, яка свідомо терпить, жертвує собою, знаходить душевний спокій. Як говорить старець Паїсій: «Коли ти викидаєш із себе своє« я », в тебе кидається Христос». Преподобний Пімен Великий сказав: «Якщо будемо шукати спокою, то він буде тікати від нас; якщо ж ми будемо тікати від спокою, то він буде гнатися за нами ».

Тут, звичайно, мається на увазі самопожертву. У сім'ї без самопожертви можна. Якщо людина шукає тільки власних задоволень, він приречений в сім'ї на дискомфорт. Однозначно, йому буде багато чого не подобатися. Егоїстам взагалі жити дуже важко, а в родині ще гірше.

Якщо з'явилися думки про розлучення, перш за все, потрібно зрозуміти, що в конфліктній ситуації не може бути винен тільки один з подружжя. Постарайтеся разом розібратися в тому, що відбувається.

Якщо розлучення ще не стався, перше, що б я робив - молився б про те, щоб його не було, щоб конфлікт вмираючи. А друге - я б розмовляв з чоловіком.

Взагалі при всіх конфліктах подружжю важливо не таїти в собі образу, а розмовляти. Намагатися першим йти на зближення. "Давай поговоримо. Ну давай поговоримо! Ну, в чому справа? Якщо я винен, поясни мені, в чому ». І, як показує практика моєму житті, дуже добре буває після такої розмови. Таке полегшення, благодать! Тому що людина виявила смирення. А до тих пір, поки пояснення не відбулося, важко, противно на душі. І зовсім нерозумно впиратися, зациклюватися на самолюбної думки: «Як це я піду на примирення (буду просити вибачення) першим!» Навіть якщо ти чоловік, глава сім'ї - все одно йди першим. Тут-то ти першим і будеш!

І тоді, коли назріває розлучення, потрібно поговорити. «Поговоримо. Поясни. Чому? »Я не можу розбирати всі ситуації, але якщо, скажімо, чоловік іде до іншої жінки, можна запитати його зі співчуттям:« А що буде далі? Може бути, ти і її кинеш? Скільки ти зможеш з нею прожити? »Загалом, закликати до тверезого погляду на ситуацію. Помолившись, ви знайдете правильні слова.

Читайте також - розлучення

- Ви говорите, що сім'ю потрібно зберігати в будь-якому випадку. Але якщо мова йде про зраду - деякі священики говорять, що в цьому випадку сім'ї де факто вже немає. Адже коли має місце зрада, можливо, вже немає любові, по крайней мере, з одного боку ...

- Питання про любов дуже складний. Марк Твен сказав, що «ніхто не може сказати, що таке любов, поки він не прожив в шлюбі, як я, 25 років».

Так, можна констатувати строго, що шлюбу вже немає. Але ж можна його відновити? Йти ось так запросто після зради чоловіка на розлучення - це значить, у всякому разі, свою другу половину прирікати на подальший гріх. Причому гріх смертний. Як ми можемо на це піти, якщо ми християни?

Якщо я цю людину люблю, то зрада - страшний удар для мене. Але якщо я з ним після цього розлучаюся, то я закриваю йому дорогу назад. Залишаю йому тільки два шляхи. Або він повинен покаятися і до смерті жити цнотливо. Це єдиний шлях до спокути гріха. Або шлях блуду. Тому що навіть якщо він зі своєю новою обраницею одружиться - це все одно блуд, перелюб. Хоч у нас зараз після розлучення можна знову навіть повінчатися, але як кажуть старці - це все одно блуд.

Що радили святі согрешившему? Повертатися до своєї єдину дружину. А дружина в разі розлучення закриває цей шлях.

У мене є знайома, яка розлучилася зі своїм чоловіком тільки тому, що він алкоголік. Вийшла заміж за іншу людину, дуже інтелігентного. Так ось, інтелігентна людина почав пити. (По-інтелігентному: не валяється, п'є сухе вино. Але - весь час.) А її перший чоловік покінчив життя самогубством. І ось як вона з цим буде жити?

Тому як би важко не було, потрібно думати не тільки про себе. Хоча за законом, в разі зради, так, можна розійтися. Може бути, і гріха на скривдженої стороні немає. Але все-таки прояв вищої любові, самовідданості - це постаратися змиритися і пробачити.

причини розставання

- Чи можна провести кордон, до якої слід терпіти? Адже буває і таке, що чоловік б'є, заподіює шкоду здоров'ю.

- Ця межа, напевно, справа совісті людини. Людина повинна сама оцінити свої можливості. Преподобний Амвросій Оптинський сказав, що самолюбство, «якщо його зачеплять пальцем, кричить: шкіру деруть». Болить в нас часто не тіло, не душа, а саме самолюбство.

Прийшла до мене одна молода жінка і каже: «Батюшка, ось ви нас повінчали, а ми розлучилися, чому це так?». Ніби як я винен. Я їй відповідаю: «А чому це - я вас повінчав, а ви розлучилися?». Прожили два місяці. "А що сталося?". - «А він пив». Виникає питання. Якщо він пив до того як ви одружилися, навіщо ж ти за нього виходила заміж? А якщо він не пив, то чому він почав пити? І за два місяці він не встиг адже стати алкоголіком, чому ти не могла трохи потерпіти? Умовляти, пояснити, що «з таким я жити не буду» та інше ...

Або ще такий випадок. Прожили у шлюбі 20 років. Чоловік-хокеїст, потрапив до лікарні. Йому порвали ахіллове сухожилля, він перестав бути хокеїстом. Інвалід, бігати не може. Він лежав у лікарні в тяжкому моральному стані через те, що вже не зможе продовжувати займатися улюбленою справою, доведеться шукати іншу роботу. І ось в такому стані, на милицях, прийшов з лікарні додому, і в той же день, проживши з дружиною 20 років душа в душу, посварилися, так би мовити, вщент. Такого наговорили один одному! Зрозуміло, по самолюбству. Обидва люди високопоставлені. Один щось сказав, інший не стерпів, і в підсумку чоловік каже: «Я піду». Дружина йому: «Ну, йди». Він мені потім розповідає: «Ну, я ж чоловік, повинен за свої слова відповідати. Я встав, пішов ». Він каже їй: «Я піду, але дивись, першим я до тебе не повернуся». Вона: «І я першої до тебе не повернуся». І обидва «витримали характер». Кинули один одного.

Він мені потім каже: «Я її поважаю за це». Я йому: «За що ж тут поважати? Біс над вами посміявся ». Тепер вони приходять до батьків - він з новою дружиною, вона з новим чоловіком. І ось вони сидять в одній компанії - поруч з ним нова дружина, стара дружина. Це для всіх жахливо незручна, неприємна ситуація ... І все через що? Через самолюбства тільки.

Я думаю, що сім'ю в будь-якому випадку потрібно намагатися зберегти. Ну, якщо присутній загроза для життя ...

Ми ще забуваємо про силу молитви. Не можна вже так відразу приймати рішення розлучитися. Адже не відразу людина стає загрозою для сім'ї. З чогось це починається? Молитвою ми можемо зарадити біді. І навіть для нецерковних людей залишається ця ж рекомендація: переконатися в тому, що молитва може допомогти і допомагає.

У мене є однокласник. Кандидат наук. Але слабкий до спиртного. Коли починав пити - напивався, не міг зупинитися. Він уже зовсім спивався, з роботою стало погано, і його дружина вирішила поїхати в Серпухов до ікони Божої Матері «Невипивана чаша». Там вона помолилася, взяла освячену воду і стала потроху підливати йому в їжу. І він потихеньку кинув пити. Хоча людина вона малоцерковних, може, раз-два на рік причащалася, постів не дотрималася. Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг.

Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг

Коли нам здається, що наш чоловік або дружина ображають нас несправедливо, слід згадати ще один духовний закон, про який святий Іоанн Златоуст сказав так: «досліджувати самого себе, не замишляв ти в юності чого-небудь проти будь-якої жінки, і ось образу жінки на прю інший тієї жінки, і чужу рану лікує власна дружина твоя. Хоча сама діюча не знає цього, але знає лікар - Бог ... А що лиха жінка є бич за гріхи, про це свідчить Святе Письмо; воно говорить, що зла дружина дається грішному чоловікові. Вона дається йому як гіркі ліки, винищують гріховні соки ». Згадаймо свої помилки - і змиримося.

Взагалі, в сімейних відносинах самолюбство і гордість - найнебезпечніші вороги. Якщо немає смирення, то нормальне сімейне життя неможливе в принципі. Найголовніше в сімейному житті - терпіти іншу людину. І це дуже важко. Одна справа потерпіти когось в якійсь ситуації, інша справа - терпіти всі недоліки людини протягом багатьох років. Це велика праця. Без допомоги Божої він неможливий. Тому Церква і освячує шлюб в таїнстві вінчання. У ньому дається благодать, без якої навряд чи можлива нормальна сімейне життя.

Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?

Зміст статті

інтерв'ю сайту пережити розставання

Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення

Як кажуть лікарі, краще займатися профілактикою хвороби, ніж її лікуванням. Тому слід задуматися ще до весілля - кого ми вибираємо і чого хочемо від сімейного життя. Якщо ми думаємо тільки про те, який наш майбутній чоловік або дружина красива людина або яке матеріальний добробут він може нам забезпечити, і при цьому не бажаємо знайомитися з іншими його якостями, або не беремо їх до уваги, то, швидше за все, нас чекають попереду багато неприємні сюрпризи. Коли пройде перша райдужна пора подружніх відносин, може виявитися, що у подружжя не так вже й багато спільного, і виникне загроза розлучення ...

Корисно пригадати наші старі традиції, коли доглядали один за одним підлягає. Не вступаючи в плотські відносини, які на час виключають тверезе, розумне бачення світу. Люди і самі потім кажуть: «була божевільна любов».

Цей період залицяння займав стільки часу, скільки потрібно для того, щоб пізнати людину, щоб відповісти собі на питання: чи зможу я з ним прожити все життя? За його реакції на різні обставини життя можна зрозуміти, що це людина саме мого складу або - навпаки, це не мій чоловік. Адже після першого періоду спільного життя, коли новизна подружніх відносин, як плотських, так і душевних, не займатиме всього існування, дуже важливою для подружжя стане спільність характерів, інтересів, схожість виховання. Прикро буде, якщо раптом виявиться, що поруч з тобою абсолютно чужа людина, з яким нема про що розмовляти. Так уже влаштовано, що нам легше змиритися з непривабливою, невитонченої зовнішністю, ніж з поганою звичкою обранця. Тому так багато значить, не прогледіти саме моральні вади, або ті якості, з якими нам важко буде змиритися.

Поки ви ще наречений і наречена, подивіться, перш за все, чи є спільність інтересів. У майбутнього подружжя повинні бути однакові моральні установки, подібне ставлення до різних речей. Зверніть увагу, як ви ставитеся до багатства, до дітей, до відпочинку, до всього, що оточує нас у житті.

Величезне значення має виховання. Одні люди, наприклад, можуть дозволити собі грубий вираз, а для іншого, навіть просто почути - «ніж гострий». І це може стати в подальшому перешкодою для нормальних відносин.

Далі - освіту. Культурної людини може залучити і проста, неосвічена дівчина. Але потім йому буде важко, і буде потрібно багато душевних сил, щоб не дратуватися на різницю інтелекту. А сил цих душевних у нас чомусь все менше і менше. У релігійних людей тут велика перевага, їм набагато простіше знайти спільні теми для розмови і при різного ступеня освіти. І простеци і мудреці, вони відчувають, що вони - рівня перед Богом.

Матеріальним становищем також краще бути рівним. Або приблизно рівним. Якщо, наприклад, дівчина звикла до розкоші, виходить за людини незабезпеченого, їй буде дуже важко. І йому теж.

Сьогодні в жіночій, та й не тільки в жіночому середовищі, став популярним образ, або, швидше за приклад, Попелюшки. Бідної дівчини, прекрасні якості якої розглядали і оцінив багатий і красивий принц. Сюжет безлічі серіалів, який знайшов відгук у тисячах дурнуватих головок. Є, трапляються і такі шлюби ... Але рідко і дуже недовго бувають щасливі Попелюшки. Сьогодні їй запропонували корону, а завтра вона стає чимось на зразок меблів. Причому, багатенькі принци меблі цю частенько змінюють. Пам'ятаю одну молоду жінку. У неї було важке дитинство, тоді-то вона і поставила собі завдання вдало вийти заміж. Вийшла за людину набагато старше себе. Багатого, дотепного, щедрого. Духівник і мати відмовляли її від цього кроку. Духівник сказав: «Будеш сидіти в золотій клітці. І як ти не маєш зараз нічого свого, так і не буде ». Вона була занадто молода, що не послухала. А потім так і вийшло. Народилася донька. Катання по клубах і ресторанах закінчилися. Чоловік вдома з'являвся не кожен день. Гроші на господарство теж не завжди залишав, доводилося навіть у матері займати. Ну а далі, відомий сценарій ...

Раніше обов'язково дивилися на те, які батьки. Всім відомо правило: якщо хочеш дізнатися, яка в тебе буде дружина, подивися на свою майбутню тещу.

Можу розповісти про одруження близьку мені людину. У нареченого майбутній тесть сильно сумнівався. Але ось поїхали невестіни батьки до жениховой. Поспілкувавшись, батько нареченої повернувся в захваті. Він побачив, що у нареченого батьки точно такі ж, як вони: у них точно такі ж поняття про життя, точно такі ж моральні установки, абсолютно такий же матеріальний рівень життя, вік такий же. Обидві матері вчительки. Різниця тільки в тому, що він офіцер, а там батько - фізик. І батьки побачили в цьому запорука того, що їхні діти будуть один одного розуміти.

Сімейні звички, засвоєні в дитинстві, дуже сильно позначаються в шлюбі.

Ну а на першому місці, звичайно - відношення нареченого і нареченої до релігії. Тому що це основа всього іншого. І якщо один з двох релігійний, а інший ні, то, я знаю, дуже багато священиків не благословляють такі шлюби. І, на жаль, коли такі шлюби все-таки відбуваються, вони часто бувають неміцними. Якщо один з подружжя невіруючий, то дуже велика ймовірність, що він буде змінювати . Хоча, коли все тільки починається, вірити в це не хочеться, але можна помітити, що дуже великий відсоток невіруючих людей в наш час змінює своїм дружинам. А там, де є зрада , Вже зовсім інша атмосфера в сім'ї. Як би люди не показували зовні, що вони люблять і поважають один одного, це вже не те. Це схоже на будинок, який хтось підкопав, і він може впасти.

Приклад. Дівчина збиралася вийти заміж. Я потихеньку питаю її: «А він щось взагалі віруюча?» - «Хрещений». - «Ну, це ж нічого не означає, - кажу. - У нас майже всі хрещені. А толку-то? Він до церкви ходить? »-« Він говорить, що буде ходити ». - «Ну, знаєш, дивись. Краще б він спочатку почав ходити, сповідатися, причащатися. А потім вже, якщо він дійсно воцерковити, тоді інша справа. А так це дуже великий ризик ». Чи не послухалася - ні мене, ні батьків. І що? Тільки вона народила дитину, він пішов до іншої.

І таких випадків я знаю багато. Дівчата кажуть: «А я впевнена, що я його приведу до віри, своєю любов'ю, що він заради любові до мене це зробить». Ні, шлях до Бога особистий, і не такий простий.

- Чи знаєте ви винятки з цього сумного правила?

- Дуже небагато. Знаю одну дівчину, Таню, яка полюбила людини, який був хрещений в католицтво, так як жив в Литві. І вона поставила умовою, що він повинен стати православним. Її в цьому підтримала мама. Оскільки у них в сім'ї вже був сумний досвід. Брат Тані, закохався в жінку, яка має досить помітне становище в якійсь східній секті, займається йогою і ще чимось. Причому володіє якимись сексуальними східними техніками. Незважаючи на те, що батьки були проти, вона з ним потихеньку обвінчалася, щоб його віруючі батьки вже нічого не могли сказати. А тепер брат і хреста не носить, і ходить з нею займатися йогою.

Так ось, мамочко сказала Тані: «Поки він не буде православним, навіть і розмов про шлюб бути не може. Тільки через мій труп". Наречений став читати православні книги, приходив розмовляти до мене, питав: «А чому я повинен переходити в Православ'я? Я і так віруючий, хоча католицького храму немає у нас ». Ми з ним поговорили, і він погодився прийняти православ'я. Його хрестили. Він сам по собі людина серйозна, самостійний, грунтовний, відповідальний. І заробляє пристойно. Чи не гуляка, у нього до неї нікого не було, хоча йому під 30 років. І вона така порядна дівчина. І ось вони тепер обидва ходять в храм, і я бачу, що у нього це серйозно. Ось такий позитивний приклад.

Найчастіше по-іншому буває. Теж ось дівчина вийшла заміж з такими ж словами: «Я його приведу в Церква». Він завів собі іншу. Вона про це дізналася, довелося розлучатися ...

Пережити розрив або зберігати сім'ю?

- На жаль, багато людей бачать нерозумність свого вибору, нерівність шлюбу лише тоді, коли починаються проблеми в родині. Що їм робити в такому випадку - миритися з розвалом цієї сім'ї, розлучатися і створювати нову сім'ю, вже за описаними вами правилами? Або, незважаючи на те, що багато було неправильно, намагатися зберегти сім'ю?

- Я думаю, що сім'ю потрібно намагатися зберегти в БУДЬ-ЯКОМУ випадку.

Тому що навіть якщо людина невіруюча або нецерковна, духовні закони діють на нього точно так же. А ми знаємо закон: «А хто витерпить до кінця, той спасеться». Людина, яка свідомо терпить, жертвує собою, знаходить душевний спокій. Як говорить старець Паїсій: «Коли ти викидаєш із себе своє« я », в тебе кидається Христос». Преподобний Пімен Великий сказав: «Якщо будемо шукати спокою, то він буде тікати від нас; якщо ж ми будемо тікати від спокою, то він буде гнатися за нами ».

Тут, звичайно, мається на увазі самопожертву. У сім'ї без самопожертви можна. Якщо людина шукає тільки власних задоволень, він приречений в сім'ї на дискомфорт. Однозначно, йому буде багато чого не подобатися. Егоїстам взагалі жити дуже важко, а в родині ще гірше.

Якщо з'явилися думки про розлучення, перш за все, потрібно зрозуміти, що в конфліктній ситуації не може бути винен тільки один з подружжя. Постарайтеся разом розібратися в тому, що відбувається.

Якщо розлучення ще не стався, перше, що б я робив - молився б про те, щоб його не було, щоб конфлікт вмираючи. А друге - я б розмовляв з чоловіком.

Взагалі при всіх конфліктах подружжю важливо не таїти в собі образу, а розмовляти. Намагатися першим йти на зближення. "Давай поговоримо. Ну давай поговоримо! Ну, в чому справа? Якщо я винен, поясни мені, в чому ». І, як показує практика моєму житті, дуже добре буває після такої розмови. Таке полегшення, благодать! Тому що людина виявила смирення. А до тих пір, поки пояснення не відбулося, важко, противно на душі. І зовсім нерозумно впиратися, зациклюватися на самолюбної думки: «Як це я піду на примирення (буду просити вибачення) першим!» Навіть якщо ти чоловік, глава сім'ї - все одно йди першим. Тут-то ти першим і будеш!

І тоді, коли назріває розлучення, потрібно поговорити. «Поговоримо. Поясни. Чому? »Я не можу розбирати всі ситуації, але якщо, скажімо, чоловік іде до іншої жінки, можна запитати його зі співчуттям:« А що буде далі? Може бути, ти і її кинеш? Скільки ти зможеш з нею прожити? »Загалом, закликати до тверезого погляду на ситуацію. Помолившись, ви знайдете правильні слова.

Читайте також - розлучення

- Ви говорите, що сім'ю потрібно зберігати в будь-якому випадку. Але якщо мова йде про зраду - деякі священики говорять, що в цьому випадку сім'ї де факто вже немає. Адже коли має місце зрада, можливо, вже немає любові, по крайней мере, з одного боку ...

- Питання про любов дуже складний. Марк Твен сказав, що «ніхто не може сказати, що таке любов, поки він не прожив в шлюбі, як я, 25 років».

Так, можна констатувати строго, що шлюбу вже немає. Але ж можна його відновити? Йти ось так запросто після зради чоловіка на розлучення - це значить, у всякому разі, свою другу половину прирікати на подальший гріх. Причому гріх смертний. Як ми можемо на це піти, якщо ми християни?

Якщо я цю людину люблю, то зрада - страшний удар для мене. Але якщо я з ним після цього розлучаюся, то я закриваю йому дорогу назад. Залишаю йому тільки два шляхи. Або він повинен покаятися і до смерті жити цнотливо. Це єдиний шлях до спокути гріха. Або шлях блуду. Тому що навіть якщо він зі своєю новою обраницею одружиться - це все одно блуд, перелюб. Хоч у нас зараз після розлучення можна знову навіть повінчатися, але як кажуть старці - це все одно блуд.

Що радили святі согрешившему? Повертатися до своєї єдину дружину. А дружина в разі розлучення закриває цей шлях.

У мене є знайома, яка розлучилася зі своїм чоловіком тільки тому, що він алкоголік. Вийшла заміж за іншу людину, дуже інтелігентного. Так ось, інтелігентна людина почав пити. (По-інтелігентному: не валяється, п'є сухе вино. Але - весь час.) А її перший чоловік покінчив життя самогубством. І ось як вона з цим буде жити?

Тому як би важко не було, потрібно думати не тільки про себе. Хоча за законом, в разі зради, так, можна розійтися. Може бути, і гріха на скривдженої стороні немає. Але все-таки прояв вищої любові, самовідданості - це постаратися змиритися і пробачити.

причини розставання

- Чи можна провести кордон, до якої слід терпіти? Адже буває і таке, що чоловік б'є, заподіює шкоду здоров'ю.

- Ця межа, напевно, справа совісті людини. Людина повинна сама оцінити свої можливості. Преподобний Амвросій Оптинський сказав, що самолюбство, «якщо його зачеплять пальцем, кричить: шкіру деруть». Болить в нас часто не тіло, не душа, а саме самолюбство.

Прийшла до мене одна молода жінка і каже: «Батюшка, ось ви нас повінчали, а ми розлучилися, чому це так?». Ніби як я винен. Я їй відповідаю: «А чому це - я вас повінчав, а ви розлучилися?». Прожили два місяці. "А що сталося?". - «А він пив». Виникає питання. Якщо він пив до того як ви одружилися, навіщо ж ти за нього виходила заміж? А якщо він не пив, то чому він почав пити? І за два місяці він не встиг адже стати алкоголіком, чому ти не могла трохи потерпіти? Умовляти, пояснити, що «з таким я жити не буду» та інше ...

Або ще такий випадок. Прожили у шлюбі 20 років. Чоловік-хокеїст, потрапив до лікарні. Йому порвали ахіллове сухожилля, він перестав бути хокеїстом. Інвалід, бігати не може. Він лежав у лікарні в тяжкому моральному стані через те, що вже не зможе продовжувати займатися улюбленою справою, доведеться шукати іншу роботу. І ось в такому стані, на милицях, прийшов з лікарні додому, і в той же день, проживши з дружиною 20 років душа в душу, посварилися, так би мовити, вщент. Такого наговорили один одному! Зрозуміло, по самолюбству. Обидва люди високопоставлені. Один щось сказав, інший не стерпів, і в підсумку чоловік каже: «Я піду». Дружина йому: «Ну, йди». Він мені потім розповідає: «Ну, я ж чоловік, повинен за свої слова відповідати. Я встав, пішов ». Він каже їй: «Я піду, але дивись, першим я до тебе не повернуся». Вона: «І я першої до тебе не повернуся». І обидва «витримали характер». Кинули один одного.

Він мені потім каже: «Я її поважаю за це». Я йому: «За що ж тут поважати? Біс над вами посміявся ». Тепер вони приходять до батьків - він з новою дружиною, вона з новим чоловіком. І ось вони сидять в одній компанії - поруч з ним нова дружина, стара дружина. Це для всіх жахливо незручна, неприємна ситуація ... І все через що? Через самолюбства тільки.

Я думаю, що сім'ю в будь-якому випадку потрібно намагатися зберегти. Ну, якщо присутній загроза для життя ...

Ми ще забуваємо про силу молитви. Не можна вже так відразу приймати рішення розлучитися. Адже не відразу людина стає загрозою для сім'ї. З чогось це починається? Молитвою ми можемо зарадити біді. І навіть для нецерковних людей залишається ця ж рекомендація: переконатися в тому, що молитва може допомогти і допомагає.

У мене є однокласник. Кандидат наук. Але слабкий до спиртного. Коли починав пити - напивався, не міг зупинитися. Він уже зовсім спивався, з роботою стало погано, і його дружина вирішила поїхати в Серпухов до ікони Божої Матері «Невипивана чаша». Там вона помолилася, взяла освячену воду і стала потроху підливати йому в їжу. І він потихеньку кинув пити. Хоча людина вона малоцерковних, може, раз-два на рік причащалася, постів не дотрималася. Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг.

Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг

Коли нам здається, що наш чоловік або дружина ображають нас несправедливо, слід згадати ще один духовний закон, про який святий Іоанн Златоуст сказав так: «досліджувати самого себе, не замишляв ти в юності чого-небудь проти будь-якої жінки, і ось образу жінки на прю інший тієї жінки, і чужу рану лікує власна дружина твоя. Хоча сама діюча не знає цього, але знає лікар - Бог ... А що лиха жінка є бич за гріхи, про це свідчить Святе Письмо; воно говорить, що зла дружина дається грішному чоловікові. Вона дається йому як гіркі ліки, винищують гріховні соки ». Згадаймо свої помилки - і змиримося.

Взагалі, в сімейних відносинах самолюбство і гордість - найнебезпечніші вороги. Якщо немає смирення, то нормальне сімейне життя неможливе в принципі. Найголовніше в сімейному житті - терпіти іншу людину. І це дуже важко. Одна справа потерпіти когось в якійсь ситуації, інша справа - терпіти всі недоліки людини протягом багатьох років. Це велика праця. Без допомоги Божої він неможливий. Тому Церква і освячує шлюб в таїнстві вінчання. У ньому дається благодать, без якої навряд чи можлива нормальна сімейне життя.

Если в когось народилася образу, за сімейнімі обставинні, то треба спробуваті в ній розібратіся. Подуматі звідки вона. Самому або самій розібратіся, а не чіплятіся за банальні фрази на кшталт: «Так як ВІН МІГ!», «Це вищє моїх сил!», «Це вже остання крапля!». Життя НЕ кінематограф, ее нужно жити, а не играть за ролу. Пригадую одну дружину. З праведним обраних и пафосом: «Як ВІН МІГ підняті на мене руку!». - "Ну і що? - питаю. - Що він тобі, синяк поставив? »-« Ні. Але він це зробив у присутності дітей! ». Звичайно, він погано вчинив. Дуже навіть погано. Але якщо ти будеш роздувати це, то буде вдвічі гірше. Ти не повинна при дітях показувати, що їх батько поганий. А то, що він зробив помилку, це зрозуміло. Він потім, може бути, визнає це. Ні, ця дзвінка фраза: «Він підняв на мене руку!», Стає для неї нав'язливою ідеєю, мучить її, і часто люди через це розлучаються.

Необхідно привчити себе до думки, що найголовніше в сімейному житті - не задоволення, а терпіння. І тоді те кохання, яка буває причиною того, що люди створюють сім'ю, укріплена благодаттю вінчання, змінюється, але не проходить з роками. Виявляються інші її боку - повага, величезне багатство спільно пережитих негараздів. Це просто щастя - ми пережили це, і у нас знову все добре! Любов залишається тоді, коли є згода. Коли людина жертвує своїми інтересами в інтересах свого чоловіка.

Чому мені так подобається це традиційне російське побажання молодим - «Совет да любовь»? Тому що, якщо буде згода, рада, то залишиться і любов. Це побажання містить в собі величезну духовну мудрість!

- У фільмах, та й в житті, напевно, часто зустрічається така сцена. Чоловік і дружина після 10-15-20 років шлюбу знаходяться поруч, в одному ліжку, і раптом один з них розуміє, що поруч з ним абсолютно чужа людина, з яким йому нема про що говорити. Чи дійсно справа в тому, що він свого часу не вибрав собі людину з близькими інтересами або в тому, що пішла любов, і тому розходження, скажімо, в поглядах на музику здається йому такою вже проблемою?

- Значить, вони нічого не нажили.

Взагалі, що таке любов? Те, що у нас позначається одним словом, у греків - трьома. Духовна любов - «агапе», тілесна - «ерос». Духовна складова обов'язково має бути присутня в любові подружжя. Тілесна з роками може слабшати, а духовна в повноцінному шлюбі зростає.

Яку любов мають на увазі подружжя, коли говорять, що любов пройшла? Мабуть, у них плотська любов пройшла, а духовна - не з`явилася! Або її і не було. А в цьому ви вже самі винні. Тому що Господь сказав: «Заповідь нову даю вам: щоб ви любили один одного!». Якщо людина хоче любити іншу людину, йому Господь дасть це.

Питають, а як бути, якщо він полюбив іншу людину?

Нам обов'язково зустрінуться в житті люди, які набагато красивіші, розумніші, цікавіше нашої дружини або нашого чоловіка. Господь допускає нам ці зустрічі, щоб ми могли себе випробувати, проявити себе християнами. Якщо я зберігаю вірність своїй родині, я зберігаю вірність Богу.

А якщо я раптом «зрозумів», що я «полюбив» цього іншої людини ... Перше питання - якою любов'ю я його полюбив? Любов'ю це ніяк не назвеш. Спокушає на це диявол. А Господь допускає, щоб випробувати людини, як він буде з цим почуттям боротися. Як кажуть святі отці, «не сиди з вином і чужою жінкою». Тому що це спокуса. Від спокус потрібно бігати. А можна не бігати - можна задивлятися. Це прямий шлях до зради.

Є хороший радянський фільм - «Отчий дім». Молода міська дівчинка студентка вперше приїжджає в село і закохується в немолодого, але дуже симпатичного голови колгоспу. На її визнання він відповідає: «Не треба!», В тому сенсі, що вона не повинна любити його. Дівчина заперечує, як з книжки: «Хіба можна змусити себе любити або не любити?». На що він: «Любити змусити себе не можна. А не любити - можна! ».

Можна змусити себе не любити! Тобто, в даному випадку - не розпускатися.

Як пережити зраду коханого?

- З того, що ви говорите, і з досвіду історій на нашому сайті вимальовується складне питання. Ми бачимо, що існує якась прихильність, яка явно від бісів. Тому що коли людина сповідається в ній, вона проходить. У той же час існує закоханість - «доброякісна» прихильність, яка згодом може вирости в любов. І в тому, і в іншому почутті присутній ерос. Як розрізнити почуття від Бога і прихильність від бісів?

- Дідькове затьмарення не завжди на рівні еросу. Один мій знайомий, якому вже за 60 років, що пише вірші, знайшов слухачку. Вона теж пише. І він зібрався розлучатися зі своєю дружиною! Хоча взагалі ця сім'я духовна, порядна. І раптом таке - «сивина в бороду, біс у ребро».

А ось інша людина навіть і розлучився. У колективі, де він працював, у молодої жінки трапилося нещастя. Він став їй допомагати. То одне, то інше. Дружині розповідає, які важкі обставини у його по службі, радиться. Шкодував, шкодував. Допомагав, допомагав. Та й закохався. Пішов з сім'ї, залишивши двох хлопців.

Складні рецепти, як розпізнати бісівський прихильність, людям, що живуть в шлюбі, не потрібні. Тут все однозначно. У шлюбі почуття до будь-якого «третього» - завжди від бісів.

Тому, повертаючись до питання про вибір майбутнього чоловіка, потрібно пам'ятати, що з цією людиною я буду жити до смерті. Я з ним зостарюся. Якщо ми постаріємо не одночасно, чи зможе більш молодий витримати спокусу?

Читайте також - Кинджал зради хладний

Знаю випадок, коли наречена була старше нареченого на 10 років. Я кажу йому: «Я вам не рекомендую. Чи впевнений ти, що коли тобі буде 50 і ти будеш здоровий мужик, а твоя дружина буде вже в порі в'янення, ти не спокусишся? ».

На жаль, такі історії бувають. Знаю випадок, коли людина зняв з себе хрест, поклав його на молитвослов і пішов з сім'ї, коли його дружині було за 50.

Заздалегідь потрібно враховувати, що такі спокуси будуть.

- Часто причиною розлучення є мами або подружки дружини або чоловіка.

- Коли я після вінчання читаю проповідь нареченим, я згадую слова апостола, які говорять про те, що сім'я - це «мала церква». А церква - свята й непорочна. Тому ніщо, що може порушити цілісність і святість домашньої церкви, не повинно в неї входити.

І чоловік, і дружина, повинні всіляко оберігати свою малу церкву. Не дуже відвертими з іншими навіть про те, що вас турбує. Абсолютно неприпустимо розмовляти про своє сімейне життя з подружками, особливо незаміжніми. «Ось він мені це сказав». - «А ти йому ось так-то відповідай!». І вже посіяно насіння майбутнього розлучення.

Дружина не тільки в словах, але навіть в думках не повинна дозволяти собі шукати відповіді на запитання: «Як він міг мені таке сказати!» Тому що все починається з думок ...

Те ж саме з мамами. Я знаю кілька випадків, коли мами розвели своїх дочок. Головні причини - бажання безроздільно володіти своєю дитиною і заздрість. Це, на жаль, трапляється, що незаміжні мами, можливо несвідомо, заздрять щастя своїх заміжніх дочок. І точать, точать потихеньку, поки будинок шлюбу не завалиться.

Знаю одну сім'ю, яка дивом не розвалюється. У мами немає чоловіка, єдина дочка. Вона не уявляє собі життя поза інтересами дочки, тому що сама пенсіонерка, що їй ще робити. І свого зятя, людини непитущого, некурящого, віруючого, порядного, красивого, талановитого, працьовитого, найдобрішого, безвідмовного, - просто золото, рідкісна людина! - ненавидить. Він каже: «Я не знаю, що робити! Я боюся, у нас вдома відбудеться вбивство! Я проходжу повз, вона мені: «Щоб ти здох!» За що ?! Я що, пиячу, гуляю? ». Єдине, що він собі дозволяє, - це до церкви ходити по неділях. Він уже йшов жити до батьків на деякий час. Якби був невіруючий, давно б розлучився. Правда, одружився він після того як згрішив, і вона хотіла зробити аборт ...

- Як пережити розлучення, якщо він вже неминучий?

- Найголовніше - не плекати в собі почуття образи. Тому що, звичайно, до нас відразу підступають біси. І якщо піддаватися на їх навіювання, можна дійти до чого завгодно, аж до божевілля.

Потрібно зрозуміти, що в конфлікті не може бути винен тільки один. Як би ми не були в цьому впевнені. Завжди винні обидва.

Перш за все, ти помилився, вибираючи людини. Ти не розгледів у ньому тих якостей, які потім заважали сімейного життя.

Друге. Можливо, і твій характер завадив створенню міцних відносин. Це можуть бути найдрібніші речі, наприклад, звичка бути неуважним, кепкувати, грубити, бурчати. Здавалося б, речі незначні, але при багаторазовому повторенні вони стають нестерпними. А чи не було в мені чогось такого, через що людині стало зі мною ... нецікаво?

Пам'ятаю, я ще не був священиком, як-то на роботі, одного колегу запитують: «Ти чого такий блідий?». Він каже: «З дружиною до другої ночі розмовляли». - «Як ?! А скільки ви одружені? »-« Десять років ». - «І чого, тобі ще є про що з нею розмовляти?». А він: «Звичайно. Ти знаєш, мені з нею дуже цікаво ». - «А про що ви говорили?» - «Ми про Толстого говорили» ...

Я їх ще нареченим і нареченою пам'ятаю. Вони дійсно весь час один з одним про щось розмовляли. Та й до сих пір їм цікаво разом. Ще не говорено-переговорено. Неможливо пізнати людину до кінця. Тому що якщо людина жива, він розвивається протягом життя.

Люблячий чоловік завжди побачить в дружині ті таланти, цікаві якості, які є в кожному. Любов дає нам можливість збагатитися світом іншої людини. Не обов'язково він повинен бути талановитим оповідачем. Хтось не багато говорить, але так вміє слухати, що з ним дуже цікаво спілкуватися ...

Третє. Потрібно завжди пам'ятати, що будь-яка людина - вільна істота. Діти дуже часто стають не такими, якими ми хочемо їх бачити. Але це їх право. Він твоя дитина, але він не твій раб. Його створив Бог через тебе, але дав йому вільну волю. Навіть дитина, плоть від плоті твоєї, і то має право на власне життя! Якщо батьки не поважають його думки, його права на особисте життя, то у нього не буде хороших відносин з батьками. І тим більше - чоловік або дружина. Він інша людина. Він має право сам порядкувати своїм життям. І навіть погубити її. Потрібно це зрозуміти. Може бути, це боляче, але необхідно.

Шлюб з'єднує чоловіка і дружину в одну плоть, розлучення роздирає цю загальну плоть. Боляче. Але трапляється, люди потрапляють в автокатастрофу, хворіють страшними хворобами. Теж боляче, але живуть же ... Уявіть, ваша нога вражена гангреною. Що робити? Без ноги дуже погано, але її доведеться видалити. Доведеться звикати жити без ноги.

Пережити це буде набагато важче, якщо плекати в собі образу. На чоловіка, або дружину, на долю, тобто на Господа ... Найбільше пережити ситуацію нам заважає самолюбство. «Як же так, він вважав за краще мені іншу! Я що, дурніші, менш красива? »

Дуже часто люди йдуть до людини негарному, небагатому. Варто задуматися, чому це сталося. Може, не усвідомлюючи цього, ти чимось превозносилась над ним?

Знаю випадок. Дружина утворена, чоловік - ні. Одружилися рано. Народили двох дітей. І раптом він пішов. Вона дивується: «Не можу зрозуміти. Я її знаю, на ній проби ставити ніде, а він до неї пішов! »Я кажу:« Може, ти давала йому зрозуміти його недосконалості »...

"Як він міг?"

- Один з типових питань, який виникає у багатьох жінок в момент розлучення, звучить так: «Я йому все віддавала, жила тільки для нього, як він міг? ..»

- Типове питання самолюбства. У жінці самолюбства набагато більше, ніж в чоловікові. Тому що жінка - істота більш емоційне, їй важче себе контролювати. Потрібно в ситуації розлучення все-таки підключити свій розум і усвідомити свої помилки. І коли людина змириться, визнає, що у нього теж багато недоліків (у нас адже у всіх дуже багато гріхів, і більшість їх ми не бачимо), які теж є причиною розриву.

І коли людина змириться, визнає, що у нього теж багато недоліків (у нас адже у всіх дуже багато гріхів, і більшість їх ми не бачимо), які теж є причиною розриву

Коли людина починає звинувачувати себе, йому стає легше. Тому що людина, яка себе виправдовує, як каже старець Паїсій, позбавляється благодаті Божої. А як без Божої благодаті жити і тим більше переживати труднощі, скорботи, хвороби? І навпаки, коли людина починає себе звинувачувати, каятися, хоча б перед своєю совістю, йому тут же стає легше, тому що благодать приходить.

Згадаймо відому історію про сварку між двома ченцями, коли один вирішив вчинити по-євангельському і піти першим попросити вибачення. А той не захотів з ним навіть розмовляти, і конфлікт тривав. Перший монах прийшов до старця, і старець йому пояснив: «Коли ти йшов просити вибачення, ти себе внутрішньо виправдовував, а його звинувачував. Спробуй зробити навпаки ». Тоді він став себе звинувачувати, а брата виправдовувати і, підійшовши до келії брата, побачив, що той стоїть біля дверей з розпростертими обіймами. Благодать Божа сповістила серце другого брата.

Так само і в сімейному житті. Потрібно смиренням, самоукореніем залучати благодать Божу. Але якщо йти наперекір духовним законам, то нічого не поробиш - будете мучитися. Батогом муру не переб'єш. Духовні закони є і діють так само неминуче, як закон тяжіння.

- Як застосовувати до себе слова апостола Павла: «Якщо ж розлучиться, хай зостається незаміжня, або з чоловіком своїм»?

- Потрібно дивитися за своїми силам і вибирати менше зло. Якщо не можеш зберігати цнотливість, можна вступити в другий шлюб. Але краще залишатися так. Навіть якщо зрадою згрішив інший.

А що, якщо він покається і захоче повернутися? Але навіть і без його повернення збереження цнотливості буде в духовному відношенні краще.

Нещодавно у нас був такий випадок. Чоловікові 45 років, зійшовся з дівчиною, яка тільки що закінчила інститут. Пішов від дружини, зняв квартиру. Я йому кажу: «Ти дурість робиш. Тому що у вас не буде сім'ї. Уяви, що буде через 20 років. Їй буде 40 з невеликим, а ти будеш старий. Вона ж буде спокушатися. При тому, що вона вже і зараз так себе веде. Це явне запаморочення, у вас це довго не триватиме. І, потім подумай, адже може бути дитина ... Тебе ця ситуація просто придавить, не знатимеш, як бути ».

Ну і точно, через рік вона його кинула. Як у них в Великий пост це почалося, так в Великий пост і скінчилося. Спокуса. Повернувся додому, до дружини. Звичайно, дружині це далося дуже важко, у неї стало боліти серце, вона постаріла. Але те, що вона його прийняла, це по-християнськи дуже високо і правильно.

Та й по-людськи це розумно. Свою дружину, чоловіка ми знаємо, а як ми можемо бути впевнені в нову людину? Чи не вийде так, що в старості ми будемо нікому не потрібні, самотні? Діти можуть сказати: «Я за ним, хворим, доглядати не буду. Де він був, коли мені було важко, коли я вступав до інституту? Він приносив нам подачки якісь, а мати повинна була на трьох роботах працювати, щоб мене поставити на ноги ».

Тому що ж, «було випробування, але ми його пережили». У нього є час для покаяння, щоб загладити провину перед дружиною. Може бути, коли змириться, він стане навіть кращим чоловіком, ніж був до зради.

- Але може бути, особливо в молодшому віці, і зворотне: людина «сходив» на сторону, переконався, що його чекають, можна йти і повертатися. І наступного разу піде ще легше.

- Є люди і безсовісні. Глибина морального падіння може бути будь-яка. У такому випадку, якщо людина просто вимотує своєю поведінкою, якщо він безнадійний, то такого можна залишити. Що поробиш, буває таке, що «в мені все померло по відношенню до нього».

За однаковими словами в різних сім'ях ховається різна ситуація, різний стан душі. Тут не може бути універсальних порад. Кожна людина повинна дивитися на свою ситуацію сам. Рекомендації можуть тільки зорієнтувати людини. Все одно він повинен слухати свою совість.

Протоієрей Сергій Ніколаєв

Читайте також:

Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?

Зміст статті

інтерв'ю сайту пережити розставання

Потрібно зробити все, щоб уникнути розлучення

Як кажуть лікарі, краще займатися профілактикою хвороби, ніж її лікуванням. Тому слід задуматися ще до весілля - кого ми вибираємо і чого хочемо від сімейного життя. Якщо ми думаємо тільки про те, який наш майбутній чоловік або дружина красива людина або яке матеріальний добробут він може нам забезпечити, і при цьому не бажаємо знайомитися з іншими його якостями, або не беремо їх до уваги, то, швидше за все, нас чекають попереду багато неприємні сюрпризи. Коли пройде перша райдужна пора подружніх відносин, може виявитися, що у подружжя не так вже й багато спільного, і виникне загроза розлучення ...

Корисно пригадати наші старі традиції, коли доглядали один за одним підлягає. Не вступаючи в плотські відносини, які на час виключають тверезе, розумне бачення світу. Люди і самі потім кажуть: «була божевільна любов».

Цей період залицяння займав стільки часу, скільки потрібно для того, щоб пізнати людину, щоб відповісти собі на питання: чи зможу я з ним прожити все життя? За його реакції на різні обставини життя можна зрозуміти, що це людина саме мого складу або - навпаки, це не мій чоловік. Адже після першого періоду спільного життя, коли новизна подружніх відносин, як плотських, так і душевних, не займатиме всього існування, дуже важливою для подружжя стане спільність характерів, інтересів, схожість виховання. Прикро буде, якщо раптом виявиться, що поруч з тобою абсолютно чужа людина, з яким нема про що розмовляти. Так уже влаштовано, що нам легше змиритися з непривабливою, невитонченої зовнішністю, ніж з поганою звичкою обранця. Тому так багато значить, не прогледіти саме моральні вади, або ті якості, з якими нам важко буде змиритися.

Поки ви ще наречений і наречена, подивіться, перш за все, чи є спільність інтересів. У майбутнього подружжя повинні бути однакові моральні установки, подібне ставлення до різних речей. Зверніть увагу, як ви ставитеся до багатства, до дітей, до відпочинку, до всього, що оточує нас у житті.

Величезне значення має виховання. Одні люди, наприклад, можуть дозволити собі грубий вираз, а для іншого, навіть просто почути - «ніж гострий». І це може стати в подальшому перешкодою для нормальних відносин.

Далі - освіту. Культурної людини може залучити і проста, неосвічена дівчина. Але потім йому буде важко, і буде потрібно багато душевних сил, щоб не дратуватися на різницю інтелекту. А сил цих душевних у нас чомусь все менше і менше. У релігійних людей тут велика перевага, їм набагато простіше знайти спільні теми для розмови і при різного ступеня освіти. І простеци і мудреці, вони відчувають, що вони - рівня перед Богом.

Матеріальним становищем також краще бути рівним. Або приблизно рівним. Якщо, наприклад, дівчина звикла до розкоші, виходить за людини незабезпеченого, їй буде дуже важко. І йому теж.

Сьогодні в жіночій, та й не тільки в жіночому середовищі, став популярним образ, або, швидше за приклад, Попелюшки. Бідної дівчини, прекрасні якості якої розглядали і оцінив багатий і красивий принц. Сюжет безлічі серіалів, який знайшов відгук у тисячах дурнуватих головок. Є, трапляються і такі шлюби ... Але рідко і дуже недовго бувають щасливі Попелюшки. Сьогодні їй запропонували корону, а завтра вона стає чимось на зразок меблів. Причому, багатенькі принци меблі цю частенько змінюють. Пам'ятаю одну молоду жінку. У неї було важке дитинство, тоді-то вона і поставила собі завдання вдало вийти заміж. Вийшла за людину набагато старше себе. Багатого, дотепного, щедрого. Духівник і мати відмовляли її від цього кроку. Духівник сказав: «Будеш сидіти в золотій клітці. І як ти не маєш зараз нічого свого, так і не буде ». Вона була занадто молода, що не послухала. А потім так і вийшло. Народилася донька. Катання по клубах і ресторанах закінчилися. Чоловік вдома з'являвся не кожен день. Гроші на господарство теж не завжди залишав, доводилося навіть у матері займати. Ну а далі, відомий сценарій ...

Раніше обов'язково дивилися на те, які батьки. Всім відомо правило: якщо хочеш дізнатися, яка в тебе буде дружина, подивися на свою майбутню тещу.

Можу розповісти про одруження близьку мені людину. У нареченого майбутній тесть сильно сумнівався. Але ось поїхали невестіни батьки до жениховой. Поспілкувавшись, батько нареченої повернувся в захваті. Він побачив, що у нареченого батьки точно такі ж, як вони: у них точно такі ж поняття про життя, точно такі ж моральні установки, абсолютно такий же матеріальний рівень життя, вік такий же. Обидві матері вчительки. Різниця тільки в тому, що він офіцер, а там батько - фізик. І батьки побачили в цьому запорука того, що їхні діти будуть один одного розуміти.

Сімейні звички, засвоєні в дитинстві, дуже сильно позначаються в шлюбі.

Ну а на першому місці, звичайно - відношення нареченого і нареченої до релігії. Тому що це основа всього іншого. І якщо один з двох релігійний, а інший ні, то, я знаю, дуже багато священиків не благословляють такі шлюби. І, на жаль, коли такі шлюби все-таки відбуваються, вони часто бувають неміцними. Якщо один з подружжя невіруючий, то дуже велика ймовірність, що він буде змінювати . Хоча, коли все тільки починається, вірити в це не хочеться, але можна помітити, що дуже великий відсоток невіруючих людей в наш час змінює своїм дружинам. А там, де є зрада , Вже зовсім інша атмосфера в сім'ї. Як би люди не показували зовні, що вони люблять і поважають один одного, це вже не те. Це схоже на будинок, який хтось підкопав, і він може впасти.

Приклад. Дівчина збиралася вийти заміж. Я потихеньку питаю її: «А він щось взагалі віруюча?» - «Хрещений». - «Ну, це ж нічого не означає, - кажу. - У нас майже всі хрещені. А толку-то? Він до церкви ходить? »-« Він говорить, що буде ходити ». - «Ну, знаєш, дивись. Краще б він спочатку почав ходити, сповідатися, причащатися. А потім вже, якщо він дійсно воцерковити, тоді інша справа. А так це дуже великий ризик ». Чи не послухалася - ні мене, ні батьків. І що? Тільки вона народила дитину, він пішов до іншої.

І таких випадків я знаю багато. Дівчата кажуть: «А я впевнена, що я його приведу до віри, своєю любов'ю, що він заради любові до мене це зробить». Ні, шлях до Бога особистий, і не такий простий.

- Чи знаєте ви винятки з цього сумного правила?

- Дуже небагато. Знаю одну дівчину, Таню, яка полюбила людини, який був хрещений в католицтво, так як жив в Литві. І вона поставила умовою, що він повинен стати православним. Її в цьому підтримала мама. Оскільки у них в сім'ї вже був сумний досвід. Брат Тані, закохався в жінку, яка має досить помітне становище в якійсь східній секті, займається йогою і ще чимось. Причому володіє якимись сексуальними східними техніками. Незважаючи на те, що батьки були проти, вона з ним потихеньку обвінчалася, щоб його віруючі батьки вже нічого не могли сказати. А тепер брат і хреста не носить, і ходить з нею займатися йогою.

Так ось, мамочко сказала Тані: «Поки він не буде православним, навіть і розмов про шлюб бути не може. Тільки через мій труп". Наречений став читати православні книги, приходив розмовляти до мене, питав: «А чому я повинен переходити в Православ'я? Я і так віруючий, хоча католицького храму немає у нас ». Ми з ним поговорили, і він погодився прийняти православ'я. Його хрестили. Він сам по собі людина серйозна, самостійний, грунтовний, відповідальний. І заробляє пристойно. Чи не гуляка, у нього до неї нікого не було, хоча йому під 30 років. І вона така порядна дівчина. І ось вони тепер обидва ходять в храм, і я бачу, що у нього це серйозно. Ось такий позитивний приклад.

Найчастіше по-іншому буває. Теж ось дівчина вийшла заміж з такими ж словами: «Я його приведу в Церква». Він завів собі іншу. Вона про це дізналася, довелося розлучатися ...

Пережити розрив або зберігати сім'ю?

- На жаль, багато людей бачать нерозумність свого вибору, нерівність шлюбу лише тоді, коли починаються проблеми в родині. Що їм робити в такому випадку - миритися з розвалом цієї сім'ї, розлучатися і створювати нову сім'ю, вже за описаними вами правилами? Або, незважаючи на те, що багато було неправильно, намагатися зберегти сім'ю?

- Я думаю, що сім'ю потрібно намагатися зберегти в БУДЬ-ЯКОМУ випадку.

Тому що навіть якщо людина невіруюча або нецерковна, духовні закони діють на нього точно так же. А ми знаємо закон: «А хто витерпить до кінця, той спасеться». Людина, яка свідомо терпить, жертвує собою, знаходить душевний спокій. Як говорить старець Паїсій: «Коли ти викидаєш із себе своє« я », в тебе кидається Христос». Преподобний Пімен Великий сказав: «Якщо будемо шукати спокою, то він буде тікати від нас; якщо ж ми будемо тікати від спокою, то він буде гнатися за нами ».

Тут, звичайно, мається на увазі самопожертву. У сім'ї без самопожертви можна. Якщо людина шукає тільки власних задоволень, він приречений в сім'ї на дискомфорт. Однозначно, йому буде багато чого не подобатися. Егоїстам взагалі жити дуже важко, а в родині ще гірше.

Якщо з'явилися думки про розлучення, перш за все, потрібно зрозуміти, що в конфліктній ситуації не може бути винен тільки один з подружжя. Постарайтеся разом розібратися в тому, що відбувається.

Якщо розлучення ще не стався, перше, що б я робив - молився б про те, щоб його не було, щоб конфлікт вмираючи. А друге - я б розмовляв з чоловіком.

Взагалі при всіх конфліктах подружжю важливо не таїти в собі образу, а розмовляти. Намагатися першим йти на зближення. "Давай поговоримо. Ну давай поговоримо! Ну, в чому справа? Якщо я винен, поясни мені, в чому ». І, як показує практика моєму житті, дуже добре буває після такої розмови. Таке полегшення, благодать! Тому що людина виявила смирення. А до тих пір, поки пояснення не відбулося, важко, противно на душі. І зовсім нерозумно впиратися, зациклюватися на самолюбної думки: «Як це я піду на примирення (буду просити вибачення) першим!» Навіть якщо ти чоловік, глава сім'ї - все одно йди першим. Тут-то ти першим і будеш!

І тоді, коли назріває розлучення, потрібно поговорити. «Поговоримо. Поясни. Чому? »Я не можу розбирати всі ситуації, але якщо, скажімо, чоловік іде до іншої жінки, можна запитати його зі співчуттям:« А що буде далі? Може бути, ти і її кинеш? Скільки ти зможеш з нею прожити? »Загалом, закликати до тверезого погляду на ситуацію. Помолившись, ви знайдете правильні слова.

Читайте також - розлучення

- Ви говорите, що сім'ю потрібно зберігати в будь-якому випадку. Але якщо мова йде про зраду - деякі священики говорять, що в цьому випадку сім'ї де факто вже немає. Адже коли має місце зрада, можливо, вже немає любові, по крайней мере, з одного боку ...

- Питання про любов дуже складний. Марк Твен сказав, що «ніхто не може сказати, що таке любов, поки він не прожив в шлюбі, як я, 25 років».

Так, можна констатувати строго, що шлюбу вже немає. Але ж можна його відновити? Йти ось так запросто після зради чоловіка на розлучення - це значить, у всякому разі, свою другу половину прирікати на подальший гріх. Причому гріх смертний. Як ми можемо на це піти, якщо ми християни?

Якщо я цю людину люблю, то зрада - страшний удар для мене. Але якщо я з ним після цього розлучаюся, то я закриваю йому дорогу назад. Залишаю йому тільки два шляхи. Або він повинен покаятися і до смерті жити цнотливо. Це єдиний шлях до спокути гріха. Або шлях блуду. Тому що навіть якщо він зі своєю новою обраницею одружиться - це все одно блуд, перелюб. Хоч у нас зараз після розлучення можна знову навіть повінчатися, але як кажуть старці - це все одно блуд.

Що радили святі согрешившему? Повертатися до своєї єдину дружину. А дружина в разі розлучення закриває цей шлях.

У мене є знайома, яка розлучилася зі своїм чоловіком тільки тому, що він алкоголік. Вийшла заміж за іншу людину, дуже інтелігентного. Так ось, інтелігентна людина почав пити. (По-інтелігентному: не валяється, п'є сухе вино. Але - весь час.) А її перший чоловік покінчив життя самогубством. І ось як вона з цим буде жити?

Тому як би важко не було, потрібно думати не тільки про себе. Хоча за законом, в разі зради, так, можна розійтися. Може бути, і гріха на скривдженої стороні немає. Але все-таки прояв вищої любові, самовідданості - це постаратися змиритися і пробачити.

причини розставання

- Чи можна провести кордон, до якої слід терпіти? Адже буває і таке, що чоловік б'є, заподіює шкоду здоров'ю.

- Ця межа, напевно, справа совісті людини. Людина повинна сама оцінити свої можливості. Преподобний Амвросій Оптинський сказав, що самолюбство, «якщо його зачеплять пальцем, кричить: шкіру деруть». Болить в нас часто не тіло, не душа, а саме самолюбство.

Прийшла до мене одна молода жінка і каже: «Батюшка, ось ви нас повінчали, а ми розлучилися, чому це так?». Ніби як я винен. Я їй відповідаю: «А чому це - я вас повінчав, а ви розлучилися?». Прожили два місяці. "А що сталося?". - «А він пив». Виникає питання. Якщо він пив до того як ви одружилися, навіщо ж ти за нього виходила заміж? А якщо він не пив, то чому він почав пити? І за два місяці він не встиг адже стати алкоголіком, чому ти не могла трохи потерпіти? Умовляти, пояснити, що «з таким я жити не буду» та інше ...

Або ще такий випадок. Прожили у шлюбі 20 років. Чоловік-хокеїст, потрапив до лікарні. Йому порвали ахіллове сухожилля, він перестав бути хокеїстом. Інвалід, бігати не може. Він лежав у лікарні в тяжкому моральному стані через те, що вже не зможе продовжувати займатися улюбленою справою, доведеться шукати іншу роботу. І ось в такому стані, на милицях, прийшов з лікарні додому, і в той же день, проживши з дружиною 20 років душа в душу, посварилися, так би мовити, вщент. Такого наговорили один одному! Зрозуміло, по самолюбству. Обидва люди високопоставлені. Один щось сказав, інший не стерпів, і в підсумку чоловік каже: «Я піду». Дружина йому: «Ну, йди». Він мені потім розповідає: «Ну, я ж чоловік, повинен за свої слова відповідати. Я встав, пішов ». Він каже їй: «Я піду, але дивись, першим я до тебе не повернуся». Вона: «І я першої до тебе не повернуся». І обидва «витримали характер». Кинули один одного.

Він мені потім каже: «Я її поважаю за це». Я йому: «За що ж тут поважати? Біс над вами посміявся ». Тепер вони приходять до батьків - він з новою дружиною, вона з новим чоловіком. І ось вони сидять в одній компанії - поруч з ним нова дружина, стара дружина. Це для всіх жахливо незручна, неприємна ситуація ... І все через що? Через самолюбства тільки.

Я думаю, що сім'ю в будь-якому випадку потрібно намагатися зберегти. Ну, якщо присутній загроза для життя ...

Ми ще забуваємо про силу молитви. Не можна вже так відразу приймати рішення розлучитися. Адже не відразу людина стає загрозою для сім'ї. З чогось це починається? Молитвою ми можемо зарадити біді. І навіть для нецерковних людей залишається ця ж рекомендація: переконатися в тому, що молитва може допомогти і допомагає.

У мене є однокласник. Кандидат наук. Але слабкий до спиртного. Коли починав пити - напивався, не міг зупинитися. Він уже зовсім спивався, з роботою стало погано, і його дружина вирішила поїхати в Серпухов до ікони Божої Матері «Невипивана чаша». Там вона помолилася, взяла освячену воду і стала потроху підливати йому в їжу. І він потихеньку кинув пити. Хоча людина вона малоцерковних, може, раз-два на рік причащалася, постів не дотрималася. Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг.

Але, тим не менш, у неї було бажання, почала молитися - і Господь допоміг

Коли нам здається, що наш чоловік або дружина ображають нас несправедливо, слід згадати ще один духовний закон, про який святий Іоанн Златоуст сказав так: «досліджувати самого себе, не замишляв ти в юності чого-небудь проти будь-якої жінки, і ось образу жінки на прю інший тієї жінки, і чужу рану лікує власна дружина твоя. Хоча сама діюча не знає цього, але знає лікар - Бог ... А що лиха жінка є бич за гріхи, про це свідчить Святе Письмо; воно говорить, що зла дружина дається грішному чоловікові. Вона дається йому як гіркі ліки, винищують гріховні соки ». Згадаймо свої помилки - і змиримося.

Взагалі, в сімейних відносинах самолюбство і гордість - найнебезпечніші вороги. Якщо немає смирення, то нормальне сімейне життя неможливе в принципі. Найголовніше в сімейному житті - терпіти іншу людину. І це дуже важко. Одна справа потерпіти когось в якійсь ситуації, інша справа - терпіти всі недоліки людини протягом багатьох років. Це велика праця. Без допомоги Божої він неможливий. Тому Церква і освячує шлюб в таїнстві вінчання. У ньому дається благодать, без якої навряд чи можлива нормальна сімейне життя.

Якщо в когось народилася образа, за сімейними обставинами, то треба спробувати в ній розібратися. Подумати звідки вона. Самому або самій розібратися, а не чіплятися за банальні фрази на кшталт: «Так як він міг!», «Це вище моїх сил!», «Це вже остання крапля!». Життя не кінематограф, її потрібно жити, а не грати за роллю. Пригадую одну дружину. З праведним обуренням і пафосом: «Як він міг підняти на мене руку!». - "Ну і що? - питаю. - Що він тобі, синяк поставив? »-« Ні. Але він це зробив у присутності дітей! ». Звичайно, він погано вчинив. Дуже навіть погано. Але якщо ти будеш роздувати це, то буде вдвічі гірше. Ти не повинна при дітях показувати, що їх батько поганий. А то, що він зробив помилку, це зрозуміло. Він потім, може бути, визнає це. Ні, ця дзвінка фраза: «Він підняв на мене руку!», Стає для неї нав'язливою ідеєю, мучить її, і часто люди через це розлучаються.

Необхідно привчити себе до думки, що найголовніше в сімейному житті - не задоволення, а терпіння. І тоді те кохання, яка буває причиною того, що люди створюють сім'ю, укріплена благодаттю вінчання, змінюється, але не проходить з роками. Виявляються інші її боку - повага, величезне багатство спільно пережитих негараздів. Це просто щастя - ми пережили це, і у нас знову все добре! Любов залишається тоді, коли є згода. Коли людина жертвує своїми інтересами в інтересах свого чоловіка.

Чому мені так подобається це традиційне російське побажання молодим - «Совет да любовь»? Тому що, якщо буде згода, рада, то залишиться і любов. Це побажання містить в собі величезну духовну мудрість!

- У фільмах, та й в житті, напевно, часто зустрічається така сцена. Чоловік і дружина після 10-15-20 років шлюбу знаходяться поруч, в одному ліжку, і раптом один з них розуміє, що поруч з ним абсолютно чужа людина, з яким йому нема про що говорити. Чи дійсно справа в тому, що він свого часу не вибрав собі людину з близькими інтересами або в тому, що пішла любов, і тому розходження, скажімо, в поглядах на музику здається йому такою вже проблемою?

- Значить, вони нічого не нажили.

Взагалі, що таке любов? Те, що у нас позначається одним словом, у греків - трьома. Духовна любов - «агапе», тілесна - «ерос». Духовна складова обов'язково має бути присутня в любові подружжя. Тілесна з роками може слабшати, а духовна в повноцінному шлюбі зростає.

Яку любов мають на увазі подружжя, коли говорять, що любов пройшла? Мабуть, у них плотська любов пройшла, а духовна - не з`явилася! Або її і не було. А в цьому ви вже самі винні. Тому що Господь сказав: «Заповідь нову даю вам: щоб ви любили один одного!». Якщо людина хоче любити іншу людину, йому Господь дасть це.

Питають, а як бути, якщо він полюбив іншу людину?

Нам обов'язково зустрінуться в житті люди, які набагато красивіші, розумніші, цікавіше нашої дружини або нашого чоловіка. Господь допускає нам ці зустрічі, щоб ми могли себе випробувати, проявити себе християнами. Якщо я зберігаю вірність своїй родині, я зберігаю вірність Богу.

А якщо я раптом «зрозумів», що я «полюбив» цього іншої людини ... Перше питання - якою любов'ю я його полюбив? Любов'ю це ніяк не назвеш. Спокушає на це диявол. А Господь допускає, щоб випробувати людини, як він буде з цим почуттям боротися. Як кажуть святі отці, «не сиди з вином і чужою жінкою». Тому що це спокуса. Від спокус потрібно бігати. А можна не бігати - можна задивлятися. Це прямий шлях до зради.

Є хороший радянський фільм - «Отчий дім». Молода міська дівчинка студентка вперше приїжджає в село і закохується в немолодого, але дуже симпатичного голови колгоспу. На її визнання він відповідає: «Не треба!», В тому сенсі, що вона не повинна любити його. Дівчина заперечує, як з книжки: «Хіба можна змусити себе любити або не любити?». На що він: «Любити змусити себе не можна. А не любити - можна! ».

Можна змусити себе не любити! Тобто, в даному випадку - не розпускатися.

Як пережити зраду коханого?

- З того, що ви говорите, і з досвіду історій на нашому сайті вимальовується складне питання. Ми бачимо, що існує якась прихильність, яка явно від бісів. Тому що коли людина сповідається в ній, вона проходить. У той же час існує закоханість - «доброякісна» прихильність, яка згодом може вирости в любов. І в тому, і в іншому почутті присутній ерос. Як розрізнити почуття від Бога і прихильність від бісів?

- Дідькове затьмарення не завжди на рівні еросу. Один мій знайомий, якому вже за 60 років, що пише вірші, знайшов слухачку. Вона теж пише. І він зібрався розлучатися зі своєю дружиною! Хоча взагалі ця сім'я духовна, порядна. І раптом таке - «сивина в бороду, біс у ребро».

А ось інша людина навіть і розлучився. У колективі, де він працював, у молодої жінки трапилося нещастя. Він став їй допомагати. То одне, то інше. Дружині розповідає, які важкі обставини у його по службі, радиться. Шкодував, шкодував. Допомагав, допомагав. Та й закохався. Пішов з сім'ї, залишивши двох хлопців.

Складні рецепти, як розпізнати бісівський прихильність, людям, що живуть в шлюбі, не потрібні. Тут все однозначно. У шлюбі почуття до будь-якого «третього» - завжди від бісів.

Тому, повертаючись до питання про вибір майбутнього чоловіка, потрібно пам'ятати, що з цією людиною я буду жити до смерті. Я з ним зостарюся. Якщо ми постаріємо не одночасно, чи зможе більш молодий витримати спокусу?

Читайте також - Кинджал зради хладний

Знаю випадок, коли наречена була старше нареченого на 10 років. Я кажу йому: «Я вам не рекомендую. Чи впевнений ти, що коли тобі буде 50 і ти будеш здоровий мужик, а твоя дружина буде вже в порі в'янення, ти не спокусишся? ».

На жаль, такі історії бувають. Знаю випадок, коли людина зняв з себе хрест, поклав його на молитвослов і пішов з сім'ї, коли його дружині було за 50.

Заздалегідь потрібно враховувати, що такі спокуси будуть.

- Часто причиною розлучення є мами або подружки дружини або чоловіка.

- Коли я після вінчання читаю проповідь нареченим, я згадую слова апостола, які говорять про те, що сім'я - це «мала церква». А церква - свята й непорочна. Тому ніщо, що може порушити цілісність і святість домашньої церкви, не повинно в неї входити.

І чоловік, і дружина, повинні всіляко оберігати свою малу церкву. Не дуже відвертими з іншими навіть про те, що вас турбує. Абсолютно неприпустимо розмовляти про своє сімейне життя з подружками, особливо незаміжніми. «Ось він мені це сказав». - «А ти йому ось так-то відповідай!». І вже посіяно насіння майбутнього розлучення.

Дружина не тільки в словах, але навіть в думках не повинна дозволяти собі шукати відповіді на запитання: «Як він міг мені таке сказати!» Тому що все починається з думок ...

Те ж саме з мамами. Я знаю кілька випадків, коли мами розвели своїх дочок. Головні причини - бажання безроздільно володіти своєю дитиною і заздрість. Це, на жаль, трапляється, що незаміжні мами, можливо несвідомо, заздрять щастя своїх заміжніх дочок. І точать, точать потихеньку, поки будинок шлюбу не завалиться.

Знаю одну сім'ю, яка дивом не розвалюється. У мами немає чоловіка, єдина дочка. Вона не уявляє собі життя поза інтересами дочки, тому що сама пенсіонерка, що їй ще робити. І свого зятя, людини непитущого, некурящого, віруючого, порядного, красивого, талановитого, працьовитого, найдобрішого, безвідмовного, - просто золото, рідкісна людина! - ненавидить. Він каже: «Я не знаю, що робити! Я боюся, у нас вдома відбудеться вбивство! Я проходжу повз, вона мені: «Щоб ти здох!» За що ?! Я що, пиячу, гуляю? ». Єдине, що він собі дозволяє, - це до церкви ходити по неділях. Він уже йшов жити до батьків на деякий час. Якби був невіруючий, давно б розлучився. Правда, одружився він після того як згрішив, і вона хотіла зробити аборт ...

- Як пережити розлучення, якщо він вже неминучий?

- Найголовніше - не плекати в собі почуття образи. Тому що, звичайно, до нас відразу підступають біси. І якщо піддаватися на їх навіювання, можна дійти до чого завгодно, аж до божевілля.

Потрібно зрозуміти, що в конфлікті не може бути винен тільки один. Як би ми не були в цьому впевнені. Завжди винні обидва.

Перш за все, ти помилився, вибираючи людини. Ти не розгледів у ньому тих якостей, які потім заважали сімейного життя.

Друге. Можливо, і твій характер завадив створенню міцних відносин. Це можуть бути найдрібніші речі, наприклад, звичка бути неуважним, кепкувати, грубити, бурчати. Здавалося б, речі незначні, але при багаторазовому повторенні вони стають нестерпними. А чи не було в мені чогось такого, через що людині стало зі мною ... нецікаво?

Пам'ятаю, я ще не був священиком, як-то на роботі, одного колегу запитують: «Ти чого такий блідий?». Він каже: «З дружиною до другої ночі розмовляли». - «Як ?! А скільки ви одружені? »-« Десять років ». - «І чого, тобі ще є про що з нею розмовляти?». А він: «Звичайно. Ти знаєш, мені з нею дуже цікаво ». - «А про що ви говорили?» - «Ми про Толстого говорили» ...

Я їх ще нареченим і нареченою пам'ятаю. Вони дійсно весь час один з одним про щось розмовляли. Та й до сих пір їм цікаво разом. Ще не говорено-переговорено. Неможливо пізнати людину до кінця. Тому що якщо людина жива, він розвивається протягом життя.

Люблячий чоловік завжди побачить в дружині ті таланти, цікаві якості, які є в кожному. Любов дає нам можливість збагатитися світом іншої людини. Не обов'язково він повинен бути талановитим оповідачем. Хтось не багато говорить, але так вміє слухати, що з ним дуже цікаво спілкуватися ...

Третє. Потрібно завжди пам'ятати, що будь-яка людина - вільна істота. Діти дуже часто стають не такими, якими ми хочемо їх бачити. Але це їх право. Він твоя дитина, але він не твій раб. Його створив Бог через тебе, але дав йому вільну волю. Навіть дитина, плоть від плоті твоєї, і то має право на власне життя! Якщо батьки не поважають його думки, його права на особисте життя, то у нього не буде хороших відносин з батьками. І тим більше - чоловік або дружина. Він інша людина. Він має право сам порядкувати своїм життям. І навіть погубити її. Потрібно це зрозуміти. Може бути, це боляче, але необхідно.

Шлюб з'єднує чоловіка і дружину в одну плоть, розлучення роздирає цю загальну плоть. Боляче. Але трапляється, люди потрапляють в автокатастрофу, хворіють страшними хворобами. Теж боляче, але живуть же ... Уявіть, ваша нога вражена гангреною. Що робити? Без ноги дуже погано, але її доведеться видалити. Доведеться звикати жити без ноги.

Пережити це буде набагато важче, якщо плекати в собі образу. На чоловіка, або дружину, на долю, тобто на Господа ... Найбільше пережити ситуацію нам заважає самолюбство. «Як же так, він вважав за краще мені іншу! Я що, дурніші, менш красива? »

Дуже часто люди йдуть до людини негарному, небагатому. Варто задуматися, чому це сталося. Може, не усвідомлюючи цього, ти чимось превозносилась над ним?

Знаю випадок. Дружина утворена, чоловік - ні. Одружилися рано. Народили двох дітей. І раптом він пішов. Вона дивується: «Не можу зрозуміти. Я її знаю, на ній проби ставити ніде, а він до неї пішов! »Я кажу:« Може, ти давала йому зрозуміти його недосконалості »...

"Як він міг?"

- Один з типових питань, який виникає у багатьох жінок в момент розлучення, звучить так: «Я йому все віддавала, жила тільки для нього, як він міг? ..»

- Типове питання самолюбства. У жінці самолюбства набагато більше, ніж в чоловікові. Тому що жінка - істота більш емоційне, їй важче себе контролювати. Потрібно в ситуації розлучення все-таки підключити свій розум і усвідомити свої помилки. І коли людина змириться, визнає, що у нього теж багато недоліків (у нас адже у всіх дуже багато гріхів, і більшість їх ми не бачимо), які теж є причиною розриву.

І коли людина змириться, визнає, що у нього теж багато недоліків (у нас адже у всіх дуже багато гріхів, і більшість їх ми не бачимо), які теж є причиною розриву

Коли людина починає звинувачувати себе, йому стає легше. Тому що людина, яка себе виправдовує, як каже старець Паїсій, позбавляється благодаті Божої. А як без Божої благодаті жити і тим більше переживати труднощі, скорботи, хвороби? І навпаки, коли людина починає себе звинувачувати, каятися, хоча б перед своєю совістю, йому тут же стає легше, тому що благодать приходить.

Згадаймо відому історію про сварку між двома ченцями, коли один вирішив вчинити по-євангельському і піти першим попросити вибачення. А той не захотів з ним навіть розмовляти, і конфлікт тривав. Перший монах прийшов до старця, і старець йому пояснив: «Коли ти йшов просити вибачення, ти себе внутрішньо виправдовував, а його звинувачував. Спробуй зробити навпаки ». Тоді він став себе звинувачувати, а брата виправдовувати і, підійшовши до келії брата, побачив, що той стоїть біля дверей з розпростертими обіймами. Благодать Божа сповістила серце другого брата.

Так само і в сімейному житті. Потрібно смиренням, самоукореніем залучати благодать Божу. Але якщо йти наперекір духовним законам, то нічого не поробиш - будете мучитися. Батогом муру не переб'єш. Духовні закони є і діють так само неминуче, як закон тяжіння.

- Як застосовувати до себе слова апостола Павла: «Якщо ж розлучиться, хай зостається незаміжня, або з чоловіком своїм»?

- Потрібно дивитися за своїми силам і вибирати менше зло. Якщо не можеш зберігати цнотливість, можна вступити в другий шлюб. Але краще залишатися так. Навіть якщо зрадою згрішив інший.

А що, якщо він покається і захоче повернутися? Але навіть і без його повернення збереження цнотливості буде в духовному відношенні краще.

Нещодавно у нас був такий випадок. Чоловікові 45 років, зійшовся з дівчиною, яка тільки що закінчила інститут. Пішов від дружини, зняв квартиру. Я йому кажу: «Ти дурість робиш. Тому що у вас не буде сім'ї. Уяви, що буде через 20 років. Їй буде 40 з невеликим, а ти будеш старий. Вона ж буде спокушатися. При тому, що вона вже і зараз так себе веде. Це явне запаморочення, у вас це довго не триватиме. І, потім подумай, адже може бути дитина ... Тебе ця ситуація просто придавить, не знатимеш, як бути ».

Ну і точно, через рік вона його кинула. Як у них в Великий пост це почалося, так в Великий пост і скінчилося. Спокуса. Повернувся додому, до дружини. Звичайно, дружині це далося дуже важко, у неї стало боліти серце, вона постаріла. Але те, що вона його прийняла, це по-християнськи дуже високо і правильно.

Та й по-людськи це розумно. Свою дружину, чоловіка ми знаємо, а як ми можемо бути впевнені в нову людину? Чи не вийде так, що в старості ми будемо нікому не потрібні, самотні? Діти можуть сказати: «Я за ним, хворим, доглядати не буду. Де він був, коли мені було важко, коли я вступав до інституту? Він приносив нам подачки якісь, а мати повинна була на трьох роботах працювати, щоб мене поставити на ноги ».

Тому що ж, «було випробування, але ми його пережили». У нього є час для покаяння, щоб загладити провину перед дружиною. Може бути, коли змириться, він стане навіть кращим чоловіком, ніж був до зради.

- Але може бути, особливо в молодшому віці, і зворотне: людина «сходив» на сторону, переконався, що його чекають, можна йти і повертатися. І наступного разу піде ще легше.

- Є люди і безсовісні. Глибина морального падіння може бути будь-яка. У такому випадку, якщо людина просто вимотує своєю поведінкою, якщо він безнадійний, то такого можна залишити. Що поробиш, буває таке, що «в мені все померло по відношенню до нього».

За однаковими словами в різних сім'ях ховається різна ситуація, різний стан душі. Тут не може бути універсальних порад. Кожна людина повинна дивитися на свою ситуацію сам. Рекомендації можуть тільки зорієнтувати людини. Все одно він повинен слухати свою совість.

Протоієрей Сергій Ніколаєв

Читайте також:

Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
Пережити розрив або зберігати сім'ю?
Як він міг?
Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
Як він міг?
Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
Як він міг?
Як пережити розлучення, розставання і розвал сім'ї?
Цей період залицяння займав стільки часу, скільки потрібно для того, щоб пізнати людину, щоб відповісти собі на питання: чи зможу я з ним прожити все життя?
Я потихеньку питаю її: «А він щось взагалі віруюча?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация