Як учасникам операції Об'єднаних сил отримати статус УБС

З вступом в дію Закону про реінтеграцію Донбасу серед військовослужбовців з'явилися чутки про припинення надання статусу учасника бойових дій

З вступом в дію Закону про реінтеграцію Донбасу серед військовослужбовців з'явилися чутки про припинення надання статусу учасника бойових дій. «Якщо немає АТО, то немає і статусу?», - запитують військові. Яка ситуація з точки зору права - роз'яснює Антон Красов, правозахисник, юрист Всеукраїнської правозахисної громадської організації «Юридична Сотня».

24 лютого 2018 року набрав чинності Закон України «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях» ( закон про реінтеграцію Донбасу ). З набранням чинності цього закону антитерористична операція завершилася, був введений в дію інший правовий режим - заходи щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях (операція Об'єднаних сил), про що йдеться в статтях 7 , 8, 9, 12 Закону.

Що буде зі статусом УБС

Раніше існували два правових підстави, які давали можливість людині отримати статус учасника бойових дій (п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу»). У цих нормах йшлося про необхідність участі або забезпечення участі в АТО, яка давала можливість отримати в подальшому статус учасника бойових дій.

Такі ж норми можна побачити в Порядку надання статусу УБС (постанова КМУ №413 від 20.08.2014 р). Згідно п. 4 Порядку підставою для надання статусу є документи про безпосереднє залучення осіб до участі або забезпечення проведення АТО.

Закон про реінтеграцію Донбасу вніс зміни в різні закони, в тому числі - в п. 19, 20 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу». Тепер, крім участі в АТО, ще однією підставою для отримання статусу УБС буде участь в заходах щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях (операція Об'єднаних сил). Таким чином, відбулося узгодження норм двох законів.

Згідно з прикінцевими нормам цього Закону Кабінет Міністрів повинен привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим законом, зокрема - внести зміни до Порядку надання статусу учасника бойових дій, в якому участь в АТО буде доповнено участю в Операції об'єднаних сил як підставою для отримання статусу УБС.

Як бачимо, тепер участь в АТО, як і участь в операції Об'єднаних сил будуть давати можливість отримувати статус УБС в звичайному режимі. Таким чином, принципових змін в процедурі отримання та оформлення статусу як для діючих військовослужбовців, так і для звільнених осіб після закінчення АТО не відбулося.

Нагадаємо, закон про реінтеграцію Донбасу змінив формат антитерористичної операції на Операцію об'єднаних сил, а штаб АТО - на Об'єднаний оперативний штаб ЗСУ.

«Якщо немає АТО, то немає і статусу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация