Як в Парижі відкривали Російський духовно-культурний православний центр

  1. довідка

У Парижі відкрився величний - і за розміром, і за вартістю - Російський духовно-культурний православний центр (РДКПЦП). Довгоочікувана подія, на якому повинен був бути присутнім президент Володимир Путін (і навіть, може бути, президент Олланд), в результаті пройшло під наглядом міністра культури РФ Володимира Мединського.

Новина про те, що Путін не приїде в Париж на відкриття головного закордонного символу «величі російського світу», звалилася 11 жовтня на голови організаторів урочистої церемонії тяжким вантажем невідомості.

Це видно по суперечливим заявам, що послідував відразу після: спочатку спецпредставник президента РФ з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой заявив, що центр «почне свою роботу без офіційного відкриття» (а точну дату відкриття «не уточнив»); на наступний день, 13-го числа, помічник президента РФ Юрій Ушаков сказав, що церемонія відбудеться, як і планувалося, 19-го жовтня, але хто буде очолювати російську делегацію «поки не вирішено» і, нарешті, трохи пізніше в той же день кандидат був підібраний - ним виявився міністр культури Мединський, знаменитий тепер уже вчений, історик, розвінчувач міфів, автор безсмертних мемів «Рашка-говняшкі» і «мерзоти кінчені».

У Парижі відкрився величний - і за розміром, і за вартістю - Російський духовно-культурний православний центр (РДКПЦП)

Фото: Юрій Сафронов / «Нова газета»

Втім, на церемонії відкриття духовного центру пан Мединський тримався молодцем.

Це було не так вже й важко: потрібно всього лише зачитати розбірливим голосом коротке послання від Володимира Путіна.

«Створення цього унікального комплексу стало зримим свідченням міцності російсько-французьких культурних і гуманітарних зв'язків. Свідченням обопільного прагнення народів наших країн до конструктивного діалогу і співпраці », - заявив Путін устами свого міністра культури.

Тими ж устами президент РФ також висловив надію, що духовний центр у Парижі допоможе розвитку російсько-французьких зв'язків.

Так вийшло, що цей центр став символом мінливих відносин між Росією і Францією, зокрема, і між Росією і Заходом в цілому.

Спочатку споруда РДКПЦП з'явилася знаком небаченої комерційної дружби між російськими та французькими елітами, яка розквітла пишним цвітом після «миротворчої місії» Саркозі в Грузії. Таким же символом був і контракт на поставку «Містралів». Кажуть, ці дві угоди побічно пов'язані.

Тепер, в день відкриття центру, французький президент приймає в Єлисейському палаці делегацію з Алеппо, а ввечері їде в Берлін на чергові переговори «нормандської четвірки».

«Центр відкриває свої двері для всіх, хто цікавиться історією нашої країни, її науковими і культурними досягненнями ...», - ще одна цитата з вітальної телеграми Путіна.

Але так вже вийшло, що починаючи з лютого 2014 світ говорить, в основному, про наших «ратні подвиги».

І зараз важко уявити, що дзвін дзвонів щойновідкрита церкви Святої Трійці заглушить повідомлення про нові смертях на Донбасі.

Вчора французький міністр закордонних справ Ейро привітав припинення бомбардувань Алеппо, але пов'язав це не з проявом «доброї волі» Кремля, а з наданим на російську владу тиском. Тиск поки потрібно зберігати, сказав міністр.

Ну, а в РДКПЦП сьогодні панувала натягнута атмосфера свята. Відомий журналіст робив Селфі з іконою; представник космічного відомства цілував ручки батюшці; дорого одягнені жінки силіконовими губами безкомпромісно шепотіли щось, хрестячись всередині білосніжною церкви, яку ще належить розписати; а в виставковому залі серед фотографій, які символізують франко-російське співробітництво, миготіли кадри з зустрічей «нормандської четвірки».

«У цьому храмі буде відбуватися щоденна молитва про Росію, про Францію і про дружбу між нашими народами», - заявив від імені патріарха Кирила його вікарій, єпископ Богородский Антоній.

І додав: «Ми розцінюємо цей храм і цей культурний центр як дар російського народу Російської православної церкви».

«Дар», за різними оцінками, обійшовся російському народу в 160-175 млн євро.

У скільки обійдеться подальше утримання цієї перлини, знають, напевно, тільки небожителі.

«Особливо дякуємо президента Російської Федерації Володимира Володимировича Путіна, без особистої участі якого цей проект, напевно, ніколи б не відбувся», - сказав вікарій святійшого патріарха.

Залишається тільки додати: як і все інше.

Залишається тільки додати: як і все інше

Фото: Юрій Сафронов / «Нова газета»

довідка

Що таке Російський духовно-культурний православний центр в Парижі (РДКПЦП)

РДКПЦП побудували в надзвичайно респектабельному районі Парижа, на місці колишньої будівлі французької метеослужби, в 800 метрах від Ейфелевої вежі і через дорогу від мосту Альма, який Наполеон III велів побудувати на честь перемоги над Росією в Альмінській битві (Кримська війна).

Крім того, будівля зросла під боком у палацу Альма, де живуть багато найближчі співробітники президента Франції. Цей факт викликав свого часу демарші французької розвідки, які ні до чого не привели: на дворі стояли золоті часи ділових відносин російської влади з президентом Ніколя Саркозі.

Під дахом РДКПЦП офіційно розміщуються: Храм Святої Трійці (на 500 душ), духовна семінарія, початкова російсько-французька школа на 150 місць, культурний центр і будівлі єпархіального управління з концертним залом і житловими приміщеннями для священиків і співробітників культурної секції посольства.

Загальна площа будівель, зведених з традиційного для Парижа бургундського каменю - 4665 м2. Розробкою проекту займався архітектор Жан-Мішель Вільмотт зі своїм бюро Wilmotte & Associés, будівництвом - компанія Bouygues Construction, власника якої Мартена Буіг (пом. В 2015 р), французькі ЗМІ називали «кращим другом» Ніколя Саркозі.

Проект споруди «опорного» духовного пункту в Західній Європі російська влада виношували, як мінімум, з 2005 року, а в лютому 2010 їм вдалося виграти тендер на покупку землі, перебивши ціну Саудівської Аравії і Канади. Після низки нервотрепок (старий проект зарубали на вимогу мерії Парижа, довелося звертатися до іншого архітектурного бюро і заново проходити всі кола бюрократичного пекла) будівництво почалося в квітні 2015 року. Спочатку передбачалося, що закладка першого каменя відбудеться в червні 2014 го. Але так збіглося, що в тому червні Володимиру Путіну довелося приїжджати на французьку землю не для закладення каменя, а на перші переговори в «нормандському форматі».

Взимку 2016 року стало відомо, що землю під РДКПЦ заарештували в суді колишні акціонери ЮКОСу, але це не завадило завершення робіт.

Вартість робіт з будівництва РДКПЦП віце-прем'єр Приходько цієї весни оцінив в 90 млн. Євро. Загальна вартість проекту, за різними неофіційними даними, оцінюється в 160-175 млн.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация