Як зареєструвати товарний знак і не втратити свій бренд - поради юристів

  1. трохи теорії
  2. Приклади втрати бренду
  3. Підводні камені реєстрації

Колонка фахівців російсько-канадської юридичної фірми IPS

трохи теорії

На початку життя кожна компанія отримує ім'я - фірмове найменування, а при необхідності - і комерційне позначення. При успішному розвитку подій продукти або послуги компанії стають відомі широкому колу споживачів, і бренд набуває ціну.

Реєстрація товарного знака дозволяє законодавчо захистити досягнутий успіх від недобросовісних конкурентів. згідно зі статтею 1484 ЦК України , Виключне право на використання товарного знака отримує той, хто раніше його зареєструє. Наявність цього права на законних підставах забороняє конкурентам надавати послуги або продавати продукцію під захищеним брендом.

Сам факт реєстрації створює нематеріальний актив, яким можна розпоряджатися «будь-яким не суперечить закону способом» ( п. 1 ст. 1229 ЦК України ), Включаючи ліцензування, продаж або закладання під заставу для отримання позики, наприклад, в російських філіях західних банків.

Товарний знак може бути не тільки словесним, а й образотворчим (логотип), а також комбінованим ( ст. Тисяча чотиреста вісімдесят два ГК РФ ). Реєстрація графічних елементів в різному поєднанні на різному колірному тлі дозволяє захистити впізнаваний дизайн компанії.

Бувають і інші види товарних знаків. Наприклад, компаніям Vanish, МТС, «Сбербанк» вдалося зареєструвати колір як товарний знак (дивись товарні знаки № 310 048 , № 560 598 , № 556 088 ).

Оскільки розробка логотипу - це творча робота, з моменту створення він захищається ще й авторським правом. Автор (дизайнер) повинен формально передати компанії права на використання логотипу (за ст. 1285 або 1286 ГК РФ), щоб з ним не виникло розбіжностей, особливо якщо в майбутньому бренд стане дорогим.

Приклади втрати бренду

Припустимо, що ви кілька років поспіль продаєте вікна під назвою «Весна за вікном». Ви зробили цей бренд впізнаваним завдяки значущим вкладенням в рекламу, якості вашого продукту і персонального підходу до клієнтів, але з якихось причин не стали реєструвати.

Конкуренти можуть вас випередити, оформивши на себе товарний знак на ваш бренд ( ст. 1484 ЦК України ). На підставі придбаного виняткового права вони зможуть продавати вікна свого виробництва з назвою «Весна за вікном», а вам заборонити його використання.

Вимушена відстрочка в реєстрації товарного знака може бути пов'язана з його недостатньою розпізнавальною здатністю. З цієї причини, наприклад, словесний товарний знак «1С» ( № 340 505 ) Спочатку не міг бути зареєстрований.

Але після реєстрації і використання протягом деякого часу комбінованого позначення ( № 134 503 ) Найменування «1С» здобуло популярність, тому словесний товарний знак знайшов розрізняльної здатності. Про те, як довести розрізняльної здатності товарного знака дивіться п. 35 правил по подачі та експертизи товарних знаків, далі - правила; п. 1.1 ст. 1483 ЦК України .

Інший приклад втрати бренду пов'язаний з іноземними виробниками, зокрема з Китаю, які ввозять продукт в РФ і не піклуються про захист. Як тільки який-небудь бренд стає впізнаваним на ринку, конкурент поспішає зареєструвати його і внести товарний знак в митний реєстр , Тим самим накладаючи заборону на ввезення в РФ продукції оригінального виробника.

На практиці подібні ситуації зустрічаються досить часто, і способів захисту у потерпілого творця бренду, на жаль, мало і вони дорожче, ніж первісна реєстрація товарного знака.

Зокрема, щоб боротися з агресивним веденням бізнесу, як описано в цих двох прикладах, необхідно оперативно оскаржувати небезпечні товарні знаки в Палаті з патентних спорів, а в суді доводити право попереднього користування або недобросовісну конкуренцію.

Слід зазначити, що реєстрація товарного знака дозволяє не тільки захистити ваш бренд, а й знизити ризик порушення виняткових прав на товарні знаки третіх осіб. Якщо позначення пройшло експертизу і зареєстровано, то, отже, порушення чужих знаків були виявлені. Тому реєстрація товарного знака повинна передувати серйозним вкладенням в бренд.

А, оскільки фірмове найменування часто зручно використовувати в товарному знаку, то ще до реєстрації компанії слід розуміти формальні вимоги до товарного знаку, провести попередній пошук товарних знаків і найменувань, які в майбутньому можуть вам заважати.

Підводні камені реєстрації

Здавалося б, все ясно - придумали яскраве неповторне назву, намалювали свій логотип, провели пошук в базі товарних знаків і подали заявку на реєстрацію. Але є ст. 1483 ЦК України , Де прописані підстави для відмови в реєстрації товарного знака.

Державна експертиза перевіряє збіг вашого товарного знака з існуючими, використовуючи такі поняття, як «схожість до ступеня змішування», фактор «введення споживача в оману» або «відсутність розрізняльної здатності». І небезпека відмови в реєстрації часто криється в недооцінці заявниками як раз цих узагальнених формулювань, вузьке їх розуміння.

Згідно описаних вище правил, затвердженим наказом № 482 Міністерства економічного розвитку РФ: тотожність товарних знаків - це збіг позначень у всіх елементах, точне копіювання кошти індивідуалізації (дивись п. 41 правил ).

Подібність до ступеня змішання - це асоціація товарних знаків між собою, незважаючи на окремі відмінності (дивись п. 42-44 правил ). Однорідність товарних знаків показує, наскільки велика можливість для споживача віднести товари до одного виробника (дивись п. 45 правил ).

До вводить в оману відносяться такі позначення, які породжують у свідомості споживача уявлення про певний якості товару, його виробника або місця походження, яке не відповідає дійсності (дивись п. 37 правил ).

Відсутністю чітких кількісних критеріїв подібності товарних знаків можуть скористатися і конкуренти. Іноді навіть цілком відкрито:

Джерело зображення:   ФАС Джерело зображення: ФАС

Джерело зображення: надане прес-службою «Традиція» для   статті   «Фонтанки», по-німецьки: «відвойовувати полки» Джерело зображення: надане прес-службою «Традиція» для статті «Фонтанки», по-німецьки: «відвойовувати полки»

Але навіть в такому очевидному, здавалося б, випадку з маслом «Баба Валя» в опитуванні , Проведеному ФАС, тільки 58% голосуючих визначило схожість упаковок. А патентний повірений з боку відповідача навіть змогла на основі порівняльного аналізу довести відсутність схожості упаковок до ступеня змішання (дивіться Рішення ФАС у справі Valio (товарні знаки № 383 792 , 445 374 ; 975 439 , 991 381 ) І «Баба Валя»).

А в наступних прикладах товарні знаки вже були зареєстровані, але потім реєстрація була оскаржена правовласниками подібних товарних знаків в Палаті з патентних спорів (ППС):

Неодноразові випадки, коли, навпаки, в Палаті з патентних спорів вдавалося оскаржити відмову зареєструвати відкинутий експертом ФИПС товарний знак. Наприклад, в Палаті з патентних спорів вдалося відстояти товарні знаки Philosophy ( висновок ), «Кулібін» ( висновок ), «Авто-японець» ( висновок ).

Підвищує шанси дістати надійний бренд знання правозастосовчої практики. Потрапляючи в «білі плями», не охоплені нашим законодавством, ви віддаєтеся на волю хвиль і юристів, здатних трактувати закон як в вашу, так і не вашу користь.

Наприклад, залишається актуальним питання використання чужих товарних знаків в доменних іменах і контекстній рекламі. Про це писалося на «Хабрахабр»: « Чужий товарний знак в контекстній рекламі: законно чи ні? »,« Збірки судових рішень. Ключові слова і товарні знаки »,« Чи завжди прав власник товарного знака? ». Досвід показує: суд не визнає, що використання товарних знаків в якості ключових слів в контекстній рекламі призводить до змішання товарів або послуг у споживачів.

Один із прикладів. ТОВ «Бизово.ру» звернулося з вимогою до ТОВ «Амаяма Авто» та ВП Миколаїв Е. А. припинити використання зареєстрованого товарного знака «bizovo» і слів «bizovo», «bizovа», «bizov», «Бизов», «Бизова " в інтернеті. Ось витяг зі справи № А51-11 605/2013 :

На думку товариства «Бизово.ру», судами зроблено необгрунтовані висновки про те, що ключове слово для пошуку інформації в Інтернеті не володіє индивидуализирующей здатністю, вказівка ​​відповідного позначення в якості ключового слова здійснюється в технічних цілях і не може привести до змішування товарів (послуг) і визнаватися використанням товарного знака за змістом ст. 1484 Цивільного кодексу Російської Федерації.
Позивач вважає, що з публічної оферти слід, що індивідуалізація сайтів відбувається саме за ключовими словами, використовуваним рекламодавцями в контекстній рекламі. У зв'язку з цим використання чужого товарного знака відбулося в момент вказівки товариством «Амаяма Авто» в додатках до договору з третьою особою спірного товарного знака в якості ключового слова для індивідуалізації в мережі Інтернет та просування свого сайту, що призвело до збільшення відвідуваності сайту відповідачів.

Крапку в справі ставить коментар третьої сторони, «Яндекса».

Ключове слово не володіє индивидуализирующей здатністю навіть у відношенні конкретного рекламного оголошення, так як на підставі ключового слова неможливо виділити конкретне оголошення, оскільки одне ключове слово може використовуватися для необмеженої кількості оголошень як одного і того ж, так і різних рекламодавців. Ключові слова не є частиною самого рекламного оголошення, що не входять в його зміст і не демонструються користувачам.

Ну а, оскільки ключові слова не сприяють індивідуалізації товарів, то і виняткове право на товарний знак при його використанні в якості ключового слова не порушується ( п. 2. 5) ст. 1484 ЦК України ).

Можна резюмувати, що використання чужих товарних знаків в якості ключових слів все ще сприймається об'єктами правовідносин неоднозначно. Але суди найчастіше не задовольняють подібні позови.

А ось за використання чужого товарного знака в якості доменного імені часто доводиться розплачуватися. У простих випадках такі справи вдається звести до п. 2. 5) статті тисячі чотиреста вісімдесят-чотири ГК РФ . Так сталося, наприклад, у справі № А40-179 336/2016 , Де позивачем виступала компанія ZF Friedrichshafen.

Суд задовольнив заявлені претензії на домен SACHS.RU, що містить товарний знак № 791 003 «SACHS», на підставі того, що у відповідача «відсутні законні права та інтереси на домен», він не є власником вказаного товарного знака, а також «домен не містить в собі найменування або фірмового найменування відповідача». Тому якщо хочете уникнути зайвого ризику - перевіряйте ваші доменні імена в базі товарних знаків.

Але навіть якщо ви поквапилися подати заявку на реєстрацію, і не виявили відразу небезпечне схожість вашого товарного знака з іншими об'єктами правової охорони, ви ще можете розраховувати отримати дозвіл самого власника авторських прав на реєстрацію (за п. 4, 6, 9, 10 ст. 1483 ЦК України ).

Зверніть увагу, що експерт і в цьому випадку має право відмовити в реєстрації, якщо вважатиме, що наявність двох схожих товарних знаків може ввести споживача в оману. Державне мито в разі відмови в реєстрації не повертається.

Тому перед подачею заявки ще на етапі розробки і затвердження позначення необхідно проводити повну перевірку по всіх можливих підстав для відмови і на відповідність вимогам законодавства. Сама процедура реєстрації товарного знака докладно викладена у Цивільному кодексі України ( статті 1492-1507 ) і правилах .

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация