Як любити ближнього, якщо він ненавидить тебе?

Як любити ближнього, якщо він ненавидить тебе?

Вітаю Вас, шановний рав!

Підкажіть, як любити ближнього як самого себе, якщо ці ближні ненавидять тебе лютою ненавистю і готові зжити тебе зі світу?

Максим

Максим
Рішон ле-Ціон, Ізраїль

Ви підняли дуже важливе питання. Звичайно ж, для мене всі питання відвідувачів сайту - важливі. Але виділяю цей, тому що раби Аківа (найбільший Учитель Мішни, 2-е століття) назвав заповідь Тори, яка дозволяє нам «любити ближнього, як самого себе» (Ваикра, гл. 19, ст. 18) - фундаментальним принципом всієї Тори.

Щоб хоча б трохи розібратися, які вимоги пред'являє до нас ця заповідь, нам треба постаратися зрозуміти сенс складових її формулювання слів.

Почнемо по порядку.

Перше слово - «любити».

Не претендуючи на вичерпне роз'яснення найбільшого поняття «любов», розглянемо його лише в контексті нашої розмови. І скажімо, що це - відчуття спільності, єднання, відповідальності за іншу людину, усвідомлення в якомусь сенсі принципової взаємозалежності і «активного позитивного небайдужості» до успіхів і удач іншого.

Дане визначення, ще раз повторю, не відображає суті поняття «любов» у всій його глибині, але відзначає тільки ті його сторони, які нам необхідно виявити в контексті цієї відповіді.

Далі слід слово - «ближнього».

Сенс поняття «ближній» (на івриті - реа), якщо виділити в ньому ознаки, важливі для нашої відповіді, виражається в приналежності до якої-небудь групи, до якогось колективу (наприклад, сім'я, громада і т.д.), в спільності основних цілей.

І, нарешті - словосполучення «як самого себе».

Це означає, що людині слід судити про те, які людях за тими ж параметрами, мірками і критеріями, за якими він сам визначає для себе, що таке добре і що таке погано. Параметрами, мірками і критеріями, на яких побудовані його уявлення про власні інтереси і т.п.

Зі сказаного випливає, що заповідь Тори «любити ближнього, як самого себе», яку Всевишній дав народу Ізраїлю, адресована кожному єврею (тобто всім євреям, без винятку, потрібно її виконувати). І з іншого боку - кожен єврей, який не перестав бути євреєм (не перейшов в іншу релігію), повинен бути об'єктом цієї заповіді.

Тут відразу ж підкреслю, що все пусті розмови про те, що Всевишній нібито наказав євреям любити тільки євреїв і не любити неєвреїв - абсолютно безпідставні і незмірно далекі від Істини. Насправді ж Всевишній велів нам, євреям, любити іншого єврея і по-добросусідськи відноситься до кожного нееврею, який активно і навмисно не завдає тобі шкоди, зла і т.п.

Ми, євреї, не очікуємо, що неєвреї будуть любити нас, і не прагнемо до цього. Ми хочемо лише, щоб до нас ставилися доброзичливо, зі спокійною коректністю, і не завдавали нам шкода. І точно так само нам слід ставитися до інших людей (неєвреїв).

Якби все людство або навіть окремі народи і країни на цих принципах будували б відносини з нами (і один з одним) - життя на Землі була б дійсно, по-справжньому прекрасною для всіх людей.

А тепер повернемося до заповіді Тори «любити ближнього, як самого себе». Точніше - до Вашого питання і тій проблемі, яку він присвячений.

Як видно зі змісту моєї відповіді, складаючи його, виходжу з припущення, що Ви - єврей і що у Вас виникли серйозні труднощі у виконанні цієї нашої заповіді по відношенню до якихось інших конкретних євреям, які, як Ви пишете - «ненавидять тебе лютою ненавистю ».

Що в такій ситуації робити?

Перш за все, зазначу, що з роз'яснення суті слова «любов», як очевидно - аж ніяк не випливає, що потрібно, наприклад, нескінченно терпіти приниження або закривати очі на шкоду, яку тобі завдають. Ні терпіти, ні закривати очі - ні в якому разі не можна.

Якими ж повинні бути Ваші практичні дії?

Від людей, які до Вас погано ставляться, потрібно - максимально дистанціюватися, припинити з ними будь-які контакти. Або, якщо такої можливості немає - зменшити спілкування до мінімального технічного, або, може бути, робочого рівня, докладаючи зусиль до того, щоб, наскільки це вдасться - попереджувати і / або нейтралізувати шкоду, які ці люди здатні Вам заподіяти. Зрозуміло - на основі законів Тори і з дотриманням норм кримінального та цивільного кодексу держави, в якому Ви живете.

З іншого боку, невід'ємною, дуже важливою частиною виконання заповіді, яку ми з Вами зараз обговорюємо - повинні стати Ваші роздуми і молитви. Про те, щоб ці люди виправили свої шляхи (це і є в даному випадку - прояв любові до них).

І ні в якому разі не треба тримати в серці (і вже тим більше - не розпалювати в собі) почуття помсти і бажання, щоб люди, які погано ставляться до Вас, стали жертвами зла. Любов проявляється по-різному. Чи не мстити і не бажати іншій людині зла - теж форма любові.

Підводячи сказаного тут якісь підсумки, зазначу, що зміст даної відповіді, сподіваюся, правильно зорієнтує читача і допоможе в складній ситуації, яку Ви описали, на практиці, по-справжньому і серйозно, виконувати заповідь «любити ближнього, як самого себе».

На додаток і розширення - см. На сайті відповіді «Про принципі Тори: не роби іншому те, що не хочеш, щоб робили тобі» , «Як ставитися до особистих ворогів» , «Яка заповідь - головна?» .

Автор тексту Еліягу Ессас
11.06.15



ПОНРАВИЛОСЬ? ПІШЛИ ЗАСЛАННЯ ДРУГУ

Як любити ближнього, якщо він ненавидить тебе?
Підкажіть, як любити ближнього як самого себе, якщо ці ближні ненавидять тебе лютою ненавистю і готові зжити тебе зі світу?
Що в такій ситуації робити?
Якими ж повинні бути Ваші практичні дії?
ПОНРАВИЛОСЬ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация