Як проходить Ніч храмів в Празі: ексклюзивний репортаж

  1. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  2. Собор Св. Томаша
  3. Собор Кирила і Мефодія
  4. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  5. Собор Св. Климента
  6. Монастир Св. Бенедикта
  7. Собор святого Віта
  8. Тинський храм
  9. Костел Св. Якуба
  10. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Вид на Карлів міст, один із символів Праги. Архітектор моста Матіаш Браун найбільше любив собор Святого Климента

Раз на рік Прага об'єднує навколо себе, крім туристів з усіх куточків земної кулі, людей різних віросповідань і релігійних поглядів. Саме тут проходить подія під назвою Ніч храмів. В цей час кожен бажаючий з лампадкою в руці може обійти храми Праги самих різних конфесій, і в кожному з них вам із задоволенням розкажуть і про Бога, і про історію, покажуть святині і реліквії. Азарт заходу надають друку, які ставлять на спеціальні листівки. Деякі навіть змагаються - у кого більше печаток. "Сегодня" також взяла участь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Про традиції

"Традиція Ночі храмів виникла в Німеччині нещодавно - у 2001 році для залучення молодих людей, в церкви, - повідав нам отець Василь Сливоцький, настоятель греко-католицького Кафедрального собору Св. Климента. - Щоб показати, що, крім віри, храм - це ще й культура , історія і навіть мистецтво. у Чехії ця традиція перебралася в 2007 році і отримала свій розвиток в більшій мірі, ніж у родоначальників.

Сьогодні в Ночі храмів беруть участь понад 300 празьких церков різних конфесій. А в Чехії в цілому - близько 1500 церков. Кожних собор має свою унікальну історію та легенди. Можливо, вони не завжди правдиві, але дуже красиві. Суть свята в тому, що всі храми відкриті практично всю ніч. І люди можуть, крім візуального огляду, дізнатися історію храму, його родзинку, чим він відрізняється від інших. Прикластися до святинь ".

Дух Праги. тіні святих

Собор Св. Томаша

Старт нічного марафону було дано в соборі Св. Томаша, де вдалося "заправитися паливом" - "чорним" пивом, яке ченці виробляли і продавали прямо на території комплексу, який прилягає до храму. Але одного келиха було досить, щоб дійти до кінця дистанції. Хоча веселі ченці пропонували і вино, і міцну "сливовицю" (місцевий самогон) власного виробництва. Та й джазовий оркестр, який грає в одній з каплиць, вабив залишитися. Початок був багатообіцяючим ...

У шлейфі лампадок, що курсують за старовинними вулицями Праги, ми вийшли і на український слід. Зайшли в православну церкву.

Собор Кирила і Мефодія

"Православна церква в Чехії з'явилася близько 100 років тому і також бере участь в даному святі, - розповів нам Василь Черепко, священнослужитель православного кафедрального собору Св. Кирила і Мефодія. - Ніч храмів - прекрасна традиція, яка вказує на мирне співіснування в Чехії різних релігій. у чехів дуже глибоке коріння віри, але ця віра загнана в далекі куточки їх душі і рідко виставляється напоказ. А Ніч храмів допомагає згадати про ці корінні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Церкви беруть участь в святі виключно за бажанням, але мало хто відмовляється. Адже потік людей в цю ніч величезний. Тільки наш храм відвідує до 5 тисяч осіб в цю ніч. У церкві до цього заходу підготовлена ​​ціла програма. Крім екскурсії з гідом, ми показуємо церковне начиння, пояснюємо хід літургії. І, звичайно ж, всіх вражає те, що під час богослужінь хор співає без музичного супроводу, на відміну від католиків. Люди слухають православний хор з особливим трепетом. Причому священик пояснює кожну строчку піснеспіви, щоб невоцерковлених людей було все зрозуміло. Також проводяться лекції про православних іконах, символіці, ролі православ'я в Європі і т. Д. "

Православний храм. Святих Кирила і Мефодія

Собор Св. Климента

Наступним нашим духовним пристановищем став собор Св. Климента.

"Наш собор сьогодні - своєрідний центр для зустрічі українців, - упевнений отець Василь Сливоцький, настоятель собору, магістральний капелан ордена Мальтійських лицарів. - Але до нас ходять і російські, і чехи, і словаки. Ми раді всім, кого Господь привів сюди. Крім сповідей і молитов, люди тут отримують і поради, діляться пропозиціями про роботу, житло і т. д. При храмі є навіть дошка оголошень, де багато хто знайде різноманітну допомогу.

Історично наш храм досить незвичайний. До 1931 року, коли половина населення Праги говорила по-німецьки, собор Святого Климента був для богословів та прихожан, які розмовляють чеською мовою. В цьому ж будинку була і церква для семінаристів, які говорять по-німецьки. Після 1931 року тодішній архієпископ Кордач подарував наш храм греко-католиків, а сусідній - католикам. З тих пір храми дружно співіснують. Більш того! У нас служиться західний обряд православ'я, в якому є елементи і католицької, і православної літургії. Ми взагалі дуже дружні, під час обряду висвячення нового єпископа Празького обов'язково присутні представники православних храмів.

Також наш собор унікальний тим, що тут зберігається повне зібрання праць Матиаша Брауна - архітектора, який побудував знаменитий Карлів міст. Міст знаходиться в 100 метрах від нас! Матіаш Браун особливо любив наш храм, часто тут сповідався.

У Ніч храмів у нас особливо багатолюдно. Час летить непомітно. Я спілкуюся з величезною кількістю прихожан і туристів. В середньому в цю ніч до нас приходять до 10 тисяч чоловік! Якось в одну з "ночей" мені довелося сповідувати маленького хлопчика. Я звернувся до нього з питанням: "Що у тебе на серці?". Той вразив мене відповіддю: "Душа!".

Монастир Св. Бенедикта

Саме тут ми випадково зустріли почесного архієпископа Празького, митрополита Чеських і Словацьких земель автокефальної православної церкви, батька Крістофера.

"Мабуть, Сам Бог звів мене, організатора останнього Чеського монастиря, з вами на території першого монастиря, - з посмішкою прийняв нас архієпископ Крістофер. - Цей чоловічий монастир заснований в X столітті (903 р) святим Бенедиктом, який до розколу церкви був православним . з тих пір, з перервами на комуністичні часи в Чехії, монастир діючий. Мало того, тут була заснована перша пивоварня. Ченці сьогодні, як і тисячу років тому, варять пиво, назване на честь творця їх обителі. Святий Бенедикт відомий тим, що розробив перший сво д правил для ченців. Основне з яких було: Ora et labora ( "Молися і працюй").

В XI столітті в цьому монастирі прийняв чернецтво св. Прокопій, який відомий як розповсюджувач Святого Письма. Святий Прокопій спілкувався з Кирилом і Мефодієм, що жили в той час в Моравії (одна з областей Чехії). Він з групою монахів, які знали старослов'янську мову, пішов в ліс, де заснував свій монастир. Обитель його була відома тим, що саме в ній ченці займалися перекладами Євангелія з грецької на старослов'янську. Вони дуже тісно співпрацювали з монахами Києво-Печерської лаври, через яких і передавали Писання для поширення на території Київської Русі.

У Празі дуже трепетне ставлення до храмам, в тому числі як архітектурному мистецтву. Але при цьому закон для них непорушний. Якось мені довелося будувати православний храм в місті. І вже при здачі об'єкта виявилося, що наші купола на кілька метрів вище, ніж належить, і цим порушують загальну архітектуру міста. Спочатку взагалі прийшов указ його знести, але благо, нам вдалося домовитися, сплативши штраф.

У 2011 році з Божою допомогою нам вдалося заснувати новий монастир на території Чехії в місті Тахов. Якось довелось мені хрестити десятирічного хлопця Косму з Праги, незважаючи на те, що його батьки були атеїстами. З роками він прийняв чернецтво в одному з монастирів Чорногорії, так як в Чехії православних монастирів на той момент ще не було. Повернувшись до Чехії, він загорівся бажанням створити монастир і звернувся з цим бажанням до мене. Удвох ми привели в порядок невеликої молитовний будинок і дзвіниця при ньому. Сьогодні тут живуть духовним життям чотири ченця. Молодшому - 35, а старшому 55 років. Двоє пишуть ікони ".

Від великої кількості інформації і різноманітності храмів ніч здається нескінченною. Крім іншого, включається азарт - добути якомога більше печаток. Вражаюче, але нам вдалося обійти кілька десятків церков, костьолів, синагог ... Виділимо найяскравіші з них.

Монастир. Тут варять пиво святого Бенедикта

Собор святого Віта

Це найвеличніший храм Чехії. Нарівні з Карловим мостом він є символом Праги. Будівництво цього шедевра архітектури тривало близько шести століть. Асоціюється він з найбільш шанованим римським імператорам і королем Чехії - Карлом IV. Цей правитель створив Прагу і зробив її центром Європи.

Мало хто знає, що він був дуже набожним і збирав мощі святих угодників Божих. У числі інших в соборі Св. Віта зберігається череп апостола Луки. Тут же покояться мощі і самого св. Віта - заступника всіх бідних і немічних. Святий Віт, будучи ще маленьким хлопчиком, прийняв християнство. За часів переслідування християн було вбито римськими імператорами Діоклетіаном і Максиміаном в 303 р Існує повір'я, що, танцюючи навколо статуї цього святого в день шанування його імені (15 червня), люди знаходять здоров'я. Правда, в XVI столітті для частини населення ці танці стали манією, їх почали плутати з нервовим захворюванням "хореей" (друга назва "танець святого Віта").

Найвеличніший. Вид на собор Св. Віта

Тинський храм

Храм Діви Марії був побудований на місці середньовічного базару і призначався для молитов торговців і купців. Про які суми прибутку вони просили Всевишнього, ми можемо тільки здогадуватися.

Одна вежа собору символізує Єву, а друга, на метр вище, - Адама. Цей храм дуже любив національний герой чеського народу Ян Гус. Крім інших знаменитостей, тут покояться мощі Тихо Браге - одного з перших астрономов.обітель Св. Анешкі

Одне з величних будівель Праги, яке чудово як днем, так і вночі - монастир Св. Анешкі. Чехи дуже шанують цю святу - молодшу дочку короля Чехії Отакара I. Вона все дитинство провела в монастирях. Коли вона виросла, до неї сватався сам імператор Фрідріх II. Але принцеса рішуче відмовила і заявила про намір присвятити життя Богові.

Після смерті батька, за підтримки своєї родини, вона прийняла обітницю і стала абатисою заснованого нею монастиря. Померла Анешка в 1282 році. Останки її до сих пір не знайдені, тоді як монастир став усипальницею всього її роду. У чехів є повір'я: коли буде знайдено місце поховання Анешкі, вся Чехія і кожен її громадянин житимуть в повному достатку і благополуччя.

Будівля дійсно дуже красиво. І як зовні, так і всередині оповите таємницями. Це місце дуже люблять художники.

Тинський храм. Вежі символізують Адама і Єву

Костел Св. Якуба

У самому центрі Праги на Староміської площі в свято особливо гарний костел Святого Якуба. Храм зустрічає багатим оздобленням, блиском обрамлених золотом ікон і статуй святих. Але вже на порозі стає моторошно - праворуч від входу над іконою святої Марії з Немовлям зі стелі звисає засушена людська кисть. Як виявилося, давним-давно один з бездомних прихожан після закінчення вечірньої літургії сховався під лавками храму, щоб залишитися тут на ніч. І коли, закривши ворота костелу, всі пішли, він підійшов до вівтаря і потягнувся до коштовностей, що обрамляють іконостас. Вмить його рука відпала. З тих пір "сохне" під стелею храму, для науки, що у злодіїв руки "відсохнуть".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Собор Святого Духа

Протестантський храм не запам'ятався ні багатством оздоблення, ні будь-якими цікавими легендами. Але це єдине місце, в якому пригощали гарячим чаєм, кавою і лимонадом з печеньки! Що було дуже до речі.

Храм Святого Духа. Тут дуже хлібосольні

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Я звернувся до нього з питанням: "Що у тебе на серці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация