Як боротися з пристрастю, яка народилася раніше нас

«Іди до мурашки, лінивець, поглянь на дороги її, і будь мудрим. Немає в нього ні начальника, ні урядника, ані правителя; вона заготовлює літом свій хліб, збирає в жнива свою їжу. Аж доки, лінивець, будеш спати? коли ти зо сну свого встанеш? Трохи поспиш, трохи подрімати ще трохи, склавши руки, щоб полежати, і приходить, немов мандрівник, бідність твоя, і нужда твоя, як розбійник »(Притч. 6: 6-11).

6: 6-11)

Джон Вільям Годвард. Солодке неробство (1904)

Про головну причину ліні - архімандрит Маркелл (Павук), духівник Київських духовних шкіл.

- Отче, звідки береться лінь? І що буде, якщо з нею не боротися?

- «Сучасна лінь» здебільшого характерна для людей, які живуть в комфортних міських умовах: їм не потрібно, наприклад, йти на вулицю за водою, не треба дрова колоти, грубку топити, щоб було в кімнаті тепло. А в сільських умовах, якщо ти за водою не сходив, дрова НЕ наколов, піч не розтопив, голодним і замерзлим залишишся.
У селі працю - це важлива необхідність. Полінувався - залишився в холоді і без їжі. Наша лінь - результат комфорту.

- Що робити, батюшка? Відмовитися від благ цивілізації?

- Сучасній людині відмовитися від благ непросто. Цивілізація нас підкорила. Хтось намагається піти від неї, наприклад, у віддалені монастирі, десь в гори Карпати або на Кавказ, але таких людей, які примушують себе до праці подібним чином, уникаючи комфорту, небагато.

- Як же боротися з лінню іншим?

- Льоні уникає людина люблячий і відповідальний. Він завжди переживає, що якщо чогось не зробить, через це страждатимуть інші.
Лінь майже ніколи не відвідує будинки, де багато дітей. Там завжди у всіх членів сім'ї безліч обов'язків і ніколи розслаблятися. Приготування їжі, прання, прибирання, робота в городі і т.д. - це те, чим постійно займаються майже всі члени сім'ї, за винятком самих маленьких і від цих обов'язків ніхто не може відмовитися. А в маленьких сім'ях, де одна дитина або жодного, складно уникнути того, щоб не полінуватися.

До речі, бажання безтурботним комфортного життя - одна з причин немногодетності. А це, в свою чергу, призводить до зникнення відповідальності, бо нема за кого переживати, нема про кого піклуватися і далі лінь.

- Наш час - час оптимізації. Робити менше рухів і при цьому отримувати більші результати. Сьогодні все мізки працюють в цьому напрямку.

- Так, сучасні зручності життя допомагають з мінімальними витратами сил і енергії вирішити багато проблем. Очікується, що люди повинні стати більш щасливими і велелюбними, більше приділяти уваги іншим.

- А відбувається навпаки. Чому?

- Тому що за допомогою технічних досягнень неможливо перемогти живе в кожній людині самість, егоїзм і індивідуалізм і інші пристрасті. Яким був чоловік, за своєю природою і характером, в IV столітті, таким залишається і в ХХІ. Хіба що менталітет трохи змінився. Його внутрішній стан здатні змінити не комп'ютер і машини, а благодать Божа, яка в повноті подається лише в церковних Таїнствах. Так як багато людей Церквою нехтують, виникають нерозв'язні проблеми. Про одну з цих проблем, наростаючою як сніжний ком, ми з вами і говоримо.

- І що робити?

- Людині, яка хоче побороти свою лінь, краще за все хоча б трохи, наскільки йому дозволяють обов'язки, долучитися до досвіду монастирського життя. З найдавніших часів люди шукали розради саме в монастирях і, щоб потрапити сюди, долали шлях в тисячі кілометрів. «Язик до Києва доведе» - це приказка паломників.

Сам монастирський ритм життя не розташовує до ліні. Тут паломники, крім схиляння до благодатним мощам преподобних, вчаться самоорганізації. У будь-якій обителі є чіткий розпорядок дня, який не змінюється століттями. Він включає в себе обов'язкові служби - полуночница, Годинники, Літургію, вечірні богослужіння, трапезу і час для послуху і відпочинку ... Все циклічно.

Всі люди, що живуть в миру, в якійсь мірі теж можуть наслідувати монастирським статутом і намагатися чітко організувати свій день, продумувати, коли працювати, коли молитися, коли відпочивати. Так стане набагато простіше подолати свою лінь. Як відобразила історія, в старі добрі часи люди так і жили, намагаючись у всьому наслідувати монахам. Не випадково іноземцям, що приїжджали на Русь, наша держава уявлялося одним великим монастирем.

- Чому одному важко самоорганізуватися, а в монастирі легше?

- Сам би я, наприклад, через лінощі не пішов на службу, але дивишся - брати йдуть. І тобі стає соромно, якщо пропустиш богослужіння, не тому, що начальство вилаяв, а перед братією. У монастирі, як у великій родині, всі взаємопов'язані. Якщо ти не підеш на службу, то хтось буде за тебе виймати частинки, читати поминальні синодики, через твоєї відсутності на криласі (якщо ти співочий хору) буде страждати хоровий спів і це позначиться на настрої всіх службовців і тих, хто молиться. Бачите, яка в монастирі велика відповідальність на кожній людині. Тут ти постійно відчуваєш почуття обов'язку і колись лінуватися. Монастирська братія намагається весь час підтримувати один одного.

Те ж саме повинно бути і в сім'ї: відчуття відповідальності, взаємна підтримка, несення немочі один одного. Якщо ж такий настрій відсутній, тоді подружжя тільки і дивляться - хто кому що винен, хто зобов'язаний, хто більше зробив. І, врешті-решт, шлюб руйнується.

Ще лінощі потрібно долати в міру появи симптомів. Один з них - смуток. А смуток, як ми говорили раніше, бореться молитвою, постом і працею. Якщо буде це поєднання, то ваш будинок наповниться радістю.

- Батюшка, виходить, ніяких нових рад. Ми весь час повертаємося до посту і молитві.

- Проблема лише в тому, що ми не завжди розуміємо, якими мають бути справжня молитва і справжній піст. Найчастіше надмірно себе шкодуємо і боїмося, що якщо більше часу приділимо молитві, не встигнемо зробити щось інше. А це пастка ...

Розмовляла Наталія Горошкова

Аж доки, лінивець, будеш спати?
Коли ти зо сну свого встанеш?
Отче, звідки береться лінь?
І що буде, якщо з нею не боротися?
Що робити, батюшка?
Відмовитися від благ цивілізації?
Як же боротися з лінню іншим?
Чому?
І що робити?
Чому одному важко самоорганізуватися, а в монастирі легше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация