Як в Червоній Армії з'явилися погони

У самий розпал Великої Вітчизняної війни відбулася подія, якого важко було очікувати. У січні 1943 року в рамках реформи обмундирування були введені погони для особового складу Червоної Армії.

А адже ще зовсім недавно погони були символом контрреволюційного білого офіцерства. Для тих, хто надів погони в 1943 році, під час Громадянської війни слово «золотопогонники» було лайливим. Всьо чотко було визначено в Декреті про знищення станів і цивільних чинів від 23 листопада 1917 року, в якому також скасовувалися і погони. Правда, вони протрималися на плечах білих офіцерів до кінця Громадянської війни. До речі, перевірити свої знання про події 100-річної давності ви можете ТУТ .

П.В. Риженко. Царські погони. фрагмент

У Червоній Армії військовослужбовці виділялися лише за посадами. Були нашивки на рукаві в формі геометричних фігур (трикутники, квадрати, ромби) і на бортах шинелі. За ним «зчитувалося» звання та належність до пологів військ. До 1943 року, хто є хто, можна було визначити по виду петлиць на комірі і нарукавних шевронів.

Справедливості заради треба зауважити, що зміни стали відбуватися в армії вже в тридцяті роки. З'явилися військові звання, що існували ще в царській армії. До 1940 року виникли генеральські, а також адміральські звання.

Перші варіанти нової форми (вже з погонами) були розроблені в самому початку 1941 року, але початок війни і відсутність успіхів на фронті не сприяли подібних нововведень. У 1942 році нова форма була позитивно оцінена Головним політуправлінням РККА, і залишалося тільки дочекатися гучної перемоги Червоної Армії. Такою подією стала Сталінградська битва, коли була розгромлена армія фельдмаршала Паулюса на Волзі.

Такою подією стала Сталінградська битва, коли була розгромлена армія фельдмаршала Паулюса на Волзі

Погони маршалів, генералів і офіцерів
Червоної Армії і НКВД зразка 1943 р

Радянські погони походили на царські, а й відрізнялися від них. Нові зразки були ширше на 5 мм і не мали кодувань (номер військової частини чи вензель шефа полку). Молодшим офіцерам покладалися погони в один просвіт і від однієї до чотирьох зірочок, а у старших офіцерів погони були з двома прорізами і мали від однієї до трьох зірочок. Було відновлено і лички для молодших командирів, не залишилися без погон і рядові солдати.

І ще один важливий момент, пов'язаний з введенням нової форми: в офіційну мову повернулося старе слово «офіцер». До цього був «командир Червоної Армії». Поступово «офіцер», «офіцерський склад» заповнили розмови військовослужбовців, а пізніше перейшли і в офіційні документи. Уявіть собі, як звучало б назва улюбленого всіма фільму В. Рогового «Офіцери» в старій редакції: «Командири Червоної Армії»?

Так для чого все-таки ввели погони? Вважається, що «вождь» прорахував всі майбутні вигоди від проведеної реформи. Введення погон нерозривно пов'язувало Червону Армію з героїчною, бойової історією російської армії. Не дарма ж в цей час були затверджені полководческие ордена , Пов'язані з іменами Кутузова , Суворова , Нахімова, Ушакова і Невського, а кращі з кращих військові підрозділи отримували звання Гвардійських.

Польові і повсякденні погони молодших командирів,
червоноармійців, курсантів, вихованців спецшкіл і суворовців

Перемога під Сталінградом переламала хід війни, а зміни в формі дозволили ще більше надихнути армію. Після цього указу в газетах одразу з'явилися статті на цю тему. Що дуже важливо, в них підкреслювалася символіка нерозривному зв'язку російських перемог.

Існувала ще й таке припущення, що на введення погонів вплинула любов Сталіна до п'єси М. Булгакова «Дні Турбіних», але це нехай залишиться долею винахідників міфів ...

Дізнатися детальніше про історію форми російських солдатів ви зможете в Музеї військової форми одягу Російського військово-історичного товариства . Запрошуємо!

Запрошуємо

Рогового «Офіцери» в старій редакції: «Командири Червоної Армії»?
Так для чого все-таки ввели погони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация