Як вибирали президента в Барановичах

Першому виборцю - щоденник і оплески Ділянки для голосування № 3 і № 4. ДУО "общеобразов-Серйозна середня школа № 12" (вул. Глінки, 14).

7.55. Школа зустріла урочистій тишею і передноворічним настроєм: в кутку прикрашена ялинка, на стінах плакати з привітаннями з наступаючим 2011 роком.

Орієнтуючись по стрелочкам-вказівниками на стіні, виявилася в фойє, в центрі якого красувалася величезна червона урна для бюлетенів. При моїй появі більшість членів комісії почали усміхатися і завмерли в очікуванні: невже перший виборець завітав?

З газети? Документи є? Зачекайте, зараз вас зареєструємо, сказав голова дільничної комісії № 4 Анатолій Новиков, дізнавшись, що я з Intex-press.

РЕКЛАМА

Поки мене реєстрували, дізналася про підсумки дострокового голосування. Цифри вражають понад 29% виборців дільниці № 4 вже зробили свій вибір.

В очікуванні першого виборця піднялася на другий поверх, де розмістився виборчу дільницю № 3.

«Воскресіння. 8 ранку. Кому захочеться підніматися в таку рань, щоб проголосувати? Напевно, чекати доведеться довго першого виборця », скептично подумала я, але мої думки перервало неструнке« здрастуйте »і« проходите ».

Після стандартних запитань про адресу та прізвища прийшов чоловік отримав бюлетень і зник за фіранкою. З вибором кандидата він, видно, давно визначився, тому що не минуло й хвилини, як він кинув бюлетень в урну. Стрімке порив городянина попрямувати до виходу був зупинений головою дільничної комісії № 3 Ольгою Пшеничної:

Ви у нас сьогодні перший, тому ось вам від нас невеликий подарунок, під оплески членів комісії вона вручила чоловікові щоденник. Здоров'я вам, благополуччя ...

РЕКЛАМА

Головне, грошей побільше, перебив городянин голови.

І це теж, підтримала його Ольга Пшенична. А в щоденник ви будете свої доходи і витрати записувати.

Як виявилося, Михайло (так представився городянин кореспонденту «IP») працює пожежником і відвідати виборчу дільницю в такий ранній час його «змусила» робота: чоловік поспішав на чергування.

Незважаючи на вихідний, коли можна довше повалятися в ліжку, на ділянки одна за одною потягнулися люди. Складалося враження, що в цей день нікому не спалося. Втім, все виявилося набагато буденніше: одні вирішили виконати свій громадянський обов'язок вранці, тому що після обіду вони мали йти на роботу, інші вважали за краще «віддати» свій голос перед поїздкою на ринок. «Таїнство» в більшості випадків проходило мовчки. І тільки коли біля зашторених кабінок для голосування збиралася невелика черга, можна було почути міркування людей:

Ти за кого? Я за Санникова, він мені найбільше сподобався.

А чому в бюлетені 11 квадратиків, кандидатів адже десять? .. Цей квадратик проти всіх? Ну, тоді я проти всіх.

Я тільки за Лукашенко. Більше я нікому не вірю. Живемо спокійно. Пенсію отримуємо. А більше нам нічого й не треба. Так що виживемо.

Ех, дідусь! Жити треба, а не виживати ...

Жити треба, а не виживати

Наталя СЕМЕНОВИЧ

Ділянка № 66, в / ч 65263.

10.00. «Ви думаєте, я боюся вас до нас впустити? Все у нас там красиво і відмінно », заявив кореспондентам« IP »заступник командира частини з ідеологічної роботи Тимур Дудкін. Однак пропустити журналістів пройти на виборчу дільницю головний ідеолог навідріз відмовлявся.

Від кореспондентів довго вимагали акредитації при Міністерстві оборони, а потім акредитації при міській територіальній комісії з виборів. Поки військові отримали-таки від МО добро на те, щоб пропустити журналістів, і поки кореспонденти доводили людям у формі, що згідно із законом немає ніякої необхідності в будь-яких додаткових дозволів або акредитаціях, пройшло 40 хвилин.

На виборчій дільниці, розміщеній в місцевому клубі, справа пішла краще: кореспондентам люб'язно запропонували каву і чай ( «не в якості хабара»), а також повідомили всі питання, що цікавлять цифри.

За даними голови дільничної виборчої комісії № 66 Юрія Стельман, відсоток дострокового голосування на його ділянці склав більше 80% (710 з 885 виборців за списком). За запевненнями військових, настільки жваво дострокове голосування проходило тому, що багато солдати не змогли б проголосувати в основний день виборів, оскільки «задіяні у службовій діяльності».

Вельми активно тут голосували і з самого ранку 19 грудня. До 12.00, коли журналісти «IP» покинули ділянку, на ділянці проголосували вже 95% виборців.

РЕКЛАМА

І члени комісії, і спостерігач від Товариства офіцерів РБ Андрій Орлов, висловили повну задоволеність як організацією виборів, так і активністю виборців. Єдине, що порушувало атмосферу щирості і доброзичливості, так це те, що всі рухи журналістів і їх діалоги з виборцями усередині знімалися на відеокамеру підполковником Дмитром Фориси. Як пояснив сам автор документальних зйомок, запис він виконував для архіву частини.

Можливо, і через це все як один військовослужбовці строкової служби, з якими вдалося поспілкуватися журналістам, були стримані і одноманітні в судженнях ...

«Я давно визначився, за якого кандидата буду голосувати, і мій вибір був усвідомленим», повідав один з рядових. Однак на запитання кореспондента, за якими критеріями солдат вибирав майбутнього президента країни, той відповісти не зміг.

Cімптоматічним здалося і думка рядового, вперше в житті брав участь у виборах: «Моя мама і інші родичі голосують за Лукашенко. І я теж проголосував за Лукашенко, так як думаю, що інших гідних кандидатів у нас більше немає ». Правда, зізнався солдат, з передвиборними програмами альтернативних кандидатів він не знайомився.

Алесь Гізун

Ділянка № 13. Гуртожиток Барановичського заводу автоматичних ліній (вул. Пролетарська, 159Б).

14.00. У розпал дня виборців було так багато, що біля кабінок для голосування городяни стояли в черзі. В основному приходили сім'ями. За словами голови дільничної комісії, директора РУПП «Барановичский завод автоматичних ліній» Володимира Белюк, до 14.00 на дільниці № 13 із зареєстрованих 2307 виборців встигли проголосувати 65,4%, причому близько 25% достроково.

Народ активно прибував. Молода пара хлопець з дівчиною, дочекавшись, коли їм видадуть бюлетені, попрямували вдвох в одну кабінку. Зробивши свій вибір, вони вийшли назовні. «Ви чому в кабінку удвох пішли?» Помітивши явне порушення, відчитала юнака і дівчину спостерігач. «Ми ж сім'я ...» розгублено виправдовувалися молоді люди. Через двадцять хвилин виникла схожа ситуація: чоловік і дружина років сорока рука об руку попрямували в «таємну кімнату». «У кабінку удвох входити заборонено ...» з іншого кінця приміщення спробувала запобігти те, що відбувається секретар комісії з виборів. «Навіть якщо у нас одноголосний вибір?» Здивувалася городянка. «Згідно із законодавством не положено», відповіли їй.

Незважаючи на те, що за постійними маневрами виборців невпинний нагляд вели троє спостерігачів і членів комісії, за час двогодинного чергування на ділянці № 13 на очах кореспондента ще три рази під шторою кабінки були помічені чотири ноги. У той час як одні виборці чекали своєї черги, інші голосували прямо біля урни. Один чоловік поставив галочку в своєму бюлетені прямо на столі спостерігачів. «Пиши проти всіх», порадив він товаришеві, в задумі схилився над прізвищами кандидатів в своєму бюлетені і терпляче чекав черги в кабінку. Біля входу в гуртожиток ще троє городян затіяли суперечку про вибори. «Я голосувала за чинного президента. Я просто кращого не бачу. З кого сьогодні було президента вибирати? »Висловлювала свою думку одна жінка. «Як це не було з кого вибирати десять кандидатів. Так що, так і будемо за нього одного довічно голосувати? »Обурився її словами знайомий. «Та нічого, що ви тут сперечаєтеся, ми-то знаємо, хто буде президентом», зазначив третій товариш, і всі троє попрямували в буфет відзначати свято.

Юлія ІВАШКО

Спостерігачі перебували на значній відстані від столу, де підраховувалися бюлетені

Виборча дільниця № 36. ДДТ.

16.00. Біля входу на дільницю кореспондента «IP» зустріла мила дівчина з опитувальних листом Юлія Потоцька, представник компанії TSN, яка проводила екзит-пол на виборах.

«На замовлення ОНТ ми працюємо на декількох ділянках в різних районах міста, пояснила Юлія. Опитуємо виборців, заповнюємо демографічну карту, де вказуємо вік, освіта, стать, за кого людина проголосувала, як давно визначився з вибором ».

За словами дівчини, з ранку виборці відповідали на питання через одного, ближче до обіду багато хто відмовлявся, а ввечері майже всі з великим завзяттям йшли на контакт.

На ділянці, як і в колишні виборчі кампанії, на вході чекали буфет, столики, дошка з фотографіями виборців, виставка дитячих робіт. Але ще величезний Дід Мороз біля урни, що привертає увагу дітей. А їх на ділянці було чимало в цей час йшла голосувати в основному молодь.

Як розповіла голова комісії Леоніда Боярська, з 1 830 виборців даної ділянки достроково проголосували 28,7%.

«Це занадто багато, зауважив один спостерігач. Напередодні, в п'ятницю-суботу, спеціально провели в палаці дитячі ранки, вистави для того, щоб привернути до дострокового голосування якомога більше людей. І поки дитина веселився, батьки могли свій так званий громадянський обов'язок виконати. На це і розраховано було ».

Проте активно проходило голосування і в день виборів. Як повідомили члени комісії, за дві години до закриття дільниці не проголосували тільки близько 130 осіб.

«Все добре, тільки ось для такого« гарячого »дня дуже вже холодно на цій ділянці», зауважив один з виборців, виходячи на вулицю. І я, потираючи свої захололі руки, погодилася з ним.

Зіна ДРОЗД

Буфети на виборчих дільницях радували достатком

Ділянка № 28, ГАП-4 (вул. Грунтова, 47).

Ділянка відрізнявся від інших відвіданих кореспондентом «IP» своєї сухої офіційністю. Якщо інші ділянки були прикрашені квітами, гірляндами, новорічними ялинками, то тут про наближення Нового року не нагадувало нічого.

Відзначився ділянку і згадкою на сайті громадського спостереження за виборами electby.org, де анонімний користувач повідомляв про вкидання бюлетенів на цій ділянці під час обіду в суботу, 18 грудня. Повідомлення з'явилося в 17.00, а після 20.00, тобто після вивішування копії протоколу, спостерігачі від Білоруського Гельсінського комітету, які були присутні на ділянці, помітили серйозне розбіжність у своїх підрахунках тих, хто проголосував з даними комісії. За словами незалежних спостерігачів Тетяни Царюк і Зої Васько, розбіжності вийшли значними: вони нарахували 186 тих, хто проголосував 18 грудня, а з даних протоколу виходило, що в цей день проголосували 535 чоловік.

Але голова дільничної виборчої комісії Андрій Капіца висловив сумніви як в достовірності даних спостерігачів, так і в самій можливості точно підраховувати кількість опущених в урни бюлетенів з місця їх (спостерігачів) розташування.

Якщо говорити про всі відмінності, то ділянці «пощастило» ще й у тому, що бути присутнім при підрахунку голосів на нього прибули спостерігачі від ОБСЄ. Що послужило причиною вибору саме цієї ділянки, міжнародні спостерігачі не сказали і взагалі відмовилися давати будь-які оцінки або коментарі, які стосуються виборів.

РЕКЛАМА

Рівно о 20.00 двері дільниці була закрита, спостерігачам були вказані місця, з яких вони могли стежити за процедурою підрахунку. Місця ці перебували метрах в п'яти-шести від столу, на якому розкладали бюлетені.

Голова пояснював всі дії комісії, але не озвучив жодної цифри проміжних підрахунків ні кількості бюлетенів у кожній з урн, ні результатів дострокового голосування, ні результатів голосування за місцем проживання. Отримані результати секретарю передавалися в письмовому вигляді.

Коли почався безпосередній підрахунок голосів, спостерігачі висловили бажання стежити за процедурою з більш близької відстані, щоб була можливість побачити, які саме бюлетені розкладаються навпаки папірців з прізвищами кандидатів. Голова в цьому категорично відмовив: «Ви будете заважати роботі комісії!» Єдине, що залишалося спостерігачам, милуватися спинами вважають так слухати шурхіт бюлетенів.

До 22.15 підрахунок був закінчений, а бюлетені упаковані відповідно до процедури. Голова комісії озброївся калькулятором, і через 10 хвилин була вивішена копія протоколу, з якої спостерігачі змогли нарешті дізнатися хоч якісь дані.

Всього на ділянці проголосували 2674 людини, або 84,3% від загального числа виборців, з них достроково 928. За Лукашенко віддали голоси +1995 виборців (74,6% від числа тих, хто проголосував), за інших кандидатів проголосували 573 людини (21.4%).

Дмитро МАКАРЕВИЧ

Ділянка № 34 (гімназія № 2, вул. Зої Космодем'янської, 45).

18.00. Незважаючи на те, що виборний день хилився до заходу, в будівлі ділянки було досить багатолюдно. Люди йшли поодинці і парами, з дітьми і без, молоді та похилого віку. Явка виборців на дільниці відзначалася досить висока за даними голови комісії, станом на 18.00 бюлетені в урни відправили 83% виборців (більше 25% з них зробили це достроково).

В цілому голосування проходило спокійно. Однак через годину після початку роботи на ділянці у кореспондентів «IP» несподівано виникли проблеми.

«А що це ви тут знімаєте? Ви повинні були в мене дозволу запитати, можна тут фотографувати чи ні. Я відповідаю за цю будівлю, і ви повинні були поставити мене до відома », з'явився на ділянці директор гімназії.

Доводи журналістів про те, що всі необхідні процедури були дотримані, посвідчення до комісії надані і реєстрація в спеціальному журналі проведена, не мали ніякого ефекту. Дивно було чути від людини, яка жодного відношення до комісії не має, настанови про те, що ми повинні робити, а чого немає. У підсумку, кинувши членам комісії «дивіться, щоб до кабінок не підходили і до урни не підпускайте», керівник навчального закладу пішов. Разом з ним зникли і наші надії на те, що підрахунок голосів на дільниці № 34, що став під час виборів до місцевих Рад депутатів відомим всій країні тим, що на ньому «совістю не торгують», буде проходити так само відкрито і прозоро, як на тих виборах, коли на цій ділянці переміг опозиційний кандидат. Правда, як відомо, з тих пір вся комісія на чолі з головою змінилася, та й сама ділянка з будівлі 83 УНР переїхав в школу.

Найгірші побоювання підтвердилися. Мало того, що спостерігачі і журналісти перебували на значній відстані від столу, де рахували бюлетені, так ще і члени комісії обступили його таким щільним кільцем, що було неможливо розгледіти, що вони взагалі роблять. Ситуація ускладнювалася тим, що кожен етап підрахунку голосів проходив в тиші і результати, всупереч вимогам законодавства, не оголошувалися.

Проте ніхто зі спостерігачів ніяких критичних зауважень не висловлював. Складалося відчуття, що спостерігали за підрахунком голосів (двоє з яких вчителі цієї ж школи, один представник БРСМ) більше захоплюють розмови один з одним і пейзаж за вікном, ніж споглядання спин членів дільничної комісії.

До того, як підсумки підрахунку голосів були оприлюднені, знову з'явився директор. Ми так і не зрозуміли, на якій підставі він був присутній на ділянці. Якщо він був зареєстрований в якості спостерігача, то чому не стежив за ходом голосування?

«Це ж мої співробітники, я за них переживаю», єдине, що сказав директор на зауваження про те, що він не має права перебувати на дільниці для голосування.

У той момент, коли прийшов керівник навчального закладу, голова комісії разом з протоколом ненадовго пішла в невідомому напрямку. І лише після того, як вона повернулася, протокол вивісили на загальний огляд.

Чи варто говорити, що підсумок голосування на ділянці виявився прекрасним. З 2251 людини, яка отримала бюлетені, за чинного президента проголосував майже 81% виборців. Альтернативні кандидати удев'ятьох не набрали і 16%, а відомості про тих, хто проголосував проти всіх кандидатів, і зовсім в протокол не були внесені.

Автор: Зіна ДРОЗД

При моїй появі більшість членів комісії почали усміхатися і завмерли в очікуванні: невже перший виборець завітав?
З газети?
Документи є?
Кому захочеться підніматися в таку рань, щоб проголосувати?
А чому в бюлетені 11 квадратиків, кандидатів адже десять?
Цей квадратик проти всіх?
«Ви чому в кабінку удвох пішли?
«Навіть якщо у нас одноголосний вибір?
З кого сьогодні було президента вибирати?
Так що, так і будемо за нього одного довічно голосувати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация