Як платити будемо. Все більше українців користуються безконтактними платіжними до

  1. немає контакту
  2. Смартфони проти пластику
  3. Натисніть для збільшення
  4. На межі фантастики

Чим зручні безконтактні банківські картки, як вони витісняють звичайний "пластик" і коли їх місце займуть смартфони

Невеликий столичний супермаркет, розташований біля станції метро, ​​недавно модернізували. Оновили касові вузли, встановивши термінали для безконтактної оплати на власниках, які легко повертаються від касира до покупця. Тепер в цьому магазині можна розраховуватися за товар одним дотиком, не передаючи карту касирам.

По всій видимості, власників точки надихнув на інновації зростання числа покупців з безконтактними картками. Завдяки зручним терміналів вони стали розплачуватися ще швидше і черги стали менше. Правда, за людиною, який готує до оплати готівку, вже намагаються не займати. Адже він може затримати чергу, якщо касиру доведеться довго підбирати здачу, підшукуючи потрібні купюри по кас.

немає контакту

Викладений вище приклад київського магазину ілюструє, як швидко українці звикають до зручностей нових платіжних технологій. За інформацією Нацбанку, за 2017 рік кількість безконтактних карток зросла на 37,8% (з 2 млн до 2,7 млн ​​штук). З огляду на, що загальна кількість платіжних карт за цей період збільшилася лише на 3,9% (59,9 млн одиниць на початок 2018 роки), констатує розширення частки безконтактного пластика.

Мова йде про картах Mastercard PayPass і Visa PayWave, які забезпечені чіпами і магнітними стрічками і дозволяють розраховуватися як через безконтактні, так і звичайні термінали. Динамічне зростання цього сегмента в НБУ пояснюють зручністю використання, кращої захищеністю в порівнянні з картками з магнітною смугою і активним просуванням з боку платіжних систем.

Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України, пов'язує тенденцію з розвитком платіжної інфраструктури та впровадженням технології в транспорті. Зокрема, компанія Mastercard разом з банками-партнерами оснастила терміналами для безконтактної оплати турнікети київського метро, ​​фунікулера і двох ліній швидкісного трамвая. За інформацією Віри Платонової, генерального директора Mastercard в Україні, тільки в київському метро за кілька років роботи терміналів через них сплатили 20 млн поїздок вихідці з 55 держав.

За інформацією Нацбанку, за 2017 рік кількість безконтактних карток зросла на 37,8%

Тим часом завдяки зусиллям Visa Житомир і Тернопіль стали першими містами в Україні, де безконтактними картами цієї платіжної системи можна оплатити проїзд у всьому наземному транспорті. Причому в Тернополі терміналами обладнали не тільки комунальні автобуси і тролейбуси, а й маршрутки. Як розповів Фокусу Дмитро Крепак, і. о. глави регіону СНД і Південно-Східної Європи компанії Visa, до кінця 2018 року безконтактна оплата проїзду картою запрацює ще в трьох українських містах. А як тільки таке нововведення з'являється в населеному пункті, його жителі поспішають обзавестися безконтактною карткою, яку після випробування в транспорті починають використовувати повсюдно.

Якщо в сфері оплати проїзду рішення все ще впроваджуються точково, то в великих торгово-сервісних мережах безконтактні термінали використовуються практично повсюдно. Як повідомили Фокусу в ПриватБанку, безконтактні платежі приймає 70% пос-терміналів (більше 110 тис.) Фінустанови. У ТАСкомбанк, який націлився на істотне збільшення кількості торгових терміналів в 2017 році, за інформацією заступника голови правління ТАСкомбанк Валерія Даниленко, з огляду на активний розвиток безконтактних платежів нові термінали встановлювалися з підтримкою цієї функції, і на сьогодні її підтримують 90% терміналів банку. Мабуть, ритейлери вже оцінили переваги безконтактних карт. Як зазначає Олена Коробкова, їх застосування сприяє збільшенню швидкості транзакцій, зменшення черг і зростання кількості покупок.

Смартфони проти пластику

На поширенні безконтактних карт розвиток платіжних технологій в Україні не зупиняється. Поки супермаркети розгортають свої термінали до людей, щоб зробити більш зручною безконтактну оплату, в країні з'являються технології, які можуть відправити пластик як такої на звалище історії. Мова йде про оплату смартфонами через платіжні термінали.

Восени 2017 го Україна стала 15 країною світу, де Google у партнерстві з Mastercard запустив глобальний сервіс для безконтактних оплат GooglePay. "Банки інтегрували рішення в рекордні терміни, - розповідає Віра Платонова. - Клієнти, платіжна інфраструктура - все було готово до нового етапу безконтактних платежів. Відразу після запуску програми в Україні ми спостерігали зростання NFC-оплат на 100% щомісяця. Українці піймали хвилю бесконтакт" .

Сьогодні скористатися технологією GooglePay можуть клієнти ПриватБанку (власники карток Mastercard і Visa), Ощадбанку (Mastercard і Visa), Укрсиббанку (Mastercard), ПУМБу (Mastercard і Visa), банку "Південний" (Visa), ТАСкомбанк (Mastercard), Альфа-Банку (Mastercard і Visa), першого українського мобільного банку без відділень Monobank (карти Monobank) і банку "Восток" (Mastercard).

Натисніть для збільшення

Інфографіка: Олександр Шатов

На думку Дениса Раковського, директора департаменту з продажу роздрібного бізнесу ТАСкомбанк, в майбутньому у таких технологій є шанс витіснити банківські карти. "У сучасному світі людина більше прив'язаний до телефону, ніж до гаманця, - пояснює Себастіан Рубай, заступник голови правління ПУМБ з роздрібного бізнесу. - Втрату гаманця зазвичай помічаєш через 4-6 годин, тоді як відсутність телефону стає помітним протягом півгодини. Можливість оплачувати покупки за допомогою телефону - це дуже зручно. Адже на відміну від банківської карти, з телефоном людина практично не розлучається ".

Найбільш красномовно про зручність технології свідчить той факт, що 76% клієнтів ПриватБанку - користувачів смартфонів з NFC-функцією вже перейшли на оплату за допомогою GooglePay як на основний спосіб поточних покупок. Однак про масове поширення платежів за допомогою смартфонів в Україні говорити поки рано. У ПриватБанку, який впровадив GooglePay в Україні першим, число активних користувачів сервісу поки вимірюється кількома десятками тисяч, тоді як кількість активних карт цієї фінустанови перевищує 19,5 млн.

"Відсоток таких транзакцій дуже низький, оскільки для використання GooglePay необхідно мати смартфон, оснащений NFC, карту банку, який підтримує цей сервіс, і торгову точку з безконтактним терміналом, - каже Денис Раковський. - Насправді це не так-то просто, особливо за межами таких великих міст, як Київ, Дніпро, Харків, Львів чи Одеса ". За словами Себастіана Рубая, в ПУМБ також лише невеликий відсоток клієнтської бази користується GooglePay, а загальний обсяг транзакцій за весь період склав всього близько 1,4 млн грн.

Нацбанк поки не володіє інформацією про подібні транзакції по українській банківській системі в цілому. Але, як розповіли Фокусу в НБУ, з 1 липня 2018 року банки почнуть надавати регулятору статистику по кількості мобільних платіжних інструментів. Перспективи цього напряму в НБУ оцінюють стримано. "Розвиток і популяризація технологій, які надають можливість здійснювати платежі виключно з використанням смартфона, вимагають часу і інвестицій. Тому в середньостроковій перспективі платіжна карта буде одним з основних платіжних інструментів на ринку України", - заявляють представники регулятора.

"У сучасному світі людина більше прив'язаний до телефону, ніж до гаманця"

Одним з головних перешкод для розвитку технології, мабуть, є неготовність українців переплачувати за смартфон тільки заради наявності в ньому NFC. "Я мріяла купити собі смартфон з 4G і NFC, щоб однією з перших протестувати ці революційні для України технології, - розповідає студентка з Києва Наталія. - Однак довелося обійтися моделлю тільки з 4G, так як бюджет був обмежений, а дешевше 5 тис. Грн підібрати смартфон з 4G і NFC ніяк не виходив ".

Наступним витком в поширенні технології в Україні може стати запуск сервісу ApplePay, який дозволить розплачуватися пристроями iPhone, iPad і AppleWatch. Вони, незважаючи на відносну дорожнечу, досить популярні. На ринку говорять, що презентація новинки може відбутися вже в 2018 році, проте офіційно про це не оголошували. "Рішення про вихід на той чи інший ринок насамперед залежить від компанії Apple. Коли наші партнери будуть готові до запуску, ми надамо їм повну підтримку, як і в випадку з уже запущеними в Україні GooglePay (AndroidPay)", - робить висновок Дмитро Крепак.

На межі фантастики

Теоретично розраховуватися через безконтактні термінали вже зараз можна не тільки банківськими картами або смартфонами, але і будь-який інший дрібницею з NFC. Як зазначає Дмитро Крепак, платіжними інструментами стають смарт-годинник, браслети, кільця, рукавички, значки. Наприклад, компанія Visa недавно розробила NFC-кільце для платежів. Під час проведення в Україні конкурсу "Євробачення" в 2017 році Visa спільно з Ощадбанком розіграла серед українців 50 таких екзотичних безконтактних платіжних пристроїв. А Альфа-Банк спільно з Mastercard з 2015 року пропонує годинник з платіжною функцією - AlfaWatch.

На думку Олени Коробкова, поки цікаві NFC-рішення в вигляді одягу, ювелірних прикрас або наклейок знаходяться на стадії експериментів і привертають увагу гиків - любителів технологічних новинок. Можливо, такі проекти так і залишаться іміджевими і нішевими. Адже смартфони стали для сучасної людини куди більш універсальним, невід'ємним атрибутом, ніж кільця, годинник або інші аксесуари. Швидше смартфон з NFC як найбільш зручний спосіб оплати з часом витіснить можливість розраховуватися за допомогою біометричних даних - таких як відбитки пальців, малюнок сітківки ока або риси обличчя.

Також нову сторінку в розвитку платіжних технологій може відкрити широке поширення в найближчі роки інтернету речей. Так називають здатність побутових приладів підключатися до інтернету і обмінюватися інформацією один з одним або користувачами. "Очікується, що до 2020 року у населення світу з'явиться більше 20 млрд пристроїв, підключених до Мережі, і споживачі будуть очікувати все нових і нових можливостей для оплати продуктів і послуг в один дотик", - говорить Олена Коробкова. Вона передбачає, що користувачі, наприклад, можуть захотіти купувати продукти харчування за допомогою екрану холодильника або оплачувати паливо з сенсорного монітора автомобіля.

Інновації минулого. Прогнозують, що незабаром банкомати зникнуть з вулиць міст, адже готівка буде просто не потрібна

"Ще один перспективний напрям - платежі за допомогою QR-кодів, - говорить Дмитро Крепак. - Ми вже впровадили цю технологію в Казахстані і активно працюємо з нашими партнерами над запуском в Україні". У ПриватБанку також роблять ставку на QR-цію простих транзакцій. Завдяки цьому рішенню ПриватБанку вже рік електронні квитки в громадському транспорті в Дніпрі, Львові та інших містах можна оплатити, зіскановані смартфоном QR-код. "Тепер на порядку денному генерація QR-інвойсів для оплати смартфоном де завгодно і за що завгодно. Адже QR - відмінний спосіб масового залучення безготівки в сферу налу", - діляться планами в ПриватБанку. Тобто для мікробізнесу QR-коди можуть стати альтернативою терміналів, використовувати які багато підприємців поки побоюються.

Однак платіжні технології в Україні розвиваються динамічно. Особливо це помітно на часовому відрізку в один-два роки. Наприклад, в лютому 2017 го автор цієї публікації провела журналістський експеримент - спробувала прожити без готівки один тиждень. Завдання виявилося не з простих. Адже в сфері малого та середнього бізнесу, культури і дозвілля про безготівкові платежі тоді ніби й не чули. Протягом одного року ситуація змінилася. Популярні українські фестивалі, наприклад, Фестиваль вуличної їжі, "Зима на ВДНГ" стали безготівковими. Оплатити за допомогою карт там вже можна не тільки вхідні квитки, а й будь-які частування, сувеніри, атракціони. Підприємці на виставках також все частіше обзаводяться терміналами. З'явилися нові вуличні точки з кавою, за який тепер можна розплатитися карткою. Загалом, безконтактні платежі стають реалією повсякденному житті.

Статті по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация