Як змінювалися школярі: від чорнильних ручок до Толстого на DVD

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

5 вересня 2008, 7:51 Переглядів:

Зараз батьки все частіше чують від своїх ще не оперилися чад: тато-мама, "ходи" мене в той вуз, я хочу там вчитися! І не бажаючи втрачати контакту з дитиною, батько погоджується. Щоб утримати довіру свого чада, батьки "задобрюють" 14-річних підлітків матеріальними цінностями. Полягає контракт всередині сім'ї: ти мені, я тобі, причому умови гри диктують діти.

Це породжує цинізм: тато-мама, ви нічого не розумієте в житті, тому що ви не знаєте сучасну музику, погано розбираєтеся в комп'ютерах і мобілках - так ви не знаєте життя .... Тепер не соромно мати надмірну вагу. Ще 20 років тому здорових та неспортивних висміювали і говорили "жірпромкомбінат", а зараз товстий дитина - ознака достатку. Тепер вони не бояться ні батьків, ні директора, ні міліції, а підкоряються тільки виключно харизматичним і навіть стервозним лідерам.

І разом з тим вони знають по три мови, прекрасно розбираються в комп'ютері, багато подорожують. Вони моментально розпізнають викладача, який погано знає свій предмет, і з задоволенням "заб'ють" його питаннями, як стародавні люди списами мамонтів. Сучасні учні вміють і можуть задавати самі незручні питання, вірять тільки в те, що можна помацати власними руками і продумують кожен свій крок. У більшості вже є своя модель майбутнього, яка є метою і для досягнення її всі засоби хороші. Ніхто з них більше не сподівається на державу і манну небесну. А якщо і сподівається то тільки в тому випадку, якщо знають, де її дістати.

Чи завжди так було? Як взагалі змінювався образ школяра за останні півстоліття, "Сегодня" запитала у київських вчителів (зокрема, Фінансового ліцею та школи №57), які віддали школі по 30-45 років свого життя.

50-60 РОКИ

До 1954 року хлопчики і дівчатка вчилися окремо, а потім класи з'єднали. Обов'язкова шкільна форма: хлопчики повинні були підшивати до гімнастерки або кітелю білий комірець, а дівчатка носити коричневі сукні та чорні фартухи (у свята - білі). Дівочі сукні шили з штапеля. Але не кожна сім'я могла собі дозволити розтрати на форму, плаття могло бути, а фартух - немає. Звичайно, дітям хотілося виділитися, дівчата з заздрістю поглядали на спідничку-плісе своєї однокласниці, а хлопці хвастали, наприклад, незвичайної наливний чорнильною ручкою.

Прийти в клас без піонерського галстука вважалося неприпустимим і розцінювалося як зрада ідеалів Піонерії. Краватки шили з сатину, скріплювали металевим затискачем з картинкою палаючого багаття, а трохи пізніше просто зав'язували вузлом. Між учнями відносини були демократичними, незалежно від посади батьків.

Між учнями і вчителями дотримувалися дистанція, а вчителів, які хотіли бути з учнями на "короткій нозі", вважали диваками. Слово вчителя було незаперечним. Вища освіта вважалося дуже престижним. На студентів дивилися як на небожителів. Школярі мріяли бути лікарями, вчителями, інженерами. Але вступали до вузів небагато - прийом був невеликим, більшість йшло на виробництво, щоб допомогти родині матеріально.

У 60-х роках перейшли до обов'язкового восьмирічного утворення. У великій пошані була книга. Зачитувалися Джеком Лондоном з його романтичними, безстрашними і сильними героями. Захоплювалися поезією. Зразками для наслідування були герої громадянської і Великої Вітчизняної війни - Павка Корчагін, Зоя Космодем'янська, молодогвардійці.

70-80 РОКИ

Сувора шкільна форма, але вже з'явилася альтернатива набридлої коричневої - ательє, а потім і фабрики шиють на замовлення однотонні або в клітинку піджачки і спіднички. Старшокласниці намагаються звернути на себе увагу спідницями коротший. "Це максі-пояс, а не міні-спідниця", - обурювалися класні керівники.

У 1971 році на зміну пір'яний ручці і чорнильниці-непроливайки прийшла кулькова ручка. Молодші та середні класи численні - до 40 осіб, багато паралелей - від "А" до "Е". Людина з енциклопедичними знаннями викликає повагу. "Книга - найкращий подарунок" - не просто розхожа фраза. Коли діти поверталися з канікул, першим питанням було: "Хто що прочитав?"

Діти захоплюються космосом, природничими науками, відвідують численні безкоштовні гуртки при будинках дитячої творчості. У школі багато факультативів, які вчителі ведуть безкорисливо. У навчальному процесі - нові, а тому числі авторські, методики. Вони змушують не просто сприймати інформацію, але аналізувати її. Авторитет учителя високий, він - арбітр і порадник. Учень міг прийти до нього з найпотаємнішим.

До 8 Березня, до 23 лютого дівчатка і хлопчики готують один для одного або для мам-тат капусники. В позакласній роботі вперше за історію шкільного навчання беруть участь батьки - допомагають з екскурсіями, в підготовці та участі вечорів, разом з дітьми ремонтують класи. Входять в моду конкурси бальних танців, інсценованої пісні. Йде суперництво між класами по збору макулатури та металобрухту. Високий дух патріотизму. Популярні герої Вітчизняної війни. Ще Че Гевара. На зламі десятиліть хлопчиків-випускників стали забирати в Афганістан. Але гордості за участь в чужій війні не було. Був страх, що не повернуться. Дівчатка-випускниці, як правило, цнотливі, суворі в спілкуванні з хлопцями. У них є стрижень і почуття сорому. У 70-х читають Еріха Ремарка, а в 80-е - Чингіза Айтматова.

90-ТІ РОКИ

Як тільки проголосили незалежність України, батьки тут же поховали шкільну форму в шафи. Її продовжували носити тільки діти з бідних сімей. Ходили, хто в чому, нерідко навіть в спортивних костюмах. У школах, де було більше дисципліни, - хлопчики носили костюми приглушених кольорів, тільки в суботу дозволявся вільний стиль. Дівчата стали надягати на уроки штани.

Середина 90-х - період, коли здається, що знання більше не потрібні, важливіше здатність бути спритними. Професії економіста, бухгалтера виходять на перший план - раніше ними оволодівали на курсах після неповної середньої школи, а тепер йдуть за ними до вузів. Прагматично налаштовані діти більше не хочуть бути ні вчителями, ні лікарями - там платять мало. Як і в суспільному житті, в школі більше немає авторитетів. Учні стали грубими і цинічними щодо вчителів, більш агресивними один до одного.

З усього, що стосується життя підлог, знято табу. У школі поряд з факультативами "Історія релігій" і "Історія світового мистецтва" з'являється "Культура сексуальних відносин". Діти без сорому задають питання: "З якого віку можна вести статеве життя?" Вечори і капусники набувають форму зобов'язалівки. Діти ігнорують поезію, але захлинаючись читають "Майстра і Маргариту" Булгакова, "Чайку на ім'я Джонтан Лівінгстон" Річарда Баха.

Вступ до вузу було і залишається престижним. Правда, тепер вже не важливо яка спеціальність, "головне - корочка". У цей період з'являються численні філії університетів, готові за гроші вчити дитину з будь-яким рівнем знань. Першокурсники з гордістю заявляють: "Вчуся в університеті!" Ні у кого не виникає питання, наскільки успішно він вчиться і наскільки серйозним фахівцем він стане. Матюкатися в публічному місці вже не соромно.

2000-ТІ РОКИ

Діти стали настільки практичними, що це лякає вже дорослих. Дитина не буде витрачати час на предмет, який йому не знадобиться на тестах або при надходженні. Приділяють увагу математики та англійської. Часто приносять в клас замість книг роздруківки з інтернету, а потім просто викидають їх на смітник. Більшість просто случає Толстого і Достоєвського в плеєрах на СD-дисках.

Учитель - тільки помічник для вступу до вузу. Тепер вчитель просто не має права погано знати свій предмет - його просто "заб'ють" питаннями. Вибір професії пов'язаний з грошима. Це - економіка, комп'ютери, менеджмент, міжнародний бізнес, юриспруденція, рідше медицина, біологія. Багато при надходженні сподіваються на батьків - вони оплатять навчання.

Відносини між хлопчиками і дівчатками спростилися. Без пива і сигарети, як правило, не спілкуються і не відпочивають. Притому дівчинки курять і п'ють нарівні з хлопчиками. Тепер в порядку речей, якщо хлопчик поплеще дівчинку по плечу, відпустить "сальну" жарт, вилається при ній. Уже з 12-13 років школярки починають відчувати себе об'єктами сексуального уваги. Звідси спіднички вище дозволеного і відверті топіки з декольте. Дівчата стали активніше. Якщо хлопчик подобається, будуть докучати йому нескінченними телефонними дзвінками.

Об'єкт хвастощів - достаток в сім'ї, він - як показник того, що в його родині вміють жити. Орієнтуються: річ з бутика або з магазину "все по 50". Можуть відчитати однокласницю: "Ах, ти паразітка! Навіщо купила такий же парасольку, як у мене? Мені що тепер, викинути свій?" Кумири - спортсмени і артисти серіалів.

У класах тепер миють підлоги тільки прибиральниці. Насмітили учень відмовляється навіть підмести за собою - адже він платить за прибирання гроші!

Але разом з тим чимало розумних і добрих дітей - так, принаймні, стверджують самі вчителі.

"РОЗБИШАКА" СТАВ СВЯЩЕНИКОМ, задираючи ОЧОЛИВ ФІРМУ

Десь році в 80-му до мене приїхав колишній учень, - згадує Рада Аркадіївна Фрідман, учитель російської мови і літератури Єнакіївської школи №1 Донецької області "Десь році в 80-му до мене приїхав колишній учень, - згадує Рада Аркадіївна Фрідман, учитель російської мови і літератури Єнакіївської школи №1 Донецької області. - Він сказав:" Ви вчили нас неправильно, ви говорили, що ми повинні бути чесними, а в житті багато підлості ". я йому відповіла:" Значить, я повинна була вам повторювати: "Хлопці, життя не варте того, щоб бути чесними й працьовитими, люди не варті того, щоб бути з ними відвертими? Вчіться падлючити. Так правильно?" - "Та що ви, Рада Аркадіївна!"

Я приходжу в жах від того, що деякі вчителі сьогодні подають дітям приклади аж ніяк не для зразка. Сам учитель - це приклад безкорисливості. Шкода, що не всі сьогодні відповідають цьому правилу. Авторитет він завойовує насамперед ерудицією.

Але вчитель - це ще й повага до учня. Учень повинен знати, що він потрібен вчителю. Уже в кінці 70-х років до мене в клас прийшов учень з іншої школи. Віталька, на відміну від моїх хлопчаків, курив, випивав. Міг з усмішкою подивитися, як клас збирає металобрухт: "Ну-ну, не надірвися!" і піти. Дуже повільно він вростав в колектив. Де він сьогодні? Це нормальна людина, має прихід в Кіровоградській області. За порадою, як жити, до нього ходять мешканці кількох сіл.

Дівчата знали, що палити неприпустимо, тому що, за словами поета Щипачева: "На недопалку слід губної помади лише презирство викличе до тебе". А хлопчики не дозволяли собі напитися, бо по Толстому: "Були гроші - пили шампанське, не було - нічого не пили. До горілки не опускалися ніколи". Але іноді потрібні були слова іншого плану.

В кінці 80-х прийняла черговий клас. До мого жаху, кожен день хтось був побитим в кров. Мовчали, як партизани, і я болісно обчислювала призвідника. Помітила, що тільки Вовка ні разу не був битий. Притиснула його до стінки після уроків: "Пам'ятай, до в'язниці сяду, але приб'ю тебе власними руками. Якщо ще проллється хоч крапля крові! .." Все, як бабка пошептала. До речі, Вові організаторські здібності стали в нагоді, тепер він очолює фірму ".

З ТВОРИ: "... ВІН ВИРІС Б ПОГАНИМ ЛЮДИНОЮ. І НАВІТЬ ГІРШЕ - ДЕПУТАТОМ"

"Хто б що не говорив, але школа залишилася одним з найчистіших місць в нашій державі, - стверджує Євгенія Михайлівна Роїк, вчитель російської мови та літератури київської школи № 57 (45 років тому вона вчила дітей Стельмаха, Гончара і Воронько). - Звичайно , говорити з дітьми потрібно з посиланням на час, в якому живемо. Але всупереч "патріотизму гаманця" учитель повинен продовжувати виховувати патріотів батьківщини, всупереч шаленому споживанню - говорити про безкорисливість, сердечності.

Читала в 8 класі розповідь Драгунського "Він живий і світиться" про те, як хлопчик проміняв нову дорогу машину на черв'ячка-світлячка. Учень пише в творі: "Якби хлопчик так не зробив, він виріс би поганим людиною, або гірше того - депутатом". Ось вам знамення часу. А тепер у нас немає достойників, моральних авторитетів! Перестав бути безумовним авторитетом і вчитель. Але потрібно сказати, що вони й так не всі були ідеальними, і зараз не всі погані. Література - це перш за все, можливість говорити про морально-етичні проблеми ".

"Де, вкажіть мені, Вітчизни батьки, яких ми повинні прийняти за зразки?" - цитує Роїк вічно актуального Грибоєдова. Або наводить такий сюжет: "Послав воєвода вбити святого старця. Старець перед смертю попросив дозволу помолитися. Молився так довго, що вбивця перетворився на порох. Мораль вкладена в уста старої:" Це йому в покарання дано - злого наказу б не слухався, за чужу совість не ховався ". Хіба це не повчально?"

"Що школа 60-80-х була авторитарною, неправда, - каже вчитель біології школи № 57 Людмила Михайлівна Бондаренко. - Ми обговорювали такі питання як" Навіщо ЦК Компартії, якщо є Верховна Рада СРСР? "," Що керує світом: матеріалізм і ідеалізм? "," Чому заборонили книгу Солженіцина? "Діти обговорювали і зміну генсеків:" Горбачов краще, він не тільки сам ходить, але і сам каже ".

ІДЕАЛЬНИЙ УЧИТЕЛЬ - ЗНАТОК КОМП'ЮТЕРА, АНГЛІЙСЬКОЇ І АВТО

Нинішня система освіти - це відгомін німецької казарменій системи, - стверджує Юрій Володимирович Шукевич, директор Фінансового ліцею, голова Асоціації директорів шкіл Києва, - парти в ряд, шеренга і вчитель, який керує "Нинішня система освіти - це відгомін німецької казарменій системи, - стверджує Юрій Володимирович Шукевич, директор Фінансового ліцею, голова Асоціації директорів шкіл Києва, - парти в ряд, шеренга і вчитель, який керує. І 20 років тому, і зараз умовно всіх учнів можна розділити на три категорії: перша - асоціальні, у яких всередині протест проти будь-якої організації (15%). Друга - мотивовані діти, які народилися з передчуттям успіху - генератори ідей (15%). Треті - основна маса, які нічого не створюю т і не придумують, а пожинають плоди мотивованих (70%). Зараз школи намагаються штучно збільшити кількість другої категорії.

В середині 90-х ще були діти, які не брали під сумнів авторитет вчителя. Сьогодні ж кожна третя дитина дозволяє собі сумніватися в знаннях вчителя, мотивуючи так: раз ти такий розумний, то чому у тебе немає машини, а мій тато, який неграмотно пише, домігся в цьому житті більшого? Для них авторитет той, хто має більше грошей. Стимулювати таких дітей дошками пошани і похвалами практично марно. Головна похвала для них тепер - тільки оцінка. Тепер вони сприймають школу, як контракт: заплатили, отримали знання - все, більше ніхто нікому нічого не зобов'язаний.

Що ж збереглося з часів Союзу? Величезна важливість школи, як соціального інституту. Школи все ще займаються вихованням дитини. Ще велика роль класного керівника - клас переймає всі його замашки, фрази і світогляд. Але щоб це сталося, тепер у учнів потрібно завойовувати авторитет своєю харизмою і, якщо хочете, - стервозністю. Нинішній ідеальний вчитель повинен розбиратися в сучасній музиці, комп'ютері, водити свою машину і знати англійську мову. І такі вчителі є, просто їх на всіх учнів не вистачає ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Як змінювалися школярі: від чорнильних ручок до Толстого на DVD". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Сухорукова Олена, Анастасія Білоусова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Чи завжди так було?
Коли діти поверталися з канікул, першим питанням було: "Хто що прочитав?
Діти без сорому задають питання: "З якого віку можна вести статеве життя?
Навіщо купила такий же парасольку, як у мене?
Мені що тепер, викинути свій?
Йому відповіла:" Значить, я повинна була вам повторювати: "Хлопці, життя не варте того, щоб бути чесними й працьовитими, люди не варті того, щоб бути з ними відвертими?
Так правильно?
Де він сьогодні?
Де, вкажіть мені, Вітчизни батьки, яких ми повинні прийняти за зразки?
Хіба це не повчально?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация