Як працює таксі «Алмаз 7788»

Фото: nn.by

Один з водіїв таксі «Алмаз» поділився подробицями роботи на компанію недавно затриманого Віктора Пузікова.

За словами водія Олексія (ім'я змінено) служба таксі являє собою кілька компаній. Пузіков вважається засновником «Алмаза» . Його дружина Олена - директор (чому її і затримали разом з чоловіком). «Алмаз 7788» - це диспетчерська служба, яка пов'язує клієнта з водієм, пише nn.by .

Для водія, який співпрацює з диспетчерською службою, є кілька варіантів - зареєструватися як індивідуальний підприємець і їздити на своїй машині, працювати в якійсь транспортної компанії, яка уклала договір з «Алмазом» або брати машину в оренду в службі таксі.

Машини, які фактично належать «Алмазу», на папері зареєстровані на ряд юридичних осіб. Олексій стверджує, що таких юросіб багато: ТОВ «Автосіяніе», ТОВ «НайсФактум», ТОВ «Авалон-Моторс» та інші.

«Це робиться, щоб в разі проблем в одній з фірм, більшість машин продовжувало їздити», - пояснює Олексій.

Костянтин Корольов (його затримували разом з ПУЗІКОВА, але згодом відпустили) є директором «Авалон-Моторс». На нього і працює наш співрозмовник.

За словами Олексія, Корольов - фактично заступник Пузікова.

Причому після затримання Пузікова і почалися проблеми з автопарком - на 93 машини «Джилі», які фактично належали «Алмазу» було накладено арешт. Але, стверджує такіст, нічого поки не змінилося.

«Заарештовані машини продовжують їздити. Люди на них працюють. Але водіїв попередили, що якщо зупинять, то машину можуть забрати на штрафмайданчик. Тому всі гроші потрібно тримати в кишенях. Водії вийняли всі особисті речі, щоб машини були порожніми і працювали, - запевняє Олексій. - Та й у випадку, якщо машину відберуть, водієві знайдуть нову. Автомобілів вистачає ».

За місяць, говорить таксист, водій може отримати приблизно 4 тисячі рублів виручки - хтось більше, хтось менше. Звичайно, щоб нормально заробити, потрібно працювати і по 16-18 годин, і без вихідних. Загалом, сума в 100-120 рублів це стандартний заробіток за робочий день.

Із суми, яку отримав водій, частина він віддає компанії, якій належить машина, плюс платить за послуги диспетчера.

«Я плачу близько 1700 рублів щомісячно: 50 рублів щодня. У цю суму входить 215 замовлень від диспетчера. Кожен наступний я оплачую зверху - 1,20 рубля за замовлення.

З цих 50 рублів я плачу 30 за оренду машини, а 20 - фактично за право на ній працювати. Але орендне авто вигідніше, ніж своє. По-перше, не треба морочитися з обслуговуванням, цим займається компанія. По-друге, пару скарг - і ти вилетиш з роботи. В таких умовах немає сенсу брати нормальне авто в лізинг або кредит, - каже Олексій. - Коли я працював як іпешнік, то витрати були приблизно такими ж, може, на 100 рублів більше через відрахувань у фонд соціального захисту. Ну і плюс обслуговування машини.

За офіційною угодою з перевізником, я плачу йому за користування авто не 50 рублів на добу, а 5 рублів. Плюс є договір, згідно з яким я офіційно заробляю 5% від суми заробітку за таксометром.

Але сума за таксометром начальством обмежена 400 рублями. Якщо пробив більше - штраф, 30% від суми, яка зверху тих 400 рублів, забере перевізник. Звичайно, все це неофіційно ».

Співрозмовник впевнений - з транспортною міліцією у «Алмаза» свої відносини.

«Якщо ловлять транспортники і є серйозна проблема - дзвониш Костянтину, він вирішує. З даішниками проблеми вирішуєш сам. Але на машини «Алмаза» транспортники фактично не реагують. Коли я був ІП, мене іноді штрафували чи ні на виїзді з дому. А на алмазовской «Джилі» мене за три роки зупинили лише одного разу », - каже Олексій.

Але ставлення до водіїв, за словами Олексія, в «Алмаз" не дуже доброзичливе.

«Якщо є якась проблема, скарга наприклад, водія викликають в« Алмаз ». На перший раз - штраф, так звана «мотивація». Мотивація становить 20 рублів. На другий раз ще можуть обійтися «мотивацією», але якщо скарга в третій раз, то з таким водієм розривають контракт, - розповідає таксист. - В офісі водіїв не вважають за людей. Я сам одного разу хотів зустрітися з ПУЗІКОВА - був грошове питання - так протягом декількох місяців зустріч знову і знову переносили.

Якщо ти не привозиш гроші в офіс в належний час - тебе заблокують. Тобто ніяких замовлень від диспетчера. А оренда все одно капає. Капає вона і коли ти хворієш, і коли їдеш, умовно кажучи, на похорон родичів.

Взагалі керівництво ставить таксистів в такі умови, в яких він змушений обманювати. Чи не пробивати квитки, наприклад. А не надав квиток - клієнт зателефонував, поскаржився, тоді ти ще й заплатиш фірмі «мотивацію».

Все на словах, в наказах нічого не прописано. Іпешнікі підписують порожні бланки актів виконаних робіт. І ставлення в компанії просте: не подобається - йди звідси. Все в ультимативній формі ».

Олексій каже, що все «косяки» такої роботи добре видно. Було б бажання їх побачити:

«Водій за зміну проїжджає 200-300 кілометрів. При цьому в касі пробито лише кілька квитків, тобто на палива йде більше, ніж офіційно зарабативаесшь. І так працюють тисячі водіїв. Невже в податковій або десь там просто нічого не бачать? »

Крім того, машини таксі повинні оснащуватися системою контролю касового обладнання (СККО). Ця система передає всю інформацію про операції з касовим апаратом в реальному часі. Однак, стверджує Олексій, СККО на алмазовскіх машинах мають спеціальну кнопочку - для відключення системи.

«Кнопку встановлював перевізник, - стверджує співрозмовник, - у всіх машинах».

Після затримання Пузікова, за словами Олексія, водіям дали вказівку працювати строго за графіком, не більше 12 годин на зміну, пробивати кожен квиток, тому що знають, що за нами пильно стежать. «Мотивації» також поки відмінили.

Поки що Олексій продовжує працювати на «Алмаз», але потихеньку шукає іншу роботу.

«За своєю спеціальністю влаштуватися не можу - роботи просто немає. А в таксі, в принципі, можна заробити », - говорить він.

За словами чоловіка, він вирішив поговорити з журналістом, оскільки «служби таксі обманюють і людей, і держава».

«Я ж плачу гроші, але вони не йдуть до бюджету, а осідають в цьому прошарку між людьми і державою. Мені все одно, хто там при владі - «режим» у нас, або «не режим» - але податки повинні платити всі », - говорить він.

Олексій стверджує: приблизно за такою схемою працюють всі служби таксі, тому міняти роботу в «Алмаз» на роботу в іншій фірмі особливого сенсу немає. А в «Убер» він йти принципово не хоче: «По-перше, там обманюють водіїв, недоплачують ім. А, по-друге, це іноземна компанія, я таке не підтримую і не люблю ».

Костянтин Корольов, директор «Авалон-Моторс», коментувати розповідь водія відмовився.

Невже в податковій або десь там просто нічого не бачать?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация