Як списати суму депозитного рахунку, що не возвращеннyю банком-банкрутом? (відповідь на питання)

ПИТАННЯ: Як в бухгалтерському обліку можна списати суму депозитного рахунку, яку не повернено банком у зв'язку з введенням тимчасової адміністрації (банкрутство банку)?

Відповідно до ч. 2 ст. 76 Закону України від 07.12.2000 р № 2121-III "Про банки і банківську діяльність" при прийнятті рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних НБУ не пізніше наступного дня повідомляє про це Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) для прийняття останнім заходів, передбачених Законом України від 23.02.2012 р № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452).

На наступний день після офіційного отримання рішення НБУ Фонд починає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації, інформацію про що розміщує на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет (http://www.fg.gov.ua) і не пізніше 10 днів публікує її в газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України" (ст. 34 Закону № 4452).

Тимчасова адміністрація вводиться Фондом на термін, що не перевищує 3 місяців, а для системно важливих банків - 6 місяців. Протягом цього періоду банк не може здійснювати розрахунково-касове обслуговування своїх клієнтів. Перелік операцій, які не можуть здійснюватися банком протягом дії тимчасової адміністрації, визначено п. 5 ст. 36 Закону № 4452, в тому числі їм передбачений і мораторій на задоволення вимог вкладників та інших кредиторів.

Якщо по відношенню до обслуговуючого підприємства банку винесено рішення про його неплатоспроможності і Фондом призначено тимчасову адміністрацію, то протягом терміну роботи тимчасової адміністрації в банку підприємство залишок грошових коштів на своєму поточному рахунку повернути не зможе, оскільки на такі операції введено мораторій (підприємство в цьому випадку відноситься до категорії інших кредиторів).

Подальші дії підприємства залежать від результатів роботи тимчасової адміністрації.

Згідно ст. 39 Закону № 4452 передбачені наступні способи врегулювання ситуації (виведення банку з ринку):

  • ліквідація банку з відшкодуванням Фондом коштів за вкладами фізичних осіб;
  • ліквідація банку з відчуженням у процесі ліквідації всіх або частини його активів і зобов'язань на користь приймаючого банку (інвестора-правонаступника);
  • відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією;
  • створення і продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, а також подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку;
  • продаж неплатоспроможного банку інвестору.

За висновком Фонду (про результати роботи тимчасової адміністрації) НБУ приймає рішення про ліквідацію банку і відкликання банківської ліцензії, про що інформує Фонд не пізніше дня, наступного за днем ​​прийняття такого рішення. В цей же термін Фонд розміщує рішення НБУ про ліквідацію банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше 7 днів публікує його в газеті "Урядовий кур'єр" або "Голос України".

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону № 4452 протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, а також про ліквідацію банку і призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Таку заяву на ім'я уповноваженої особи Фонду про включення підприємства до реєстру акцептованих кредиторів складається в довільній формі. Зразок цієї заяви розміщений на сайті Фонду. У заяві необхідно вказати найменування підприємства-кредитора, його код ЄДРПОУ, місцезнаходження, суму вимоги, реквізити банку (нового, де відкрито поточний рахунок) і номер поточного рахунку, на який треба перерахувати суму кредиторських вимог. До заяви можна додати копію договору на розрахунково-касове обслуговування (банківського рахунку) з ліквідованим банком. Таку заяву доцільно відправити поштою з повідомленням про вручення та описом вкладень.

Інформація про включення підприємства до реєстру акцептованих кредиторів розміщується на сайті Фонду. Якщо в результаті ліквідації банку грошових коштів буде достатньо для погашення заборгованості, то вона буде перерахована Фондом на вказаний в заяві поточний рахунок.

У разі якщо заборгованість не буде погашена, на підставі відповідності критеріям, наведеним в п.п. 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 ПКУ, вона визнається безнадійною. Така заборгованість списується з балансу підприємства в порядку, визначеному П (С) БО-10.

Списання безнадійної дебіторської заборгованості здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. Планом рахунків для обліку резерву сумнівних боргів передбачено балансовий рахунок 38 "Резерви сумнівних боргів". Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачалося, в разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат і відображається за дебетом субрахунка 944 "Сумнівні та безнадійні борги".

ПИТАННЯ: Як в бухгалтерському обліку можна списати суму депозитного рахунку, яку не повернено банком у зв'язку з введенням тимчасової адміністрації (банкрутство банку)

ПИТАННЯ: Як в бухгалтерському обліку можна списати суму депозитного рахунку, яку не повернено банком у зв'язку з введенням тимчасової адміністрації (банкрутство банку)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация