«Як можна пояснити таке в Татарстані ?!»: Каміль Самигуллин дав відповідь прокурорам

7.08.2018

Транспортна прокуратура на підставі висновку Казанського міжрегіонального центру експертиз вимагала заборонити шість богословських книг

Сьогодні Лаішевскій райсуд відмовився розглядати в особливому порядку позов приволзької транспортної прокуратури про визнання екстремістськими ряду мусульманських книг, включаючи хадіси «Сахих» і «Сади праведних». Перед цим за богословські праці заступився муфтій РТ Каміль Самигуллин, який звинуватив ініціаторів в «відвертому невігластві». Експерти «БІЗНЕС Online» помічають, що екстремістської можна визнати майже будь-яку релігійну книгу минулого, в тому числі і Біблію.

«Ці книги користуються у всьому мусульманському світі незаперечним авторитетом і є видатними пам'ятками ісламської культури», - заявив Каміль Самигуллин в своєму акаунті Фото: скріншот сторінки аккаунта Каміля хазрата Самігуллін в Інстаграм «Ці книги користуються у всьому мусульманському світі незаперечним авторитетом і є видатними пам'ятками ісламської культури», - заявив Каміль Самигуллин в своєму акаунті Фото: скріншот сторінки аккаунта Каміля хазрата Самігуллін в Інстаграм

«ХОЧЕТЬСЯ СПОДІВАТИСЯ, ЦЕ ПРОСТО ТЕХНІЧНА ПОМИЛКА, НЕПРОФЕСІОНАЛІЗМ ВИКОНАВЦІВ»

Сьогодні Лаішевскій районний суд РТ відмовився розглядати в особливому порядку позов приволзької транспортної прокуратури про визнання екстремістськими кількох друкованих матеріалів. Йдеться про шість книгах - трьох томах «Тлумачення священного Корану. Полегшення від великодушно і Милостивого »за авторством Абд ар-Рахман бін Насірас-Саді, короткому викладі« Достовірних переказів з життя пророка Мухаммада, хай благословить його Аллах і вітає: Ясний виклад хадисів "Достовірного збірника" »від сахих аль-Бухарі. Крім того, в списку ще два друкованих видання: «Сади праведних» від імама Іухйі-д-дин Абу Закарійа, а також «Булюгаль-Марама. Досягнення мети і з'ясування основ Шаріату »від Ібі Хаджар аль-Аскаляні.

Інформацію про це нашому виданню підтвердив адвокат Руслан Нагієв. У цій справі він працював в парі з іншим захисником мусульманського богослов'я - юристом ТОВ «ЮКЦ" Апеляція "» Олександром Коншин. Останній сьогодні в суді представляв інтереси видавничого дому «Умма», який спочатку публікував ці книги. «Це рішення в нашу користь, суд почув наші доводи про те, що в особливому порядку дану справу розглядатися не може - відповідачем має бути видавництво і ДУМ РТ», - розповів Нагієв «БІЗНЕС Online».

Вчора з даного питання в своєму акаунті в «Інстаграме» виступив муфтій РТ Каміль Самигуллин, який заявив, що розгляд позову знаходиться на особливому контролі управління мусульман. «Хочеться сподіватися, це просто технічна помилка, непорозуміння, непрофесіоналізм окремих виконавців. А інакше як можна пояснити таке в Татарстані - на землі, історія та культура якої зберігає безцінна криниця мусульманського богословської спадщини ?! І це ще більше загострює відверте невігластво тих ініціаторів, які вирішили визнати вищеназвані класичні праці мусульманського богослов'я екстремістськими! Ці книги користуються у всьому мусульманському світі незаперечним авторитетом і є видатними пам'ятками ісламської культури », - заявив він в своєму акаунті.

«Це рішення в нашу користь, суд почув наші доводи про те, що в особливому порядку дану справу розглядатися не може - відповідачем має бути видавництво і ДУМ РТ», - розповів Руслан Нагієв Фото з архіву Руслана Нагієва «Це рішення в нашу користь, суд почув наші доводи про те, що в особливому порядку дану справу розглядатися не може - відповідачем має бути видавництво і ДУМ РТ», - розповів Руслан Нагієв Фото з архіву Руслана Нагієва

Нагієв ж помітив, що у транспортної прокуратури тепер два шляхи - оскаржити рішення суду у вищій інстанції або звернутися з новим позовом про притягнення до відповідальності ДУМ РТ і видавця книг. «Але я думаю, що прокуратура не буде оскаржувати рішення тепер, коли наглядове відомство дізналося позицію ДУМ РТ з цього питання», - підкреслив він. Адвоката в цій історії здивувало, що наглядовий орган відразу не привернув до відповіді видавця. «Юридично прокуратура пішла по шляху розгляду в особливому порядку, без залучення видавців, мабуть, хотіли зробити це" тихо і спокійно ", без відповідачів. Я думаю, так поступили, щоб не привертати увагу. Але інформація все одно просочилася ». Позов прокуратури Нагієв пов'язує з бажанням «деяких чиновників на місцях показати свою роботу перед керівництвом». «Звичайно, я здивований таким позовом, ці книги у кожного другого мусульманина будинку є, і визнати їх екстремістськими - це дуже необачний крок, тим більше зробити це в Татарстані, де був виданий перший в світі друкований Коран. Це центр духовної спадщини мусульман Росії, і подібні кроки дуже непрофесійні. Треба бути в таких питаннях мудріше ».

За словами адвоката, він був готовий клопотати про проведення в рамках справи релігієзнавчої експертизи, однак цього не було потрібно. Нагієв зауважив, що подібні позови від прокуратури розглядалися і в інших регіонах з тим же результатом.

Олександр Коншин представляв в суді інтереси видавничого дому «Умма», який і випустив ці книги Фото надано Русланом Нагієвим Олександр Коншин представляв в суді інтереси видавничого дому «Умма», який і випустив ці книги Фото надано Русланом Нагієвим

ВЕРДИКТ ЕКСПЕРТІВ: «ЗАКЛИКИ ДО НАСИЛЬСТВА, ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ»

Як стало відомо «БІЗНЕС Online», книги, які опинилися приводом для судового розгляду, були вилучені у громадянина Росії - якогось Хайрутдінова - ще 10 травня 2017 року. Прибувши зі Стамбула до столиці Татарстану, він привіз з собою 20 книг: дві збірки з 10 книг серії «Ісламські науки». На літературу звернули увагу співробітники митного контролю пасажирів казанського аеропорту. Друковані книги були переведені на російську мову, виглядали едіноформатно - «в твердій палітурці з обкладинками чорного кольору, тісненими золотом». Їх митники направили в Казанський міжрегіональний центр експертиз, який, як стверджує наглядовий орган, провів комплексне психолого-лінгво-религиоведческое дослідження вилучених у Хайрутдінова книг. Експертиза вказала, що в них вбачаються ознаки екстремізму, закріплені в пункті 1 статті 1 федерального закону «Про протидію екстремістської діяльності».

Які саме ознаки екстремізму знайшла експертиза? Так, в тритомнику «Тлумачення священного Корану», як сказано в заяві прокуратури, використовуються «словесні і спеціальні зображальні засоби для цілеспрямованої передачі негативних емоційних оцінок і негативних установок щодо групи, виділеної переважно за ознакою ставлення до релігії (немусульман, іудеїв, християн) , містяться лінгвістичні ознаки пропаганди винятковості, зверхності осіб за ознакою ставлення до релігії (мусульман), психологічні ознаки інформації, спрямованої на ство ание і підкріплення негативних емоційних оцінок, смислових установок і негативних стереотипів щодо згаданої групи осіб, а також інформація, що спонукає до дій проти даної групи людей ».

У п'яти з шести вилучених на експертизу книг фахівці знайшли ознаки інформації, яка закликає до насильницьких і збройних дій. У своїй заяві транспортна прокуратура перераховує дієслова: «вбивати», «знищувати», «винищувати», «боротися», «боротися». Всі ці терміни вживаються, впевнений наглядовий орган, щодо немусульман, іудеїв і християн. Крім того, в ряді перерахованих книг знайдена інформація, що пропагує вроджену винятковість мусульман, перевагу ісламу, а також «неповноцінність і порочність» інших релігій і віруючих. У другому томі збірника «Тлумачення священного Корану» фахівці навіть виявили інформацію, яка позитивно підкріплює ісламську державу Халіфат, готовність до його створення.

«У всіх перерахованих вище виданнях експертом встановлено наявність психологічних ознак інформації, спрямованої на спонукання до дій, що передбачає порушення права на життя, на свободу і на особисту недоторканність, права на володіння майном, права на свободу думки, совісті і релігії групи осіб, виділеної за ознакою ставлення до релігії (немусульман, іудеїв, християн), окремих тез, пов'язаних з невизнанням світської системи сучасної держави як не відповідає релігійним основам ісламу », - резюмую ся претензії транспортної прокуратури, а також додається про ознаки ворожнечі, міжнаціональної ворожнечі, виражені в книгах. Причому на трьох рівнях: когнітивному, афективному та поведінковому.

За даними довідкового сервісу «Контур.Фокус» , АНО «Казанський міжрегіональний центр експертиз», яка виявила ознаки екстремізму в богословських книгах, була утворена в 2010 році і розташовується в Казані на вулиці Пушкіна, 52. Голова правління АНО - Булат Ягудін, виконавчий директор - Андрій Іванов. Організація спеціалізується на наукових дослідженнях і розробках в галузі суспільних і гуманітарних наук. У неї два засновника - Дмитро Шапошников і Тетяна Титова. Виручка організації в 2016 році склала 7,6 млн рублів. За останні п'ять років Казанський міжрегіональний центр експертиз виграв 36 держконтрактів на загальну суму 23,5 млн рублів.

Рішення експертизи про те, що вилучені книги містять, по своїй суті, екстремістську інформацію, було прийнято ще 16 жовтня 2017 року. На підставі цього вердикту транспортна прокуратура звернулася в Лаішевскій суд про визнання цього друкованого примірника - за винятком містяться в них сур, аятов і цитат Корану - екстремістськими. Заява прокуратури було зареєстровано в Лаішевском суді 9 липня цього року.

«ВІН ПОПЕРЕДНЬО ПРЯМО ПЕРЕДБАЧЕНА звірити зі СПИСКОМ МІН'ЮСТУ»

Засновник видавництва «Умма» Асламбек Ежаєв в бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» розповів, що безпосередньо до книг, вилучених у Хайрутдінова, він відношення не має, хоча серію «Ісламські науки» раніше випускав саме він. «Якась благодійна організація в Туреччині надрукувала ці книги для безкоштовної роздачі. Там їх роздавали російськомовним мусульманам. Хтось, мабуть, отримав, летів з цими комплектами, причому попередньо явно звірився зі списком мін'юсту і відібрав ті книги, які дозволені до прочитання, умовно кажучи », - вважає книговидавець.

За його словами, цілий ряд опублікованих їм книг суд в Оренбурзі визнав екстремістськими. Разом з іншими видавцями Ежаєв зібрав групу юристів, які змогли довести, що в більшості книг немає ознак екстремізму. Однак «витягнути» їх з забороненого списку Мін'юсту за 6-7 років так і не вдалося. За словами Ежаєв, зараз він відстежує судовий процес в Лаишево і знаходиться в очікуванні рішення прокуратури. «Суд просто так не приймає рішення, думаю, консультації з кимось були проведені, не знаю з ким», - додав Ежаєв.

На захист книги встав Рамзан Кадиров На захист книги встав Рамзан Кадиров. «Я і мої бойові товариші, читаючи Коран, захищали цілісність Росії, воювали і воюємо з міжнародним тероризмом, засуджуємо екстремізм у всьому світі» Фото: prav.tatarstan.ru

Судовий спір в Татарстані і тяжба в Оренбурзі - не перші процеси, що стосуються матеріалів, так чи інакше пов'язаних зі священним писанням. У 2015 році шум піднявся навколо вирішення Південно-Сахалінського суду щодо книги «Благання до Бога: її призначення та місце в ісламі», визнаної екстремістською. «Як виявили кваліфіковані експерти, в текстах є прихований заклик до вчинення протиправних, екстремістських дій, що є, на думку суду, соціально-небезпечним для громадянського суспільства, оскільки може створити позитивне ставлення до екстремізму, впливати на світоглядні установки людей, маніпулювати і управляти ними », - зазначалося в рішенні суду.

На захист книги став глава Чечні Рамзан Кадиров. «Я і мої бойові товариші, читаючи Коран, захищали цілісність Росії, воювали і воюємо з міжнародним тероризмом, засуджуємо екстремізм у всьому світі. У боротьбі з екстремізмом і тероризмом, за цілісність Росії, віддали свої життя мій батько - перший президент ЧР, герой Росії Ахмат-Хаджі Кадиров - і тисячі його соратників », - говорив він на своїй сторінці «ВКонтакте». Пізніше Держдума прийняла, а президент Росії Володимир Путін підписав закон, забороняє вважати екстремістськими матеріали за цитати з Біблії, Корану і Тори.

Рустам Батру: «В умовах інтернету абсолютно марно боротися проти ідей гарматами, така боротьба тільки робить рекламу екстремістським книгам і викликає величезний негатив в мусульманському середовищі» Фото: «БІЗНЕС Online» Рустам Батру: «В умовах інтернету абсолютно марно боротися проти ідей гарматами, така боротьба тільки робить рекламу екстремістським книгам і викликає величезний негатив в мусульманському середовищі» Фото: «БІЗНЕС Online»

«Екстремістські МОЖНА ВИЗНАТИ ФАКТИЧНО БУДЬ-ЯКУ КНИГУ МИНУЛОГО»

За словами доцента кафедри конфліктології Інституту соціально-філософських наук і масових комунікацій КФУ, фахівця з конфліктології і екстремізму Резеди Галіхузіной, будь-які витяги з Корану не можуть претендувати на розслідування і винесення судових рішень. У цьому вона солідарна з Путіним. «Необхідно вичерпне вивчення. Якщо тлумачення канонічне, до нього не може бути ніяких претензій апріорі. Питання до необхідності чіпати ті речі, за якими є чітке розуміння: тут культурологічний аспект, а тут - історичний. Коли в суспільній свідомості є розуміння, в який історичної епохи писалася книга, вириваючи деталі з контексту », - каже Галіхузіна.

У бесіді з кореспондентом «БІЗНЕС Online» колишній заступник голови ДУМ РТ Рустам Батру припустив, що зазвичай такі судові процеси виникають з кримінальних справ, порушених стосовно осіб, обвинувачених в екстремізмі або тероризмі. «Подібні справи зі спробами визнання мусульманської літератури екстремістського виникають в різних регіонах, Татарстан - не виняток, - вважає Батру. - Піймали якогось члена "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі" (організація, заборонена в Росії, - прим. Ред.) - у нас в республіці вони зустрічаються, з'явилося відповідне кримінальну справу, в рамках якого потрібен був аналіз літератури. Після цього наглядовий орган побачив ознаки екстремізму в вилучених у обвинуваченого книгах і подав позов про їх заборону. Зазвичай це так буває. Але насправді екстремістської можна визнати фактично будь-яку книгу минулого. І в цьому полягає фундаментальна проблема. Якось проводили експеримент: фахівцям дали текст Біблії, в якому слово "Бог" замінили на "Аллах". І цей текст був визнаний екстремістським. Тому проблема екстремізму стосується не тільки мусульманської літератури ».

Духовний діяч закликає без попереднього осмислення не застосовувати до сучасної картині світу моральні установки, викладені в книгах минулого. «У цих книгах є багато того, що не вписується в сучасні стандарти моральності, моралі і людського співжиття, - вважає співрозмовник" БІЗНЕС Online ". - Однак суспільство має взяти за правило, що мораль, як і закон, не має зворотної сили. Не можна з висоти сьогоднішнього дня, з висоти сьогоднішнього моральності оцінювати через судові механізми то, як люди міркували раніше. Книги, які утворюють золотий фонд світової цивілізації, неправильно вимірювати сучасними стандартами. Якщо йти цим шляхом, то ми і Біблію, і багато інших книг повинні визнати екстремістськими. Інша справа, що не можна допускати, щоб екстремістські ідеї минулого без критичної оцінки потрапляли в сучасні підручники та діючу проповідь. Те, як вчили раніше, не повинно так само підноситися і зараз ».

Однак у цього питання є й інша сторона, попереджає Батру, - літературна ревізія священних книг на практиці дає мало результатів. «Питання в тому, де провести межу між минулим і сьогоденням - верующее співтовариство не погоджується на ревізію формулювань священних книг і навчань, - зазначив співрозмовник" БІЗНЕС Online ". - Коли хтось із богословів заводить про це мова, на нього відразу повстають одновірці. І виходить замкнуте коло: з одного боку, екстремізм древніх книг віджив своє, з іншого - верующее спільнота не готова від них відмовитися. На заході вже були прецеденти, коли вирізали з книг слово "негр" або замінювали білошкірих героїв на чорношкірих щоб уникнути расизму. Але це чистої води абсурд: що було, то було в історії. З іншого боку, дійсно, в хадисах нашому пророку приписували багато середньовічної єресі, суперечить Корану - книзі, сповненої гуманізму, милосердя і людинолюбства. Простий факт: в Біблії 36 гріхів, караних стратою, в Корані - жодного. Не всі були готові прийняти таку революцію гуманізму, і в ісламі сталася контрреформація: під виглядом висловів пророка з'явилися імперативи вбивати інакомислячих, забивати на смерть камінням грішників і інші речі. Але як би там не було, це історія, а хто не знає своєї історії, не має майбутнього ».

Батру рекомендує прійматі подібні хадісі як історичні факти, а не керівництво Опис до Дії. «Пройдуть якісь 100 років, і ми в очах нащадків будемо виглядати абсолютними дикунами, скажімо, через нашого ставлення до навколишнього середовища або до інформаційної екології, а все те, що ми сьогодні витворяє з самими собою, буде засуджено як епоха мракобісся і середньовіччя. Разом з тим треба поставити перепони на шляху проникнення віджилих своє екстремістських поглядів в свідомість сучасних віруючих - ось у чому глибока проблема. Світська людина може міркувати в тому дусі, що, мовляв, раніше люди були варварами і думали інакше, але ми повторимо їх погляди. Віруючі ж не так сприймають священні книги, вони в іншій системі координат знаходяться, і для них це слово, звернене до них зараз, як керівництво до дії ».

Сама практика визнання літератури екстремістського порочна, переконаний колишній заступник голови ДУМ РТ. «Тому президент виступив з ініціативою не чіпати священні писання, - пояснив Батру. - В умовах інтернету абсолютно марно боротися проти ідей гарматами, така боротьба тільки робить рекламу екстремістським книгам і викликає величезний негатив в мусульманському середовищі. Вона зводить нанівець гігантські досягнення в галузі свободи віросповідання, яких ми досягли в нашій країні за останні роки. При всіх існуючих проблемах в Росії мусульмани ніколи ще не жили так добре, як зараз: ні в царській Росії, ні за радянських часів. На даний момент виходить, що якийсь суддя приймає рішення і кидає тінь на всю діяльність держави, яке докладає величезних зусиль для того, щоб мусульмани і представники інших конфесій почувалися повноправними громадянами. Треба відмовлятися від практики визнання літератури екстремістського - для цього необхідно довести до кінця ініціативу Путіна і прийняти рішення, що всі книги минулого - неважливо, якої конфесії, - це пам'ятники, які чіпати не можна ».

Як пояснили кореспонденту «БІЗНЕС Online» експерти з Академії наук РТ, які знайомі з ситуацією, позов прокуратури пов'язаний з наміром визнати екстремістськими матеріалами не першоджерела богословських книг, написані арабською мовою, а конкретні видання їх трактувань. «Прокуратура не намагається заборонити канонічні тексти, мова йде про Шарх - трактуванні збірника сахих аль-Бухарі, який виконаний салафітского автором, - пояснив один зі співрозмовників нашого видання. - Трактування Корану - це теж не класика, а інтерпретації салафітского шейха, який жив в минулому столітті. Ринок ісламської релігійної літератури в Росії не відрегульований, на ньому можна зустріти все що завгодно. Часто з'являються, м'яко кажучи, сумнівні книги, які видаються на гроші близькосхідних країн. Однак коштів на їх видання не шкодують - на відміну від вітчизняних видань, які часто виходять на газетному папері, ці богословські книги надруковані на хорошій, дорогому папері. У вихідних даних видавці вказують Москву, хоча в дійсності часто вони видаються в інших країнах, після чого привозяться до Росії і продаються. Ці книги часто являють собою переклад трактувань Корану в вигляді певних інтерпретацій салафітських шейхів з доповненнями самих перекладачів. Тому правоохоронні органи і пред'являють до них претензії ».

За словами джерела нашої газети, видання подібних богословських творів фінансується близькосхідними країнами з певною метою. «Нерідко навіть класичні історичні праці, які спочатку переводяться з англійської, потім на російську мову, доповнюються релігійними інтерпретаціями і символікою Даіши (арабська назва забороненої в Росії угруповання" Ісламська держава "- прим. Ред.) Або в них відбувається підміна понять, і в такому вигляді вони потрапляють на книжковий ринок. З одного боку, це історична або релігійна книга, з іншого - в неї закладені певні смислові навантаження. Видаються вони екстремістськими або терористичними організаціями з певними цілями », - сказав співрозмовник видання.

А інакше як можна пояснити таке в Татарстані - на землі, історія та культура якої зберігає безцінна криниця мусульманського богословської спадщини ?
Які саме ознаки екстремізму знайшла експертиза?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация